Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Facultatea de Stiinte si Ingineria Mediului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Buna ziua. Am urmatoarea dilema: sunt in clasa a XII-a si as vrea sa optez pentru facultatea de Stiinte si Ingineria Mediului UBB Cluj. Acolo sunt mai multe specializari:
-Stiinta Mediului
-Ingineria Mediului
-Ingineria sistemelor biotehnice si ecologice
M-am gandit la Ingineria sistemelor biotehnice si ecologice, dar chiar nu stiu ce as putea deveni..sunt macar locuri de munca in domeniul asta? Este de viitor? M-as putea angaja in strainatate, daca nu sunt locuri in tara? Stau foarte bine cu engleza si ma gandesc sa incep sa invat si germana..

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Daca tintesti spre inginerie, poate ar trebui sa analizezi cat de bine stai cu partea tehnica, nu lingvistica.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Thatswhatshesaid, on 03 ianuarie 2018 - 15:44, said:

as vrea sa optez pentru
M-am gandit la
dar chiar nu stiu ce as putea deveni
...
Nu mai spune ca ai vrea, te-ai gandit cand tu nu stii nimic! Spune doar ca vrei sa afli informatii.
Raspuns: fugi de lucruri pe care nu le stii, care nu reprezinta o meserie cuantificabila de catre tine.

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Thatswhatshesaid, on 03 ianuarie 2018 - 15:44, said:

Buna ziua. Am urmatoarea dilema: sunt in clasa a XII-a si as vrea sa optez pentru facultatea de Stiinte si Ingineria Mediului UBB Cluj. Acolo sunt mai multe specializari:
-Stiinta Mediului
-Ingineria Mediului
-Ingineria sistemelor biotehnice si ecologice
M-am gandit la Ingineria sistemelor biotehnice si ecologice, dar chiar nu stiu ce as putea deveni..sunt macar locuri de munca in domeniul asta? Este de viitor? M-as putea angaja in strainatate, daca nu sunt locuri in tara? Stau foarte bine cu engleza si ma gandesc sa incep sa invat si germana..

printre altele, o sa poti sa fii inginer de proces la statii de epurare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FDNzhEAqxgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRaptzcp9G4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau o sa poti sa fii inginer de proces la uzine de reciclare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wugmX85ipRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti sa lucrezi ca inginer de proces chiar si in industria alimentara, la o fabrica de bere spre exemplu. (procesele fermentare sunt cam la fel peste tot, si in ecologie si in alimentatie.)

#5
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Multumesc pentru raspunsuri

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
pe situl facultatii de biotehnologii din bucuresti scrie ca absolventii se angajeaza si la companii de echipamente si utilaje agricole, cum este John Deere sau New Holland.
daca faci un master de industrie alimentara poti sa te angajezi la orice fabrica din industria alimentara ca inginer de proces. (lactate, mezeluri, panificatie etc)
http://bios.pub.ro/

inainte sa iei o decizie consulta si planul de invatamant ca sa vezi daca te intereseaza si daca ai talent la materiile care se predau acolo: http://isb.pub.ro/planuri_inv.html

Edited by Pollux, 03 January 2018 - 17:06.


#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Germana nu-ti strica, m-as concentra pe limbi straine, angajarea-i alta mancare de peste, conteza diploma, conteaza cat de bine se are mamica si taticu cu Partidu Stat Democrat( nu incerc sa fiu rautacios, asa-i cum am spus).
Sa fiu in locul tau m-as concentra pe limbi straine, in secundar si o facultate poate fi utila. Multa bafta, in viata!

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La drept vorbind , cat de inteligent te consideri? In functie de asta iti stabilesti tinta. Daca esti super inteligent poti lucra la vreun proiect mare pentru descoperirea vreunei forme noi de energie sau mai stiu eu ce (lucrezi la fuziune , energie eoliana etc etc). Daca nu atunci clar trebuie sa te multumesti cu mai putin si sa accepti ca si un post de inginer la o oarecare statie de epurare a apei sau management gunoi este bun. Dar daca esti foarte inteligent ar fi o irosire sa nu lucrezi in cercetare gen Iter  sau ceva de genul , cine stie de acolo poate reusesti mai bine sa protejezi mediul. Si daca simti ca esti facut pentru ceva mai mare ca asta gen cercetare la cern sau whatever , well stii cum e , e pacat sa nu iti pui in valoare potentialul la intreaga lui capacitate. Mai ales ca o sa ai regrete daca nu ti-l pui

La urma urmei e vorba de ce conteaza pentru tine si cat conteaza parerea celor din jur. Poate n-ar fi chiar asa rau sa ii dezamagesti in ceea ce vor dar sa faci exact ce vrei tu. Uite mie mi-ar placea ceva gen cern sau alte acceleratoare desi poate niste enviromentalisti mai radicali ar spune ca stiinta polueaza mediul Si ca astfel de acceleratoare sunt un pericol.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate