Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Achizitie monitor de Gaming - Sfaturi / sugestii | Buget maxim 900 lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
Salutare.

Mi-as dori sa achizitionez un monitor de Gaming in cel mai scurt timp care sa se incadreze in bugetul meu (maxim 900 lei).

Preferinte:
- sa nu aiba diagonala mai mare de 24 inch
- sa nu depaseasca bugetul
- timp de raspuns nu mai mare de 5ms
- rezolutie 1980-1024

Specs:

Procesor i5-7400
Placa video GeForce GTX 1060 3GB (cu OC facut de mine)
Placa de baza Gigabyte GA B-250M-D2V
16 GB RAM la 2400 freq
Sursa de 500-550W(nu mai stiu exact)
SSD Samung 120GB - 850 EVO
Monitor actual - FLATRON L1918S


MULTUMESC enorm tuturor celor care ma pot ajuta sa aleg un monitor cu raport bun calitate/pret!

Edited by xEpical, 02 January 2018 - 23:59.


#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Ai ceva variante

LG
1. https://www.pcgarage...black-freesync/
2. https://www.pcgarage...-freesync-75hz/
3. https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

AOC
1. https://www.pcgarage...-freesync-75hz/


Eu as merge pe AOC. Dar gusturile difera. Poate vrei panel IPS.
le: Citeste toate comentariile de la fiecare sa iti faci o idee.



Daca as fi in locul tau as mai face rost de 200 lei si as lua fara sa stau pe ganduri modelul asta la 1100. Poate mai ieftin de la alt magazin. 24 inch 1ms  144Hz
https://www.pcgarage...freesync-144hz/

Edited by alex342, 03 January 2018 - 00:54.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Monitor AOC Gaming G2460PF 24 inch 1ms Black-Red FreeSync 144Hz este mai ieftin aici: https://www.forit.ro...freesync-144hz/

Monitor LG Gaming 24GM79G-B 24 inch 1 ms Black FreeSync 144Hz la fel de ieftin: https://www.forit.ro...freesync-144hz/

Edited by xmanyacs77, 03 January 2018 - 07:17.


#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Eu detin doua monitoare din acestea: https://www.pcgarage...-freesync-75hz/ si ma pot declara multumit de ele daca nu esti foarte pretentios. Insa din pacate nu ma pot bucura la maxim de ele pentru ca si eu am placa video nVidia, ceea ce inseamna ca ma pot bucura doar de 60hz. Ceea ce pentru mine nu e deranjant, cand le-am luat, am vrut sa iau monitoare la 120Hz/144Hz, dar testandu-le nu am vazut nici o diferenta si am ales sa economisesc niste bani. Iti recomand cu caldura sa mergi intr-un showroom unde sa poti testa monitoare cu refresh rate mai mare pentru a fi sigur ca faci alegerea potrivita si nu irosesti bani aiurea.
AOC-urile astea le-am luat in acelasi timp si din fericire le-am prins din acelasi lot, ceea ce inseamna ca am reusit sa le configurez sa afiseze exact aceleasi culori pe ambele. Culorile sunt vii si ai o gramada de moduri de ales din meniu pentru afisare(FPS, RTS, vreo 3 Gamer modes, Racing, etc.), imagine de calitate si nu exista nici un efect de vignette sau schimbarea culorilor in functie de pozitia la birou. D.p.m.d.v. singurul minus ar fi boxele incorporate, pe care desi nu le folosesc, am fost foarte dezamagit cand am aprins prima data PS4-ul pe unul din ele. Sunetul este groaznic, asemanator cu un casetofon vechi fara antena dat pe radio. Nu aveam pretentii, dar nici la asa ceva nu ma asteptam :))

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In aceeasi bani sunt monitoare cu panou IPS/VA, net superior TN-urilor. Cel putin, in bugetul mentionat, nu are sens sa alegi un monitor cu TN deoarece nu ofera un avantaj major fata de monitoarele cu IPS/VA. Eu vad 2 optiuni foarte bune in bugetul tau:
  • Un Samsung curbat cu panou VA, are culori vii si un nivel de negru profund. Curbura iti ofera o experienta deosebita in jocuri si ajuta in cazul vederii periferice. In momentul de fata il gasesti la Altex la 610 lei, e best-buy dupa parerea mea: https://altex.ro/mon...-full-hd-negru/
  • LG-ul care ti-a fost recomandat si in postul #2, dar la un pret mai apropiat de realitate, respectiv 720 de lei. Are panou IPS calibrat, suporta FreeSync si are refresh rate de 75Hz care nu depinde de FreeSync, cum este in cazul lui LG 24MP68VQ-P.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 whiteboy, on 03 ianuarie 2018 - 09:27, said:

am vrut sa iau monitoare la 120Hz/144Hz, dar testandu-le nu am vazut nici o diferenta

Intre 120 si 144 Hz intr-adevar, diferentele nu sunt prea vizibile .. dar intre 60-70 si 120Hz e aceeasi diferenta ca intre noapte si zi. Sunt curios cum le-ai testat.

#7
xEpical

xEpical

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.12.2015
Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

Am ales sa cumpar acest monitor, chiar daca este TN, am incredere ca o sa ma surprinda placut.

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Corect, au incercat.

Acel Asus nu merita cand ai LG MP59G la 716 lei, mai ieftin si mai bun.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

 xEpical, on 04 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

Am ales sa cumpar acest monitor, chiar daca este TN, am incredere ca o sa ma surprinda placut.

Acel ASUS ti-l recomandasem si eu in primul post. Insa dupa ce m-am interesat mai bine de el, am editat si l-am sters din lista.

Edited by alex342, 04 January 2018 - 18:46.


#10
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Fiecare are alte preferinte, d'aia ma abtin sa fac recomandari la monitoare. Asus-ul nu este chiar atat de gunoier, are foarte multa reclama bine facuta. Fata de tn-ul pe care il are acum o sa fie un plus
Pe el nu il intereseaza calitatea imaginii. Il intereseaza chestiile gen fps counter sau static crosshair (un cheat din punctul meu de vedere)

#11
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017
Apropo, monitorul ala nu are display port. In caz ca vrea sa il tina cativa ani si vrea de asemenea sa schimbe placa video cu una mai performanta, lipsa display portului il va afecta foarte mult.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 AwkwardMe, on 04 ianuarie 2018 - 18:30, said:

static crosshair (un cheat din punctul meu de vedere)
Ce diferenta este intre un statis crosshair si un punct rosu facut cu marker de whiteboard pe mijlocul monitorului ?
Nu e nici un cheat ... e doar o optiune care tine strict de preferintele personale.

Edited by ro_explorer, 04 January 2018 - 19:17.


#13
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
In unele jocuri ofera un avantaj, poti trage cu o oarecare precizie fara a pune tinta.
Intra in aceeasi oala cu mouse-urile de acu' multi ani . . .ce aveau buton dedicat pentru rapid fire si anti recoil.

#14
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

 AwkwardMe, on 04 ianuarie 2018 - 20:25, said:

.ce aveau buton dedicat pentru rapid fire si anti recoil.

Ce ai facut ma nene? Buton anti recoil?
Pai asa nu ma mai joc. Inseamna ca aia cu astfel de mousi au un avantaj.

Edited by alex342, 04 January 2018 - 22:37.


#15
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Pe la aparitia cs-ului 1.6 am auzit si eu de ele. Nu te gandi ca era ceva super tare, "tragea" putin de cursor in jos, ca sa tinteasca noob-ul mai bine.
Treaba se putea face si printr-un cfg sau macro. Cfg-ul cred ca se putea detecta, nu-mi mai amintesc bine.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Se cheama macrouri .
Eu pot sa imi programez mouse-ul asa cum vreau. Toti mousii de gaming au posibilitatea de a inregistra macrouri.

#17
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Pai nu crezi ca macro-urile iti ofera un avantaj?
tocmai d'aia sunt interzise in competitii

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
/OFF-TOPIC

Eu nu joc in competitii .. eu joc de placere. Cat timp ceea ce folosesc nu sunt considerare HACK-uri, este permis.
Si pe playstation joc cu Hori TAC PRO ... unii ar considera si asta ca fiind imoral ... pur si simplu nu ma descurc cu controllerul.

OFF-TOPIC/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate