Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Intoarcerea in Ro

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

 wb626ek, on 02 ianuarie 2018 - 20:45, said:

Bai, si eu am facut armata, si am avut mai multe "pusti" ca tine ... Posted Image
Am avut si "cataua", si carpatiu, si agheu, si pm, si psl, si F1, si RG-42.
Si acum, strict la juramant! Politicienii nostri nu au depus un juramant?
Sa se supuna poporului si sa munceasca pentru popor?
De 28 de ani, doar se fura!

Sa mearga toti politicienii la razboi, de o fi nevoie!
Bine, bai.
Daca politicienii mananca rahat, e musai s-o faci si tu?

Apelul la politicienii  pentru a justifica noncombatul tau e ilogic.
E ca si cum ta-su il intreaba pe ala micu.
- Ba, de ce te-ai cacat in pantaloni?
la care ala micu raspunde
- Posted Image ... da' nu numai eu m-am cacat in pantaloni !! Si Nicu s-a cacat in pantalonil!

daca politicienii sunt ticalosi, nu rezulta ca trebuie sa fii si tu.

Edited by Marro, 02 January 2018 - 22:00.


#74
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 Marro, on 02 ianuarie 2018 - 21:50, said:

Totusi pe temeiul acelui juramant, atunci cand refuzi sa faci ceea ce ai jurat, ajungi in fata curtii martiale.
s-o fi prescris, ne-or fi scos aia din scripte la rezervisti, de-acuma suntem batrani

#75
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

 dan210, on 02 ianuarie 2018 - 22:08, said:

s-o fi prescris, ne-or fi scos aia din scripte la rezervisti, de-acuma suntem batrani
habar n-am daca se prescrie vreodata. Si nu cred ca pana la 45 de ne scoate din listele de rezervisti. dar nici asta n-o stiu.

oricum, si cu asta inchei, parerea mea e ca orice roman care isi bate joc de tara lui, ar fi mai bine pentru el - si pentru noi - sa plece si sa nu mai vina pe aici niciodata.
Sa se duca invartidu-se cat vede cu doi ochi.
De tara ta nu iti bati joc, daca esti om. Numai daca esti neom.

Problema e ca acest soi de oameni tind sa constituie majoritatea. Peste tot auzi doar remarci despre "tara de cacat", "jegul asta de tara", "oameni de cacat"
Fara ca idiotul care spune asa ceva sa inteleaga ca el e primul care se transpune in situatia pe care o descrie.
Daca toti sunt "oameni de cacat, care traiesc intr-o tara de cacat", inseamna ca si tu esti un astfel de om. Mama ta, tatal tau, bunicii tai, rudele tale, prietenii tai, vecinii tai, toti oamenii pe care i-ai cunoscut in jurul tau... cu care ai copilarit...cu care ai crescut...cu care ai mers la scoala si cu care - poate - ai facut armata ... Toti sunt de cacat? Chiar toti?

sigur, nu ma refer la tine.
e un tu generic

#76
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
inteleg ce vrei sa spui

omul sfinteste locul, nu tara-i problema ci doar unii oameni, de asemenea multi din cei care spun ce spun o spun la necaz, experiente nefericite, nu neaparat sunt rau intentionati

#77
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 usturoi-copalau, on 02 ianuarie 2018 - 20:41, said:

exact!bravo!
desi nu sunt din Copalau


Am muncit legal-contract, forme- din 2008.
Unde ati citit dvs ca cei 10 ani nu se vor lua in considerare la calculul pensiei?
Eu stiu dimpotriva, dupa 10 ani munciti pe teritoriul Irlandei ,ai dreptul  la pensie garantata de la statul irlandez, cand ajungi la 67 de ani sau cat trebuie.
In Romania stagiul minim de cotizare este de 15 ani. Daca Romania are acord bilateral cu statul unde ai lucrat, se considera ca vechime in munca perioada lucrata acolo, dar nu va fi platita pensia de catre statul roman pentru perioada lucrata acolo. Nu stiu cat este stagiul minim de cotizare (minimul de ani lucrati) in Irlanda ca sa poti beneficia de pensie. Daca e tot 15 ani ca in Romania, nu o sa poti beneficia de pensie dupa cei 10 ani lucrati si asta conteaza la batranete. Fiind acolo, poti sa te interesezi si sa-ti evaluezi situatia. La 31 de ani ai posibilitatea sa lucrezi ca sa indeplinesti conditiile de pensionare din Romania. Depinde ce vrei sa profesezi, dar sunt si in Romania profesii/meserii platite bine sau, sa iti faci o afacere ..... nimeni nu-ti poate evalua situatia viitoare mai bine decat tu insuti care cunosti lucruri nestiute de cei de pe forum.

#78
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Referitor la pensie, sa zicem ca ramai cu cei 10 ani în Irlanda, și ai cei 15 în România, ceri pensia în România, și vei primi pensie și din Irlanda, indiferent câți ani ai lucrat.

Acum, o mica clarificare, dau exemplu acest post, 10 ani lucrați în Irlanda nu se aduna cu cei lucrați în România sa se cumuleze cei 15 ani necesari pt pensie!
Ai nevoie de anii minim în tara unde vrei sa ceri pensia!

#79
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 wb626ek, on 03 ianuarie 2018 - 08:40, said:

Referitor la pensie, sa zicem ca ramai cu cei 10 ani în Irlanda, și ai cei 15 în România, ceri pensia în România, și vei primi pensie și din Irlanda, indiferent câți ani ai lucrat.

Acum, o mica clarificare, dau exemplu acest post, 10 ani lucrați în Irlanda nu se aduna cu cei lucrați în România sa se cumuleze cei 15 ani necesari pt pensie!
Ai nevoie de anii minim în tara unde vrei sa ceri pensia!
Anii lucrati in Irlanda se aduna (sunt recunoscuti ca vechime in munca) cu anii lucrati in Romania, dar la calculul cuantumului/valorii pensiei, se va considera doar perioada in care ai contribuit la sistemul de pensii din Romania (anii lucrati in Romania). Vei lua pensia doar dupa anii lucrati in Romania (dupa cati ani ai contribuit la sistemul de pensii din Romania). Daca indeplinesti conditiile de pensionare (anii de munca si varsta) prevazute de legislatia din Irlanda, vei primi pensie si din Irlanda care la cerere se va tarnsfera in Romania. Trebuie sa stii cati ani de munca (stagiul minim de corizare) sunt prevazuti de legislatia din tara in care ai lucrat ca sa poti lua pensie din tara respectiva.

#80
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu este totul adevărat, dacă are anii de lucru în Irlanda și rămâne acolo, cere pensia acolo, precum v-a primi pensia și din România pe cati ani lucrați are!
Important este sa aibă anii lucrați necesari în tara unde cere pensia!
De restul lucrați în alta tara, chiar și 1 an , va primii cat i se cuvin!

#81
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 wb626ek, on 03 ianuarie 2018 - 13:02, said:

Nu este totul adevărat, dacă are anii de lucru în Irlanda și rămâne acolo, cere pensia acolo, precum v-a primi pensia și din România pe cati ani lucrați are!
Important este sa aibă anii lucrați necesari în tara unde cere pensia!
De restul lucrați în alta tara, chiar și 1 an , va primii cat i se cuvin!
Atenție! Niciun stat nu-ti da pensie pentru un an lucrat. Persoanele care au lucrat sau lucrează peste graniță vor primi pensie de la statul respectiv pe perioada lucrată acolo când îndeplinesc și condițiile de pensionare din statul respectiv (vârstă, vechime minimă). În cazul în care persoana decide să se pensioneze și a lucrat în alt stat cinci – zece ani sau orice altă perioadă, atunci își depune dosarul în România, si i se vor lua în calcul doar la vechime anii munciți peste graniță. Condiția principală pe care trebuie să o îndeplinească o persoană pentru a i se lua în calcul vechimea dintr-un alt stat este aceea să fi lucrat mai mult de un an în acel stat cu acte în regulă (cu contract de muncă). În România este nevoie de un stagiu minim de cotizare de cel puțin 15 ani pentru ca o persoană să poată să iasă la pensie atunci când îndeplinește condițiile de vârstă. „Dacă o persoană a lucrat doar zece ani în România și alți cinci ani în Italia (de exemplu), atunci perioada din Italia sau din altă țară i se ia în calcul pentru a i se deschide drepturile de pensie (vechimea necesara), dar pentru cei cinci ani lucrați acolo nu îi va plăti pensia statul român, ci statul în care a lucrat, când va îndeplini condițiile de pensionare din statul respectiv“ (Legea pensiilor nr. 263/2010 actualizata).
Nu faceti confuzie intre vechime, cuantumul (valoarea) pensiei si dreptul de ati depune documentele de pensie intruo tara membra a UE. Poti sa depui dosarul de pensie intro tara europeana daca ai lucrat cel putin un an in acea tara. La asta se refera acel an, nu ca vei primi pensie (bani) daca ai lucrat cel putin un an. Una este nr. de ani lucrati (vechimea) si altceva este cuantumul/valoarea pensiei pe care o primesti. Ca sa iei pensie trebuie sa ai cel putin numarul de ani lucrati prevazuti de legislatia din tara respectiva.
Există condiții de vechime minimă și de limită de vârstă specifice fiecărui stat. Românii care lucrează peste graniță trebuie să se intereseze de condițiile de pensionare din țările în care muncesc, pentru a li se putea lua în calcul la pensie acea vechime. De asemenea, dacă oamenii îndeplinesc condițiile de pensionare din statul respectiv, ei depun acolo dosarul de pensionare, inclusiv cu documentele din România, pentru perioada în care au lucrat și în România.
Pe lângă acel an minim care trebuie lucrat într-o țară străină pentru ca acel stat să plătească pensie persoanei care cere acest lucru (nu poti sa-ti depui actele de pensie daca n-ai lucrat cel putin un an in acea tara), mai trebuie îndeplinite condiții de vechime minimă. În fiecare stat european există un minim de vechime (stagiu de cotizare), dar acel stagiu de cotizare este cumulat cu perioada pe care omul a lucrat-o în România sau în altă țară. Deci dacă într-un stat este nevoie de o vechime minimă de 15 ani, de exemplu, atunci persoana care este doar de patru ani în acel stat trebuie să mai fi lucrat în România cel puțin 11 ani ca să beneficieze de pensie de acolo.

Edited by codesmm, 03 January 2018 - 13:46.


#82
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pai și eu ce am spus?
Ai nevoie de minimum de ani lucrați ca sa poți cere pensie în egal ce țară!
Apoi, pe lângă asta, cum ai zis și tu, completezi ca ai mai lucrat și în alta tara!
Apoi țin sa te contrazic la cei 10 ani în România și cei 5 în Italia din exemplul tău, în cazul asta nu primești pensie de nici unde! Nu se aduna ca sa faci cei 15 ani minim de cotizare!

#83
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Decat sa discutam in contradictoriu, cred ca ar fi mai bine sa te interesezi la casa de pensii sau sa citesti Legea pensiilor nr. 263/2010 republicata, sau macar articole din presa pe aceasta tema  http://www.capital.r...ainatate-1.html . Eu le-am facut pe toate pentru ca am fost nevoit.

Edited by codesmm, 04 January 2018 - 07:08.


#84
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 realduc, on 02 ianuarie 2018 - 09:56, said:

mama nu si-a pus polistiren pe casa !
poate din cauza ca este cancerigen ! ... Posted Image
termopane nu vrea ! ...zice mama ca nu exista in Biblie asa ceva ! ... Posted Image

Cred ca a vazut si ea multe filme cu Sergiu Nicolaescu.

#85
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 peter_d, on 23 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Salutari la toata lumea, Dupa foarte multi ani de UK, ma bate gandul sa ma re-intorc in Romania mea, mie dor de Romania mea (a noastra) si as vrea sa aud si parerile voastre, orice fel de experiente (bune sau rele) ati trait si vreti sa le impartasiti cu alti despre cum este viata in tara. As vrea sa aud parerile vostre despre re-intoarcerea in Romania, e bine e rau !??
P.S. nu as vrea sa legati topicul obligatoriu de situatia politca a momentului din tara, eu nu cred ca Romania se cramponeaza de unul ca Dragnea, o sa scapam si de astia.
    vreau pareri generale despre cum se poate trai in tara, mediul de afaceri etc. Nu vreau pareri plangaciose gen ,, ne fura Dragnea,,
De intors trebuie sa te intorci atunci cand toate aceste conditii sunt implinite:
- ai afaceri care ruleaza de 2+ ani in Romania
- ai cel putin numarul de case pe care le are Iohannis

#86
peter_d

peter_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2016

 BodCasa, on 02 ianuarie 2018 - 04:41, said:



Eu in locul tau as face ca unguri, care se prefac ca nu mai stiu Romaneste..... si atunci lumea nu ii mai baga in seama.
Nu iti dai seama cate secunde au trecut de cand ai postat, deci puteai pleca de careva mii de ori....????
NU POTI..... cine drac te tine???? muierea???

Initiatorului, eu am emigrat a 2-a oara dupa 14 ani de FR, si e bine in Romania.... se traieste decent si aici.
Insa este adevarat ca trebuie sa te feresti de 'jegosi', care nu stiu decat sa planga ca nu au bani si eu stau cu coatele pe fereastra toată ziulica...
Nici mamaie la 82 ani nu se plange ca astia de pe fereastra.

Au ei impresia ca in Vest te primesc aia cu bratele deschise si te pun la masa te ajuta sa iti faci o afacere si te pupa in fund ca esti tu din Romania.
Chiar te-ai intors inapoi in Romania dupa 14 ani? si cum este sincer, ca ma bate si pe mine gandul. Poti sa dai mai multe detalii te rog.

#87
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 peter_d, on 01 iunie 2018 - 16:56, said:

Chiar te-ai intors inapoi in Romania dupa 14 ani? si cum este sincer, ca ma bate si pe mine gandul. Poti sa dai mai multe detalii te rog.

Curaj,te asteapta lefurile de 300€,daca nu-ti plac alea de 1500 de la tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate