Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

De ce a devenit obligatorie televiziunea TERESTRĂ digitală?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am ce am ce am pentru că a fost o deczie impusă de nişte birocraţi, nu a fost ceva adoptat pe cale naturală. Dacă comercial se decidea că nu mai era viabilă, recunosc că tot eram supărat, dar măcar ar fi fost o decizie a unui grup mai mare de oameni.

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ai pe ce sa fii suparat in cazul asta.

Ai analogic pe cablu, acolo va mai dainui inca 10 ani.

Sper ca esti constient ca in Romania si telefonia fixa clasica are zilele numarate, totul se va trece la fibra chiar si la sate, pana in 2021-2025.

#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdjl, on 01 ianuarie 2018 - 16:58, said:

La asta mă gândeam şi eu. Dacă ai într-o zonă 4-10 posturi pe terestru, nu ocupi prea mult frecvenţa. Şi să fie 50 de posturi Româneşti într-o zonă, tot cam degeaba deschizi televizorul   Posted Image
Nu aveam noi cum să facem pipi contra vântului. Nu avem curaj.

    Nu de curaj este vorba. Trebuie sa accepti ca avansul tehnologic este inevitabil.
    Cine avea nevoie de internet acum 50 de ani ?

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postcspot, on 01 ianuarie 2018 - 17:21, said:

Cine avea nevoie de internet acum 50 de ani ?

Acum 50 de ani inca foloseam calculatoare de marimea unui garaj, iar cele mai smechere aveau reteaua lor de terminale.

Edited by connectorxp, 01 January 2018 - 17:26.


#41
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostNeaceasca85, on 01 ianuarie 2018 - 17:18, said:

Nu ai pe ce sa fii suparat in cazul asta.

Ai analogic pe cablu, acolo va mai dainui inca 10 ani.

Sper ca esti constient ca in Romania si telefonia fixa clasica are zilele numarate, totul se va trece la fibra chiar si la sate, pana in 2021-2025.

      Televiziunea analogica prin cablu nu mai are mult de trait. Deja se gasesc convertoare digital-analogice la preturi modice.
      CaTv-ul e scump si greu de intretinut.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 01 ianuarie 2018 - 17:08, said:

Am ce am ce am pentru că a fost o deczie impusă de nişte birocraţi, nu a fost ceva adoptat pe cale naturală.
Au avut birocratii si impulsuri de la comerciali. Vezi acum extinderea comunicatiilor mobile in benzile 800MHz, vor intra si in 700 etc. Are la baza o necesitate aceasta decizie. Culmea e ca tu vei plange (daca am putea traversa timpul) si cand actualele tehnologii vor fi inlocuite de altele. La tine e doar pansul dupa vechi, nimic altceva.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2018 - 17:30.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a devenit obligatorie, inca. In orasele mici predomina televiziunea analogica.
Cand mergi la RDS sa-ti faci abonament TV esti intrebat ce fel de televiziune doresti sa iti instalezi. La o solicitare facuta acum cateva luni, intr-un magazin RDS, impresia mea a fost ca acel consultant cu care am vorbit ma indemna spre TV analogic, spunandu-mi ca instalarea digitalului dureaza.

Daca tot incepe sa castige teren digitalul ar trebui ca televiziunile sa-si indrepte atentia spre HD. In RDS avem doar vreo 30 de posturi si la calitate HD.

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Vorbeam despre cea terestră.
Nu am să plâng după cea actuală, decât dacă o fi ceva special. Acum e canibalizare.
Eu plâng după ce-mi place şi după la ce am ţinut. Plâng cumva după parcuri neîngrijite şi guvernarea P.S.D.R. sau C.D.R. ori D.A.?

Edited by djl, 01 January 2018 - 17:38.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 01 ianuarie 2018 - 17:37, said:

Nu am să plâng după cea actuală, decât dacă o fi ceva special. Acum e canibalizare.
Canibalizare va fi mereu, spectrul e acelasi pana cand fizica va spune altceva.
Cum sa nu fie special? Pai tu compari imaginea 576 linii cu 1080 sau 2160 in viitor?! Te las pe tine sa faci circuite analogice care sa raspuna cat mai activ la pictarea atator pixeli in mod fluent.

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2018 - 17:41.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine mă lasă rece, că televizorul e mai mult de bibelou.   :lol:

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa televizorul, ca tu zici si de digital in general dar stai cu ochii intr-un monitor asemenea, te dai pe net, asculti muzica via noile tehnologii etc. Da' nu-s bune!!

Edited by neagu_laurentiu, 01 January 2018 - 17:45.


#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu folosesc şi analogicul, şi digitalul   :)

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi ca iti "ocupa" nemernicii astia o alta bucata: http://www.telecomtv...d-for-5g-13236/
Pune-o de un protest.

#50
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Tot ce stiu si ar trebui sa stie toata lumea e ca televiziunea digitala terestra e de tot cacatul. Daca pierzi putin din semnal, se blockeaza, pixelizeaza si ramai fara nimic in 1 secunda. La cea analogica mai ai sansa sa vezi partial cu purici si umbre/ceata ceva chiar daca misti sau nu antena...dar la digitala moare complet la primul nor sau eveniment meteo, e un cacat. degeaba se bat unii in piept cu hd si 4k s ietc...daca nu vezi decat jumate de imagine statica cand pica, atunci te pisi pe ea.

Edited by 77777-7, 01 January 2018 - 17:57.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca pui relee dintr-un colt in altul de tara! Ia pune sa ai semnal suficient. Chestiunea e alta, mai are rost televiziunea asta cand poporul vrea net, are cablu si satelit? Mai are o piata DVB-Tx? Nu prea.

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe 700 M.Hz. ce se emite?  :huh:

#53
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postconnectorxp, on 01 ianuarie 2018 - 16:59, said:

Eu astept DAB la o scara mai larga, m-am plictisit de alea 3 posturi emise in prezent.
Nu cred ca in curand. Vasta majoritate a masinilor nu au asa ceva standard, nici macar S-Class sau Seria 7, e o optiune ce costa undeva intre 250-500 eur in functie de model. Acasa nu cred ca se mai asculta prea mult radio terestru, ca e disponibil si pe cablu si pe internet.

#54
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Care-i ăla de te obligă bre ???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate