Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#469
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Deci ti-a dat trifazic, iar siguranta de la contor este de 16 A, deci max. 11 kVA.
Asta inseamna ca eventualii consumatori mari trebuie sa fie trifazati: plita electrica trebuie sa fie trifazata, cuptorul electric la fel, boilerul electric trebuie sa aiba rezistenta trifazata.

Daca pui centrala termica electrica, trebuie tot trifazata si trebuie deconectata daca merg alti consumatori mari.
Deconectarea se poate face manual sau automatizat, cu un releu de curent prin care trec ceilalti consumatori.

Dar tot acolo scrie ca, pana la intarirea retelei, iti acorda putere maxima simultan absorbita 5 kW (in total pe toate cele 3 faze). Asta inseamna un consumator monofazat de max. 1.7 kW.
Intrebarea este daca vor impune aceasta limitare si dpdv tehnic.
Teoretic, contorul poate fi programat sa te deconecteze daca depasesti o anumita putere. Practic, ramane de vazut daca chiar va fi programat astfel.

Edited by kolfleading, 06 March 2018 - 21:25.


#470
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Cuptor electric trifazat pentru uz domestic ? Imi dati si mie un link cu asa un cuptor. Am cautat pe la marii producatori pe situri si prin magazine - toate cuptoarelor electrice pe care le-am vazut sunt monofazate si au consumi conform fisei de 2500-3500W.

Nu inteleg deloc solutia tehnica propusa - aia 5kw reprezinta un fel de worst case scenario. Noi iti putem da chear si 11KVa dar garantam doar 5Kw.

#471
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 d_dutca, on 06 martie 2018 - 21:50, said:

Imi dati si mie un link cu asa un cuptor.
https://www.emag.ro/...x/pd/E9JQKBBBM/

 d_dutca, on 06 martie 2018 - 21:50, said:

aia 5kw reprezinta un fel de worst case scenario. Noi iti putem da chear si 11KVa dar garantam doar 5Kw.
Putem da chear 11 KVA, dupa efectuarea lucrarilor de intarire a retelei.
Pana atunci, putem da max. 5 kW.
Intrebarea este daca vor recurge la solutii tehnice pentru limitarea la 5 kW.

#472
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Ii vor pune un disj diferential de 10A  pana la intarirea retelei.

#473
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Salutare.

Inca un pas bifat: depus la primarie documentatia pentru autorizatie de constructie.

Nu prea am avut reclamatii legat de proiect. Doar i s-a parut suspect ca am trecut locuinta unifamiliala + pod. Pe principiul “lasa ca toti treceti asa cu pod si pe urma e ditamai mansarda” dar s-a potolit cand a citit proiectul si a vazut ca avem 1,4 m inaltime. La coama e vreo 2,2.

Din ce mi-a spus, saptamana viitoare ar fi gata.

PS: am innebunit cu cate actr trebuie sa te pregatesti pentru AC. Parca as fi construit sediul NASA, nu o simpla casa. :)

PPS: am discutat si cu constructorul si dupa Pasti ii dam drumul la treaba.... speram noi, depinde de vreme.

Success tuturor

Edited by florinidumitru, 21 March 2018 - 16:29.


#474
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 florinidumitru, on 21 martie 2018 - 16:28, said:

Inca un pas bifat: depus la primarie documentatia pentru autorizatie de constructie.

Din ce mi-a spus, saptamana viitoare ar fi gata.

PS: am innebunit cu cate actr trebuie sa te pregatesti pentru AC. Parca as fi construit sediul NASA, nu o simpla casa. Posted Image
good news..sa vezi la sfarsit cate acte se aduna..eu am vreo 2 lazi..

#475
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si eu m-am apucat cam tot asa, anul trecut. Sper sa ma mut pana la Craciun :)

#476
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Craciun?!?! Eu in Septembrie vreau sa tai pamblica! :)))

#477
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ce sa zic.. Bafta, ca ai nevoie. Eu as cauta totusi ceva de inchiriat, pentru orice eventualitate :)

#478
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Chiria oricum e calculata. Noi in Iulie trebuie sa eliberam apartamentul. Acum serios vorbind nu mai staubsa calculez ca ma mut in septembrie, noiembrie sau august.

Vreau doar sa ma apuc de treaba odata ca m-am saturat sa stau sa ma uit pe geam: ba ploua, ba ninge, ba nici nu ploua nici nu ninge dar terenul e mlastina...

Le luam incet, cand vom termina vom termina.

Multumesc pentru incurajari. Sunt nerabdator sa-i dam drumul. Pana acum am rezolvat tot ce se putea. De la constructor la materiale la acte. Doar vremea nu e rezolvata :)

#479
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Salut,

Am cerut arhitectului si lista cu ferestre si usi. Vreau sa cer cateva oferte.

Catre ce producatori / profile sa merg?

Voi cum aveti?

Multumesc!

Attached Files



#480
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Eu am BlueEvo 92 mooreiche.
Cerei o oferta lui @Conu71 - gaseste el o metoda sa te satisfaca

#481
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vezi ca daca pui bluevo92 la usa aia de intrare o sa intri pe lateral. Ai 80 cm usa efectiv, fara pui. Daca scazi si profilul din ambele partinramai cu aproximativ 70cm spatiu efectiv de trecere. Masoara, vezi ce inseamna si ia o decizie educata.

#482
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Salutare.

Gata, am primit autorizatia de constructie.

Cost: 860 lei taxa autorizatie, 959 lei taxa ISC, 80 lei taxa OAR.

De pe 16 Aprilie ii dam drumul la santier.

Intrebare: put cu teava albastra sau teava portocalie?

#483
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Albastra. Si sa ai si segmentele de filtrare din fabrica, nu facute cu fierastraul + 1 segment pentru depuneri (cel mai de jos).
Ai pile la primarie. A iesit foarte repede.
Pe mine toate actele m-au dus peste 2 luni (doar Avizul de la Sanatate publica peste 3 saptamani, iar la primarie AC-ul tot 3 saptamani).
Bafta!

#484
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Asa as vrea. Teava albastra cu filtre.

Pile nu am la primarie. Asa lucreaza astia aici. Am depus dosarul pe 21 Martie, Vineri a fost gata dar nu am avut eu timp sa merg sa o ridic. Mediu 5 zile si electrica vreo 2 saptamani.



#485
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Salut, amplasezi puțul in camera tehnica sau separat de cas?

#486
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Personal as recomanda langa casa. Asa gandisem si eu, in beci (separat de casa), dar m-a sfatuit un prieten care a avut nevoie de denisipare. Nu are cum sa introduca utilajele sa-ti faca denisiparea daca e inauntru a ceva. Poti sa faci putul afara, iar filtrele, automatizare etc in interior.

Edited by CDS_961, 03 April 2018 - 11:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate