Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

A inceput o noua era a telefoanelor mobile? Noutățile si predicțiile anului 2018 Bezel-less....

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pana nu folositi nu o sa intelegeti ca un S8 sau Note8 de exemplu este mult mai fain si util in utlizare decat un telefon mai bondoc.
Multe din informatii se desfasoara pe verticala. Fie ca e vorba de mesaje text, aplicatia de mesaje de la facebook sau altele de gen, aplicatia facebook in sine, site-urile, forumurile, etc.
Insasi in buzunar sta mai bine fiind asa de suplu. Iar pentru video si pentru alte aplicatii, daca-l folosesti in mod landscape, mai ales dupa ultimul update poti face imaginea fix cat ecranul si arata absolut bestial totul, mai ales filmarile sau clipurile pe youtube. Inclusiv filmele. Este o experienta mult mai apropiata de formatul din cinematografe. Fireste, pastrand dimensiunea unui telefon mobil.

#38
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Cu ce a inovat Samsung in 2017?

Primul telefon fara margini a fost Xiaomi Mi Mix, care a fost mai mult un concept.
Si daca nu ma insel, primul telefon ce are camere duale e Huawei P9.
Doar "no name- uri" d-astea.

Am uitat ca traim in era Samsung, Apple si restul.

#39
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
eu as prefera oricand no name-urile astea, pentru ca samsung vinde doar brandul si apple la fel.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
@serginho, ai citit mesajul meu ?! :)

Înțeleg ce zici, am pus mîna pe Samsung și îmi place acel ecran curbat, dar în utilizare zilnica o să vezi ca ce este frumos nu este = practic.
Daca iei un telefon doar ca sa vada lumea că ai valoare, poți să iei și unul ne practic, daca vrei sa te simți bine și să zimbesti cînd îl folosești, iei ce te implineste/îți place/este de folos.

Are soția Samsung J5 2017, frumooos, ce sa zic, dar știi ce (?!) prefer vechitură mea, Samsung arată super, dar suprafața aia lucioasă și frumoasă îl face să fie ca un săpun ud, camera net inferioara fata de al meu.
Pai ce fac, îmi iau telefon frumos dar enervant, sau telefon practic, un pic mai bezelos", care mă incinta cînd îl folosesc ?

Eu zic sa îmi fac mie plăcere, pe banii mei, nu celor din jur că văd nuș" ce scumpete la mine și mă consideră barosan, ori mă înjură că mă cred barosan și nici nu am un telefon practic :lol:

#41
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010

 Lex404, on 02 ianuarie 2018 - 16:44, said:

Sincer nu ma incalzeste deloc lipsa marginilor.

1. Vreau butonul Home si amprenta in fata!

De ex iPhone 8 fara marginea de sus ar fi frumos

Apoi, cu cat marginile mai mici cu atat mai sensibile...

Lenovo zuk2 are doar buton fizic cu 4 functii + amprenta, fara butoane capacitive, dar nu prea este bezel less...

#42
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Cel mai bun design e cu spate metalic cum are iphone 6, samsung j5 2017, etc.
Daca mai este si fara margini atunci este ideal.

#43
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Marketingul vendorilor de smartphones vad ca a spalat multe creiere.
Un om dinamic, activ, nu va putea folosi un asttel de telefon fara margine sau fara husa.
Nu mai au ce sa inventeze si acum scot marginea la telefoane. Bullshit! iar marginea la telefoanele care inca mai au margine este din cel mai ordinar plastic, ca la jucariile ieftine de copii.

#44
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008


 nick5roo, on 03 ianuarie 2018 - 08:55, said:

se lucrează la sticla care se repară singură, mai târziu pun și sursa, nu o am la îndemână acum! Atunci probabil vom spune adio foliilor de protecție!

https://start-up.ro/...ngur-intr-o-zi/
https://www.idevice....vindeca-singur/

#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
LG are ceva asemanator din 2013. Suna bine in teorie dar in practica vad ca nici dupa 4 ani tot nu a devenit ceva popular.
https://www.theverge...atch-heal-video

Un telefon care sa nu mai fie asa de fragil ar fi un pas imens in bine. Avem spate frumos, ecran frumos dar stricam tot designul si materialele de varf cu huse de cauciuc pentru a le avea si a doua zi.

Edited by Kroghy, 04 January 2018 - 10:49.


#46
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Totul se traduce in pret, cei care cumparam telefoane sub 1000 de lei nici peste 10 ani nu o sa avem cine stie ce tehnologie disponibila la degetele noastre.
Amuzant cum pe piata exista tehnologie disponibila sa scoti un telefon fara bezel si Iphone pe un telefon de 1000 de euro a lasat chestia aia urata.
Si da, stiu ca marketing probabil urmatorul iphone o sa scoata o uluitoare tehnologie care care o sa elimine acel gol, ca na, mai trebuie sa platesti 1000 de euro anul viitor.

Eu sunt multumit ca au reusit sa scoata telefoane decente pe la 1000 de lei, ruleaza youtube in full hd? merge split screen? tine bateria? este ecranul vizibil la soare? are internet decent? Deci sunt multumit.
Ce nu ma multumeste este ca preturile au mers in sus si nu stiu daca chiar platesti pentru performanta dupa 1500 de lei, platesti mai mult pe treburi legate de fashion.

#47
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@cristone, presupui gresit. Nu sunt deloc genul care sa-mi iau ceva sa vada lumea. Sunt chiar un ciudat, nu-mi pasa deloc ce crede lumea. Am propria parere despre mine si nu haina face pe om, nici telefonul.

Eu am Samsung S8 pentru ca imi place. Imi permit sa-mi cumpar si Vertu, dar nu ma da pe spate cu nimic. Imi place Samsung si Apple ca produs. Nu din snobism.
Daca firmele chinezesti ar scoate telefoane la fel de bune si frumoase ca Samsung sau Apple la un pret mai mic as cumpara fara ezitare.

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 serginho74, on 04 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Daca firmele chinezesti ar scoate telefoane la fel de bune si frumoase ca Samsung sau Apple la un pret mai mic as cumpara fara ezitare.
Si cu materiale bune, si cu suport bun, si cu soft bun nu doar un android generic.

#49
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu am citit ce a scris colegul cristone, doar ca am observat si pe subiectul telefonului meu ca sunt persoane care nu vor sa auda de husa, ca cica acopera urat telefonul, se strica partea de aspect.
Si cum telefonul meu are ecran normal si spate de geam, sa zicem ca este ultimul telefon pe care ai merge fara husa.

Si mie imi place Apple, chiar si partea de laptop, doar ca la ce preturi au mai bine iau 1000 de euro si o investesc in ceva, ca 1000 de euro chiar poate sa fie suma asa de mare cat sa zici ca o investesti in ceva.
Depinde ce cauta fiecare om la telefon, recunosc ca si eu ma feresc de firme china, am avut telefon Xiaomi si majoritatea cand auzeau Xiaomi se uitau ca la o chinezarie ieftina, ca si cand aud Allview, am observat ca trebuia sa vorbesc despre bradul asta, ma gandeam? Ce treaba am eu sa discut despre asa ceva.
Si partea amuzanta a fost cand am pus la vanzare telefonul Xiaomi, l-am dat aproape pe degeaba, 0 oferte, telefon impecabil tinut in husa.

Sunt telefoane care isi mentin valoarea si peste cativa ani or sa mai fie cautate si o sa mai scoti ceva din suma platita pe ele, timp in care un allview, un xiaomi, nu prea o sa mai iei mare lucru pe ele.

Edited by Argent, 04 January 2018 - 11:38.


#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Fara nicio gluma sau caterinca si probabil postarea ajunge la posturi amuzante.

O sa sparg gheata si o sa iau un Xiaomi pentru taica-miu. Are 73 de ani :D Acum are un Samsung Galaxy Young (sic), o mizerie de telefon pe care am aruncat banii de pomana.
Chiar sunt curios cum o sa se comporte in timp. Observ de ceva vreme produsele Xiaomi.

#51
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Vezi ca apare in curand Samsung J2, eu asta urmaresc pt. bunica mea care are un S3 mini de 5 ani sau cat o fi trecut.

Edited by Kroghy, 04 January 2018 - 15:49.


#52
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
@serginho74 Încearcă pentru tatăl tău un Nokia 2/3/5 ( în funcție de buget), pentru cineva fără prea mari pretenții mi se pare perfect. Nu sunt niște bestii pe hârtie, dar sunt foarte bine construite si au de departe cel mai bun suport software din gama aia de preț.

Eu am avut 2 experiențe cu Xiaomi și ambele neplăcute, de aia nu prea recomand, doar unde chiar nu se poate altceva. Mno, acuma se poate ca tu să ai altă experiență (alt noroc), nu zic.

#53
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017

 Kroghy, on 04 ianuarie 2018 - 11:33, said:

Si cu materiale bune, si cu suport bun, si cu soft bun nu doar un android generic.

ar fi trist sa fie bagat bloatware si pe chinezarii...

#54
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 biankapc, on 04 ianuarie 2018 - 21:12, said:

ar fi trist sa fie bagat bloatware si pe chinezarii...
Android fara Samsung e bloatware. Primul lucru de facut e dezactivarea bloatware Chrome si instalarea browserului Samsung care e instalat de marea majoritate a utilizatorilor chiar si pe telefoane care nu sunt Samsung.
Concluzia e ca Android in sine e bloatware daca nu e customizat de Samsung.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate