Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Viata in salbaticie - alternativa viabila?

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
936 replies to this topic

#595
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Experimentul unei tinere din România: trăieşte într-o căsuţă pe roţi şi când se plictiseşte se mută în alt judeţ
http://adevarul.ro/l...tm_medium=cross

#596
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Asadar, se poate si altfel... adevar si armonie vs. minciuna si perversiune... greu de "digerat" asa ceva pentru societatea moderna, la fel ca si viata libera de presiunea banului...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ke6n747TQDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Scorpionul_Lenes, 25 February 2018 - 13:39.


#597
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Traducere a unei povestiri repovestite:

"Un cercetator a studiat comportamentul unor maimute intr-o cusca. In fiecare zi, o banana era asezata pe plafonul custii iar cele zece maimute se luptau sa ajunga la banana. Prin competitie, cea care ajungea prima era fericita, manca banana, iar cercetatorul pedepsea celelalte noua maimute stropindu-le cu apa rece, cu un furtun. Nu aceeasi maimuta castiga banana, invingatorii erau altii in zile diferite. Dupa o vreme, maimutele nu se mai luptau sa ajunga la banana, ci se trageau unele pe altele, in jos... din teama de pedeapsa.

Apoi, s-a trecut la pasul doi: cercetatorul a inlocuit cate o maimuta pe saptamana. Noua maimuta incerca sa ajunga la banana, dar celelalte noua o trageau in jos, pana cand si noua maimuta, desi nu intelegea de ce, accepta ca NU trebuie sa mai incerce sa ajunga la banana.

Dupa zece saptamani, toate maimutele din lotul initial erau inlocuite. Nici una nu fusese stropita cu apa rece ca pedeapsa. Nici una nu incerca totusi, sa mai ajunga la banana. Dar nici una dintre ele nu mai stia DE CE."

Edited by Scorpionul_Lenes, 27 February 2018 - 12:55.


#598
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si morala este?
Te impiedicam noi sa te muti in salbaticie? Nu cred ca ne “pedepseste” cineva ca te retragi tu din civilizatie.

Edited by don_dannielo, 27 February 2018 - 13:31.


#599
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdon_dannielo, on 27 februarie 2018 - 13:30, said:

Si morala este?
Te impiedicam noi sa te muti in salbaticie? Nu cred ca ne “pedepseste” cineva ca te retragi tu din civilizatie.

Nu trag eu concluziile, dar esti departe de intelesul exemplului. In nici un caz nu era acesta sensul. Reactia ta e ilustrarea perfecta a unui proverb oriental: "cand degetul unuia arata Luna, lumea se uita doar la deget"...

Ca sa te ajut putin, toti facem unele lucruri fara sa stim de ce sau sa ne punem intrebari daca e bine asa, idei preconcepute (fara motivatie personala concreta insotita de argumente logice), activitati sociale, etc. doar pentru ca "toti fac asa", iar asta e un comportament programat, nu spontan.

Edited by Scorpionul_Lenes, 27 February 2018 - 18:14.


#600
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Până una alta cresc salariile doctorilor........se va razgandi inițiatorul

#601
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postadibrl, on 02 martie 2018 - 12:10, said:

Până una alta cresc salariile doctorilor........se va razgandi inițiatorul

Din pacate, este vorba EXCLUSIV de salariile medicilor din spitale (20% din medicii romani, parca... dar aici s-ar putea sa gresesc...). Medicii de familie au primit o crestere de punct si de venituri de cca. 10%, care nu acopera nici inflatia plus cresterea preturilor la utilitati, ca sa nu mai vorbim de salariile crescute ale personalului...

Sistemul ramane la fel (cum am stabilit... pentru cine stie bancul), aici nu s-a schimbat nimic. Am mai multe propuneri pentru reinceperea activitatii medicale in alte zone, care nu au medic. Unii primari chiar se intereseaza de aspectul asta, altii, nu...

Dorinta mea ramane aceeasi, dar mai am de asteptat pana la indeplinirea ei. Timp in care lucrez la capitolul logistica si pregatiri.

#602
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
@Scorpionul_lenes, teai mutat an noua locuinta.

#603
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Nelu, tu esti ?

Attached Files



#604
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdan_2000, on 14 octombrie 2019 - 20:08, said:

@Scorpionul_lenes, teai mutat an noua locuinta.

Deocamdata nu, dar sunt in pregatiri si totul decurge conform planului... Am sistemul electric off-grid, incalzirea e rezolvata pe lemne, planurile pentru casuta A-shape sunt finalizate... Daca am noroc cumpar si terenul pana la sfarsitul anului... Voi relua topicul la momentul potrivit, in timp real...

Sunt din ce in ce mai dezgustat de tot ce se intampla in jur... Oamenii s-au cretinizat, judeca doar in criterii de social-media si stiri mondene, concurenta tembela si lipsita de criterii, agresivitate nemotivata decat de orgoliu si prostie... Dar consumam, cumparam, comparam...

View Postpexic, on 15 octombrie 2019 - 08:47, said:

Nelu, tu esti ?
@pexic, te rog, putina toleranta...

Edited by Scorpionul_Lenes, 15 October 2019 - 18:41.


#605
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Viata in salbaticie are mai multe intelesuri, in varianta absoluta nu are tehnologie deorece nu are cine sa o dezvolte si sa o produca, in varinata in care individul  isi rezerva un spatiu vital suficient sa-i asigure toate nevoile, isi asigura o bula de salbaticie, dar totusi intreactianeaza cu altii pentru a dezvolta si produce tehnologii, mai ales ca din punctul in care a fost introdusa robotizarea si tehnologiile de printare, poti produce chestii hi tech si in salbaticie, o fabrica operata de un singur om, care poate fi chiar si un atelier de imprimare 3d.

#606
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postcavit, on 15 octombrie 2019 - 20:41, said:

Viata in salbaticie are mai multe intelesuri,
...
isi asigura o bula de salbaticie, dar totusi intreactianeaza cu altii
...

Asa e, @cavit, nu se mai poate gasi "salbaticie" la noi, in paduri zboara ATV-urile si camioanele cu busteni doborati, in zonele de rezervatie naturala nu este permisa (teoretic) nici o interventie umana / constructie / gard / recoltare lemn, ursii se muta in localitati ca nu mai au padure, iar noi decidem sa-i vanam ca "sunt prea multi" , apa este poluata de la izvoare... ma rog, avem plastic si in oceane si in pesti, asa ca de ce sa ne mai miram... Am studiat variante, legislatie si am ramas uimit de cat de restrictive sunt prevederile legale pentru o retragere in "salbaticie"...

Ramane viabila "bula de salbaticie", pe care o voi descrie la momentul potrivit.

#607
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
astept cu nerabdare , , va veni vremea cand va trebui sa ne refugiem sa traim independenti , globalizarea e calare pe noi.

#608
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016

View PostScorpionul_Lenes, on 15 octombrie 2019 - 18:38, said:

Am sistemul electric off-grid, incalzirea e rezolvata pe lemne, planurile pentru casuta A-shape sunt finalizate...


Nu detaliezi partea tehnica?

Ideea unei cabanute intr-un loc relativ izolat m-a atrás si pe mine.
Nu neaparat pentru o retragere permanenta din “matrix”.
Mai mult pentru a-ti lua o saptamana / luna concediu de la viata “normala” cand si cand, sau cel mult pentru un an sabatic.

Sunt curios cum ai reusit sa integrezi in 4x4m:  baie, colt-bucatarie, cai de acces, soba cu acumulare, masina de spalat, masa, spatii de depozitare, ...

Intr-un 5x4m clasic, cu dormitorul ingramadit in spatiul cu inaltime limitata de la mansarda, eu am reusit cu greu sa bag tot ce consider necesar pentru a avea mai mult confort decat intr-un cort mare sau o barca mica. Si mi se pare sufocanta amenajarea (in schite, ca realiatatea e inca departe).
Poate sunt eu prea pretentios...

#609
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
corect ai zis pe final ceea ce gandeam , esti prea pretentios ,  acu 5 ani am plecat de nebun cu stupii in pastoral la marginea unei paduri din zona , vreau sa-ti zic ca nimic nu se compara cu o cac.re in natura , tu crezi ca batranii nosti aveau soba cu acumulare sau masina de spalat in casa , ok inteleg confort toti il dorim inclusiv eu dar toate astea necesita spatiu sau resurse resure si iar resurse , adica nu poti sa ai cabana racordata la gaz sau retea curent  ar fi absurd , dar se gasesc alte solutii pentru a indeplini o sarcina , omu trebuie sa stie unde sa isi aleaga locul, locul construirii e unul dintre cele mai importante , dintotdeauna omul si-a asezat casa langa o apa curgatoare , si langa resurse apa hrana adapost,  asa incepe totul , ai apa curgatoare aproape iti faci mai de toate inclusiv caldura curent  irigatii hrana etc.

in salbaticie sau off grid viata e total diferita .  as fi mult mai impacat sa traiesc mai simplu decat cu toate tehnologiile actuale

#610
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
O săptămână pot sa stau la cort, cu ce pot sa car în spate și chiar îmi place.

Dar pentru o viata întreaga prefer sa am destule dotări, care sa îmi permită sa aleg în ce sa îmi investesc timpul.


#611
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Salbaticie la noi nu prea mai gasesti.

#612
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postblue_marlin, on 22 noiembrie 2019 - 13:28, said:

...
Intr-un 5x4m clasic, cu dormitorul ingramadit in spatiul cu inaltime limitata de la mansarda, eu am reusit cu greu sa bag tot ce consider necesar pentru a avea mai mult confort decat intr-un cort mare sau o barca mica. Si mi se pare sufocanta amenajarea (in schite, ca realiatatea e inca departe).
Poate sunt eu prea pretentios...

Da, inteleg, insa down-shifting-ul e obligatoriu... fiecare il realizeaza pana la ce nivel doreste... o rulota auto cu baie, mica bucatarie si dormitor are 2,5 x 6 m... pentru evitarea actelor e posibila declararea casutei ca "mobila" (exact cum se amplaseaza casele tip container) doar cu Autorizatie de Amplasare, caz in care latimea e maximum 3,2 m (altfel devine agabaritica pentru drumurile din Ro)... se poate lua in calcul, cu limitarea asta, 3 x 6 m si schitele vor iesi pentru baie 3 x 2 m, bucatarie si camera de zi la fel, dormitorul "la etaj"... :-)

In Grozavesti camera de camin avea tot atat, 2 paturi, doua mese, o chiuveta si o debara... si doua cupluri tinere, adica 4 persoane, tinere, ce-i drept... deh, studentia... :-)

Edited by Scorpionul_Lenes, 26 November 2019 - 17:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate