Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Conectare casetofon la amplificator

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007
Am un casetofon mvh-170ui pioneer la care aveam conectat toate cele 4 difuzoare [4x Alpine SXE-572S] ale masinii [am o Mazda 6 hatchback din 2004] plus amplificatorul coral ta260 [in punte are 160w rms] si subwooferul jbl gto 1000b.

Inca de cand am cumparat casetofonun + difuzoarele  dupa 30 % volum casetofon difuzoarele distorsoneaza si am zis sa cumpar alte difuzoare dar mai mari crezand ca dufuzoarele sunt de vina fiind prea mici de putere si parca se auzeau mai bine alea stock .

Insa m-am inselat si pare ca de vina este casetofonul ... nu poate mai mult de atat

Azi mi-am cumparat un amplificator tec ta605 4+1 pentru a conecta si difuzoarele si subwooferul si nu stiu cum sa conectez mufele,eu avand doar 4 rca pe casetofon si 6 pe statie


Multumesc si la multi ani !!!

Attached Files



#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Schema Pioneer o găsești aici: https://elektrotanya...f/download.html

De aici poți trage concluzia că nu mai ai nevoie de amplificatorul TEC TA605 ptr. că 4x 40W este mai mult decât îți trebuie.
Asta dacă nu vrei să transformi Mazda într-o discotecă ambulantă.

Attached Files


Edited by Rubin1977, 31 December 2017 - 19:06.


#3
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007

 Rubin1977, on 31 decembrie 2017 - 19:01, said:

Schema Pioneer o găsești aici: https://elektrotanya...f/download.html

De aici poți trage concluzia că nu mai ai nevoie de amplificatorul TEC TA605 ptr. că 4x 40W este mai mult decât îți trebuie.
Asta dacă nu vrei să transformi Mazda într-o discotecă ambulantă.

eu vreau sa pun tot pe amplificator deoarece am luat si difuzoare 6x9 sa le schimb pe alea alpine 5x7 [ uitasem sa precizez ca am luat alte difuzoare .... de aici am aflat ca nu erau de vina difuzoarele ci casetofonul]

ma intereseaza sa stiu daca pot folosi cele doua rca-uri ramase libere la casetofon pentru a le multiplica ca 4 rca  folosind un rca splitter gen [acesta din poza] pentru a putea folosi amplificatorul si pentru difuzoare si pentru subwoofer

Attached Files


Edited by anaconda18, 31 December 2017 - 19:25.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,373
  • Înscris: 08.02.2011

 Rubin1977, on 31 decembrie 2017 - 19:01, said:

Schema Pioneer o găsești aici: https://elektrotanya...f/download.html

De aici poți trage concluzia că nu mai ai nevoie de amplificatorul TEC TA605 ptr. că 4x 40W este mai mult decât îți trebuie.
Asta dacă nu vrei să transformi Mazda într-o discotecă ambulantă.

Nici in cele mai frumoase vise nu scoate finalul ala 4x40W, de fapt scoate in realitate cam jumatate. Bineinteles ca e necesar amplificator extern pentru volum mai puternic ( sau difuzoare cu SPL mult mai bun fara amplificator extern )

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
4 x 100 + 1 x 265 Watt RMS su 2 ohm
    4 x 65   + 1 x 165 Watt RMS su 4 ohm

Zice pe net la ta605.

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
modoran se referea la casetofonul Pioneer care are ca final audio PA2032A.
anaconda18 vrea sa obtina asta:Attached File  db.jpg   137.54K   12 downloads

Edited by Wzzz, 31 December 2017 - 21:29.


#7
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Stau si ma intreb cum poti asculta muzica la 4X40W (sau 4X20W) intr-o masina. Cand eram un amarat de licean, aveam un Kashtan, care, cu cei 2X10W facea fata intr-o sufragerie de vreo 30mp. Cu cele doua boxe din dotare.
Poate watii din anii 80 sunt altfel decat watii de azi. O fi intervenit devalorizrea, ca la bani.

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
yo9hrb, observ ironia dar sa stii ca nu se compara un Kashtan si o sufragerie cu o statie auto+subwoofer+n boxe.
Bubuiala face toti banii!Posted Image

#9
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007
La multi ani !!!

-pe mine ma intereseaza doar :

-amplificatorul are 6 rcauri semnal in intrare :- doua pentru subwoofer si cate unu pentru fiecare difuzor
-iar casetofonul are doar 4 iesiri de semnal :  -doua  pentru front si doua pentru subwoofer sau pentru rear
-daca deja folosesc doua iesiri ale casetofonului [semnal pentru subwoofer] si doua intrari de la amplificator [intrari pentru subwoofer] sunt deja conectate
-vroiam sa stiu daca cele doua iesiri rca ramase la casetofon [cele pentru front] le pot multiplica cu doua splittere [poza de mai sus] pentru a le putea conecta la cele patri intrari rca ale amplificatorului [pentru a avea semnal pentru cele patru difuzoare]
fara a mai avea conectat nici un difuzor la casetofon doar rca-urile si pentru a putea asculta direct din amplificator 4+1 subwoofer


PS : cat despre casetofon .... pot spune ca nu scoate nici 4x10w tinant cont ca la volum peste 30 [din 100] difuzoarele de 35w rms [care au vreo 25w rms] distorsioneaza sau mai bine zis gajaie
si cum eu nu prea le am cu amplificatoarele si cu difuzoarele m-am gandit ca difuzoarele sunt de vina ca sunt prea mici [in gandul meu mi-am zis ca am luat pioneer si ca scoate 40w rms reali si ca de asta distorsioneaza difuzoarele asa fiind prea mici de putere] si am luat niste 6x9 .... si ce sa vezi aceeasi poveste peste 30 la suta volum distorsioneaza ca si celelalte ,deci bani dati de pomana deoarece casetofonul nu este unul standard ci unu in jumatate ca marime neavand cd ci doar usb si auxiliar pentru ca nu aveam loc sa il pun in masina

Edited by anaconda18, 01 January 2018 - 12:48.


#10
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007
am gasit

si am si comandat deja splitterele de mai sus si un cablu rca de 5 metri

se poate inchide multumesc

Edited by anaconda18, 02 January 2018 - 00:31.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ai nevoie de nici un rca splitter(citeste manualul)!
Pe amp ai un buton intitulat Input-Selector Switch.Pune-l pe pozitia a doua(1+2 and 3+4) si conectezi playerul prin cele 2 cabluri rca stereo Front si Rear.La intrarea SUB de pe statie nu legi nimic.
El se poate lega si doar pe front(folosind un singur cablu rca stereo  cu selectorul pe prima pozitie) dar pierzi reglajul de fader front-rear din HU.
Pe langa asta trebuie setate corect crossoverele si nivelul.
LE: mvh-170ui este radio cu mp3 player nu cass!

Edited by geo123, 03 January 2018 - 11:41.


#12
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007

 geo123, on 03 ianuarie 2018 - 11:38, said:

Nu ai nevoie de nici un rca splitter(citeste manualul)!
Pe amp ai un buton intitulat Input-Selector Switch.Pune-l pe pozitia a doua(1+2 and 3+4) si conectezi playerul prin cele 2 cabluri rca stereo Front si Rear.La intrarea SUB de pe statie nu legi nimic.
El se poate lega si doar pe front(folosind un singur cablu rca stereo  cu selectorul pe prima pozitie) dar pierzi reglajul de fader front-rear din HU.
Pe langa asta trebuie setate corect crossoverele si nivelul.
LE: mvh-170ui este radio cu mp3 player nu cass!


cu 2 rca deja conectate merge cum ai zis tu 1-2 si 3-4 nu si subwooferul

cele 2 rca uri de pe radio mp3 pt subwoofer nu pot conecta decat pentru subwoofer pentru ca lipsesc inaltele de pe ele se aude infundat

acum astept sa ajunga cablurile ..... iar pana atunci trebuie sa trag noi cabluri la amplificator pentru difuzoare

multumesc .

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ai inteles nimic.
Tu la player ai 2 iesiri stereo.Una scoate semnal Full Range pentru Front iar cea de-a doua(R/SW) este configurabila din meniul playerului si poate scoate semnal Full Range pentru Rear sau semnal Low Pass pentru subwoofer(ai crossover integrat in player).
Tu trebuie sa configurezi iesirea ca Rear Output(vezi manual player) si sa conectezi/configurezi ampul cum ti-am spus in postul precedent.
Este o prostie si o improvizatie ce vrei tu sa faci cu acele RCA splitter.

#14
anaconda18

anaconda18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.05.2007
am sa incerc asa cum zici tu sa vad daca merge

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate