Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intoarcerea in Ro

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 07:18, said:

.....
mama are pensie de 7 milioane ! ... si plateste doar factura de gaz, 8 milioane ! ...
ce tara de kakat poate sa faca asta cetatenilor sai ?
Asta sa crezi tu !
Alta vrajeala ?????

#38
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 07:18, said:

yo cat pot incurajez lumea sa plece ! ...
mama are pensie de 7 milioane ! ... si plateste doar factura de gaz, 8 milioane ! ...
ce tara de kakat poate sa faca asta cetatenilor sai ?

Hai bre ma lasi... Are palat maica-ta? Eu incalzesc 150 mp in RO cu o medie de 350 lei/ 7 luni  ( oct-apr ) 19-21 de grade.

E ok si in Ro de trait. Putin mai complicat da..e tara mea si-mi place. Am fost si eu plecat ca toata lumea dupa cai verzi...  M-am simtit peste tot ca un negru..

Cata frustrare si neputinta se citeste in strigatele alora care nu s-ar intoarce in veci in Ro..  Ba ar veni si maine...Da..is legati ba de scoala copiilor, ba de nu stiu ce rate p-acolo..etc..

Ia ziceti cum va simtiti cand stati pe la cozi cu toti emigrantii pentru eliberare documente sau mai stiu eu ce cacaturi..

Da..stiu..voi sunteti speciali..toata lumea va respecta ca pe ai lor..ce sa mai..domni in toata regula.
Mai bine la mine in tara decat mana a 7-a pe nu stiu unde..  Ca idee, instalator/electrician/faiantar/mecanic bun in Ro fara 3-4 sute de lei pe zi nu exista.. O fi rau?

#39
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mama nu si-a pus polistiren pe casa !
poate din cauza ca este cancerigen ! ... Posted Image
termopane nu vrea ! ...zice mama ca nu exista in Biblie asa ceva ! ... :)

Edited by realduc, 02 January 2018 - 09:59.


#40
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmariovrs, on 02 ianuarie 2018 - 09:40, said:

..... Ca idee, instalator/electrician/faiantar/mecanic bun in Ro fara 3-4 sute de lei pe zi nu exista.. O fi rau?
Se poate si mai bine sau mai rau de o suta E pe zi ...dar daca faci treaba , media lunara te poate duce peste multe meserii " la cravata " .

#41
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postmyshyk, on 02 ianuarie 2018 - 09:08, said:

@initiator:
Chiar esti "plecat"?Posted Image Posted Image Posted Image


Sa ma anunti cand pleaca, trece-ma si pe mine  pe lista de asteptare la inchiriere, daca zici ca e o chestie asa de sigura.....
casa este in Cluj-Napoca ! ... se poate inchiria usor cu 400 EUR lunar ! ...
iti poti permite ? ...

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBombalurina, on 01 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Pentru ce sa te intorci in jegul asta de tara?
Daca asa percepi tu tara in care locuiesti , inseamna ca si tu esti asa ...

On: Ce-o sa faci daca te intorci in Ro ? Ce o sa muncesti si unde o sa locuiesti ?

#43
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007
Usturoi-copalau, vii in tara la Copalau de unde esti tu si bagi vreo 2 hectare de usturoi, apoi te duci si-l vinzi in Dublin!

#44
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
orasu' meu natal nu mai este cum l-am lasat ! ...
il pot "suporta" maxim 20 de zile in vacanta ! ... sunt clujan !
imi beau o cafeaua cu 2,5 EUR, si privesc lumea ! ... sunt capitalisti nevinovati si saraci !...
si snobi pe desupra ! ... au X6, Audi A8, timp putin si sanatate subreda ! ... dar sunt luptatori !
si d'aia imi sunt dragi ! ...
asadar nu confundati Romania, cu "mediul de kakat" care l-au creat "emancipatii revolutiei cu politicienii " !
fiica-mea este arhitect in Londra !... vine la 2-3 ani sa-si vada bunicii ! ... nu vrea sa auda de Romania !

Edited by realduc, 02 January 2018 - 10:25.


#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 07:18, said:

yo cat pot incurajez lumea sa plece ! ...
mama are pensie de 7 milioane ! ... si plateste doar factura de gaz, 8 milioane ! ...
ce tara de kakat poate sa faca asta cetatenilor sai ?
Tara de k*** pe dracu . De ce plateste maica-ta 800 de lei = de aia ca are casa mare si consuma mai mult decat poate duce , probabil are 25 de grade permanent setat din termostat ! E tipic romanului rupt in fund sa consume mai mult decat il tine buzunarul si apoi sa se planga pe forum ce grea e viata in Romania . Ia-o pe mama ta la tine , de ce nu faci asta ?!

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 10:15, said:

orasu' meu natal nu mai este cum l-am lasat ! ...

Orasul tau natal a evoluat . Clujul chiar e foarte ok dtpdv inclusiv la taxe si impozite , dar asta nu ai de unde stii ca tu nu mai stai in Romania ...

#46
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmariovrs, on 02 ianuarie 2018 - 09:40, said:

Ia ziceti cum va simtiti cand stati pe la cozi cu toti emigrantii pentru eliberare documente sau mai stiu eu ce cacaturi..
Da..stiu..voi sunteti speciali..toata lumea va respecta ca pe ai lor..ce sa mai..domni in toata regula.
Mai bine la mine in tara decat mana a 7-a pe nu stiu unde..

Eu nu imi amintesc sa fii stat pe aici (Amsterdam) la cozi, doar la muzee si atractii turistice.

La primarie pentru acte te duci cu programare si bon de ordine, la supermarket ai self-checkout, in trafic nu stai ca au transport in comun foarte bun si piste de biciclete, deci nu are rost sa mergi cu masina. Daca nu stii limba lor majoritatea stiu engleza foarte bine si sunt foarte putini cei care se simt "jigniti" ca nu le stii limba. Nu stiu cum poti sa te simti discriminat daca nu ii deranjezi cu nimic si nimeni nu te judeca, cred ca totul era doar in capul tau, probabil un complex de inferioritate.

Nu zic ca e bine departe de familie sau ca nu o sa ma mai intorc. Parca e mai placut sa stai undeva unde cutremurele sunt inexistente si cladirile nu au buline. Imi place cel mai mult sa stau in Romania, insa cateodata simti nevoia sa petreci mai mult timp pentru dezvoltarea personala decat pentru a sta la cozi, a-ti ajuta diversi prieteni cu diverse probleme, a te certa cu doamna de la finante care iti spune ca nu ai platit a 4-a taxa pentru nu stiu ce hartie, etc.

Probabil parem egoisti ca am plecat, lasand in urma familiile si prietenii; probabil ca suntem.

Daca dispare dragnea cumpar bilet sa ma intorc Posted Image

Edited by Buleandra94, 02 January 2018 - 10:40.


#47
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostBaxon, on 02 ianuarie 2018 - 10:19, said:

Tara de k*** pe dracu . De ce plateste maica-ta 800 de lei = de aia ca are casa mare si consuma mai mult decat poate duce , probabil are 25 de grade permanent setat din termostat ! E tipic romanului rupt in fund sa consume mai mult decat il tine buzunarul si apoi sa se planga pe forum ce grea e viata in Romania . Ia-o pe mama ta la tine , de ce nu faci asta ?!

Orasul tau natal a evoluat . Clujul chiar e foarte ok dtpdv inclusiv la taxe si impozite , dar asta nu ai de unde stii ca tu nu mai stai in Romania ...
nu te zbarli tinere ! ... tara nu esti tu !
Cluj-ul nu sunt eu !
schimbam opinii , pe care dupa cat il duce mintea ! ... Posted Image

Edited by realduc, 02 January 2018 - 10:23.


#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 09:56, said:

mama nu si-a pus polistiren pe casa !
poate din cauza ca este cancerigen ! ... Posted Image

Si zici ca stai " dincolo " de atatia ani si mai debitezi aberatiile astea ??Posted Image

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 10:22, said:

nu te zbarli tinere ! ... tara nu esti tu !
Cluj-ul nu sunt eu !
schimbam opinii , pe care dupa cat il duce mintea ! ... Posted Image
Relax am stat in Uk o perioada suficienta incat sa-mi dau seama ca doar daca esti prost nu te descurci in tara ta . Imi place Romania si ma descurc fara sa fac politica , imi vad de ale mele .
Io platesc gaz la fel de mult ca maica-ta dar am casa de vreo 3 ori mai mare si am si confort ( caldura ) ,

Edited by Baxon, 02 January 2018 - 10:29.


#49
Marro

Marro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 07.08.2017

View PostBombalurina, on 01 ianuarie 2018 - 23:46, said:

Pentru ce sa te intorci in jegul asta de tara? Stai acolo in civilizatie! Eu nu pot dar in secunda doi as pleca de aici.
Bine ar fi sa plecati si sa nu va mai intoarceti niciodata.
Nicio tara din lume nu are nevoie de astfel de oameni care gandesc in acesti termeni despre ...tara lor.
Va incurajam sa plecati si sa nu mai veniti. Sa nu mai auda nimeni nimic de voi.
Procedand astfel, faceti un bine tarii in care v-ati nascut si in care ati facut primii vostri pasi.
Cei care gandesc astfel despre tara lor, nu sunt romani, nu sunt nici macar oameni... ce vorbesc eu de oameni... nici macar animale. Pana si animalele au un teritoriu al lor unde se simt in siguranta si pe care si-l apara uneori cu pretul vietii lor.


Tara asta nu e un jeg, domnule.
In afara de Dumnezeu si familia mea, tara mea e tot ce am eu mai de pret. Si o pretuiesc, nu pentru ce e mare, nici pentru ca e bogata sau saraca si nici pentru ca e mai tare decat America, ci pentru ca e a mea.

Edited by Marro, 02 January 2018 - 11:09.


#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 10:04, said:

casa este in Cluj-Napoca ! ... se poate inchiria usor cu 400 EUR lunar ! ...
iti poti permite ? ...
Daca-mi garantezi ca de acolo plec dincolo,....
PS. De "denominare" ai auzit ceva? Nu-ti raman "milioanele" in gat? La atatia ani dupa?Posted Image

#51
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmariovrs, on 02 ianuarie 2018 - 09:40, said:

Ia ziceti cum va simtiti cand stati pe la cozi cu toti emigrantii pentru eliberare documente sau mai stiu eu ce cacaturi..
sa nu-mi spui ca la Romania nu sunt cozi

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 09:56, said:

termopane nu vrea ! ...zice mama ca nu exista in Biblie asa ceva ! ... Posted Image
nici gaz

View Postovermont, on 02 ianuarie 2018 - 10:09, said:

Usturoi-copalau, vii in tara la Copalau de unde esti tu si bagi vreo 2 hectare de usturoi, apoi te duci si-l vinzi in Dublin!
nici o sansa, e mai ieftin ala din China

View Postmyshyk, on 02 ianuarie 2018 - 10:56, said:

PS. De "denominare" ai auzit ceva? Nu-ti raman "milioanele" in gat? La atatia ani dupa?Posted Image
incerci tu ceva, da poti sa fi gresit,multi din Romania vorbesc in milioane si acum, deci omul spune ce aude la telefon/skype

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmariovrs, on 02 ianuarie 2018 - 09:40, said:

Ia ziceti cum va simtiti cand stati pe la cozi cu toti emigrantii pentru eliberare documente sau mai stiu eu ce cacaturi..
Doar pt permisul auto si pasaport am avut treaba pe la politie/ autoritati, si asta cu programare, fara nicio coada.

In rest, valabil pt toti care postati aici, va doresc discutii placute si utile, in limitele Regulamentului.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsarac.lipit, on 02 ianuarie 2018 - 07:22, said:

Aici cu 4,5 ar trebui înmulțit....doar sã respiri...dacã te calcă și cele 12 controale anuale....

Norvegia?

View Postrealduc, on 02 ianuarie 2018 - 10:15, said:

orasu' meu natal nu mai este cum l-am lasat ! ...
il pot "suporta" maxim 20 de zile in vacanta ! ... sunt clujan !
imi beau o cafeaua cu 2,5 EUR, si privesc lumea ! ... sunt capitalisti nevinovati si saraci !...
si snobi pe desupra ! ... au X6, Audi A8, timp putin si sanatate subreda ! ... dar sunt luptatori !
si d'aia imi sunt dragi ! ...
asadar nu confundati Romania, cu "mediul de kakat" care l-au creat "emancipatii revolutiei cu politicienii " !
fiica-mea este arhitect in Londra !... vine la 2-3 ani sa-si vada bunicii ! ... nu vrea sa auda de Romania !

:lol:

pai tu plecat, tot roman ai ramas.
:lol:
D-aia te infoiezi asa.

Te doare-n fund ce masina are vecinu
Mergi in concediu 20 de zile pe an in Romania

Voua va pute de Romania si eu ii invat pe americani cum s-o viziteze.
Si raman ai dracu prosti cu o experienta de vis.

Am un ametit care dupa ce i-am zis de dracula, in 10 zile a plecat sa vada castelul Bran.
A plecat vineri la pauza si s-a intors marti.
De cand a revenit numai cu "saramalutza" ma tine, :lol:

Am alti 2 care au fost cu motoarele pe Transalpina

Sa nu mai zic ca am o cunostinta, tot hamerican care si-a cumparat pamant in Botosani si are ferma acum

Fiecare tara e diferita.
Daca nu stiti sa comutati DUPA ce plecati sa va dati seama ca si Romania are de oferit, ati trait dracu degeaba pe-afara

#54
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Romania are destule de oferit, doar ca nu romanilor.
Astia care pleaca in afara (inclusiv tu) nu cred ca ati plecat de ce bine va era aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate