Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Adresa care nu mai este valabila in CI si certificat inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
O situatie atipica, dar care ma pune pe drumuri si imi provoaca oarece disconfort.

Acum un an si jumatate am cumparat un apartament de la un unic proprietar. Dupa preluarea apartamentului la adresa respectiva au continuat sa vina o perioada facturi de la Telekom pe numele unei terte persoane, dar carora nu le-am acordat atentie (le-am si aruncat, eram in renovari, nu am consumat nimic), si nici furnizorul nu s-a agitat.
Anul asta m-au cautat de la DITL, si nefiind la domiciliu cand au venit, nu au lasat nimic scris la vecini, dar au zis sa ma duc sa platesc. A 2-a sau a 3-a zi m-am invoit de la serviciu si m-am dus la DITL sa intreb ce aveam de platit, eu stiind ca impozitul in platisem din ianuarie-februarie. Acolo mi-au zis ca nu am restante.
Saptamana trecuta am gasit in cutia postala o somatie intr-un dosar de executare pentru o amenda de circulatie cu PV la vreo 3-4 luni dupa ce cumparasem eu apartamanetul cu acte, dar pe numele altei persoane (cea cu Telekom-ul), nu a fostului proprietar. Dupa un an si ceva DITL a facut dosar de executare pe adresa mea, dar pe numele telekom-istului. Toate bune si frumoase, dar eu nu am habar cui a facut mutatia pe acea adresa fostul proprietar, iar acesta si-a fi inmatriculat autovehiculul la adresa din CI. Nu stiu nici macar adresa actuala a fostului proprietar. Fostul proprietar are CI d'ala valabil pana prin 2070, iar telekom-istul poate sa aiba CI si talonul valabile pana se va gandi sa le schimbe la o noua adresa sau ii expira ca perioada de valabilitate CI-ul (daca nu l-a avea si el pana in 2070)... Eu in timpul asta ce fac, trebuie sa dau explicatii ca nu (re)cunosc nici-o alta persoana la adresa respectiva, ca nu platesc amenzile primite pe numale altora si ca nu stiu unde locuiesc respectivii in prezent? Ca doar n-o sa ma duc la evidenta populatiei sa solicit anularea CI sau la regim permise de conducere si certificate inmatriculare pentru anularea lor...
Daca cineva cu acte pe adresa mea face o boacana si ma trezesc cu mascatii, portareii sau recuperatorii la usa? Ce demersuri legale pot face pentru reglementarea situatiei?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Imi pare rau ca ai probleme, dar tu chiar stii cum merg lucrurile in RO.
Nu cred ca ar fi posibil sa rezolvi ceva la evidenta populatiei.
Stii foarte bine ca nu ai treaba cu ce probleme (exceptand cele cu "mascatii ") au persoanele care au CI pe adresa ta.

Probabil ca deocamdata ar fi bine sa iti vezi de viata ta si sa ignori alte chestii care nu te privesc..

Edited by pasilla, 01 January 2018 - 23:16.


#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Prima data poti incerca la Posta, sa vezi ce reactie au, daca le soliciti sa nu mai aduca la adresa ta corespondenta vechiului propietar.
...
Pana la urma ce obligatii ai, daca gasesti in cutia ta postala corepondenta altuia?
...
(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
https://legestart.ro...corespondentei/

Edited by costeld69, 01 January 2018 - 23:29.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

Quote

Art.101.
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national românesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, în termenul prevazut de lege;
https://www.cugetlib...uletinul-196023
Nenea ala teoretic nu are buletinul valabil daca nu locuieste acolo si buletinul zice ca locuieste acolo. Ii zici cu frumosul sau daca nu il reclami la politie si se descurca ei.

Quote

Mutarea la o adresă de domiciliu nouă şi, implicit, înnoirea actului de identitate impune, în mod obligatoriu, preschimbarea actului de înmatriculare auto. Asupra acestui aspect a atras atenţia comisarul şef Marin Dincu, şeful Compartimentului înmatriculări, din cadrul Serviciului Permise Auto şi Înmatriculări Constanţa

http://www.spit-ct.ro/stire/271

Quote

Nedepunerea sau depunerea peste termen a declaratiei fiscale privind schimbarea domiciliului, declararea respectiv instrainarea bunurilor supuse impozitarii se sanctioneaza cu amenda in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal.

Edited by SpeedDemon, 01 January 2018 - 23:25.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcosteld69, on 01 ianuarie 2018 - 23:19, said:

Prima data poti incerca la Posta sa vezi ce reactie au daca le soliciti sa nu mai aduca la adresa ta corespondenta vechiului propietar.
Posta nu are acest "seviciu" in Ro. Ce se poate face estre ca la fiecare trimitere (daca este recomandata) sa se declare ca destinatarul nu mai locuieste la acea adresa.
Daca este o scrisoare de la un executor, nu ai ce face.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostSpeedDemon, on 01 ianuarie 2018 - 23:22, said:

Nenea ala teoretic nu are buletinul valabil daca nu locuieste acolo si buletinul zice ca locuieste acolo. Ii zici cu frumosul sau daca nu il reclami al politie si se descurca ei.
Evidenta populatiei de ceva ani nu mai este la politie, este la primarie.
Nu stiu cine este si cum arata, nu am cum sa-l iau cu frumosul.
Daca este oprit in trafic de politistii de la rutiera are CI si talon perfect valabile.

Telekom-istul a luat o amenda si nu a platit-o, nu este un capat de tara, dar totusi am fost eu sacait cu treaba asta. Daca data viitoare calca pe cineva pe trecerea de pietoni si este retinut numarul de inmatriculare, trebuie sa dau explicatii ca nu-l cunosc, nu l-am vazut in viata mea?

Asta intrebam, exista o procedura prin care sa se declare ca un CI nu mai este valabil, ca actualul proprietar nu este de acord cu mutatia unei persoane pe adresa lui?

Acum imi pare rau ca am aruncat plicurile cu facturile de la Telekom, am zis ca nu ma privesc. As fi avut o dovada ca a fost preluat, ca pasiv, odata cu locuinta.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Deci ala are adresa acolo inainte sa cumperi tu.
Faptul ca te plangi ca raspunzi pentru el este relativ.
Ala are CI din data x si tu ai cumparat in data y.
Te justifici usor si la sigur ca nu ai nimic in comun cu el.
Dealtfel poate poti face o plangere la politie cu situatia de discomfort. (Plangere cu acte in regula)
Poate se misca ceva.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru corespondenta care vine pe adresa ta dar pe numele cuiva aiurea pe care nu il cunosti scrii frumos pe plic ca ‘Destinatarul e necunoscut la adresa indicata’ si duci plicul (NEDESCHIS) inapoi la posta cerand sa il returneze expeditorului. Printre altele asa afla si Telekom ca abonatul e pierdut in spatiu si e treaba lor sa ia masurile necesare. Daca nu vin prin Posta Romana e mai greu, drept sa spun nu stiu pe unde au sedii celelalte servicii postale dar procedura ar trebui sa  fie aceeasi.

Amenzile si restantele la fisc sigur nu le platesti tu fiindca acele datorii sunt pe CNP. Corespondenta care vine de la ei o tratezi ca mai sus.

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Eu nu inteleg ce probleme ai avea tu cu persoana respectiva (care a locuit, candva, la adresa respectiva). Atata timp cat tu ai actele in regule si poti demonstra ca esti proprietar si n-ai pe nimeni la adresa nu inteleg care e problema.

In primul rand, cand iei pe cineva in spatiu, indiferent daca definiv sau cu viza de flotant, mergi la sectia de politie si completezi hartii... Fara proprietar, ei nu au cum sa acorde luarea in spatiu. Daca el a fost luat in spatiu fara tine, e ilegal. Daca a fost luat in spatiu inainte, ce probleme ai avea tu ?

Cum ar putea sa te execute pe tine pentru alta persoana cu care nu ai nici o treaba ? Ce baza legala au ?
Megi la taxe si impozite si vezi despre ce e vorba. Ar trebui sa iti dea toate informatiile de care ai nevoie pentru ca tu esti proprietarul acelei locuinte.

#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Trebuie sa mergi la SPCLEP de care apartii cu dovada proprietatii apartamentului si sa dai o declaratie ca persoana respectiva (cea cu Telekom-ul) nu locuieste acolo. Probabil iti vor da o hartie cu care sa mergi la taxe si impozite, sau la registrul agricol pentru a scapa de plata amenzii.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvladutgm, on 02 ianuarie 2018 - 09:13, said:

Probabil iti vor da o hartie cu care sa mergi la taxe si impozite, sau la registrul agricol pentru a scapa de plata amenzii.
Nu are nicio amenda pe numele lui.
Amenzile si taxele se platesc pe numele unei persoane, nu pe o adresa oarecare.

Pt initiator. Nu trebuie sa faci nimic. Ce nu e pe numele tau dai "ignore".
Scrie pe cutia postala numele tau. Astfel, ce plicuri vin pe respectiva adresa, nu le va pune postasul in cutie daca e alt nume.

#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdorin_2k, on 02 ianuarie 2018 - 11:14, said:

....
nu le va pune postasul in cutie daca e alt nume.
-nu fi asa sigur.
Daca nu sunt cu confirmare de primire, postasul le lasa in cutie sau langa.
Probabil daca le ia inapoi, se capata cu ceva munca suplimentara pentru el si colegii lui de la posta.

Edited by costeld69, 02 January 2018 - 11:20.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Le pune langa. Asa ca nu mai are deloc treaba.

#14
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Asta in cazul in care cutia de scrisori are numele propietarului pe ea. Majoritatea nu au. Asa ca postasul nu are de unde sa stie.
Mai ales in oras.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ai citit ce am recomandat la #11?
Sa isi scrie numele pe cutie.
Astfel nu primeste alte scrisori acolo.

#16
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Pe cutiile postale din scara blocului, in multe cazuri e scris doar numarul apartamentului.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Sa lipeasca o eticheta nu poate?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate