Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In cat timp se elimina un pahar (200-250ml) de vin spumant din sange?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Eu conduc doar beat, altfel nu pot ţine directia.

Deci chiar şi in cabina autoturismului am sticla si beau din ea.

Lăsând gluma la o parte uite aşa avem străzile pline de şoferi beţi şi accidente, că doar un pahar si atat si se duce.
Parca dupaia toată noaptea o să spună ălora, nu băă, că-s cu maşina..

Edited by babarzotea, 31 December 2017 - 21:57.


#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Va citesc mesajele si imi par periculoase ca si discutia, varianta simpla este urmatoarea Oboseala(noaptea de revelion, traditia sa nu dormi la 00:00 noaptea, deci lipsa de somn) si sampanie, mai pleci dimineata la drum... reteta pentru dezastru.
Pune mana de comanda un taxi ca maine au toti pret normal.
Si daca esti undeva plecat in vacanta, ia de te bucura de vacanta si cand vine vorba de TOAST... pupa si tu paharul.
Cam atat.
Sarbatori fericite si lipsite de evenimente.

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostZark, on 31 decembrie 2017 - 20:54, said:

Daca tot e un topic adecvat, eu astazi beau 5 litri de vin alb cu alc. 11%. Acum abia am inceput primul pet de 2.5L. In cat timp se elimina ala? Am si mancat bine inainte, ca sa nu ma doara stomacul de atata bautura.
Depinde cit de repede ajunge ambulanta. Era bine daca o chemai inainte sa te pui pe baut. Oricum nu scapi fara ceva sechele, neuroni morti, handicapati etc. Asta daca scapi... Eu zic sa treci rapid pe apa.

Eu nu pricep de ce se pune lumea pe baut de Anul Nou. Care e faza? Si de ce trebuie sa se bea in cantitati mari? Un piculet strica, daca tot e sa se bea?

#22
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postdan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 21:16, said:

cam 30 de ore. De 5 litri te faci pi zdaPosted Image . Vei fi offline minim 8 ore.
Sa nu uiti sa pui poze aici

Pai da, ma fac muci. Activ nu voi fi minim 8 ore, asta e clar. Pe mine cel mai usor ma rezolva un pepsi rece. Dupa jumatate de flacon sunt ca nou. Si vreo 200 flotari si niste combinatii in zid ca sac n-am.

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 21:17, said:

Problema este sa nu se urce la volan asa.

N-am astfel de griji, nu am permis, si cand vreau masina chem taxi. E mai ieftin, nu platesc taxe, si vine la orice ora dupa mine, si in plus am voie sa ma urc beat in masina fara sa iau amenda.

View PostDihorul Razboinic, on 31 decembrie 2017 - 21:57, said:

Depinde cit de repede ajunge ambulanta. Era bine daca o chemai inainte sa te pui pe baut. Oricum nu scapi fara ceva sechele, neuroni morti, handicapati etc. Asta daca scapi... Eu zic sa treci rapid pe apa.
Eu nu pricep de ce se pune lumea pe baut de Anul Nou. Care e faza? Si de ce trebuie sa se bea in cantitati mari? Un piculet strica, daca tot e sa se bea?

Nu e asa, am baut si mai mult fara probleme. Am fost internat de mai multe ori, dar nu din cauza bauturii, din cauza ca uitam sa mananc cand beam nonstop zile in sir, pana cand organismul a cedat. Acum beau de 3 ori pe an... craciun, revelion si ziua mea. Dar cand beau , nu ma mai opreste nici cel de sus. In rest, n-am timp de baut, muncesc, imi vad de treeaba.

Edited by Zark, 31 December 2017 - 22:18.


#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 20:56, said:

Teoretic s-ar duce daca si numai daca ai baga in tine apoi apa minerala /apa plata ca sa te urinezi mult si bine.
Dar asta este doar teoretic.Adica nimeni nu-ti graranteaza ca daca te pisi ca fantana arteziana , n-o sa fii detectat la un etilotest
Alcoolul intra in sange, nu il elimini prin vezica.

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Cum am spus. 250 ml de vin iese in aprox 4 ore. Daca ai 80 kg (barbat).

#25
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View Postdan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 21:43, said:

nu are cum. De 5 litri de vin...unul te tine si altul iti muta picioarele.
Depinde, de individ! Stiu pe cineva care dupa 5 litri de vin era inca pe picioarele lui!

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View Postciumiki, on 31 decembrie 2017 - 21:20, said:

  .In acelasi timp,un amic a baut doua beri si ambele teste au fost negative.

doua beri dupa 1 ora nu au cum sa nu apara in sange. crede-ma.


Quote

Unii,pe langa apa minerala,mai ingereaza patrunjel ������.
patrunjelul are un gust iute, nu e prea bun. in sudul Moldovei se folosea marar, dar doar pentru a ascunde mirosul, sa nu mirosi ca un cazan de tuica. bei un rachiu, mananci o legatura de marar si esti ca nou. Nu-i spuneti aceasta reteta lui djl, care mi se pare ca e din Galati, ca imediat ne intreaba cand ati mancat ultima oara marar? era mai bun ca cel de acum ?
Unii bautorii de cursa lunga,  beau o lingura de ulei, inainte de o bauta puternica, din doua motive. tamponeaza stomacul si se absoarbe alcoolul mai greu , plus ca accelereaza tranzitul, iar alcoolul imbibat in mancare trece mai repede prin stomac si intestine. nu stiu daca are efect, dar am vazut cativa bautori de cursa lunga care fac asta.

Edited by strongsss, 01 January 2018 - 01:24.


#27
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postsgn30, on 31 decembrie 2017 - 20:28, said:

Salut,

Dimineata trebuie sa plec in jur de ora 09:30 cu masina. Daca beau in noaptea asta la 00:00-00:15 un pahar de vin spumant (200-250ml) se duce pana dimineata la 9:30-10:00?
Nu mai beau nici un gram de alcool in rest de acel pahar.
Am lasa-o balta si pana la urma nu m-am atins deloc de alcool tinand cont ca dimineata trebuie sa conduc. Am baut robby bubble .... vai de capul meu.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostZark, on 31 decembrie 2017 - 20:54, said:

Daca tot e un topic adecvat, eu astazi beau 5 litri de vin alb cu alc. 11%. Acum abia am inceput primul pet de 2.5L. In cat timp se elimina ala? Am si mancat bine inainte, ca sa nu ma doara stomacul de atata bautura.
Dupa ce scapi de coma , 2-3 ore esti apt pt o noua incercare ( bauta )

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsgn30, on 31 decembrie 2017 - 20:28, said:

Salut,

Dimineata trebuie sa plec in jur de ora 09:30 cu masina. Daca beau in noaptea asta la 00:00-00:15 un pahar de vin spumant (200-250ml) se duce pana dimineata la 9:30-10:00?
Nu mai beau nici un gram de alcool in rest de acel pahar.

La multi ani si tie.
Cate kile ai,care-i starea de sanatate,etc.,etc.,etc?
O persoana draga mie mi-a expllicat cu destul de mult timp in urma ca este nevoie de  ~ 12 ore ca sa iasa alcoolul,adica sa fie fiola curata.
Riscul exista intotdeauna.Intrebarea care se pune este daca merita.Raspunsul este la tine..

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postciumiki, on 31 decembrie 2017 - 21:20, said:

Poate sa bea si o tona de apa minerala,concentratia de alcool in sange nu se va diminua.Si totul este relativ,aplicabil diferit,de la o persoana la alta.Verificat cu un alcooltest omologat...eu am baut o bere,si doua teste facute la interval de o ora au iesit pozitive.In acelasi timp,un amic a baut doua beri si ambele teste au fost negative.Tine de metabolismul fiecaruia.Mentionez ca testul a fost facut cu un tester apartinand politiei rutiere,scopul fiind  demonstrativ.Au urmat testele sangvine,rezultatele fiind aceleasi.Eu cu alcool in sange,el nu.
Unii,pe langa apa minerala,mai ingereaza patrunjel ������.
O legatura buna cu frunze de patrunjel este secretul pentru a scapa de mahmureala si mirosul aferent........Posted Image

#31
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostZark, on 31 decembrie 2017 - 20:54, said:

Daca tot e un topic adecvat, eu astazi beau 5 litri de vin alb cu alc. 11%. Acum abia am inceput primul pet de 2.5L. In cat timp se elimina ala? Am si mancat bine inainte, ca sa nu ma doara stomacul de atata bautura.
Ala de la pet se elimina in cateva mii de ani! :)

#32
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Dacă alegi să mergi cu un Taxi ai parte de respectul meu,fac și o plecăciune.

#33
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011

View PostBlueKing-69, on 01 ianuarie 2018 - 03:44, said:

Ala de la pet se elimina in cateva mii de ani! Posted Image
Ala de la pet, daca nu-i pus de tine sau de rude in pet, e samanta de ciroza. Eu pariez ca vinul de la pet din market nu are habar cum arata strugurii !!

#34
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Postct13mey, on 01 ianuarie 2018 - 05:03, said:

Dacă alegi să mergi cu un Taxi ai parte de respectul meu,fac și o plecăciune.

View Postadisz, on 01 ianuarie 2018 - 02:54, said:

La multi ani si tie.
Cate kile ai,care-i starea de sanatate,etc.,etc.,etc?
O persoana draga mie mi-a expllicat cu destul de mult timp in urma ca este nevoie de  ~ 12 ore ca sa iasa alcoolul,adica sa fie fiola curata.
Riscul exista intotdeauna.Intrebarea care se pune este daca merita.Raspunsul este la tine..

Dupa cum am scris mai sus am ales sa nu beau deloc sa pot conduce linistit.
Am 62-63 Kg, 1.70m, 31 ani, sanatos tun.

La mutli ani si voua, si un 2018 fericit!!!

Edited by sgn30, 01 January 2018 - 09:48.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu consumi alcool dacă ai nevoie de mașină. Atât! Dai noroc, pupi paharul, gata. Eu nici asta nu fac. Cu mașina, orice se poate întâmpla. Unele riscuri pot fi total ocolite.

#36
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Daca ai fi baut Spirt Spumant era si mai nasol.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate