Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Proiect Baze de Date

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Iva15

Iva15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2018
Proiectul va avea o tema economică (finanțe, contabilitate, statistica etc). Se poate alege și o temă
gen Gestiune Linie Aeriana. In aceasta situație se va pune accent pe partea economică, spre exemplu:
gestiunea costurilor fixe+variabile, calcularea ratei de profit în funcție de costuri și load-factor etc.
Proiectul va conține obligatoriu următoarele elemente:
1. Descrierea temei (1/2 pag)
2. Schema conceptuala pentru modelarea temei alese. Din schema va trebui sa rezulte tipul
legăturilor dintre entități după modelul: http://bd.ase.ro/upl...diagrama_hr.jpg
3. Construirea bazei de date – tabele și restricții de integritate. Exemplificarea operațiile LDD
(CREATE, ALTER, DROP) asupra tabelelor (min 7).
4. Exemple cu operații de actualizare a datelor: INSERT, UPDATE, DELETE, MERGE (min 10).
Obligatoriu, într-o tabelă trebuie să existe o înregistrare (rând) cu numele studentului, se va
prezenta un printscreen după interogarea care demonstrează acest lucru. In caz contrar, proiectul
va fi notat cu 1p.
5. Exemple de interogări cât mai variate și relevante pentru tema aleasă (min 15) care să combine
următoarele elemente:
 >, <, >=, <=, !=, IS NULL, LIKE, IN, BETWEEN;
 Joncțiuni (inner, outer);
 Utilizarea funcțiilor de grup, GROUP BY, HAVING;
 Utilizarea funcțiilor la nivel de rând (obligatoriu: TO_CHAR, TO_DATE, EXTRACT,
SUBSTR, SYSDATE, DECODE, CASE, NVL);
 Utilizarea lui CASE;
 Utilizarea operatorilor UNION, MINUS, INTERSECT;
 Subcereri simple și corelate;
 CREATE/INSERT/UPDATE/DELETE + SELECT;
 Construirea și utilizarea altor obiecte ale bazei de date: tabele virtuale, indecși,
sinonime și secvențe.
 Cereri ierarhice (CONNECT BY, PRIOR, LEVEL, SYS_CONNECT_BY_PATH)
Opțional:
 XML în Oracle
(http://docs.oracle.c...259/partpg4.htm )
Fiecare comandă SQL va fi însoțită de enunțul problemei. De exemplu:
Să se adauge o restricție de tip check la tabela PRODUSE
SQL> alter table produse add constraint produse_pret_c check(pret_lista>0) novalidate;
Table altered
Să se afișeze restricțiile tabelei COTATII
SQL> select t.table_name,t.constraint_name,t.constraint_name,t.status from user_constraints t
where table_name='COTATII';
Se vor include 4 capturi de ecran cu rezultatele obținute. Fiecare captură de ecran peste cele 4
solicitate va fi penalizată cu 0.2p.
CERINTE PRIVIND PREZENTAREA PROIECTULUI
1. Proiectele vor fi aduse DOAR în format digital: .doc(x) sau .pdf;
2. Vor trebui prezentate aproximativ 25 proiecte într-un interval de 80 minute. Pentru ca
lucrurile să meargă cât mai rapid, pe un singur stick usb se vor aduce toate proiectele grupei,
denumite după formatul Nume_Prenume_Grupa.doc. Cei care nu respectă această condiție,
vor contribui la scăderea timpului total de prezentare primind nota 2 din oficiu;
3. Este OBLIGATORIE susținerea personală a proiectelor în săptămână în care ați fost
programați. NU se vor accepta proiecte trimise prin email sau prin colegi;
4. Pentru stabilirea notei se va ține cont de calitatea proiectul dar și de modul în care acesta a
fost susținut;
5. Schema conceptuală, precum și restul elementelor din proiect trebuie să fie ORIGINALE;
6. Nu se admit proiecte care nu au fost realizate folosind SGBD Oracle.

As avea si eu nevoie de ajutor cu proiectul asta va rog frumos, daca poate cineva :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ajutor nu inseamna sa rezolve chestiunea cap-coada cineva! Spune punctual ce nu-ti iese si ai nevoie de ajutor sa depasesti obstacolul.

#3
Iva15

Iva15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2018
Sincer, nu prea reusesc sa ma conectez la SQL Developer cu datele mele si voiam sa stiu daca exista alta modalitate. Si nu prea inteleg cam ce ar trebui sa fac la punctul 4 din cerinta de sus. In rest cred ca ma descurc.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Se vor include 4 capturi de ecran cu rezultatele obținute. Fiecare captură de ecran peste cele 4
solicitate va fi penalizată cu 0.2p.
CERINTE PRIVIND PREZENTAREA PROIECTULUI
1. Proiectele vor fi aduse DOAR în format digital: .doc(x) sau .pdf;
2. Vor trebui prezentate aproximativ 25 proiecte într-un interval de 80 minute. Pentru ca
lucrurile să meargă cât mai rapid, pe un singur stick usb se vor aduce toate proiectele grupei,
denumite după formatul Nume_Prenume_Grupa.doc. Cei care nu respectă această condiție,
vor contribui la scăderea timpului total de prezentare primind nota 2 din oficiu;
3. Este OBLIGATORIE susținerea personală a proiectelor în săptămână în care aţi fost
programaţi. NU se vor accepta proiecte trimise prin email sau prin colegi;
4. Pentru stabilirea notei se va ţine cont de calitatea proiectul dar şi de modul în care acesta a
fost susţinut;
5. Schema conceptuală, precum şi restul elementelor din proiect trebuie să fie ORIGINALE;
6. Nu se admit proiecte care nu au fost realizate folosind SGBD Oracle.

Fa te rog o poza acelui bou psihopat si pune-o aici, ca sint curios cum arata un asemenea profesor dobitoc oligofren. Micul Hitlerika, cum se grabeste el, i-auzi, 25 de proiecte in 80 de minute :lol:

View PostIva15, on 02 ianuarie 2018 - 18:58, said:

Sincer, nu prea reusesc sa ma conectez la SQL Developer cu datele mele si voiam sa stiu daca exista alta modalitate. Si nu prea inteleg cam ce ar trebui sa fac la punctul 4 din cerinta de sus. In rest cred ca ma descurc.
Cum si unde ai incercat sa te conectezi cu SQL Developer? Ti-ai instalat la tine un server Oracle sau la server-ul scolii?

#5
Iva15

Iva15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2018
Posted Image Posted Image Posted Image e foarte idiot, nu prea se pricepe la a invata pe cineva materia asta. Stai ca i-am gasit site-ul personal: http://diaconita.ase...x.php/teaching/
Eu am toate datele necesare logarii si la facultate mergea dar acasa vad ca nu prea reusesc, nu stiu ce sa scriu la connection name :? :?

Gata, am reusit :D

Edited by Iva15, 02 January 2018 - 20:04.


#6
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
asta e proiect de  colocviu , sa inteleg ca luni dai colocviu si tema a fost data la inceputul colocviului insa tu acum te-ai trezit , eh ? :))
Mult succes cu Oracalistu'

View PostMosotti, on 02 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Fa te rog o poza acelui bou psihopat si pune-o aici, ca sint curios cum arata un asemenea profesor dobitoc oligofren. Micul Hitlerika, cum se grabeste el, i-auzi, 25 de proiecte in 80 de minute Posted Image
POSDRU/159/1.5/S/138907 „Excellence in scientific interdisciplinary research, doctoral and postdoctoral, in the economic, social and medical fields – EXCELIS”, 2014-2016, project title: “Processing Big Data for Knowledge Management
Post-Doctoral Scholarship with prof. Juan Pavon at Complutense University  Madrid, Research Group on Agent-Based, Social and Interdisciplinary Applications, 01.MAY.2015-30.JUNE.2015
I am a member of INFOREC professional association


Ehe Mosotti, tipul este cu 'excelence' e cazul sa ne ducem la culcare, noi nu putem sa ne uitam in max  2 minute /proiect el poate, el e 'excelence'
Ma duc dupa o bere, brb

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMosotti, on 02 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Fa te rog o poza acelui bou psihopat si pune-o aici, ca sint curios cum arata un asemenea profesor dobitoc oligofren. Micul Hitlerika, cum se grabeste el, i-auzi, 25 de proiecte in 80 de minute Posted Image

Ai prezentat asa ceva sau cum ?
O sa fie un fisier word cu tot proiectul de cateva zeci de pagini (peste 15-20 parca). Am facut asa ceva intr-o noapte... daca iti bati capul stii cum sa-l faci.
Cineva sa iti dea mura in gura la tot proiectul nu ai sa gasesti...

#8
Iva15

Iva15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.01.2018

View PostTruculMagic, on 02 ianuarie 2018 - 20:58, said:


Ai prezentat asa ceva sau cum ?
O sa fie un fisier word cu tot proiectul de cateva zeci de pagini (peste 15-20 parca). Am facut asa ceva intr-o noapte... daca iti bati capul stii cum sa-l faci.
Cineva sa iti dea mura in gura la tot proiectul nu ai sa gasesti...

Eh, mai e timp pana pe 8:))) fac eu ceva

#9
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostIva15, on 02 ianuarie 2018 - 21:05, said:

Eh, mai e timp pana pe 8:))) fac eu ceva

Quote

Se vor include 4 capturi de ecran cu rezultatele obținute. Fiecare captură de ecran peste cele 4
solicitate va fi penalizată cu 0.2p.
De ce ?  Dl prof stie sa numere doar pana la 4 ?

Quote

CERINTE PRIVIND PREZENTAREA PROIECTULUI
1. Proiectele vor fi aduse DOAR în format digital: .doc(x) sau .pdf;
Aha,e ecologist, salvati planeta, nu mai folositi hartie.

Quote

2. Vor trebui prezentate aproximativ 25 proiecte într-un interval de 80 minute. Pentru ca
lucrurile să meargă cât mai rapid, pe un singur stick usb se vor aduce toate proiectele grupei,
denumite după formatul Nume_Prenume_Grupa.doc. Cei care nu respectă această condiție,
vor contribui la scăderea timpului total de prezentare primind nota 2 din oficiu;
Da' ce are daca le trimiteti pe mail ?

Quote

3. Este OBLIGATORIE susținerea personală a proiectelor în săptămână în care aţi fost
programaţi.
Pai daca va asculta pe toti intr-o ora ce mai conteaza celelalte saptamani ?

Quote

NU se vor accepta proiecte trimise prin email sau prin colegi;
Am inteles, nu stie sa folosesca mailul si sa descarce atasamente

Quote

4. Pentru stabilirea notei se va ţine cont de calitatea proiectul dar şi de modul în care acesta a
fost susţinut;
Insa in 2 minute

Quote

NU se vor accepta proiecte trimise prin email sau prin colegi;
5. Schema conceptuală, precum şi restul elementelor din proiect trebuie să fie ORIGINALE;
6. Nu se admit proiecte care nu au fost realizate folosind SGBD Oracle.
A zburat pe fereastra open-source-ul. Oracle "tatal nostru" , slavit sa fie "oracle", toata lumea pe "oracle".

Daca el a asbolvit un curs introductiv la Oracle de ce trebuie sa va oblige si pe voi sa faceti acelasi lucru ?
In acest caz, mai mult este slugarnicie cu pasiune si doar atat.
Dar e 'excelnce"

Daca era un profesor cu adevarat profesionist atunci va lasa sa alegeti voi ORICE SGBD vreti si scrieti scriptul de SQL in orice dialect vreti voi  si el trebuia
sa stie sa citeasca orice cod SQL in orice dialect la prima vedere

Iar daca cineva venea cu documentatia in LaTex trebuia sa stie cum s-o citeasca

Edited by navistar_eagle, 02 January 2018 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate