Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

A inceput o noua era a telefoanelor mobile? Noutățile si predicțiile anului 2018 Bezel-less....

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postrosix, on 02 ianuarie 2018 - 16:42, said:

Telefoanele vor inceta sa mai fie "proaste" cand va tine bateria o saptamana in navigare 4G-5G.
Pana atunci, toti fraierii dispusi, in prezent, sa dea peste 1500 lei pe un smartphone, vor iesi la pensie si vor vota pesede, ca sa le ajunga pensia de mancare.

asta imi doresc si eu, sa ma tina bateria laptopului si telefonului o saptamana. din pacate, nu cred ca vom apuca asa ceva.

Edited by rich1974, 02 January 2018 - 17:21.


#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Se va putea dar prin consum mai mic.
Eu am telefon la care ma tine bateria o luna (30-40 zile).
Leptop exista la care tine bateria 30 ore. La 8 ore/zi utilizare, restul sleep, inseamna .. ceva.
Si in principiu, poti sa-l faci un pic mai gros, sa incapa  o baterie mare, un 300Wh e perfect posibil.
Si la 300Wh, chiar te tine o saptamana daca nu-l lasi noaptea deschis.
Dar secretul e la consum, un astfel de leptop consuma si 5W in browsing iar in iddle cu ecranul stins se duce la 3W.
Ma rog, daca-l forjezi, consumul sare la 25W.

#21
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View PostBursul, on 02 ianuarie 2018 - 16:22, said:


2. Or sa extinda ecranul si pe spatele telefonului?

O sa mai puna unul :))

https://simonothen.c...ble-smartphone/

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa fie foldable mai modern ca la "150.8 x 71.6 x 12.1mm, 230g"...
Imi aduc aminte de telefoanele Nokia 5530 si Nokia 5800 de aveai ditamai chestie de plastic in buzunar.

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@ericmario si baxon, chiar nu va puteti abtine, nu? Remarcile voastre sunt foarte ontopic si inteligente.

Eu nu prea mai inteleg cum mai exista telefoane cu margini mari. Iar lateralele curbate sunt atat de naturale si dau acel efect de fara margine incat mi se par ciudate ecranele cu rama ca de tablou.

#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postserginho74, on 02 ianuarie 2018 - 18:51, said:

Eu nu prea mai inteleg cum mai exista telefoane cu margini mari. Iar lateralele curbate sunt atat de naturale si dau acel efect de fara margine incat mi se par ciudate ecranele cu rama ca de tablou.
Îmi place moda asta, un honor 7x arată de 10x mai bine decât un iPhone 8, dar e de 3x mai ieftin.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrich1974, on 02 ianuarie 2018 - 17:21, said:

asta imi doresc si eu, sa ma tina bateria laptopului si telefonului o saptamana. din pacate, nu cred ca vom apuca asa ceva.

Daca ii dam jos pe escrocii care conduc lumea, se poate si maine.

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu arata rau deloc Honor 7X.
Spunea cineva intr-o postare anterioara ca telefoanele ieftine vor fi din ce in ce mai bune. Tind sa-i dau dreptate iar asta o sa fie bine pentru ca poate mai scade pretul si la flagshipuri.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaccip, on 02 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Se va putea dar prin consum mai mic.
Eu am telefon la care ma tine bateria o luna (30-40 zile).
Leptop exista la care tine bateria 30 ore. La 8 ore/zi utilizare, restul sleep, inseamna .. ceva.

Ma intereseaza sa tina 10 ore forjat - adica o zi de munca, pe teren, cu browsing 4G activ, cu toate functionand.
In prezent nu prea am vazut laptop care sa nu crape dupa 6-8 ore de utilizare intensiva ceea ce inseamna ca nu fac banii.

Edited by rosix, 02 January 2018 - 19:36.


#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Suntem offtopic cu privire la baterie dar se poate telefon sau laptop care sa tina asa de mult dar va dati seama care ar fi dimensiunea telefonului?
Iar in epoca asta cand bateriile externe de capacitate de 10 ori mai mare decat cea a telefonului (deci teoretic aproape 10 incarcari complete) sunt pe toate drumurile si accesibile ca pret, nu cred ca autonomia ar trebui sa constituie o problema atata timp cat tine o zi intreaga in conditii de utlizare normala. Adica sa ai de toate, dar nu doar forja ca atunci il pui in cap in doar 2-3 ore. Indiferent ca este telefon sau laptop.

#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Thinkpad T470 tine peste 10 ore forjat.
Singurul lucru care nu-mi place e ca nu-l am.
:D
Cine stie.. poate peste 6-7 ani o sa am si eu unul desi...
Vor scoate Thinkpad 25 cu tastatura care-mi place mie.
Va fi scump si ala, va tine mai putin bateria.

Chestia e ca nu-si doreste nimeni un laptop greu dar care sa tina bateria o saptamana.
Pentru ca la T470 ala, poti sa-i pui si 50 de celule si tot va ramane la un size decent(butucanos, ce-i drept, dar.. daca vrei sa-ti tina bateria o saptamana pe o insula pustie, e o varianta..
:D
Ideea era ca.. daca se poate sau nu. Eu zic ca se poate, dar tre sa aiba bateria mare.
Cat de mare? Mare! 50 de celule. Va cantari 3kile si .. aia e!

La fel si la smartfon. Se poate, cum sa nu se poata?
Cu tehnologia actuala.
Dar nu va mai fi gros de 2mm ci de 3cm. Normal ca nu-l va cumpara nimeni, toata lumea va prefera sa-l aiba de 2mm si sa umble cu un powerbank.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Îmi plac cele cu rama subțire, dar...
din utilizarea zilnica rezultă:
1. și așa cum sint acum mai ating accidental și ies din ecran sau mă duce pe cimpii,
2. sus și jos vreau mini boxele (că nu știu cum să le spun altfel :D) pe care le am acum, sa aud stereo și tare.

#31
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
bezel-less nu-i nimic, viitoru telefoniei e asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jpdR-bdV08c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
sfarsitul huselor

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe cand era aplicarii din fabricatie a foliei securizate?

View Postcrisstonne, on 02 ianuarie 2018 - 21:08, said:

2. sus și jos vreau mini boxele (că nu știu cum să le spun altfel Posted Image) pe care le am acum, sa aud stereo și tare.
Nu vad o solutie pentru telefoanele dedicate sunetului/ muzicii/ efectelelor 360` in alt mod decat cu boxe frontale.
ZTE Axon 7 are sunet Dolby Atmos cu boxe frontale sus si jos.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2018 - 23:19.


#34
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.mobilissimo.ro/articole-diverse/ce-ne-rezerva-anul-2018-10-predictii-din-domeniul-tehnologie?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

Încă ceva, se lucrează la sticla care se repară singură, mai târziu pun și sursa, nu o am la îndemână acum! Atunci probabil vom spune adio foliilor de protecție!

#35
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postserginho74, on 02 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Samsung a fost deschizatorul de drum si se poate spune ca S8 este primul telefon cu margini aproape inexistente iar Apple i-a urmat imediat prin iPhone X.Mai multe, aici.

Lol samsung si applel
Vezi sharp aquos din 2014 si xiaomi mix din 2016

#36
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Exact. Aquos a fost primul cu o tentativa de bezelles si pentru resursele diviziei mobile de la Sharp si tehnologia de atunci le-a iesit excelent parerea mea. Dupa a venit Shaormi si a rafinat mult proiectul ala, dar tot nu le-a iesit excelent cu Mi Mix. Mi Mix 2 in schimb e genial. La fel si Essential Phone, care desi nu are cea mai buna camera samd, dar strict din punct de vedere al ecranului si al dimensiunilor e extraordinar.

Cele cu ecrane 18:9 si 18.5:9 sunt irelevante dupa parerea mea, nu asa trebuie facut bezelless-ul, sunt mult prea multe probleme de incompatibilitate plus ca nu e natural deloc sa folosesti un telefon cu proportiile unei telecomenzi... Ei au facut asa ceva ca le era mai usor sa acopere mai mult din telefon cu un ecran de ala in loc sa incerce sa micsoreze telefonul si sa il aduca cat mai aproape de 16:9.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate