Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lacuire masa si scaune

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View Postbadsica, on 04 ianuarie 2018 - 18:35, said:

In pozele alea blatul e dat cu Hard Top Oil sau cu Behandla? ca arata foarte bine.


Behandla. Sub poza, este descrierea modului in care a fost aplicat, in mai multe straturi pe o perioada mai lunga de timp ce e drept.
Fiecare strat inchide delicat culoarea, asta mi-a placut si mie. Atentie insa, trebuie respectat intocmai modul de aplicare; Altfel, tot cautand review-uri, am gasit si povesti mai putin fericite in care utilizatorii se plangeau ca pe suprafata lemnului au aparut valuri, asta pentru ca s-au grabit si au dat peste stratul anterior, fara sa stearga surplusul si fara sa lase sa se usuce .

Edited by Sara_28, 04 January 2018 - 23:43.


#38
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Deci, sunt la ikea si au mostre cu lacuri (multumesc doamne). Pot spune cu certitudine ca sunt niste pisaturi!

..

In primul rand nu sunt lacuri ci un fel de acoarele d-alea cum aveam la gradinita.

Attached Files



#39
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Cred ca e o confuzie la mijloc, discutam despre numar de articol 500.703.78 care este un ulei cu agent de uscare (se comporta in final ca un soi de lac dar are alte proprietati). Intr-adevar sunt mai multe feluri Behandla dar eu ma refer strict la acel numar de articol. Acelea de pe mostrar, sunt lacuri pe baza de apa.

Edited by Sara_28, 05 January 2018 - 11:35.


#40
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
In Bucuresti doar pe astea le au.

#41
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
De ce nu ii intrebi si pe vanzatorii de acolo?

#42
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Sa-i intreb ce? Daca ai mostre sa vezi si sa pui mana. Im afara de cel transparent niciunul nu e lac, parca ala cafeniu duce un pic. Bine, o fi si din cauza lemnului de esenta slaba dar oricum, crefeti-ma ca sunt acoarele. Ori trebuie sa dai 10 straturi si atunci dai pe vopsea msi mult decat pe masa. Lacurile astea sunt niste produse de foarta proasta calitate.

#43
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Pe pagina lor, in Bucuresti, apar vreo 42 de cutii. Citez:
Acest produs poate fi găsit în departamentul Bucătărie.

#44
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Probabil aici in magazin au cateva mii de cutii , sâc! Si sunt toate naspa.

.

Attached Files



#45
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
42 din acel numar de articol, evident Posted Image Repet, acelea sunt lacuri, scrie destul de clar nu este produsul despre care discutam printre ele desi o parte tot Behandla se numesc. Discutam despre Nr. Art. 500.703.78 , ce poate fi gasit in sectiunea Bucatarii. ( O sa creada lumea acum ca lucrez la Ikea si vreau sa-mi fac cifra :D )

[ https://i.imgur.com/mof0MzT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sara_28, 05 January 2018 - 11:59.


#46
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Stai ca ma duc din nou la raion.

#47
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
La raionul Bucatarii; daca nu e la vedere trebuie sa stie careva de el Posted Image Nr. Art. 500.703.78
Citite atent instructiunile si as mai adauga ceva sa nu apar la stiri, citez: Pentru a preveni riscul combustiilor spontane, curăţă periile folosite cu apă şi săpun şi introdu hainele folosite în apă.
Succes Posted Image

Edited by Sara_28, 05 January 2018 - 12:14.


#48
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
L-am gasit, era ascuns prin spate. Cica asta e doar de protectie, o sa iau o cutie si  testez diseara pe masa. Mersi!

Ps: practic e un ulei de in.

Attached Files



#49
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
La baza da, dar uleiu simplu pana sa se usuce complet, are sanse sa ramana pe haine si chiar si dupa ce se usuca nu o sa arate ca Behandla 500.703.78.  Agentu de uscare il transforma intr-o pelicula similara pe undeva cu lacul, asta dupa ce patrunde in fibra. Am folosit pe un blat (masuta de perete) din lemn masiv imbinat in dinti, Hard Top Oil pana sa aflu de Behandla si rezultatul este ceva placut. Pentru blatul de bucatarie, pe Behandla am sa merg, e ceva mai jos ca bani si face acelasi lucru.
Adevarat, protejeaza lemnul ca doar asta e rolul lui dar, obtinem si un finisaj natural, inchide usor culoarea lemnului in functie de numarul de straturi. O sa iasa frumos, o sa vezi. Nu abuza, se da in strat subtire si se sterge surplusul.

Cu placere Posted Image

Edited by Sara_28, 05 January 2018 - 12:48.


#50
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Un mic update, fara poze deocamdata ca nu e gata. Nu am mai luat de la ikea vopse/lac ci am luat de la Dedeman lac alb si stejar, deocamdata e in lucru masa si nu recomand pentru cine nu are rabdare si ceva skill :)

#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Cam asa arata pana acum, blatul are date 3 maini de lac alb, iar picioarele si cadru 2 maini de lac stejar. Baltul a iesit foarte fain (pe gustul meu) si pentru faptul cam am folosit trafalet  (din burete tare), nu e o idee buna sa folosesti pensula, trebuie sa ai indemanare extrem de buna.

Poza nu e clara din lipsa de lumina. Samsung galaxy s7 Posted ImageAttached File  masa lac.jpg   69.81K   35 downloads

Am incercat sa duca un pic cu scaunele.

Attached Files



#52
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
La cat te-ai chinuit, mai bine luai masa gata facuta din alta parte. Sau poate ti-a facut placere sa te chinui. :)

PS: in interior, e mai bine sa folosesti blitzul cand fotografiezi cu telefonul.

#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
A fost placuta experianta, plus ca ai asa o satisfactie ca ai contribuit si tu pentru rezultatul final. Apoi nu am gasit masa la dimensiunea si combinatia asta de culori, acum pot spune ca e unicat Posted Image

Problema cu aceste lacuri pe baza de apa (ecologice) e ca nu sunt asa rezistente la uzura fiind vorba de o masa de bucatarie. Am reusit sa o patez cu ceai, s-a prelins putin de pe cana, era fierbinte si s-a cam imprimat pe masa. Deci pe viitor trebuie sa fiu mai atent cu chestiile fierbinti, acum o sa-i mai dau o mana de vopsea. Am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi-au zis sa-i mai aplic un strat de lac transparent pentru protectie, d-ala pentru parchet..adica dai cu lac peste lac ca sa-l protejeze Posted Image lacu asta pe baza de apa e mai mult vopsea decat lac.

PS: mentionez ca eu am luat lac d-asta standard de pe raft din Dedeman (Kober), sunt si lacuri mai deosebite, gen aduse din Italia, alta mancare de peste.

Edited by badsica, 25 January 2018 - 08:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate