Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nissan Qashqai 2.0 4x4 cutie automata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Connectorxp iti multumesc ca mai lamurit dar acum te intreb Qashqai 2.0 dCi cu cutie Jatco JF613E cu 6 rapoarte si convertizor de cuplu blocabil are si hill hold assist sau softul despre care vorbeai mai sus? Intreb pt ca eu pe Passat unde am avut dsg si acum pe Touareg unde habar nu am ce tip de cutie este dar este automata, inteleg ca am avut si am acest soft dar nu am avut si nu am alt buton in afara de autohold. Iar daca nu am centura pusa nu functioneaza autoholdul si nici softul de asistare plecare in rampa.

Edited by fotojunior, 04 January 2018 - 00:42.


#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Passat-ul de la B6 in prezent are cutii DSG, ei chiar se mandresc cu asta afisand denumirea asta pe schimbator sau undeva prin cabina.
La Touareg ai cutie automata clasica cu 6-8 rapoarte de la ZF, taticii cutiilor automate.

La Qashqai nu am testat hill hold assist si nici nu am vazut buton, posibil sa nu aibe, oricum fiid automata nu am simtit nevoia acestui sistem, poti frana cu stangul si face tranzitia cu dreptul.

#21
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 mariovrs, on 03 ianuarie 2018 - 05:54, said:

Daca am avea autostrazi sa mergem cu 140, scoti consum mai mare decat pe strazile de acum..

Eu scot 5.5 pe Romania ( Iasi- Oradea) fara sa dorm pe drum ( 2.0 tdi Audi ) si fara sa ma sinucid. In Europa pe autostrazi...7-7.5.

Inseamna ca in Europa mergi mult prea tare.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Unde ati vazut voi de vanzare in Ro QQ 4x4 + automata ?!
https://www.nissan.r...ml#grade-J11B-4

#23
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pe vechiul model, actualul model are acelasi tren de rulare cu Kadjar si niciuna nu mai permite 4x4 si automata.

Edited by connectorxp, 02 February 2018 - 18:44.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 fotojunior, on 03 ianuarie 2018 - 22:29, said:

Sotia a ales cutie automata pt autohold (masinile din grupul Vw), sau mai exact cand pleaca de pe loc in rampa sa nu o ia in spate. Stiu ca exista si pe anumite masini cu cutie de viteza manuala dar nu stiu daca Nissan Qashqai are asa ceva. Poate stie cineva ?
Autohold are si Vitara ( mea )  si o gramada de masini cu cutie manuala ....

#25
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
cred ca nu stii ce e autohold. Autohold la automata e chiar util . La manuala nu e acelasi lucru, ca tot trebuie sa scoti din viteza, deci calci ambreiaj.

#26
ulise940

ulise940

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.05.2010

 connectorxp, on 02 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Motorul este de origine Nissan, din familia MR, am in familie un Qashqai+2 4x4 Automat cu 2.0 dCi 150CP, Visia, cu trapa, Navi si clima.

Consumul mediu Bucuresti-Otopeni este de 7%, cu mers calm, de noxe nu m-am uitat.

Ce recomand sa ii faci, mai ales ca o iei veche, este sa-i schimbi uleiul din cutia de viteze, cu toate ca Jatco se jura ca este liftime, la mine incepea sa agate si sa schimbe greoi, dupa ce am pus uleiul recomandat de Nissan, este alta masina. Vezi ca generatia 2011 are probleme cu oglinzile, la modul ca flutura la viteza mare.

In total am folosit 6L de ulei, mai ales ca transmisia nu are buson de servisare cum au alte cutii si necesita un mecanic dibace.
Buna ziua!
Imi spuneti si mie cum a facut mecanicul schimbul de ulei, daca nu are buson?Am si eu un Qashqai 2012 si as fi vrut sa schimb uleiul la cutie dar la service-ul unde se fac asemenea operatiuni la mine in oras mi s-a spus ca nu pot la modelul meu de masina, as vrea cateva detalii, ca sa stiu ce caut. Si apropo, de unde ati cumparat ulei Nissan de cutie automata?
Multumesc pt. raspuns!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate