Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Începuturile internetului în România

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Romtelecom avea legătură directă prin KAFOS către alte rețele.

#38
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Am avut modem pt pcmcia si l-am aruncat

#39
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Eu am bagat internet de abia prin 2005 la o retea de cartier numita Estel care ulterior a fost cumparata de RDS. Dar imi aduc aminte ca internetul prin romtelecom era la inceput ceva de genul, ridicai receptorul telefonului si-l puneai pe ceva (probabil modem) ca sa mearga netul.

#40
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu nu am inteles de ce trebuie platit ptr internet.

Trebuie sa fie gratis pt ca e doar o interconectare de pc-uri. De ce sa platesc pt o interconectare?

Mai dmeult ziceam ca internetul se receptioneaza asa ca radio sau tv dar nu-i asa deci nu ar trebui sa coste nimic

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Reţelele nu se construiesc gratis, serverele nu cresc în copaci şi curentul electric nu e un dar al naturii.

#42
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Şi se construiesc incontinuu?
Inseamna ca ar trebui sa platim abonament pt a locui la bloc ca blocurile nu cresc singure si nu-s un dar al naturii.

Mai simplu, serverul este pc-ul meu care se conecteaza la altele ca si el formand vasta retea, curentul ilplateste fiecare user cat merge pc-ul propriu, cabluri aduce fiecare cumperi odata si gata eventual mai inlocuiesti uneori.

Folosesti vreun srver al RDS RCS sau tellcom sau UPC care sa consume si curent pt tine? nu cred

De ce platesti cablul de TV cand inainte ălea se receptau gratis in aer asa ca si radio. Cablu cu abonament  pt radio nu s-a mai facut ca e pe decadere si ar fi renuntat lumea.

#43
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postdjl, on 02 ianuarie 2018 - 01:36, said:

Ehei, dacă face cineva un computer din 1995-1996 să poată fi conectat la internetul actual... e asul aşilor!  Posted Image
Oricine poate face un computer din 1996-1996 sa se conecteze la Internetul...actual(?!), nu e deloc nevoie sa fie vreun "as", nici macar un as de pica. Ce va face acum  cu acel PC pe net, asta e altceva, dar de conectat 1000% se conecteaza, daca are o placa de retea.

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Asta am vrut să zic şi eu, numai că m-am experimat greşit.
Când au început să apară primele reţele cu cablux coaxial şi cablu de fibră optică?

#45
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postbabarzotea, on 02 ianuarie 2018 - 17:57, said:

Eu nu am inteles de ce trebuie platit ptr internet.

Trebuie sa fie gratis pt ca e doar o interconectare de pc-uri. De ce sa platesc pt o interconectare?

Mai dmeult ziceam ca internetul se receptioneaza asa ca radio sau tv dar nu-i asa deci nu ar trebui sa coste nimic

Daca taceai filosof ramaneai! Te-ai bagat in  discutie ca gasca in loc sa te documentezi singur ca sunt materiale cacalau pe net.
In primul rand ca sa existe internet trebuie sa existe infrastructura si oameni care sa investeasca in mentenanta si modernizarea acesteia.
Crezi ca ISP-istii care iti dau tie net contracost au pocnit din deget si s-a realizat infrastructura? Creierasul tau are idee cam cati bani sunt bagati in fibra cabluri echipamente de retea, servere, aprobari, personal calificat, sapat santuri stalpi etc ?
Pe langa asta ai idee ca ei la randul lor preiau link-ul de la niste magistrale(noduri) de mare viteza patronate de terti carora trebuie sa le plateasca bani in functie de contract pentru acel LinK? Ai idee ca ei cumpara clase de IP-uri publice? Care apropo sunt cam epuizate si din cauza asta se trece la noul protocol IPv6.
Aia la randul lor nu cer bani degaeaba isp-stilor deoarece in infrastructura si mentenanta acelor magistrale s-au bagat bani grei.Acolo sunt servere DNS, Motore de cautare si indexare,Servere mail si multe chestii.Tu crezi ca Google de ex e gratuit? Tu crezi ca baga cineva bani in platforma si mentenanta degeaba?
Totul in lumea asta are un pret si este perfect normal.Noi trebuie sa pupam pamantul la ce preturi de nimic dam pentru niste servicii de top.
Mai ai un pic si spui ca de ce nu avem curent electric gratis.

Edited by geo123, 03 January 2018 - 16:08.


#46
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Ar trebui şi curent gratis.
Hidrocentrala a facut-o ceausecu si merge mai departe, apa curge si invarte torbina. Deci fără costuri.

Dar curentul se epuizeaza, este o miscare a electronilor care trebuie intretinuta consumand alte energii.

Pe cand conectarea la net si comunicarea de date consuma doar curent care-l platesc eu.
Pot sa-mi fac intranet cu vechinii de la bloc si cartier si asa prin interconectari faci un intranet de oras apoi national apoi international si gata, asta e internetul.
E ca si cum ai spune ca ptr a deschide geamul si vorbi cu vecinul trebuie sa platesc geamul aerul care transmite sunetul vibrand, vantul care misca aerul.

#47
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
tu nu platesti internetul, platesti gazduirea lui, gazduire oferita de catre providerii de net. practic tu platesti pentru mentinerea in bune conditii a serviciilor prin internet. si serviciile oferite prin internet, sunt contra cost, pentru ca cei care ofera un anumit tip de continut, trebuie sa traiasca, si ei nu primesc banii pentru intretinerea internetului oferit de provideri, ei primesc banii pe continutul pe care il ofera.
la fel e si cu website-urile pe care le accesezi. se plateste pentru gazduirea acelui site, ca sa fie mentinut pe servere. si numarul de accesari pe acel site face un oarece beneficiu celui care plateste gazduirea, cu cat are mai multe accesari pe site, cu atat mai mult primeste o suma de bani in functie de accesarile unice.
dar suma de bani pe accesari e infima. de aceea continutul trebuie sa surprinda, ca pe site-urile tabloide, minciuna si scandalurile atrag accesari.
asadar, continutul si gazduirea costa, si tu ca client, trebuie sa platesti pentru continut si ca sa ramana accesibil site-ul de unde cumperi continutul.

Edited by zyppster, 03 January 2018 - 16:34.


#48
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Va chinuiti degeaba sa explicati, nu aveti cui, sper ca face doar misto de cei de pe aici, ca altfel nu-l vad bine cand o sa trebuiasca sa isi castige existenta...Posted Image

Edited by baribalu, 03 January 2018 - 16:28.


#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Merge internetul si pe pentium la 100 200 mhz sau k5.
Se poate face să ruleze aplicaţii de mobil modificate şi poţi accesa relativ bine o parte din situri.

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de vreo firmă "KPNQWest" sau ceva de genul aţi auzit? Cică ar fi fost prima din România care a adus internet prin fibră optică. Aveau serverele pe undeva pe lângă Sala Palatului, iar "EarthNet" (internet cafeul ce era la subsolul blocului interbelic de cealaltă partea a bulevardului faţă de Galariile "Orizont") au tras cablu direct de la ei la un preţ de vreo 5.000 de Dolari S.U.A. (exista şi acel transcoder de la fibră optică la cablu coaxial?).

Edited by djl, 17 January 2018 - 02:11.


#51
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
nimeni nu zice nimic de data cand s-a intamplat !
eu am atins netu' in Cluj-Napoca in a.d. 1995 !
"cei" de la TV Cablu, si-au montat cateva parabole si furnizau
"o gramada" de net ptr cativa banuti ! ... exact invers de cum este acum ! ...

Edited by realduc, 17 January 2018 - 08:10.


#52
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

View Postbabarzotea, on 02 ianuarie 2018 - 19:00, said:

Și se construiesc incontinuu?
Da
Tehnologia avanseaza.
Patch-uri de securitate apar mereu.
Mentenanta costa.
Internetul nu este ca raul, sa curga pur si simplu.

View Postbabarzotea, on 03 ianuarie 2018 - 16:17, said:

Ar trebui și curent gratis.
Exact
Si curvele tot gratis ar trebui sa fie, ca sunt un bun al naturii (biologic)

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În 1997-1998 s-a întâmplat aia prin Bucureşti.
Dar acel provider de la Cluj, care era conectat la satelit, cam ce tarife avea?   :huh:

#54
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
djl esti o adevarata enciclopedie vintage....Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate