Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Istoria cladirilor impozante din Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Uite o carte care descrie foarte bine aspecte diferite ale vieții din secolul XIX

http://www.humanitas...ea-secolului-19

#20
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostGhita_Bizonu, on 02 ianuarie 2018 - 13:09, said:



Ei amice de ai timp si chef ... sa nu uiti Soseeau Kisselef .. E ..buna rau! Am cunoscut persoane din Skt Petersburg (ex Leningrad) care chiar au dmirat soseaua - si trebe sa zic ca in Skt Petersburg chiar au un exces de palate!!!
ia de vzi si strada Dumbrava Rosie (pe lanfa Parcul Icoanei) - si colo snu laturate vreo dfuzina de palatele ... Si mai modernele ANa Opatescu si Bdul Dacia. Si caertyeru Cotroceni si DomeniiCaldiri ceva mai modeste insa interesanate arhictectonic gasesti in zona Parcului Carol- Filaret si Monetarie ... Vechile locuinte ale garii Filaret sunt un ansamblu in stil neoproamensc extrem de interesanat dpv arhutectonic ....  A in zona asta ai cam ultima coada a vechiului Buxcuresti "in original"

CUm se traia ? Unii mai bine altii mari rau.
Ma rpg mareile familii precum Cantacuzino - aia cu palataul unde este Muzeul Enescu, sau Sutu - aia unde e azi muzeul Bucurestiului traiau in mod princiar daca nuj regal ... Altii daor arsitoractic. Altii "doar f biogati" . Nu sisi refzau nimic
Altii dpoar excelent sau numa bine
Si latii... vai de lume!

Insa Bucrurestiul era si orasul ala cu o crasma la 600 de locuitori .. si aveau dever! Era si Capsa - luxos si dpv culinar de un rafinamnat parizian (daca aveai banii ... faca nu te mutumeai cu un schwartz) , mai "modfestele"  Atene Palace si Cafe de la P:aix dar era si Leul si carnatul (unn carbat = 1 leu. P{ainea si mustaru din partea casei)
Era si luxul de pe lume (o pereche de mansi 9.000 lei , cat 2 boi "prosti") si "taicva Lazatr" (adica haine mana a 2a .. cvonsiderat atunci ca semn al saraciei .. sa te imbraci de la taica Lazar)

Insa mia incet cu comunismul... Nu a fost chiar imbratisat  asat este o exagerare . Ca unii au pus bitul la "populisme", ca era invidie, ca unii au "profitatat" furgasibd linguri de argint si sacune da ... Insa nu chiar aderanta aderanta la comunism. Insa mult oportunism da.

Si sti care este culmea? Oportunismul unora care au supt din gros de la vaca "comunista" si apoi faceau poe nizananii ca erau inteectuali si deci prigoniti - de ex Ocatvian Paller sau centenaru Sora care fara "comunism" ... ma rog ar fi trait mai bine ca media dar ar fi rams dopar belferi cu pretentii

Am sa merg si pe Kisselef, mersi de pont.
Cotroceniul nu mi se pare cine stie ce.

#21
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Cotroceni e cel mai frumos cartier al Bucurestiului!

#22
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Dupa gusturile lui Galeo trebuia sa se construiasca doar case de chirpici sa fie 'chiaburimea' in ton cu boborul.

De piramida comunista din dealul Arsenalului nu zici nimic?
Aaaa, stai. Asta e construita de 'popor' si iti este draga, la fel ca epoca de aur.

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 13:20, said:



Am sa merg si pe Kisselef, mersi de pont.
Cotroceniul nu mi se pare cine stie ce.
Surprinzator pentru unul asa umblat in lume sa fie uimit de locuri pe care le vezi cand mergi de la aeroport la gara.


View Postleusteanul, on 02 ianuarie 2018 - 14:04, said:

Cotroceni e cel mai frumos cartier al Bucurestiului!
Este frumos dar putina lume stie de stradutele in panta dinspre Academia Militara inspre palatul Cotroceni.

#24
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Fostele grajduri regale din Bucuresti.
http://metropotam.ro...-art5232431019/

#25
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Am sa merg si pe Kisselef, mersi de pont.
Cotroceniul nu mi se pare cine stie ce.


Cotroceniul nu este cine stie ce .. luat daca il iei pe cladiri individuale  .... E spre mediocru ca apogeu al unui stil *"burghez"*

Insa ca amsmblu. per total Cotroceni este exceptional, un summum.
Ma rog cf standardelor mai recente Cotroceniul are lipsuri mari - magazine putine, o singura piata  ...
Insa ... totusi este exceptional.

*"burghez"*.. usor peiorativ in sensul anilor 30. Adica nu este aristocratic dar are "pretentii" nejustificate. Adica este confortabil,  are stil, emite "pretentii" .Midle class adica catre middle upper . Lux de serie cam cum ar fi Mercedes E Klasse, ba chiar S Klșase vs un RR  md 1950 carosat de Mulliner Park Ward ....

Edited by Ghita_Bizonu, 02 January 2018 - 17:35.


#26
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostKokoshmare, on 02 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Surprinzator pentru unul asa umblat in lume sa fie uimit de locuri pe care le vezi cand mergi de la aeroport la gara.

Este frumos dar putina lume stie de stradutele in panta dinspre Academia Militara inspre palatul Cotroceni.
Mai este vorba despre ceva ... Deszpre ce te aspteti sa vezi ... aca nu te astept sa vezxi .. nu vezu!”” (Ca o cestie amuzanta .. o tipa care ma cunoaste .. de cand se stie a fost f mirata si incredula cand m-a intalnit la o expozitie de pictura si la opera.. A accepta cu greu ca as putea fii  interesat si de altceva decat de bautura si futai. Dupa, a devenit concinsa ca sunt al mai pervers dintre toti barbatii care e perversi prin definitie. Ptr ca ea crede si azi - are 61 ani -  ca daca iti place arta in general nu poti sa bei o sticla de votca si sa doresti sa @@ti cam toate gagicile misto din prejur si sa ai +5 erectii in 24 ore (ha! la 25 de ani puilor aveam +5 si beam o stical de Wiborowa de 45 fara sa ma imbat. Ma rog o sticla de votca de 40 insemna numa un singur act ca eram prea preocupat sa dorm))
Asa si cu noprasele .. Te astepti sa vezu "ceva" in Sibiu, Brasov, Cl;usj, timisoarta (in ultimele 23 nu am prea vazut!) insa in Bucale? Ce "sa vezi"in Bcuale al Miticilor?!
Sa va zic un "secret" ... Eu sunt bucurestean. Ani de zile nu prea ma vazut nimic.. insa in 1977 am vizitata Leingradul - azi Stk Pertesburg. Splendid oras Piterul! Insa mpma intorts acassa cu "ochi de turist" si AM VAZUT! Am "descoperit" Carul cu Bere - nu doar un loc in care sa beau ceva ci o cladire frumoasa ...  Si altele ...
E vorva sa zic asa de "educatie vizuala" si nu numai  .... Adica sa nu aoi idei preconcepute precum frata aia pe care o stiu de cand s-a nascut ...

#27
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postcris_ncs, on 02 ianuarie 2018 - 14:04, said:

Dupa gusturile lui Galeo trebuia sa se construiasca doar case de chirpici sa fie 'chiaburimea' in ton cu boborul.

De piramida comunista din dealul Arsenalului nu zici nimic?
Aaaa, stai. Asta e construita de 'popor' si iti este draga, la fel ca epoca de aur.


Zic io.

E o balega de dinozaur. Adica imensa.

I rusine a arhitecturii . Oetreasca mia bine se lasa de arhitcetura decat sa conceapa asa o iratenie mai rrau decat asiriana.

Insa ... insa  cei care au lucet erau messeioasi buni.
Si ca obiectiv  turistic merge ptr gutzan
Apropis  noul sediu al MI 5 din Londra, adica mostruozitatea  asta

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/SIS_building_%2826327425611%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a dost poreclita de localnici "turnurile lui Ceausescu" desi "meritu" apartiena unui englez! De unb se vfede ca si prostu gust este international!

#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Eu vad zi de zi cum creste Catedrala vizavi de Palatul Parlamentului. Cand totul se va termina la Catedrala plus ceva renovare la Palat pe acea parte atunci chiar o sa fie ceva misto
Ar trebui reamenajat si facut un parc poate, in fata cladirii Academiei. Au tot fost proiecte si se poate revitaliza aceasta zona a Bucurestiului.

#29
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 02 ianuarie 2018 - 12:07, said:




[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Louvre_Cour_Carree.jpg/744px-Louvre_Cour_Carree.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://media.timeout.com/images/100004257/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/Vue_a%C3%A9rienne_du_domaine_de_Versailles_par_ToucanWings_-_Creative_Commons_By_Sa_3.0_-_083.jpg/640px-Vue_a%C3%A9rienne_du_domaine_de_Versailles_par_ToucanWings_-_Creative_Commons_By_Sa_3.0_-_083.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tu ai fost la Paris sau la Tecuci?




Tu compari palatul Buckingham cu Cotroceniul?
Aoleuuuuuuuuuu Galeo!!!!

Este ca nu ai calcat in viata ta in Anglia?

Ati ramas cu sechele vad, v-a terorizat acel galeo ?


#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 22:16, said:

Ati ramas cu sechele vad, v-a terorizat acel galeo ?

Cuvantul nu e sechele, e scarba....

#31
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Zilele astea vizitez Bucurestiul si raman uimit sa vad ce de cladiri impozante gasesti prin Bucuresti, cladiri care rivalizeaza cu ce gasesti prin capitalele fostelor imperii ce au supt bani de prin toata lumea.
Incerc doar sa ma gandesc cam cum se traia in acele vremuri, o burghezime "chiaburistica" se scalda in luxul Bucurestiului, construind cladiri opulente ce rivalizau cu cele din Londra sau Paris, in timp ce "prostimea" numeroasa se lupta cu saracia lucie, traind in bordeie de pamant.
Cam injusta  si primitiva societatea de atunci, nu credeti ? Poate aceste excese au alimentat si frustrarile populatiei, ce a imbratisat cu bratele larg deschise comunismul.

Poate voi stiti mai multa istorie decat mine si puteti spune care era atmosfera  din Romania la acea vreme ? Cum se traia in Romania atunci cand aceste cladiri impozantr se construiau in Bucuresti ?


                        Păi se trăia greu pentru că tot ce vezi azi , pe atunci nu existau , abia se construiau toate ; azi nu numai clădirile dar și traiul bucureștenilor , cum bine ai observat , rivalizează cu ce găsești prin capitalele fostelor imperii ...

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 11:52, said:

Rezidenta primului ministru britanic arata ca orice alta casa.
Ai un inceput de Alzheimer... deoarece ti s-a mai demonstrat ca... arata. DOAR ARATA!

View Postgeostorm, on 02 ianuarie 2018 - 11:52, said:

... iar romanii nu aveau drumuri asfaltate si se incaltau cu fesul...
Te rog, nu trebuie sa ne povestesti asa ceva de rudele tale...

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

View PostBlueKing-69, on 04 ianuarie 2018 - 19:19, said:


Ai un inceput de Alzheimer... deoarece ti s-a mai demonstrat ca... arata. DOAR ARATA!

Probabil pentru ca cea mai frecventa poza este cea cu usa de la intrare de aia unii isi inchipuie ca e vreo casuta acolo.
De fapt are vreo 100 de camere si este parte a unui complex si mai mare.
Am impresia ca exista si un fel de tur online, asa ca sa isi risipeasca unii preconceptiile.

Revenind la subiect, una dintre cladirile mele preferate in Bucuresti este palatul Odeon de pe chei.



#34
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Muzeul Enescu arata bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate