Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Începuturile internetului în România

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
LE:
Mi-am amintit că abia în 1992 rețeaua ROEARN a devenit funcțională către Europa, apoi în 1993 putea fi folosită și către Statele Unite ale Americii.

#20
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
https://ro.wikipedia...ia_Internetului
Ceausescu  e de vina ca nu aveam noi internet in 80  :)))
cred ca stia el ceva ...ca prosteste

#21
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008

View Postdjl, on 02 ianuarie 2018 - 01:43, said:

Cineva a zis că nu s-a realizat proiectul Unirea, dar se pare că a fost realizat (din ce am citit în acele link-uri).
Când s-a ajuns la viteze mai "ameţitoare", gen 32 k.p.b.s. În 2002 unele companii mari ofereau încă viteze mici, gen 128 k.p.b.s. şi vorbesc de internet prin cablu...

RENAC s-a realizat. Parcă văzusem undeva o demonstrație FTP făcută pentru Tovarășul Președinte.

Tot ce puteam vedea noi era în nodul Austriei (AERAN) ce făcea legătura cu EARN și cu BITNET.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Mie mi-e dor de internetul de acum 10-12 ani, nu de cel de acum 20 de ani. Acum merge şi mai repede decât acum 10 ani, dar prea s-a răspândit prostia pe internet şi prea e stres cu reclame, flashuri şi alte chestii care îngreunează paginile.
Acest topic (thread) nu se doreşte însă a fi nostalgic. Aici vorbim despre istorie. Că avem nostalgii cu am realizat, asta e parta a 2-a  :)

#23
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Nici nu mi-am imaginat Djl, ca esti nostalgic. :)

#24
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
E fix același lucru ca internetul de acum 20 sau 25 ani: TCP/IP. A evoluat doar modul de codificare al paginilor. Astăzi flash-ul trage să moară din cauză că HTML5 îl poate substitui foarte bine, mai rapid și mai fiabil.

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,681
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcris_ncs, on 02 ianuarie 2018 - 01:44, said:

Mie nu imi este dor de netul de atunci.
Pana accesa o pagina Internet Explorer, aveai timp de o partida de sex, sa fumezi un pachet de tigari etc.
Singurul lucru care te facea sa ramai calm era entuziasmul unui lucru nou. Acum as da cu unitatea, laptopul de perete daca ar incarca asa de greu netul. Inclusiv CRT-ul  Posted Image)

Da, poate era bine sa le donez cuiva, dar cum mi sa pus pata rapid, nu am avut timp sa caut pe cineva.
Eu am incercat un pic de dial-up in decembrie 2003, pana prin iunie 2004, l-am dat dreaq imediat, de altfel tata imi comandase, nu eu, m-am limitat la accesa doar pagina Administratiei Nationale de Meteorologie, sa fie un plus la prognozele meteo de pe teletextul TVR.

Din aprilie 2006 alta viata cu coaxial Docsis RDS de 1-2 mbps la biroul business-ului de familie, sau poate ca aveam 256 kbps dar mergea super bine, m-a convins sa iau si la gazda din Bucuresti un UPC de 1 mbps, pe urma in 2007-2008 un RDS de 1-2 mbps.

In iunie 2007 bag ADSL Romtelecom acasa, 1 mbps, marit in 2008 la 3 mbps si la 6 mbps in 2010, in 2012 trec pe GPON (fibra optica) de RDS 100 mbps, din 2014 upgradez inca o data la 1 Gbps din prezent pe care il am pentru 39 de lei lunar, la business-ul de familie e RDS de 100 mbps la 83 de lei (mai scump pe firma).

PS: in orice topic despre istoria netului romanesc nu pot sa ma abtin sa nu scriu istoricul meu. Deci 2 conexiuni fixe RDS in prezent, in 2 locatii, din 2015 am si net mobil, tot de la Digi.

View Postcris_ncs, on 02 ianuarie 2018 - 01:52, said:

Nici nu mi-am imaginat Djl, ca esti nostalgic. Posted Image
Mie nu mi-e dor de netul non-FTTH, sunt nostalgic poate dupa 2012 cand in ziua in care am obtinut fibra GPON si acasa, dupa lupte seculare, am fost mai fericit ca oricand.

Am urat ADSL-ul si mi-a placut Docsisul coaxial, (modem Webstar Scientific Atlanta) care a evoluat frumos in GPON cu ONT ZTE F625.

Ah, nu-mi mai plac ONT-urile folosite astazi la GPON, ci doar cele din perioada 2010-2013, negre, astea de azi sunt albe, urate, nu mai au portul CATV inclus si-ti vin cu alt aparat mic pentru TV, nu mai au 4 porturi LAN ci doar 2, le-au ciopartit cum ar veni.

View Postdjl, on 02 ianuarie 2018 - 01:50, said:

Mie mi-e dor de internetul de acum 10-12 ani, nu de cel de acum 20 de ani. Acum merge şi mai repede decât acum 10 ani, dar prea s-a răspândit prostia pe internet şi prea e stres cu reclame, flashuri şi alte chestii care îngreunează paginile.
Acest topic (thread) nu se doreşte însă a fi nostalgic. Aici vorbim despre istorie. Că avem nostalgii cu am realizat, asta e parta a 2-a  Posted Image
Da, as fi nostalgic dupa Youtube-ul fara reclame din 2007-2010. Stiu de ad blochere dar nu-mi place sa folosesc. Cand am descoperit Youtube in 2007, de la Bucuresti in studentie, mi s-a parut ceva SF, ceva care nu avea cum sa existe pe lumea asta, prea frumos sa fie adevarat.  

Si l-am folosit in primul rand pentru videoclipurile muzicale vechi, mai ales romanesti, vizionate la vremea lor pe televizoare proaste.

View PostKyKyKyKy, on 02 ianuarie 2018 - 01:53, said:

E fix același lucru ca internetul de acum 20 sau 25 ani: TCP/IP. A evoluat doar modul de codificare al paginilor. Astăzi flash-ul trage să moară din cauză că HTML5 îl poate substitui foarte bine, mai rapid și mai fiabil.
Si astazi avem si IPv6. Eu il am activ pe ambele conexiuni, cu routere Asus, ca tot suntem pe Networking.

Efectiv am fost fustrat de vitezele mici ale netului din trecut si acum am mania de a alege viteza cea mai mare, chiar daca imi este overkill(nu sunt cinefil si nu torrentez), la ce preturi sunt, merita sa sara acul din speed test. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 02 January 2018 - 03:45.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
https://groups.googl...ian/nc4ZISOmgKI

Ce-au cumparat google de apare asta postat in 93?

Si mai amuzant:

A file of 340K was sent to Timisoara and was received within one hour
(using IPB account via Darmstadt, the buffer was limited to 30K)


E amuzant sa vezi ce vorbeau romanii pe vremuri, aia de aveau net:

https://groups.googl...ian/Z5QJc9BhVxU

https://groups.googl...ian/OXjP4lFdusQ

Edited by Lex404, 02 January 2018 - 07:46.


#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
demuult maica, demuult ! ...

View PostdaniMMM, on 02 ianuarie 2018 - 09:37, said:

Posted Image
daca-l urci in tramvai, sigur ajunge acasa ! ...  Posted Image

Edited by realduc, 02 January 2018 - 09:53.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Prin 1993-1995 imi amintesc ca aparuse rarisim accesul la e-mail prin universitati si pe la unele firme. Salile de interenet insa erau rare sau inexistente. Intrucat mai toate retele fixe erau Romtelecom, iar celelalte ale operatorilor privati nu prea existau, singura posibilitate era sa te conectezi cu un modem prin cablul telefonic care nu era nici macar ADSL (ca multe centrale telefonice erau inca analogice, formai doar in PULSE). Scoteai cablul de la telefon, il bagai in modemul calculatorului, incepea sa caraie un protocol de initializare si dupa aia erai pe internet cu tarifare la minut, deci, sincronizai repede un Outlook cu 2-3 mailuri si te deconectai rapid, sa nu te coste.

Modemuri mai serioase erau cele externe Conexant sau US Robotics (scria si prin Chip despre ele) erau rare si scumpe.
Un modem US Robotics 33.6Kbs era "nava spatiala" la acea vreme. Il recomanda toata lumea.
https://www.recycled...-33-6-faxmodem/

Daca vorbim strict de inceputuri eu atat imi amintesc- ca nu era retea instalata. Doar Romtelecom avea ceva retea si aia vai de mama ei, configurata strict pentru telefonie - centrala telefonica ocupa 3 etaje (cladirile mai sunt si acum).  ISDN-ul a patruns tarziu, dupa 1996, daca imi aduc bine aminte, dupa ce Romtelecom a mai modernizat din centrale.  Ceilalti operatori si mai tarziu, si doar in orasele mari, unde au dezvoltat retea.

Edited by rosix, 02 January 2018 - 10:28.


#29
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
de ce era nevoie de un topic nou? cel din 2016 ce avea?
https://forum.softpe...lui-in-romania/

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
Chiar... topic dublat, ar trebui ca cineva sa uneasca asta la topicul vechi.

#31
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postz_e_n_i_t_h, on 02 ianuarie 2018 - 10:36, said:

de ce era nevoie de un topic nou? cel din 2016 ce avea?

A primit doar un laic.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postz_e_n_i_t_h, on 02 ianuarie 2018 - 10:36, said:

de ce era nevoie de un topic nou? cel din 2016 ce avea?
https://forum.softpe...lui-in-romania/


Lol. Mi se părea mie cunoscut. Deci djl își bate joc de noi...

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Am uitat de ăla.
Voi vă bateți joc de voi cu atitudinile astea necivilizate. Și pe urmă tot voi vă plângeți că merge lumea rău... dar merge conform atitudinilor voastre  Posted Image

@ rosix : corect spus e a modernizat infrastructura. Centralele analogice au fost înlocuite cu totul. Din păcate nu au păstrat vreuna (la Budapesta există Muzeul Telecomunicațiilor unde au una tip Rotary funcțională!), dând la fier vechi inclusiv unele produse în interbelic (erau tip Rotary). Probabil cu ocazia asta au instalat și cabluri noi (rețele subterane de cabluri băgate prin tuburi existau de dinainte de 1990).

din revista "Byte", 1998 (=vol. 4), nr. 6 (iunie), din cadrul revistei "LanTimes" (revistă dedicată aplicațiilor informatice distribuite - revista era băgată în "Byte"), rubrica "Analize și știri", articolul "Ziua comunicațiilor la C.E.R.F. '98", pg. 98 "Romtelecom - prezent și perespective", prezentare susținută de dl. Dan Paul Ștefănescu, director relații și furnizori de servicii la "RomTelecom".

Attached File  Byte (1998 = vol. 4) nr. 6 (iun.) pg. 98 Analize si Perspective - RomTelecom, prezent si viitor.jpg   369.99K   44 downloads

Edited by djl, 02 January 2018 - 12:44.


#34
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View Postdjl, on 02 ianuarie 2018 - 01:19, said:

Fosile birocrate  Posted Image



A mea este revista.   Posted Image Nu o am de nouă. Nu sunt 100% sigur, dar cred că e dintr-un grup de reviste salvat de la un centru de reciclare. Din păcate pe multe le-am dat   Posted Image

În ceea ce priveşte internetul, mă bucur că suntem şi noi pe primele locuri într-un top pozitiv.

Ai cumva si reviste Computer Games? M-ar interesa primele numere din 2000 scanate.

#35
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postdjl, on 01 ianuarie 2018 - 23:32, said:

Nu era internet cu www. Erau reţele de computere, dar din moment ce legau zone diferite, putea fi considerat internet.
Nu te baga unde nu stii.
Erau doar "mulutiplexare" , "telpep-relucrare" si ceva "retea".
Da si astea putine.
Internetu este ALTCEVA

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Dupa ultima revista postata, Romania si Mangalia sunt tari diferite :facepalm:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate