Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Curiozitate - de ce Linuxul nu ingheata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postpinguinul666, on 02 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Linux Mint 18 ...odata setat corect, e efectiv flawless!
Centos 7 cu plasma, idem (desi e nitel mai dificil, e totusi posibil)
Cu un mint 14 acu ceva ani am avut probleme cand am facut update la kernel, a busit suportul video.

Centos 7 cu KDE plasma folosesc acum. Am avut si cu asta tot felul de belele. Cea mai notorie, Eclipse nu merge cu setarile standard. Inainte se putea schimba ceva in eclipse.ini(sa mearga cu GTK2 in loc de 3), acu da crash, trebuie schimbata ceva tema in afisarea widgets GTK+. Pe windoaze n-am patit niciodata asa ceva, ever. Totul mult mai amatoricesc, se fac tot felul de schimbari fara sa se gandeasca prea mult backwards compatibility si nici la user experience. Baga sau schimba tot felul de chestii si trebuie sa sapi netul cu orele sa intelegi cum functioneaza, cum se poate modifica ceva.

#38
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttavitu, on 02 ianuarie 2018 - 20:19, said:

Eu folosesc Archlinux [...]
Fix când să postez asta s-a blocat PC-ul cu linux, acum postez de pe un notebook.
Update s-a deblocat singur. Posted Image
Asta e sursa problemelor tale, Arch. Oamenii ăștia nu prea rezolvă bug-uri, doar iau versiuni noi și speră că problemele s-au rezolvat între timp. La Debian, dacă un program e prea buggy, nu ajunge în versiunea stabilă.

#39
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostGeth, on 02 ianuarie 2018 - 20:57, said:

Totul mult mai amatoricesc, se fac tot felul de schimbari fara sa se gandeasca prea mult backwards compatibility si nici la user experience. Baga sau schimba tot felul de chestii si trebuie sa sapi netul cu orele sa intelegi cum functioneaza, cum se poate modifica ceva.
Pe mine mă miră că te aștepți să fie altfel. O distribuție de Linux e un maldăr de proiecte care ajung să se îmbine între ele. Fiecare proiect are grupul lui de voluntari și propriile viziuni. Nu are cum să fie ca Android, care e făcut în întregime de Google.

#40
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostMosotti, on 02 ianuarie 2018 - 19:17, said:

Raspunsul este simplu: pentru ca nu l-ai folosit suficient ca sa vezi asa ceva.

Pe vremuri, cind am testat si io un linux de curiozitate, sa vad cum a mai evoluat treaba, mi-o "inghetat" dupa vreo citeva ore. Odata, falos nevoie mare, m-am lauda pe-aici ca am "blocat linuxu". Sigur ca era la misto, ma asteptam sa vad cum sar fanboii aia care urla ca "linuxu nu se blocheaza niciodata". Evident ca desteptii universului s-au repezit sa spuna "n-ai blocat linuxu, ai blocat sistemu de ferestre x". Yeah, fuck me, de parca pentru utilizatorul final conteaza ca s-a blocat volanu sau motorul, atit timp cit nu mai merge masina Posted Image

Anyway, inca o intrebare super: sistemu ala CAD de care vorbesti e cumparat sau e "loat dupa net cu crac"?

Acum vreo citeva saptamini m-o intrebat o prietena cum sa faca sa aibe sonor la filme in browser? Ce sistem de operare? Endless OS. Primul lucru la care m-am gindit a fost "asta tre sa fie cel mai cretinoid nume de sistem de operare ever (poate in afara de DoyCoy OS, care mi-o venit chiar acum in minte)". Sigur ca i-am dat imediat solutia, pentru ca-s expert in linux: pune-ti windoze. Nu, ca ce, ca e pe bani. Anyway am lasat-o sa-si vada de drum si pina la urma este culmea, ca a reusit. Sigur ca in windows ar fi avut sonor in browser fara sa piarda enspe ore frecind netu, da asta e, cica e pe bani Posted Image


cum am zis...CORECt setat, instalat.

sigur, orice se poate bloca...insa in utilizarea zilnica, linuxul (distributiile mari, mainstream cum e Mint 18) este mult mai greu de blocat decat windowsul.
cum a zis colegul meu mai inainte ...fiindca linuxul chiar e multitasking oriented, probabil de aceea

citisem un articol unde un purtator de cuvant de la Samsung spunea ca Samsung promite ca pana in 2020, SSD-urile vor fi aproape la fel de permisibile la pret, ca HDDurile

eu sper sa se tina de cuvant, desi sincer, nu cred sa fie posibil. Dar hey, poate vom fi surprinsi :P

#41
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
@shogun1 bug-ul meu era legat de (U)EFI https://bugs.archlinux.org/task/54171

Bonus, cred că am rezolvat bug #5. Am vrut să mă asigur că îmi aminteam corect care era librăria problemă și am dat peste un post care recomanda să instalez niște fonturi drept rezolvare. Am zis să încerc și după pacman -Syu listă de fonturi (care a cauzat blocarea PC-ului de mai devreme din cauză că avea nevoie să actualizeze fonturile sistemului) se pare că nu mai crapă la emoji-ul care îmi făcea probleme. Asta nu înseamnă că nu o să crape la alte emoji-uri.

Mr_nobody_ aia nu este o garanție a succesului. Cineva tot trebuie să testeze versiunile înainte să ajungă în stable și să decidă dacă au bug-uri sau nu. Sigur, dacă poți să lași munca de testare și bugfix pe seama altcuiva și tu să te ocupi doar de ce ai tu nevoie este excelent. Dacă ai o configurație hardware și software similară cu cei care rulează Debian testing sau upstream, bug-urile pot fi detectate și oprite înainte de stable și înainte să te deranjeze pe tine. Dar dacă ai hardware mai exotic sau software care nu prea este folosit de alții sau pe care îl folosești în mod diferit vei fi afectat de un bug sau două cândva.

#42
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Posttavitu, on 02 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Mr_nobody_ aia nu este o garanție a succesului. Cineva tot trebuie să testeze versiunile înainte să ajungă în stable și să decidă dacă au bug-uri sau nu.
Păi oricine poate să folosească Debian testing sau unstable și să raporteze bug-uri.

Sistem de operare perfect nu există, fiindcă toate sunt făcute de oameni (imperfecți).

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpinguinul666, on 02 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Poti elabora nitel? Unde exact o gasesc?

Nu am gasit optiunea aceea....multumesc
Attached File  Untitled-2.jpg   36.82K   12 downloads

Practic daca se blocheaza procesul, explorerul ruleaza independent - nu mai "ingheata" PC-ul.

#44
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
O solutie simpla de a bloca linuxul este rularea unei randari in Kdenlive. Daca ma ating de laptop, ca sa deschid o pagina web sau sa ma uit la un film, la un moment dat hdd-ul incepe sa mearga de nebun iar mouse-ul ingheata complet. Folosesc Manjaro KDE.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate