Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Rasaduri de legume

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,

Produc rasaduri de legume pentru  solar, sera  sau gradina. Toate semintele sunt certificate dar pot semana si cu semintele clientului. Pentru semanat folosesc turba fina TS3 in alveole de 288 iar pentru repicat pamant de padure si mranita de 3 ani in alveole de 32 sau, la comanda, in ghivece.
Germinarea semintelor si cresterea rasadurilor se face in cele mai bune conditii, cu temperatura, umiditatea si  aerisirea controlate in mod automat.  In rasadnita si sera incalzirea se face cu lemne la un cazan Viessmann Vitolig 150 de 40 Kw cu gazeificare si un puffer de 1000 litri.

Pe stoc  am urmatoarele seminte:
Tomate: Country Taste F1, Big Beef F1, Zuccherino F1, Yellow Pearshaped, Sungold F1, Pink Wonder F1, Rozov Blyan, Marmande, Ghittia, Summer Sun F1, Qualitet F1, Prekos F1, Final F1 si soiul meu

Ardei gras: Red Knight F1, Bibic F1, California Wonder, Barbara

Ardei capia: Kaptur F1, Misina F1, Ureche de elefant

Gogosar: Bihar F1

Ardei iute: Royal (Buzau), Bulgaresc si soiul meu

Vinete: Aragon F1, Madonna F1, Bibo F1 (albe)

Castraveti: Ekol F1

Telina: Cesar F1

Dovlecei: soiul meu

Toate semintele enumerate mai sus, cu exceptia Misina F1 (inca nu au sosit semintele), au fost testate de mine de-a lungul anilor si au dat rezultate deosebite. Soiurile sau hibrizii de care nu am fost multumit am renuntat a-i cultiva.
Pretul este incepand cu 0,50 lei/fir in functie de soiul sau hibridul respectiv si (mai ales) cantitate.
Livrarea rasadurilor se face de acasa, Brazi, Prahova, ramane in sarcina clientului, nu trimit prin firme de curierat.
Pentru comenzi aici sau PM.
La cerere, pe toata perioada cresterii rasadurilor, pot trimite poze cu stadiul cresterii lor.

Multumesc.
Recolte sanatoase si bogate!

Attached Files



#2
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ptr varza de toamna faci?
Vreo 150.000?

#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nu stiu ce sa zic, trebuie sa discutam.

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Fa calculele, samanta mea.
Imi place cum lucrezi, pare profi.

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Varza de toamna nu necesita solar, vrei să o faci la alveole?

#6
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu. Si nici n-am specificat ca vreau in solar, desi ar fi un punct in plus privind siguranta.
Cu ani in urma imi faceam eu rasadul, acum chiar nu am timp, prefer sa cumpar rasadul.

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
150000x? =... Cat ești dispus sa platesti pe un fir de rasad, de curiozitate..
Tot ca fapt divers iti spun ca rasadul la alveole de 110 este mai bun deoarece nu o sa îți cada după plantare. Dar implica costuri mai mari și nu știu dacă se justifica. Banuii ca tu pui varza mai mult pentru ca ai accesat programe europene.

Făcut la solar este mai bine deoarece poți hotara momentul plantatului cand vrei tu. Adică nu vin ploi care fac rasadul sa crească necontrolat și te obliga sa îl plantezi cand vrea el.

#8
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Am dat startul la semanat pentru primul client, astazi cu Misina si maine este randul Kapturului.

Attached Files



#9
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Sold out.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate