Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Dupa 7 zile de Costa de Sol e greu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View PostKarogs, on 03 ianuarie 2018 - 23:55, said:

Gluma, gluma, dar se pare ca nu intelegi ca sistemele est europene nu merg fara aplicarea 'frica pazeste pepenii'. Bunul simt in mare parte lipseste asa ca este suplinit de elementul surpriza. Prin boscheti, pe poduri si chiar nu imi pare rau. Uite ca  de cand mi-am propus sa nu mai iau amenzi si am vreo 4 ani de atunci, nu am mai luat. Iar asta implica mersul legal.

De ce mergand legal auzi claxoane si ti se dau flash-uri? Raspunde.mi la intrebarea aceasta.
1. am vorbit de Spania nu de Elvetia unde este dictatura militara:)
2. am mers cat se poate de legat atat acolo cat si aici. mai ales aici. de ce suntem...asa? nu stiu- zi mi tu.

#20
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postmarga32, on 03 ianuarie 2018 - 23:47, said:

Foarte bun planul acesta. Mai ales cand te urmareste DNA.

Pai sa urmareasca...eu am lucrat 7 luni in Romania in viata, din vreo 9-10 ani cati s-au strans, iar sotul vreo 2 din 15. Iar proportia o sa tot creasca pana cand munca prestata in Romania va ramane doar oa amintire. Sau, cine stie, poate va aparea si pe-acolo un iepure gras de alergat (anul trecut am crezut ca am gasit unul, dar ne-am trezit la realitate foarte rapid, de fapt cam intuiam si am stat cu valizele pline sub pat ca sa zic asa lunile alea :)

Adevarul este ca odata ce te decuplezi cat de cat de Romania, foarte, foarte, foarte greu sa poti sa te mai "cuplezi" inapoi.

#21
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Era o aluzie la vremurile din ce in ce mai tulburi pe care le traim. Nu ai inteles ca, in viata, nu trebuie s-o iei personal?

Spoiler


#22
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostTruculMagic, on 03 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Ca tot zicea ca la noi e politie, dincolo nu...

Toti cei care circula prin UE, daca trec limita de viteza , fara sa stie ... primesc acasa scrisoare ca sa plateasca amenzi Posted Image Ei sunt doar mai evoluati. Au trecut politia pe modul incognito Posted Image

Fii serios! Daca era asa eu eram la ocna pe viata....

#23
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ti.am specificat in enuntul anterior...lipsa bunului simt sau educatiei. Era sa fiu lovit de patru ori in doua zile. Dar in Bucuresti as numi.o doar experienta.
in rest, sunt doar fiare. Ce ma doare mai tare...vitezanii la drum lung. Ce uita ca au iesit din oras, iar repercursiunile unor vitejii la volan poate nici sechele nu apuca sa iti mai lase. Mi.e greata de scuza ca nu avem drumuri, ca ma grabesc...am condus pana acolo unde tu ai zburat...ar fi trebuit sa pun nos ca e distanta mare?

#24
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmarga32, on 04 ianuarie 2018 - 00:04, said:

Era o aluzie la vremurile din ce in ce mai tulburi pe care le traim. Nu ai inteles ca, in viata, nu trebuie s-o iei personal?

Spoiler
aici m-ai avut, touche!
Eu traiesc, ca orice crestin (Cat m-a ingaduit Dumnezeu) cu toati oamenii din jur si totul e personal. Cand un bmm-ist iti spulbera mama de 80 de ani pe trecerea de pietoni e doar bussines, nu ?:(

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostKarogs, on 03 ianuarie 2018 - 23:55, said:

De ce mergand legal auzi claxoane si ti se dau flash-uri? Raspunde.mi la intrebarea aceasta.

Ești prea încet pentru ,,ei " ?! :D

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postfoxbat, on 04 ianuarie 2018 - 00:09, said:

aici m-ai avut, touche!
Eu traiesc, ca orice crestin (Cat m-a ingaduit Dumnezeu) cu toati oamenii din jur si totul e personal. Cand un bmm-ist iti spulbera mama de 80 de ani pe trecerea de pietoni e doar bussines, nu ?Posted Image
unii nu inteleg cate lucruri sint in neregula cu tara asta decat cand li se intampla lor ceva.
pana atunci, coruptia e buna, mai scapam si noi cu o spaga si in rest incalcam orice reguli, nemtii sint niste nenorociti ca nu accepta muzica dupa ora x, comunisti si ue ne obliga numai la prostii, si ne mulge de bogatii.... intre timp, dragnea, mazare, ghita le mai zic si ei "asa e, de aia sintem noi toti saraci, ne mulge ue, votati-ne ca va scapam noi de ei, doar sa mai luam si noi un miliard fonduri eu pt familie"

#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcrisstonne, on 04 ianuarie 2018 - 00:45, said:

Ești prea încet pentru ,,ei " ?! Posted Image


Mie imi plac flashurile, si nu ma deranjeaza pentru ca nu dau cu ele, le recomand tuturor celor ce dau flashuri sa si le bage in anus, si sa ia trenul, pentru ca e mai sanatos pentru altii.

Edited by Platon, 04 January 2018 - 09:03.


#28
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ai fost pe pe Costa del Sol, am inteles, te lauzi.
Dar sa te duci pana acolo cu masina :))))

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@sonnydellmarco - a zis ca a inchiriat masina acolo

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postrosix, on 03 ianuarie 2018 - 23:16, said:

Vezi.. de asta nu plec eu sa fac inconjurul lumii... m-as da de ceasul mortii la intoarcere... In rest, multa sanatate!
Am fost si eu odata la New York si, la intoarcere, cand am aterizat pe Otopeni, parcam am aterizat in porumb intr-o comuna. Dar asta e.. iti revii rapid.

Eu am fost pentru 3 zile in Romania anul trecut.

Ziua 1, joi
Aterizez in lanul cu porumb seara pe la 7.
Cand am aterizat, deja incepea sa scartaie lucrurile.
Daca toate aeroporturile capitalelor lumii au multe ghisee pentru immigration, ghisee dedicate cetatenilor lor... In Otopeni erau 2 sau 3 (max 3), nici unul dedicat si evident, foarte aglomerat.
Dupa distractia cu intrebarile vis-a-vis de pasaportul meu.
Bun, ma duc sa imi iau bilet pentru 783 dar... surpriza! Nu accepta card... Posted Image
Bun, ma duc tocmai in alt terminal ca sa gasesc un ATM.

Retrag banutii pentru nenorocitul ala de bilet, ajung la metrou...
Am card Activ din 2010 de cand stateam in Bucuresti, spre surprinderea mea nu mai sunt bune la metrou! Asa ca m-am ales c-o hartie dintr-aia din anii 90 cu 10 calatorii pe care evident, n-am putut s-o cumpar cu cardul...

Garnitura de metrou e aceiasi, dar am vazut mai rar vechituri. Insa statiile...
Ajung la Victoriei (seara) pentru ca voiam musai sa ies la o bere de cand ajunsesem si trebuia sa ma vad cu 2 tipe. Abia am iesit din statia aia, zici ca era Birkenau, gazele mai lipseau... daca dadea cineva o besina exploda dracu statia.

Bun, ajung la suprafata si vad lumina Capitalei, nu mai vazusem capitala de 5 ani (doh, la ce m-as duce?)
Incepe distractia cu traficul si toate alea, injuraturile, scuipatul gumei pe asfalt, chestii de mama, de cruci si dumnezai.

Cand sa merg spre casa, merg la "Spalatoria" Romana sa iau metroul. Zic spalatoria pentru ca ploua, la propriu.
Ajung in Berceni, parca ceva mai liniste.

Ziua 2, vineri

Ies seara in centrul vechi cu niste prieteni la baut. Toate bune pana cand nu reuseam sa reintram intr-un bar pentru ca... control ISU. Well, foarte bine! Nimic suparator in asta.
Noaptea vrem un taxi pana in Berceni, succes! 70, 50 de lei, toti. Lume nervoasa, taximetristi jegosi, etc.
Vine un nene cu taxiul care o vazut ca eram cam ciufuti din cauza colegilor lui si o zis ca ne duce pe cea ca el nu-i nasol. Bravo! 15 lei. Bun, tine 50 nene, ai fost om!

Ziua 3, sambata
Nunta la Aviatorilor.
De data asta am plecat din Berceni spre Dristor de unde incepea nunta.
Evident, a trebui sa schimb metroul la unirii. Misto experienta! Pasajul ala zici ca a fost umplut cu oameni de cand a fost facut! Si cum teava de oameni era sparta, nu aveai loc sa arunci nici un ac.

Dristor, distractie. Doar drumul de la statia de metrou pana la Baba Novac a fost o aventura. Vrei sa treci strada pe la trecere! Ai grija ca s-ar putea sa zbori...
Nunta: stici, toate neamurile vazute si nevazute, care-ti spun ca "nu te-au vazut de 22 de ani", pupaturi, etc.

Ziua 4
Trebuia sa ma indrept spre mi-nu-na-tul aeroport international Henri Coanda.
Luat metroul de la Dristor pana la Victoriei.
Recitit ziua 1 despre statia Victoriei
luat busul spre aeroport...

Ajung la Aeroport. Cum is paranoic de fel, ajung cu vreo 3 ore inainte. Ma vad cu-n prieten/ user SP in zona, stam la o mica poveste, fac check-inul, mai stau putin de vorba si ma dus spre emigrari.
Acolo, alta poveste, zici ca s-au vorbit cu aia de la immi de-i vazusem in prima seara.
Duty free, they said... 8 lei o apa plata 0.5. Dar nici cu alte aeroporturi nu mi-e rusine. Diferenta e ca in multe alte aeroporturi, apa e gratuita (exista tankere de apa potabila)

In Avion, cativa connationali isi inghesuiau sacosele de rafie. O tampita (ca altfel nu ii pot spune) a pus o sticla de apa plina ne inchisa bine deasupra capului meu. Care evident, la presiune mi-a ajuns in cap si in rucsac. Si nu era Blue Air/ Lowcost, era Aegean. Si nu era nici vara, era Noiembrie.

Aterizez in Atena, trec prin toate controalele de securitate (pentru unele destinatii sunt si controale suplimentare), nicio intrebare dubioasa.
Apa... cat costa apa? 0.5 EUR.

La mijlocul noptii aterizez in Beirut, iar, nicio intrebare.

Vin vara viitoare in RO pentru o alta nunta... deja mi-e frica Posted Image

Edited by Lex404, 04 January 2018 - 11:42.


#31
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
@Lex, si tu te lauzi. AI bani de apa plata de la duty free-ul de la noi, care e mai scump decat la Heathrow.

Vezi ca e un magazin Billa la parter, la sosiri :)))

View Postatupi, on 04 ianuarie 2018 - 11:08, said:

@sonnydellmarco - a zis ca a inchiriat masina acolo
@atupi, din asta-mi esti, dai la gioale?

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Anul viitor ma gandesc sa zbor direct la Sibiu sau Cluj...
Baiul e ca am ca optiune doar Turkish Airlines sau Lufthansa, si nici una nu e in pret bun vara :facepalm:

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
In 2004, mi-am vizitat sora in Toronto si am stat acolo vreo 3 saptamani.
Au fost 3 saptamani in care am cunoscut civilizatie la greu, oamenii erau linistiti, amabili, toata lumea zambea pe strazi, era grijulie cu tine si cu nevoile tale...ce sa zic, cred ca nici in Nepal nu e asa Zen,
La intoarcere, ma ia sotia din aeroport, nu apucam sa iesim, pentru ca la casa de plata a parcarii, se certau vreo 4 care se bulucisera acolo cu tot cu masini. Toata parcarea vuia de urlete si de claxoane.
Am tras aer in piept si am zambit linistit si satisfacut: eram ACASA!

Cele 3 saptamani, m-au determinat sa nu ma mai gandesc vreodata sa emigrez in Canada. Linistea aia imi lasa impresia ca imi aplatizeaza creierul. Desigur, in 2004, aveam 28 de ani, eram "pe val", abia incepusem afacerile si agitatia asta ma inspira. Acum la 42 aproape, deja imi fac planuri de retragere intr-un oras mai mic si mai linistit. Nu in Canada, e totusi prea liniste :lol: Dar un Brasov, sau Oradea, chiar m-ar atrage.

#34
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
@lex, richelieu - dap, asa i .
Pesemne ca aseara eram inca "socat" de "angoasa de revenire" . tot ce am postat e rutina de zi cu zi de aci.
E cam ca atunci cand esti fumator nu simiti ce duhoare ai cu tine/pe tine /in tine. Cand " te lasi" simiti de la intarea in bloc in care apartament se fumeaza:)

Da - m-am lasat de fumat acum o vreme.

La multi ani si sa fim sanatosi cat mai putem.

Drumuri bune Lex-ule si tuturor " calatorilor planetari".

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Din fericire nu o sa fiu surprins de traficul din Romania, am vazut mai rau :lol:

#36
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Trist. Au facut tot posibilul sa intarzie finalizarea aeroportului din Brasov si desfiintarea celui din Baneasa.
Cel mai deprimant e la coada de control pasapoarte la intrarea in tara , la Otopeni. Se uita atat de urat la tine, de zici ca esti infractor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate