Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Pareri FUJIFILM FinePix S1600 vs. CANON IXUS 160

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna seara, as dori parerea voastra intre cele doua aparate, care este mai bun ? Pareri FUJIFILM FinePix S1600 vs. CANON IXUS 160, multumesc mult. Ma refer in special ca si calitate, nu doar pret.

#2
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cred ca te referi la calitatea pozelor, nu la cat de bine sunt construite aparatele.
Daca esti in cautarea unui aparat si nu ai de gand sa faci din asta un hobby (si nu cred din moment ce compari modelele astea) iti recomand sa te orientezi catre un telefon cu o camera cat mai buna: orice model de la iphone 6s in sus sau de la s7 la android (si altele similare) face poze cel putin la fel de bune ca cele 2 aparate in 95% din cazuri si il ai mereu cu tine, deci vei putea poza tot ce vezi; in plus poti face si filmulete, poti da share la prieteni etc. Un telefon de generatie noua face poze mult mai bune la interior decat modelele alea.

Edited by disturbed, 03 January 2018 - 21:54.


#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 disturbed, on 03 ianuarie 2018 - 21:53, said:

Cred ca te referi la calitatea pozelor, nu la cat de bine sunt construite aparatele.
Daca esti in cautarea unui aparat si nu ai de gand sa faci din asta un hobby (si nu cred din moment ce compari modelele astea) iti recomand sa te orientezi catre un telefon cu o camera cat mai buna: orice model de la iphone 6s in sus sau de la s7 la android (si altele similare) face poze cel putin la fel de bune ca cele 2 aparate in 95% din cazuri si il ai mereu cu tine, deci vei putea poza tot ce vezi; in plus poti face si filmulete, poti da share la prieteni etc. Un telefon de generatie noua face poze mult mai bune la interior decat modelele alea.

Pai am o oferta, sa dau un hdd de 500 gb, pe unul din ele, de asta spun.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
In teste sunt aproape egale .
Dar canon are culori unice, seria ixus este seria de varf la compacte fara rabat calitativ , singura problema este acumulatorul proprietar , nu functioneaza cu acc AA ca in caz de lipsa sa poti pune baterii alcaline , trebuie munim 2 incarcati daca mergi in concediu sau in deplasare, acasa e ok si unul. Este mai mic, usor de pus intr-un buzunar .
Daca le poti lua in mana sa vezi gripul cum e la fiecare , macar 2-3 poze puse pe calculator cu fiecare si fi atent la culori si detalii , fotografiezi acelasi lucru , in acelasi unghi si lumina , la final tragi linia si vezi ce-ti place .

Edited by ldpe, 03 January 2018 - 22:11.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Din punct de vedere al senzorului,cele doua sunt identice.Deci l-as alege pe cel mai usor,mai ergonomic.
Iar faptul ca nu functioneaza cu baterii AA este un avantaj,nu un dezavantaj.Acumulatorul este de cel putin doua ori mai mic decat bateriile si de cel putin doua ori mai puternic.Cumperi una,doua bucati de rezerva si n-ai problema mult timp.Recomand cumpararea direct din China,pretul fiind de 50-60% sub cel din Romania.
In concluzie,clar CANON.

#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Si merita sa dau un hdd laptop de 500 gb pe el ?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ce model este HDD-ul?
Este nou sau folosit?
Camerele foto cum sunt,noi sau folosite?
Fa si tu o comparatie intre pretul HDD-ului si pretul camerei,comparatie irelevanta pana la urma,doar ca sa stii o treaba.
Daca merita sau nu,asta numai tu decizi,pentru ca tu ai nevoie de camera si n-ai nevoie de hard.Eu de exemplu,nu as face schimbul,pentru ca am camera foto si n-am hard de dat.Sper ca ai prins
ideea cu meritatul.
Camerele foto au durata de viata limitata la un numar bine stabilit de poze.La fel cum nici HDD-urile nu sunt nemuritoare.

#8
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 adisz, on 04 ianuarie 2018 - 15:12, said:

Ce model este HDD-ul?
Este nou sau folosit?
Camerele foto cum sunt,noi sau folosite?
Fa si tu o comparatie intre pretul HDD-ului si pretul camerei,comparatie irelevanta pana la urma,doar ca sa stii o treaba.
Daca merita sau nu,asta numai tu decizi,pentru ca tu ai nevoie de camera si n-ai nevoie de hard.Eu de exemplu,nu as face schimbul,pentru ca am camera foto si n-am hard de dat.Sper ca ai prins
ideea cu meritatul.
Camerele foto au durata de viata limitata la un numar bine stabilit de poze.La fel cum nici HDD-urile nu sunt nemuritoare.

Bine gandit, de ar da toti asa raspunsuri ar fi bine, apreciez. Pai hdd-ul e fara bad-uri, e un Western Digital Blue Caviar, 7200 r/min. Nu e folosit, a stat intr-un laptop, Canon-ul a spus ca e nou iar Fujitstu e folosit. Oricum eu as vrea sa revand tot, deci asta e interesul meu. Cum ies mai mult in castig, legat de partea financiara.

Edited by remus43, 04 January 2018 - 15:20.


#9
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Dacă tot vrei să revinzi mai bine încearcă cu Fuji, are valori mai mari la revînzare decît Ixus-ul. Dacă vrei să te apuci de foto caută altceva.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 remus43, on 04 ianuarie 2018 - 15:20, said:

Western Digital Blue Caviar, 7200 r/min.
Black stiu ca e 7200 rpm la formatul 2,5 laptop .
Blue la 5400 rpm .
Nu ca ar conta dar e diferenta de 3 ani garantie ( 5 ani black) in plus si vreo 1 mil la pret.

Fuji il dai mai rapid ca are obiectivul mare si necunoscatorii asta cauta : obiectiv astronomic si milioane de mega pixeli. Aceeasi teorie e si la placile video , daca are 5giga memorie esti cel mai tare din parcare , nu conteaza seria, giga sa fie .

Edited by ldpe, 04 January 2018 - 19:37.


#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
avand in vedere ca unul dintre aparate e nou, alege-l pe ala. Diferenta dintre ele e nesemnificativa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate