Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sygic Premium!

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Am instalat si eu Sygic, de curiozitate.
Putea fi excelent, dar exista Waze, care are o comunitate enorma. Daca vad pe cineva cu GPS in geam, atunci fie are Waze, fie iGo piratat.

Acum exista si in Sygic posibilitatea de a marca plitie sau ambuteiaj, dar cati utilizatori sunt de Sygic si cati sunt fe Waze/Google Maps?
Google maps ia direct din Android informatiile, adesea fara stiinta utilizatorului => info mult mai exacte.

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAdm, on 03 ianuarie 2018 - 17:07, said:

Am instalat si eu Sygic, de curiozitate.
Putea fi excelent, dar exista Waze, care are o comunitate enorma. Daca vad pe cineva cu GPS in geam, atunci fie are Waze, fie iGo piratat.

Acum exista si in Sygic posibilitatea de a marca plitie sau ambuteiaj, dar cati utilizatori sunt de Sygic si cati sunt fe Waze/Google Maps?
Google maps ia direct din Android informatiile, adesea fara stiinta utilizatorului => info mult mai exacte.
iGO e oricum pamant de flori!

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Adm
Waze-ul nu a fost cumparat de google?
Nu cumva o parte din datele live din google maps provin din waze?

Edited by arg, 03 January 2018 - 18:55.


#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Intr-adevar,hartile offline sunt mult mai mici in Sygic decat la ceilalti concurenti,gen Here sau MAPS.Me,de Google nici nu mai are rost sa vorbim!In Maps.me de exemplu,harta Romaniei are 185 MB,iar in Sygic la mine are 57 MB,deci de aproape 4 ori mai mica!Daca il comparam cu HERE,diferenta este si mai covarsitoare,Romania avand dimensiunea de 377 MB,deci de circa 7 ori mai mare ca in Sygic!

Edited by Vlad_22, 03 January 2018 - 22:48.


#23
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostAdm, on 03 ianuarie 2018 - 17:07, said:

Acum exista si in Sygic posibilitatea de a marca plitie sau ambuteiaj, dar cati utilizatori sunt de Sygic si cati sunt fe Waze/Google Maps?
Google maps ia direct din Android informatiile, adesea fara stiinta utilizatorului => info mult mai exacte.
Sygic preiau traficul de la TomTom, in Spania e destul de precis.
E posibil ca TomTom sa preia date (raw data) de viteza si pozitii de la Google. Apoi mai sunt avizele date de Politie, Primarii pe care Waze le preia manual prin indermediul utilizatorilor. Eu am patit sa dau peste un bulevard inchis in mijlocul Madridului in timp ce in Waze aparea disponibil.

Avizele (drum in lucru, drumuri blocate din diverse motive) date de Politie sunt disponibile pe internet, de fapt sunt apps care iti permit sa le vizualizezi, si ar fi interesant sa fie preluate automat de apps de navigatie. Nu sunt sigur ca Sygic le preia pe toate, am vazut drumuri inchise datorita lucrarilor, dar n-am vazut pana acum de exemplu drum inchis sau cu restrictii datorita conditiilor meteo.

Impresia mea e ca Waze il folosesc in principal "haiducii soselelor", daca mergi regulamentar nu vad cu ce te-ar ajuta sa stii ca e Politia intr-un anumit loc. In rest GoogleMap e la fel e bun (sau la fel de prost), plus ca ai harta offline. Eu am renuntat la Waze din doua motive: cand iti era lumea mai draga incepea cu "uh-oh can't connect to server", si al doilea rand optimizarea real-time a traseului mi se pare prea agresiva (uneori nu merita sa deviezi de la traseu pentru a castiga 30 de secunde sau 2 minute ipotetice), prefer optimizarea mai echilibrata din GoogleMap.

#24
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Eu sunt fan Sygic, Google map cateodata ma ruteaza prost, cu întârziere sau greșit. Cu Sygic rar am pățit sa nu ma încadrez bine, cu gogu destul de multe ori.

#25
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Eu am intampinat erori de rutare/harta cu toate, intotdeauna sunt atent la indicatoare si nu merg 100% dupa navigatie. Dupa parerea mea rutarea din GoogleMap e undeva intre Sygic si Waze, nici agresiv optimizata dar nici prea conservatoare.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Acea "agresivitate" la waze poate fi setata.

#27
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunteti de parere ca merita sa achizitionez Real View Navigation?Ma gandesc sa nu ma distraga mai mult!

#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cumpar-o si zi-ne si noua daca merita.

Edited by izometric, 04 January 2018 - 00:50.


#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu o cumpar ca din ce am vazut,mi-a dat de inteles ca-ti distrage de la condus!In modul pieton ar fi buna,intr-adevar!

Ce nu-mi place e ca cer bani si pentru modulul car navigation,adica sa-l conectezi la sistemul de navigatie al masinii pentru a fi mai usor de utilizat,plus ca nici nu cred ca-i compatibil cu Dacia!

Edited by Vlad_22, 04 January 2018 - 00:57.


#30
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu poti sa conectezi Sygic la display-ul masinii. Cred ca te referi la HUD (Head Up Display). Adica pui telefonul cu fata in sus pe bord si se reflecta imaginea in parbriz.

Am incercat si eu odata dar nu imi place, se vede imaginea dublu din cauza ca parbrizul este format din doua foi de sticla cu un film de laminare intre ele. Trebuie o folie speciala lipita pe parbriz ca sa reflecte o imagine clara si singulara. Sau mai exista niste suporturi pentru telefon cu un ecran transparent care reflecta imaginea fara sa o dubleze.

Attached Files


Edited by izometric, 04 January 2018 - 08:57.


#31
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Se refera la "Sygic Car Navigation", este o aplicatie aparte. Se conecteaza la ecranul masinii prin MirrorLink (daca software-ul masinii si android-ul telefonului sunt compatibile cu MirrorLink).

Dupa parerea mea nu merita RealView, ar fi interesant de integrat un display in parbrizul masinii si sa primesti indicatiile vizuale fara sa-ti iei privirea de la condus. Asa cum e implementat acum e mai mult un element de distragere a atentiei, il poti incerca de curiozitate pentru ca au un demo de 7 zile parca. Alta optiune ar fi sa foloseasca RealView copilotul :)

Ideal este ca la turn-by-turn naviation sa conduci urmand numai indicatiile de voce, fara sa-ti indepartezi privirea de la condus, insa numai cu Waze si GoogleMap am reusit - cred ca au cel mai bun sistem turn-by-turn. Sunt momente cand indicatiile de la Sygic sunt confuze, ca sa nu mai zic cand exista diferente intre indicatoarele de pe sosea si harta interna.

#32
adriasi

adriasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2006
Am cumparat Premium pentru display-ul masinii dar sunt dezamagit, imi pare rau de banii dati. In primul rand ma dispera ca sageata ce reprezinta masina e dispusa fix in centru de parca ma intereseaza foarte tare ruta deja strabatuta, era mai util ca sageata sa fie in partea jos si astfel sa pot vedea cat mai mult din traseul ce urmeaza a fi parcurs. Apoi cand caut o locatie imi da sigur o ruta care nu e mai scurta, desi am setat ruta cea mai scurta. Caut un Vodafone in orasul in care ma aflu (Iasi) si imi afiseaza Vodafone in Pipera. Cat despre acoperirea hartilor.... Google rules!

#33
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Merita toți banii sygic.
Azi veneam pe Bulevardul Mărăști spre centru, piața Victoriei...
Cu waze.
Ma pune sa merg pana la capăt, sa fac dreapta pe Turda, sa urc pe Grand, sa cobor pe o bretea si sa ajung pe Grivita pana la Gara de Nord.
Văd cu ochi mei ca in fata, dupa mănăstirea Cașin ca se merge bara la bara si fac dreapta pe Alexandru Constantinescu DI apoi pe Caraiman pana pe Grivita...
Am mers sfoara.
Din ce in ce mai mult waze da niște rute ca sa se afle in treaba...
Se pare ca serverele sunt demult depășite....��

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate