Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Condens sageac

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana la vara poti sa scoti cateva placi de betonyp.

#20
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 pasilla, on 01 ianuarie 2018 - 21:11, said:

Pana la vara poti sa scoti cateva placi de betonyp.

Ma gandesc sa-l scot in totalitate si sa folosesc alt tip de material.
Cine-mi garanteaza ca iarna urmatoarea nu se repeta fenomenul?

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Izolatia peretilor merge sus pana in astereala sau se opreste in sageacul din betonyp?

#22
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 the_lion, on 01 ianuarie 2018 - 23:00, said:

Izolatia peretilor merge sus pana in astereala sau se opreste in sageacul din betonyp?

Da, izolatia a fost pusa prima si merge pana in astereala. Betonypul inchide sageacul in izolatie.

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Chiar si asa, sunt pierderi de caldura la imbinarea perete-astereala iar proiectantul trebuia sa prevada asta. Fie prevazand continuarea izolatiei asterelei de la streasina, fie prevazand un sageac ventilat.
Pune niste grile de ventilatie in sageacul ala. Ok, nu arata la fel de estetic, dar opinia mea este ca proiectantul trebuia sa-ti faca randarile cu acele grile de ventilatie. Cand tu le vedeai si intrebai ce sunt, el iti explica de ce sunt...si apoi ori le acceptai ori faceai un altfel de sageac. Dar cum la noi proiectantii sunt doar niste tragatori de linii virtuale pe calculator...de vina in final este tot clientul, ala care a bagat 100kEur in casa ca sa faca mucegai in prima iarna...

Edited by the_lion, 01 January 2018 - 23:16.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 MKdens24kw, on 01 ianuarie 2018 - 20:02, said:

Polistiren sau vata aplicata pe "mamaligi". Ai o fațadă ventilata..dar nu pe unde trebuie.Iți iese caldura printre perete si polistiren in sageac si acolo condensează.
O variantă de rezolvare as vedea eu- să ai acces la capătul superior al polistirenului(in pod undeva) si măcar să poți izola între perete si polistiren cu spumă ceva...
poate face un brau de spuma roz ceresit. da gaura prin polistiren din 3 in 3cm si baga cu pistolul cate un pic de spuma.

#25
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 the_lion, on 01 ianuarie 2018 - 23:11, said:

Chiar si asa, sunt pierderi de caldura la imbinarea perete-astereala iar proiectantul trebuia sa prevada asta. Fie prevazand continuarea izolatiei asterelei de la streasina, fie prevazand un sageac ventilat.
Pune niste grile de ventilatie in sageacul ala. Ok, nu arata la fel de estetic, dar opinia mea este ca proiectantul trebuia sa-ti faca randarile cu acele grile de ventilatie. Cand tu le vedeai si intrebai ce sunt, el iti explica de ce sunt...si apoi ori le acceptai ori faceai un altfel de sageac. Dar cum la noi proiectantii sunt doar niste tragatori de linii virtuale pe calculator...de vina in final este tot clientul, ala care a bagat 100kEur in casa ca sa faca mucegai in prima iarna...

La ora asta am pus gauri de ventilatie pe liniile dintre capriori pe 2 parti cu probleme. Astept sa vad rezultatele.
Cum verific astereala de sub vata? Acolo nu am acces nici din camera nici de pe acoperis, doar daca sparg rigisul din interiorul camerei respectiv desfac astereala de sub tigla.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristii_mv, on 01 ianuarie 2018 - 21:15, said:

Ma gandesc sa-l scot in totalitate si sa folosesc alt tip de material.
Cine-mi garanteaza ca iarna urmatoarea nu se repeta fenomenul?
Nu conosc detaliile, dar probabil pana la iarna viitoare casa se va "usca" si nu vor mai fi probleme. Oricum va trebui sa asiguri o ventilatie corespunzatoare a acoperisului.

Edited by pasilla, 01 January 2018 - 23:37.


#27
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 arg, on 01 ianuarie 2018 - 23:16, said:


poate face un brau de spuma roz ceresit. da gaura prin polistiren din 3 in 3cm si baga cu pistolul cate un pic de spuma.

Am folosit spuma ceresit roz, toate rosturile dintre placi inclusiv zona dintre astereala si polistiren au fost umplute cu aceasta spuma. Tu spui sa punem spuma intre astereala si perete?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Nu intre placi, ci intre placi si perete.

#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cauta pe cineva care are in dotare o camera cu termoviziune FLIR si adu-l sa iti faca o "radiografie" la casa... apoi vezi tu ce faci.

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 cristii_mv, on 01 ianuarie 2018 - 20:48, said:

Peste vata, spre interior, am pus folie de aluminiu (membrana anticondens....sau gresesc eu? ). Pe unde intra aerul cald si umed in grosimea stratului de izolatie? Singurul loc ar fi in zona unde se intalneste peretele cu folia.
Exact. (Si daca atunci cand desfaci rigipsul NU vei gasi vata umeda la mijlocul acoperisului, ci numai pe margine, langa sageac, e clar ca pe acolo intra).

Era bine daca folia aceea era lasata cativa cm in jos pe perete, prinsa fest cu sipca in dibluri pe peretele netencuit, si apoi acoperita cu tencuiala.

Trebuie astupat orice spatiu, orice orificiu prin care aerul cald si umed din interior poate patrunde in izolatia de vata minerala, fiindca va condensa pe suprafete reci de pe astereala si sageac.

 cristii_mv, on 01 ianuarie 2018 - 21:11, said:

1 - acoperisul este ventilat prin circulatia aerului de la streasina spre coama. Primul rand de tigle de sub coama se numesc tigle de aerisire pentru conexiune la coama.
Ventilat, ventilat, dar asta nu opreste sa ai aer rece pe astereala, ba dimpotriva...
Si pe fata interioara a asterelii sa se faca condens.

#31
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Termosistemul e pus pe mamaligi sau nu?

Vata e lipita de astereala sau nu? Din ulttimele doua poze se vede ca nu, dar tu zici ca da.

Normal izolatia peretelui trebuia sa se uneasca cu cea a tavanului.

Edited by stefan011, 02 January 2018 - 19:30.


#32
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 stefan011, on 02 ianuarie 2018 - 19:23, said:

Termosistemul e pus pe mamaligi sau nu?

Vata e lipita de astereala sau nu? Din ulttimele doua poze se vede ca nu, dar tu zici ca da.

Normal izolatia peretelui trebuia sa se uneasca cu cea a tavanului.

Pozele postate reprezinta interiorul sageacului unde nu am izolatie. Izolatia acoperisului peste spatiul locuit este cu vata de 20cm pusa intre capriori de 20X5, normal ca vata este lipita de astereala. Izolatia peretelui exterior merge pana in astereala, din pacate partea superioara a peretelui vertical care vine sub astereala nu este izolat. In concluzie intre vata si polistiren este peretele neizolat la partea superioara.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cristii_mv, on 02 ianuarie 2018 - 22:26, said:

.........normal ca vata este lipita de astereala. .....
Tocmai asta nu este normal ! Este total gresit .
n-am alta poza acum in calculator ...

Attached Files


Edited by 86-APP, 02 January 2018 - 22:37.


#34
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 brawnie, on 02 ianuarie 2018 - 04:00, said:

cauta pe cineva care are in dotare o camera cu termoviziune FLIR si adu-l sa iti faca o "radiografie" la casa... apoi vezi tu ce faci.

Nu ignora sfatul meu... in urma unui "diagnostic" complet poti aplica tratamentul corect.

#35
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Mda...la cat sunt de ude scandurile alea, parca ai avea sauna acolo asa s-ar zice. Cred ca e de la umereala din perete, cu caldura din casa...ies "aburi".E cam nasoala situatia. Chiar daca ii faci ventilare sageacului, o sa-ti ventileze si fatada, pe unde nu trebuie. Solutia au dat-o altii anterior: demontat sageac, intepat polistirenul si bagat spuma intre perete si polistiren, cordon continuu. Ar fi ideal sa mai bagi niste spuma  intre perete si aste riala, pana ajunge la vata. Asta daca ai loc.

Edited by stefan011, 03 January 2018 - 00:26.


#36
samariteanul70

samariteanul70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2007
Cum ai rezolvat problema cu consensul. Am un prieten care are aceeași problema

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate