Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Încălzirea globală - 1/3 din uscat se va afla sub apă

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Incalzirea globala va conduce la topirea unui segment mic din calotele glaciare polare, mai ales calota arctica, groenlandeza si ceva din marginile Antarcticii.

Eu cred ca altceva va conduce la o crestere accelerata a nivelului marilor si anume un fenomen cataclismic in Antarctica.

Stim cu totii ca Antarctica face parte din inelul de foc al Pacificului, dar inca este slab activa vulcanic, insa la un moment dat vulcanii sai vor exploda, poate chiar un supervulcan ascuns chiar in mijlocul ei si va crapa si farmita toata calota antarctica care va dispune sub ea de caverne si tunele cu aer cald, apa termala si culoare de lava pe unde se va scurge apa topita din aceasta spre ocean. Deasupra nu va mai fi alba cum o stim ci o cenusa vulcanica o va murdari accentuindu-i topirea termosolara.

Un asteroid ar putea genera un scenariu similar in Antarctica.

Insa per ansamblu lumea ar fi mult mai habitabila pentru oameni in afara de Africa care probabil se va desertifica complet.

Iata ce schimbari climatice s-ar petrece in Europa:

Oceanul Indian se va revarsa in mediterana prin stramtoarea Suez incalzind Mediterana, iar Mediterana in Marea Neagra prin noile stramtori mai largi din Dardanele si Bosfor.

Curentul Golfului va ajunge peste Finlanda pana spre noul Ocean al Siberiei de vest.

Climatul Europei va deveni unul cald si umed similar celui din Albania, Georgia, insa ceva mai cald probabil intre cel al Frantei si acela al Australiei de est.

[ https://i.warosu.org/data/tg/img/0417/45/1439054930786.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://2.bp.blogspot.com/-vPawd4-OyPo/WAj2la0WTHI/AAAAAAAA83c/5CNLEbJwnRkO8XSg4ZpusrZXvsa6dkYuwCLcB/s1600/100m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh6.googleusercontent.com/-eK1FhNYIZIs/UnvU1FH6dGI/AAAAAAAA9ME/fojfCqtgS8k/w2048-h1536/What%2BThe%2BWorld%2BWould%2BLook%2BLike%2BIf%2BAll%2BThe%2BIce%2BMelted-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i2.wp.com/www.thedailysheeple.com/wp-content/uploads/2013/06/floodcap.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Infinitty, 02 January 2018 - 15:45.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Și ce e de făcut?
Eu știu că orbita elipsoidă a Pământului nu este regulată, iar acum se învârte mai aproape în jurul soarelui. Își va reveni cândva și atunci să vedeți ce ger o să fie.

#3
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
iarnă e doar la 2 ani mai nou.
Acum e exact ca in "iarna" 2015+2016.
Cred ca nici măcar 2000-2001
Desi vara asta a fost cam rece si a nins si in octombrie noiembrie ma asteptam la o iarna cruntă dar n-a fost să fie, cred ca vara viitoare va fi teribila de fierbinte.

Pt turism montan cred ca trebuie să construim nişte munţi să ajungă pe la 4000 m  altitudine

Edited by babarzotea, 02 January 2018 - 15:44.


#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Se pare ca incalzirea globala este un fenomen ireversibil cauzat nu numai de activitatile omului...
Buba este ca va avea si parti bune dar si mai putin bune....dezghetarea zonei siberiene am inteles ca va face acel permafrost extrem de toxic, vor apare noi boli de care nu suntem pregatiti....

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ca nemteam astept ziua cand stranepotii mei se vor daca barca pe golful Bacau si fostii nostri "rivali", ce in ultimii ani si-au cam lasat orasul de izbeliste, gen gara CFR Bacau, candva superba acum trista, vor fi pomeniti in carti alaturi de Atlantida.
Vom fi oras turistic si de munte si de mare, o sa fie prospera treaba. Posted Image
O sa fim si singurii cu telegondola, aia de la Mamaia fiind sub apa.

Edited by SpeedDemon, 02 January 2018 - 15:51.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Da-o-n pisici. E greu sa faci o ecluza la Istanbul si sa salvezi mii de km patrati.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt halucinatii ale celor care nu stiu sa calculeze si le ies 100m dooooh. Apropo sa-i trimiteti si lui Trump astea...

Edited by andreic, 02 January 2018 - 16:37.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Si totusi cu cati metri creste nivelul marii/oceanului?

Am gasit, 216 picioare, adica 65.8 metri.
https://www.national...shoreline-maps/

Nasol, in centru in Iasi unde stau eu e o altitudine de 61 de metri.

Edited by Kroghy, 02 January 2018 - 16:45.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Din moment ce harta lui Piri Reis existã, hãrțile "cum va arãta" sunt clare manipulãri să
- plãtim taxa de fraieri cu mediul
- cauciucuri de iarnă fãrã zãpadã
Etc....etc...etc
Dacã ai fraieri, pãcat ar fi sã nu profiți de ei...nu?

View PostKroghy, on 02 ianuarie 2018 - 16:38, said:

Si totusi cu cati metri creste nivelul marii/oceanului?
Probabil 1 metru
Dar cît ai secetã cînd fenomenul condensãrii se cunoaște, energia liberã se cunoaște, energia solarã se poate folosi și avem tehnologie gîrlã, rãmîn la stadiul de manipularea fraierilor.

Edited by sarac.lipit, 02 January 2018 - 16:46.


#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ecluză ca să ce? Ok, îi salvezi de Marea Mediterană, dar apoi cum îi salvezi de Dunăre și restul râurilor și fluviilor care vor crește nivelul Mării Neagre cu ~60-70 de cm pe an? În câțiva ani pierdem Delta Dunării. Dar, doar ecluză la Istambul nu va fi suficient. În cel mai bun caz tragi de timp.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKroghy, on 02 ianuarie 2018 - 16:38, said:

Si totusi cu cati metri creste nivelul marii/oceanului?

Am gasit, 216 picioare, adica 65.8 metri.
https://www.national...shoreline-maps/

Nasol, in centru in Iasi unde stau eu e o altitudine de 61 de metri.
Auzisem o știre că e aproape topită calota...acum e mai mult decît întreagã????
Cine minte mai cu spor?
Sunt 51o milioane mile mc gheațã la 58o milioane km pãtrați suprafața terrei
Cum i-a ieșit 65m?????

Edited by sarac.lipit, 02 January 2018 - 17:03.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si careb e problema? Ca si pana acuma 3/4 din uscat se afla sub apa. Scapam de aglomeratia de pe DN1, mergem cu yahtu´ la munte.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttavitu, on 02 ianuarie 2018 - 16:45, said:

Ecluză ca să ce? Ok, îi salvezi de Marea Mediterană, dar apoi cum îi salvezi de Dunăre și restul râurilor și fluviilor care vor crește nivelul Mării Neagre cu ~60-70 de cm pe an? În câțiva ani pierdem Delta Dunării. Dar, doar ecluză la Istambul nu va fi suficient. În cel mai bun caz tragi de timp.
Se mai evapora apa aia, mai faci un canal sa se deverseze in Marea Caspica care e vai s-amar de ea acum.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 16:53, said:

Sunt 51o milioane mile mc gheațã la 58o milioane km pãtrați suprafața terrei
Cum i-a ieșit 65m?????
Nu stiu. Eu sper ca au gresit cu 5 metri astfel incat blocul meu sa ramana deasupra apei.
Vezi in link-ul din mesajul meu explicatiile, nu stiu daca au dat si modul de calcul.

#15
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 16:53, said:


Auzisem o știre că e aproape topită calota...acum e mai mult decĂźt ĂźntreagĂŁ????
Cine minte mai cu spor?
Sunt 51o milioane mile mc gheațĂŁ la 58o milioane km pĂŁtrați suprafața terrei
Cum i-a ieșit 65m?????

In primul rand calota hibernala se regenereaza complet chiar daca vara s-ar topi complet.

Din calota arctica permanenta s-a pierdut cca jumătate.

Cat priveste cantitatea totala de gheata si zonele de uscat inundabile cred ca nu va fi 100 de metrii de apa peste nivelul actual al marii, este nevoie de doar cativa metrii in plus, deoarece multe zone de uscat se afla sub nivelul mării ori abia la cativa metrii peste acesta, astazi asemenea zone au fost sigilate ori natural sigilate prin baraje sedimentare, samd

Ex: Campia precaspica, Marea de Aral, nordul Germaniei, Olanda, nordul Poloniei, Rusiei, Finlanda si Campia Siberiei de vest, Amazonia, Florida, samd.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostInfinitty, on 02 ianuarie 2018 - 17:20, said:

Cat priveste cantitatea totala de gheata si zonele de uscat inundabile cred ca nu va fi 100 de metrii de apa peste nivelul actual al marii
Pai calculele de pe National Geografic spun ca 65.8 metri dar tot pare cam mult.

#17
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostKroghy, on 02 ianuarie 2018 - 17:19, said:

Nu stiu. Eu sper ca au gresit cu 5 metri astfel incat blocul meu sa ramana deasupra apei.
Vezi in link-ul din mesajul meu explicatiile, nu stiu daca au dat si modul de calcul.

Cel mai corect este calculul facut de paleontologi. Am vazut o harta unde se prezenta prin anii 80 Europa in interstadialul Een unde Scandinavia era o insula, Padania era golf, exista o Mare Neagra unita cu Caspica si Aralul.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Si... cand spuneai ca dispare Bucurestiul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate