Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Chiar imi pare rau ca mi-am luat anvelope de iarna! Zapada e tot mai rara.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postarab, on 02 ianuarie 2018 - 13:29, said:

Ce sa vinzi frate, nu iau nici 50% din pret pe ele.

Culmea e ca am si doua masini in ograda, echipate...de iarna, inclusiv cu lichid de parbriz pentru -40 grade.
Eu cumpãr cu maxim 5o lei cauciucul..dacã sevede clar și distinct steluța pentru milițian
De 3 ierni n-am atins zãpada pe șosele

Edited by sarac.lipit, 02 January 2018 - 13:34.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu astept iarna aia cu zapada sa nu mai ies din casa.
Poate imi zice Trump cand o sa vina.

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Eu cumpãr cu maxim 5o lei cauciucul..dacã sevede clar și distinct steluța pentru milițian

La dacie 1310?
Ca la o masina din zilele noastre cu cauciuc de 50 de lei faci intrecere cu sania.

#22
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostYOUR_GOD, on 02 ianuarie 2018 - 13:24, said:

În plus, respecți legea
Care lege?

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de steluta, aia e pt tine  nu pt militian. Pe militian il intereseaza doar M+S. Restul sunt parerile lui personale, nu oficiale. Legea nu cere altceva decat M+S si asta doar cand e nevoie.

Edited by underb, 02 January 2018 - 13:38.


#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Initiator, tocmai din motivele subliniate de tine a fost dezvoltat un nou sortiment de anvelope pentru zona Europei centrale si de est. Anvelopele AllWheather. Atentie, nu le confunda cu cele allseason.
Astea all wheather au si fulgul de zapada pe ele (conditii extreme de iarna) dar pe scurt fiind spus, diferenta fata de anvelopele de iarna este ca pot fi folosite pana la temperaturi de 25 de grade celsius si sunt bine adaptate la schimbari bruste ale vremii. Sunt doar cu putin mai performante decat anvelopele de iarna in conditii de iarna severa.
Gasesti modele la mai multi producatori printre care Michelin, Nokian, etc.

Eu am de 10 ani pe masina asa ceva de la Nokian si le folosesc de toamna pana primavara pe un SUV 4x4 foarte performant. Nu m-au dezamagit in zapada si nici pe franare tinand cont ca masina totusi este destul de grea comparativ cu un autoturism.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postserginho74, on 02 ianuarie 2018 - 13:39, said:

@Initiator, tocmai din motivele subliniate de tine a fost dezvoltat un nou sortiment de anvelope pentru zona Europei centrale si de est. Anvelopele AllWheather. Atentie, nu le confunda cu cele allseason.
Astea all wheather au si fulgul de zapada pe ele (conditii extreme de iarna) dar pe scurt fiind spus, diferenta fata de anvelopele de iarna este ca pot fi folosite pana la temperaturi de 25 de grade celsius si sunt bine adaptate la schimbari bruste ale vremii. Sunt doar cu putin mai performante decat anvelopele de iarna in conditii de iarna severa.

No da-i pace !!

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postarab, on 02 ianuarie 2018 - 13:07, said:

Am observat ca de cativa ani buni, iarna adevarata e o raritate. Anul asta insa e chiar cumea. E caldut pentru data din calendar. Cred ca mergeam foarte bine cu cele de vara pe jantele originale din aliaj. Poate ceva all-weather chiar erau indicate. Locuiesc in zona de munte-Brasov. Pai daca aici e asa, ce sa mai zic in de alte zone, unde au iesit ghioceii si pomii au inflorit.

Si chiar daca vine vreo zapada, ceva serios, de banii dati pe jante si anvelope-vreo 2000, merge sa lasi masina acasa si sa iei un taxi, transport in comun etc.

Voi ce parare aveti? Chiar mi-e mila, sa vad cum se tocesc degeaba noile anvelope de iarna, in conditii de toamna continua.

Masina nu e un drept ci un privilegiu.si nu e pt 'buget'ari
Bafta

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postalexx1402, on 02 ianuarie 2018 - 13:35, said:

Care lege?
Care care prevede utilizarea cauciucurilor de iarna in caz de carosabil acoperit.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Ce misto suna postul asta.
"Eu nu merg pe zapada dar mi-am cumparat roti de zapada!"
Eu n-as mai fi scris

Mandra mea merge numai cu cauciucuri de zapada de 2 ani+ de cand are masina
Nu i-am facut cont pe S/pedia, :lol:

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Eu cumpãr cu maxim 5o lei cauciucul..dacã sevede clar și distinct steluța pentru milițian
De 3 ierni n-am atins zãpada pe șosele

Pe cat sunt anvelopele ? Probabil cu dot vechi de 10 ani, apoi te miri daca nu mai ai adrenta, explodeaza sau faci accident...

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostYOUR_GOD, on 02 ianuarie 2018 - 13:41, said:

Care care prevede utilizarea cauciucurilor de iarna in caz de carosabil acoperit.
Inseamna ca nu ai citit primul post, este? Posted Image

on. Nici eu nu mi-am montat inca gumele de iarna, si daca tine vremea tot asa nici nu cred ca mai apuc sa le pun pe masina.

Edited by ericmario, 02 January 2018 - 13:46.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postunderb, on 02 ianuarie 2018 - 13:32, said:

Din ciclul daca stiam dinainte...
Asa , si cum faceam ? Asteptam iarna si ceream cuiva cauciucurile sa le pun pe masina mea , sa le testez ??? Asta cu testatul si aia care chipurile sint hiper informati ....sa ma lase .  Fiecare secunda este unica in parcurgerea unui drum , nimic nu este repetabil , sa te poti baza pe teste .
Te bazezi pe tine si adaptare la conditii ...de drum si masina pe care o ai .

#32
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostYOUR_GOD, on 02 ianuarie 2018 - 13:41, said:

Care care prevede utilizarea cauciucurilor de iarna in caz de carosabil acoperit.
Depre ce vorbim aici?

#33
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
iarnă e doar la 2 ani mai nou.
Acum e exact ca in "iarna" 2015+2016.
Cred ca nici măcar 2000-2001
Desi vara asta a fost cam rece si a nins si in octombrie noiembrie ma asteptam la o iarna cruntă dar n-a fost să fie, cred ca vara viitoare va fi teribila de fierbinte.

Edited by babarzotea, 02 January 2018 - 13:47.


#34
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postericmario, on 02 ianuarie 2018 - 13:43, said:

Inseamna ca nu ai citit primul post, este? Posted Image
Ba da, pe cuvant!
Eu nu cumpar anvelope de iarna doar pentru ca asa prevede legea. Unii spun ca iarna-vara, tot una la condus, dar se inseala. Eu conduc prevenitv. Si am condus aceeasi masina si cu cauciucuri de vara iarna, si de iarna. In al doilea caz, am putut efectuas manevrele cu precizie mai mare, iarna. Eu simt diferenta, insa nu va asteptati la minuni cu anvelope all season. Acele le cumparati pe raspunderea voastra si nu sunt bune niciodata.
Am oraoare de tinichigii, de aceea, incerc sa elimin din variabile, folosind numai anvelope potrivite anotimpului si bineinteles, conducand prudent. Orice ai pune pe masina, chiar si lanturi, iarna nu poti conduce ca vara (poate credeti ca nu trebuia precizat).
Mie mi s-au dus cele de vara, prin martie iau altele. La fel cele de iarna. Cineva le doreste, asa c ale donez. Eu nu le mai tin. Au cinci ani, le ajunge.

#35
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 13:30, said:

Corect. La 17 grade și cum se minte pe știri cu cea mai grea iarnã ce va veni în aprilie..

Ideea este ca in asigurari se foloseste orice scuza pentru a refuza plata.

#36
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Pt turism montan cred ca trebuie să construim nişte munţi să ajungă pe la 4000 m  altitudine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate