Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

nul de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@ggelu, te rog sa lasi discutia sa continue.
    Nu a incalcat nimeni regulamentul.
    E o simpla dezbatere.
    Nu suntem aici pentru orgolii personale.
    Daca vrei sa participi la discutie esti invitatul meu.

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 cspot, on 01 ianuarie 2018 - 11:43, said:

@ Gcom61: faci niste afirmatii care nu prea stau in picioare.

   1) Masurarea puterii consumate se face prin multiplicarea tensiunii cu intensitatea curentului.
P=U *I
Daca nu ai nul in contor,tensiunea este ZERO. Inmulteste tu zero cu orice si o sa vezi ca tot zero da.
2) legenda asta urbana cu contoare montate pe naspa am mai auzit-o. Ca s-o rezolvam pe scurt, nu cred ca aia de la Electrica sunt atat de prosti.
  ...

...perfect de acord cu tine
Sper ca nu vorbesc prostii(sunt chimist),insa sunt cel putin 2 modele de contori trifazici,3curenti/3tensiuni si 3curenti/4tensiuni...pe care eu le-am vazut in diverse incercari de odihna...
unele,de la care se poate [lua] o faza si nul dintr-o impamantare buna si contorul se odihneste
altele,la care nu este valabila aceasta regula.

Poti ghici singur ce fel de contor au aceia care lucreaza la electrica...

Cred ca se pot face si ceva poze eventual...doar ca si-au pus interfon si usa pe scara este inchisa...
Cele care se odihnesc sunt ceva mai inguste fata de celelalte,  T-2CA43

Edited by gcom61, 01 January 2018 - 20:07.


#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 cspot, on 01 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Nu suntem aici pentru orgolii personale.
Pai atunci nu  inteleg de ce te ai un asemenea apetit pentru  ...sa le spun chestii inexacte.

 cspot, on 01 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Daca vrei sa participi la discutie esti invitatul meu.
Ai si tu drepatea ta .  E o expresie deseori folosita " eu nu ma pricep dar parerea mea este ..." N-ar fi rau sa o folosesti cand mai postezi pe aria de electrice.

Edited by ggelu, 01 January 2018 - 21:18.


#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 cspot, on 01 ianuarie 2018 - 16:24, said:

    Am studiat!  Mentin afirmatia initiala. Daca iei nul de unde te taie capul, siguranta diferentiala nu te mai protejeaza in caz de electrocutare.
Ai doua bobine identice, una pe faza si una pe nul, care produc campuri electromagnetice opuse. In mod normal, ele sunt parcurse de curenti identici, astfel campul electromagnetic rezultant e zero.
Cand curentii sunt diferiti, campul electric rezultant nu mai e zero si actioneaza un electromagnet care intrerupe curentul.
Asta inseamna ca daca nulul se intrerupe, curentul prin bobina de nul va fi zero. Orice consum din faza (furt sau electrocutare) declanseaza siguranta. Daca nu se intrerupe, oricum o parte din curent nu se mai intoarce prin nul si se intampla la fel. Sper sa fie mai clar.
Conditia este ca scurgerea de pe faza sa se intample DUPA siguranta, nu inainte.

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 gcom61, on 01 ianuarie 2018 - 19:48, said:

...perfect de acord cu tine
Sper ca nu vorbesc prostii(sunt chimist),insa sunt cel putin 2 modele de contori trifazici,3curenti/3tensiuni si 3curenti/4tensiuni...pe care eu le-am vazut in diverse incercari de odihna...
unele,de la care se poate [lua] o faza si nul dintr-o impamantare buna si contorul se odihneste
altele,la care nu este valabila aceasta regula.

Poti ghici singur ce fel de contor au aceia care lucreaza la electrica...

Cred ca se pot face si ceva poze eventual...doar ca si-au pus interfon si usa pe scara este inchisa...
Cele care se odihnesc sunt ceva mai inguste fata de celelalte,  T-2CA43
Contorii trifazici se pot lega in mai multe feluri  - pe 2 sau 3 faze, in retea  cu 3 sau  4 fire.  Nu intru in amanunte dar unele  scheme  n-au  nevoie de  nul asa ca poti ocoli de cate ori vrei contorul ca nu ii vei influenta masuratoarea . Oricum  singura posibilitate de influentare ar fi ca bobina de curent sa fie legata pe nul . Pentru ca asupra conexiunilor contorilor nu poti interveni  asa ca intotdeauna bobinele de tensiune  sunt conectate la tensiunea de alimentare . Aici nu e loc de discutii : daca  bobinele de tensiune nu au tensiune nu ai ce consuma .

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 kolfleading, on 01 ianuarie 2018 - 16:54, said:

Gandeste-te ce se intampla cand apare un defect de izolatie si chiar te electrocutezi: faza vine prin siguranta diferentiala, merge prin corpul tau, la pamant, si nu se mai intoarce prin nulul de lucru, prin diferentiala. Diferentiala va sesiza acest dezechilibru si va intrerupe circuitul.

Exact acelasi lucru se intampla si daca incerci sa iei doar faza prin diferentiala si nulul ocoleste respectiva diferentiala, atunci diferentiala va sesiza dezechilibrul si va intrerupe circuitul.

De aceea, daca ai siguranta diferentiala in BMP, nu poti sa iei nul de unde te taie capul, nu poti sa ocolesti contorul, pentru ca diferentiala iti taie alimentarea.

Este exact ce face butonul TEST de pe sigurantele cu protectie diferentiala...

      Corect. In cazul in care te conectezi la nul de unde te taie capul, siguranta diferentiala o sa intrerupa curentul.

#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si, pe cale de consecinta, te protejeaza in caz de electrocutare.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 danvlas, on 01 ianuarie 2018 - 22:17, said:

Si, pe cale de consecinta, te protejeaza in caz de electrocutare.

   Chiar si-asa !

#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 universitar19, on 31 decembrie 2017 - 21:19, said:

buna seara. ce se intampla daca la un contor trifazic nu folosim nulul care pleaca din contor spre tabloul de distributie, si il luam de pe carcasa BMPT-ului ?  (intra 3 faze si nul si pleaca 3 faze fara nul)
N-ai cum sa nu folosesti nulul de lucru la un contor trifazic pt ca nu se inchide circuitul bobinelor de tensiune si ca rezultat, n-ai sa primesti tensiune spre tabloul general.

#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am contor trifazic si i-am facut o demonstratie cuiva asupra unei diferentiale. Am luat "nul" pentru un bec economic de la o teava batuta in pamant si siguranta a declansat dupa un flash scurt al becului. Asa ca ai cum.
LE. Fara siguranta, becul meu lumina bine-mersi legat la o faza si la teava.

Edited by danvlas, 02 January 2018 - 11:21.


#29
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cu tot respectul,cei care nu [ ati facut practica ] nu postati din auzite...
Omul a intrebat ceva si unii spun povesti...

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Raspuns strict:
1. Daca n-are diferentiala in BMPT, nu se intampla absolut nimic, dar oricum plateste.
2. Daca are diferentiala, ramane pe intuneric.

#31
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016
Vă mulțumesc pentru timpul acordat. Se spune că: cine nu are bătrâni,să-și cumpere, și cine are, să-I exploateze. La mulți ani și multă sănătate

#32
bogdanel0

bogdanel0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.09.2006
Buna seara.Am realizat un bransament nou.Din firida de legatura am cablul general cu siguranta fuzibila de 250a pe fiecare faza si 4 locuri de conectare cu cate o faza.Eu care am 30kw am in firida de plecare 63a si in bmpt 63 amp.Al doilea vecin care a cerut 15 kw are siguranta fuzibila de 50 amperi si in bmpt de 25 de amperi cat este normal ca in atr.Cireasa de pe tort vine de la alt vecin care are 30 kw ca i mine dar i-a pus 150 amperi la plecare si 63 de amp in bmpt ca mine.Deci practic ei ocolesc sigurantele din bmpt si au asigurat consum de 26kw si respectiv 70kw.In cazul asta ma adresez enel sau parchetului?

#33
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Ai postat pentru prima data in 12 ani si n-am inteles nimic...
De unde stii tu ce fac aia si mai ales cum "ocolesc sigurantele din BMPT"? Ce treaba are valoarea sigurantelor cu cat consuma si platesc ei?
Pastreaza un limbaj civilizat!

Edited by anaki, 24 March 2018 - 18:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate