Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Lacuire masa si scaune

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 badsica, on 03 ianuarie 2018 - 22:09, said:

exact pe asta cred ca am cumparat-o si eu, daca nu ma-nsel

am dat-o  de 3 ori cu pensula cu un lac pe baza de apa, asta s-a petrecut prin mai, anul trecut

eu am luat lacul usor nuantat stejar mediu, este ok, nu mi se par inconfortabile scaunele

Attached Files


Edited by dan210, 03 January 2018 - 23:28.


#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
acum vad ca scrie, lemn de esenta tare pin. e o prostie. este un lemn cat se poate de moale
eu o am pe asta. nu scrie, dar e tot de pin. si e moale ca naiba. e plina de urme toata.
http://www.ikea.com/...ducts/60247027/

#21
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
dan210 ai folosit lac de la ikea? cum se prezinta masa? esti multumit de ea?

 argentum, on 03 ianuarie 2018 - 23:31, said:

acum vad ca scrie, lemn de esenta tare pin. e o prostie. este un lemn cat se poate de moale
eu o am pe asta. nu scrie, dar e tot de pin. si e moale ca naiba. e plina de urme toata.
http://www.ikea.com/...ducts/60247027/

o fi vreun pin mai tare, dar asa e, e cam moale, o zgarii cu unghia. ma gandeam ca daca ii dau cu lacul ala se mai intareste.

#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Dai doar lac, consuma mai mult da la cit ai de lacuit nu conteaza.
Dai primul strat de Palux, dupa 24h il finisezi cu smirghel de 80-120.
Stratul 2 se usuca in 4h, celelalte la fel, slefuit cu 240 daca mai dai 2, daca asta este penultimul mergi pe 400.
Strat 3 final sau slefuit cu 1000-1200 si dai stratul final, dupa 4h este oglinda!

P.S.
Trebuie sa faci solutia partajat, dupa 4h se intareste in borcan.
La stratul 1 faci o cantitate cit este necesara sau mai putin.
2+3 o data dar tii bidonul cu amestec afara la rece si o dai la 4h.
4 doar o tura.

Edited by Ion_Bumbu, 03 January 2018 - 23:39.


#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 badsica, on 03 ianuarie 2018 - 23:34, said:

dan210 ai folosit lac de la ikea? cum se prezinta masa? esti multumit de ea?
nu. am cumparat lac de la un magazin de bricolaj, este ok, dupa buget, eu stau in chirie, deci perspectiva de trambalat satra, in concluzie, nu am vrut ceva scumpsa sparg la mutari

pana acum este cum am vopsit-o, nu am copii mici si nu o folosesc la altceva decat la servit masa, scaunele sunt destul de solide, per total, sunt multumit

eu nu am mai slefuit nimic, am vrut sa arate cat mai rustic, acuma depinde si de gustul fiecaruia

Edited by dan210, 03 January 2018 - 23:42.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 badsica, on 03 ianuarie 2018 - 23:34, said:

dan210 ai folosit lac de la ikea? cum se prezinta masa? esti multumit de ea?



o fi vreun pin mai tare, dar asa e, e cam moale, o zgarii cu unghia. ma gandeam ca daca ii dau cu lacul ala se mai intareste.

parerea mea ca lacul mai rau ii face, o sa vezi si mai tare toate zgarieturile. substratul e moale ca naiba, degeaba pui lac.
am gasit si in descriere, zau daca nu baga astia gogosi la misto
Din lemn masiv de pin, material natural care îmbătrâneşte frumos şi capătă un caracter unic în timp.
da'l naiba de lemn masiv ca si de stranuti asupra ei, lasa urme in lemn

eu spun sa nu te complici. o iei si o tii asa cum e, fara sa'ti bati capul. pt lichede etc, nu te ingrijora, nu o sa lase pete.

#25
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Da' Paluxu nu e pentru parchet? merge si la mese de bcatarie, nu e toxic sau ceva?

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
E pentru lemn.
Este rezistent si tare.
Toxic? gaia`l stie, dar crezi ca era lasat in comert?
Eu il folosesc, este altceva decit glumele pe apa.

#27
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 argentum, on 03 ianuarie 2018 - 23:40, said:

parerea mea ca lacul mai rau ii face, o sa vezi si mai tare toate zgarieturile. substratul e moale ca naiba, degeaba pui lac.
uita-te la poza, a mea crezi ca arata rau? eu nu cred, n-ai treaba cu lemnul, de ce sa-l zgarii, este totusi o masa si niste scaune in casa

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Dane pune si tu o poza mai clara cu blatul mesei. Pana la urma cred ca o fac fac si eu ca tine, iau un lac incolor de la kober si aia e. Nu o tin pe viata.

Edited by badsica, 04 January 2018 - 00:03.


#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
nici sculele, nici lumina nu prea-s bune pentru sedinta foto

Attached Files



#30
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Palux-ul a fost facut sa mergi pe el.
Este adaptat unei suprefete de lucru.
Restul sint pentru efect optic si protectie la intemperii.
Ca idee, daca o lacuiesti dai un strat sub sub planseta mesei, il lasi neprotejat, trage apa si se curbeaza.
Lac incolor de la Kober e o gluma de lac moale.

#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
are dreptate Ion, daca-l gasesti la un pret convenabil, merita incercat

#32
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Personal as merge pe Behandla Ikea, nr. at. 500.703.78. Nu am folosit dar urmeaza si am citit oarece review-uri. Este folosit in special pentru blatul de bucatarie, un scaun/o masa ar trebui sa fie supuse la o uzura generata de mediu mai redusa in comparatie cu blatul (umezeala, aburi, etc, la asta ma refer). In esenta este unei de in, agent de uscare si emulsifiant, nu o sa ramana "gras" dupa uscare ci pe undeva intre lucios si mat, un fel de Hard Top Oil daca vrei (Borma Wachs). Daca vrei il poti da si in mai multe straturi dar evident urmand instructiunile (stergand surplusul si lasandu-l sa se usuce); o mana de glaspapir intre serii daca vrei 120-180 granulatie, ajuta. In final cred ca depinde de ce finisaj vrei sa obtii.

Succes.

Edited by Sara_28, 04 January 2018 - 00:35.


#33
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Poti lua de la Dedeman lac Sadolin  incolor. Nu este lucios, eu am dat pe terasa si arata foarte bine.

Edited by Legi, 04 January 2018 - 09:43.


#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Din punctul meu de vedere, mobila de bucatarie nu se da cu lac. E adevarat ca e la moda.
   Lacul intareste lemnul, i-l face rezistent la umiditate si-i da un aspect placut.
   Numai ca, in bucatarie trebuie sa mai tii seama si de igiena.
   Lacul nu se preteaza la o igienizare corespunzatoare, la aburii din bucatarie, etc. Ca atare, capata in timp un aspect neplacut/insalubru.

#35
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 Sara_28, on 04 ianuarie 2018 - 00:25, said:

Personal as merge pe Behandla Ikea, nr. at. 500.703.78. Nu am folosit dar urmeaza si am citit oarece review-uri. Este folosit in special pentru blatul de bucatarie, un scaun/o masa ar trebui sa fie supuse la o uzura generata de mediu mai redusa in comparatie cu blatul (umezeala, aburi, etc, la asta ma refer). In esenta este unei de in, agent de uscare si emulsifiant, nu o sa ramana "gras" dupa uscare ci pe undeva intre lucios si mat, un fel de Hard Top Oil daca vrei (Borma Wachs). Daca vrei il poti da si in mai multe straturi dar evident urmand instructiunile (stergand surplusul si lasandu-l sa se usuce); o mana de glaspapir intre serii daca vrei 120-180 granulatie, ajuta. In final cred ca depinde de ce finisaj vrei sa obtii.

Succes.

In pozele alea blatul e dat cu Hard Top Oil sau cu Behandla? ca arata foarte bine.

Edited by badsica, 04 January 2018 - 18:35.


#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 cspot, on 04 ianuarie 2018 - 14:40, said:


   Lacul nu se preteaza la o igienizare corespunzatoare, la aburii din bucatarie, etc. Ca atare, capata in timp un aspect neplacut/insalubru.
Ia fa o proba cu un lac bicomponent, Palux-ul e cel mai la indemina, apoi ma vorbim despre rezistenta la apa sau aburi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate