Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Contradictii biblice. Noul Testament

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#37
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 logic1, on 31 decembrie 2017 - 18:47, said:

Evangheliile au fost scrise la date diferite, iar primele trei (cele sinoptice) în ordinea:

Marcu 60-70

Luca 70-90 (bazat pe Marcu)

Matei 90-110? (bazat pe Marcu și Luca)


Asta explică atât asemănările cât și deosebirile.

Sa mai precizam si faptul ca textele care au ajuns la noi reprezinta copiile copiilor, copiilor...(n-1)copiilor, (n)copiilor originalelor, intr-o perioada de un secol cel putin. Asta explica si mai multe.

#38
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dorel666, on 31 decembrie 2017 - 17:22, said:

Ție ți se pare că într-o evanghelie nu agonizează, iar în alta da și deduci că există contradicții între Evanghelii. Fain... Dar singurele contradicții sunt între părerile tale!

Asa-i. Insa problema cea mai mare nu este ca un "troll" sofpedist "nu vede" ca de fapt nu e vorba despre nicio contradictie (daca chiar exista in zona persoane chiar atat de naive, atunci e timpul ca acelea sa inteleaga ca Evangheliile nu se contrazic si ca de fapt se completeaza una pe alta). Problema e ca sunt oameni, care scriu carti pentru alti oameni ca sa ii "lumineze", si care sunt in stare sa emita astfel de aberatii catre publicul larg.

#39
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Endgegner, on 31 decembrie 2017 - 18:59, said:



Asa-i. Insa problema cea mai mare nu este ca un "troll" sofpedist "nu vede" ca de fapt nu e vorba despre nicio contradictie (daca chiar exista in zona persoane chiar atat de naive, atunci e timpul ca acelea sa inteleaga ca Evangheliile nu se contrazic si ca de fapt se completeaza una pe alta). Problema e ca sunt oameni, care scriu carti pentru alti oameni ca sa ii "lumineze", si care sunt in stare sa emita astfel de aberatii catre publicul larg.

Poate esti buna si explici si in ce fel se completeaza cele doua texte pe care le-am citat. Adica adu un contraargument punctual la ceea ce am scris.

#40
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:19, said:

Pai tocmai, am dat un exemplu in care relatarile nu sunt in concordanta. Dimpotriva.
Maine va urma alt exemplu.

Era o chestie daca martorii ori evanghelistii ar fi fost anchetati de politie ori ar fi depus marturie in instanta, ca abia atunci, in fata expertilor, s-ar fi dovedit daca se contrazic. Insa asa nu avem de fapt deloc date ca sa dovedim aceasta.Posted Image

#41
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Endgegner, on 31 decembrie 2017 - 19:08, said:



Era o chestie daca martorii ori evanghelistii ar fi fost anchetati de politie ori ar fi depus marturie in instanta, ca abia atunci, in fata expertilor, s-ar fi dovedit daca se contrazic. Insa asa nu avem de fapt deloc date ca sa dovedim aceasta.Posted Image

In afara de faptul ca relatarile expuse aici nu pot fi ambele adevarate in acelasi timp, din ce zici mai sus deduc ca oricum textul biblic e irelevant dpdv al veridicitatii faptelor.

#42
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:55, said:

Sa mai precizam si faptul ca textele care au ajuns la noi reprezinta copiile copiilor, copiilor...(n-1)copiilor, (n)copiilor originalelor, intr-o perioada de un secol cel putin. Asta explica si mai multe.

Problema erorilor de copiere sau a retușărilor intenționate nu cântărește foarte mult. Referitor la cele două pasaje date pentru comparație, diferența de optică asupra persoanei lui Isus este dată de cristologia vremii. Cu cât ne îndepărtăm de anul 30en, Isus e tot mai puțin om și tot mai mult Dumnezeu. Astfel în Marcu abia dacă se înțelege că Isus era ”candidat” la slujba de Mesia/Cristos, în timp ce în Luca și Matei, se înmulțesc indiciile că este mai mult decât un om simplu, supus slăbiciunilor și păcatului.  The Synoptic Problem

Edited by logic1, 31 December 2017 - 19:27.


#43
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 19:04, said:

Poate esti buna

si explici si in ce fel se completeaza cele doua texte pe care le-am citat. Adica adu un contraargument punctual la ceea ce am scris.

Nu-s buna. Nu ma mai confunda cu cine vrei tu ori dupa cum te "inspira" colegul Marro. Iar acum ma refer strict la profilul meu care e public si pe care ti-l recomand pentru documentare. Data viitoare voi considera ca vrei sa ma jignesti ori altceva si te voi raporta.

Cum in ce fel? Ce nu gasesti scris ca amanunt intr-un text, il gasesti in celalalt. E la mintea cocosului.

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 19:13, said:

In afara de faptul ca relatarile expuse aici nu pot fi ambele adevarate in acelasi timp,


din ce zici mai sus deduc ca oricum textul biblic e irelevant dpdv al veridicitatii faptelor.

Asta e o mare prostie....


Asta e o alta mare prostie pe care o zici.

#44
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 danaciu, on 31 decembrie 2017 - 17:27, said:



Fiecare va pune in alta ordine culorile dar nu vor fi contradictii in care unul sa spuna ca nu erau pereti, unul sa spuna ca era singur la masa unul sa spuna ca dormea si unul sa spuna ca e extraterestru.

Pune.te la masa cu aceeasi prieteni cu care ai stat de Revelion in urma cu 5 ani si aduceti.va aminte. Sa vezi uimire 😁

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 17:43, said:



Dar eu nu am negat existenta personajului Iisus. Nici faptul ca a fost rastignit. Dar relatarea faptelor in cele doua Evanghelii prezinta doi Iisusi diferiti.

La pariu ca avem pareri diferite despre un acelasi om, cunostinta comuna? Este experienta separata.

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:19, said:

Pai tocmai, am dat un exemplu in care relatarile nu sunt in concordanta. Dimpotriva.
Maine va urma alt exemplu.

E parerea ta ca nu sunt in concordanta.

#45
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Endgegner, on 31 decembrie 2017 - 19:21, said:

Nu-s buna. Nu ma mai confunda cu cine vrei tu ori dupa cum te "inspira" colegul Marro. Iar acum ma refer strict la profilul meu care e public si pe care ti-l recomand pentru documentare. Data viitoare voi considera ca vrei sa ma jignesti ori altceva si te voi raporta.


Cum in ce fel? Ce nu gasesti scris ca amanunt intr-un text, il gasesti in celalalt. E la mintea cocosului.



Asta e o mare prostie....
Asta e o alta mare prostie pe care o zici.

Esti buna, desigur. Ai citit 'Maestrul si Margareta'?

Adica nu ti se aprinde nici un beculet la mansarda?

Argumente much? :huh:

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 17:21, said:

Nu, nu vor fi deosebiri importante, daca nu cumva persoanele respective nu au halucinatii.
Nu e chiar așa:
Attached File  Adevarul.jpg   28.04K   0 downloads

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 19:13, said:

In afara de faptul ca relatarile expuse aici nu pot fi ambele adevarate in acelasi timp, din ce zici mai sus deduc ca oricum textul biblic e irelevant dpdv al veridicitatii faptelor.
Pot fi adevărate, cum să nu poată fi adevărate. Ele chiar sunt adevărate, din perspectiva fiecărui martor în parte.

#47
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 20:36, said:

Esti buna, desigur. Ai citit 'Maestrul si Margareta'?

Adica nu ti se aprinde nici un beculet la mansarda?

Argumente much? Posted Image

Pentru asta ti-am dat raport asa cum am promis, chit ca l-o baga cineva in seama abia de pe 5 ianuarie in colo. Cum o dai esti oricum in afara regulamentului.


Adica era o intrebare retorica dupa care ai avut si explicatia. Daca nu ai vazut-o, controleaza-ti beculetele de la mansarda ca sa vezi daca functioneaza.


Poate, eventual dupa ce iti controlezi "beculetele", fiindca ma tem ca nu ai sa vezi in continuare nicio explicatie asa cum s-a mai intamplat.
Oricum, in legatura cu dezlegarea "misterului" "contradictiilor" care de fapt nu exista, eu iti recomand sa nu mai pierzi timpul pe forum discutand cu persoane pe care nu le crezi, ori nu le intelegi, ci cu experti in disciplina interogarii, procurori ori altceva, care iti vor da in scris cu semnatura si stampila rezultatul stabilit de la nivelul competentelor lor, si poate ca iti vei recapata astfel linistea pierduta.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 20:36, said:

Esti buna, desigur. Ai citit 'Maestrul si Margareta'?
Adica nu ti se aprinde nici un beculet la mansarda?
Argumente much? Posted Image
L-am citit eu, de vreo 3 ori chiar Posted Image
Tu chiar ai chef sa-ti incepi rau anul? Posted Image

#49
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 Endgegner, on 31 decembrie 2017 - 21:20, said:

Pentru asta ti-am dat raport asa cum am promis, chit ca l-o baga cineva in seama abia de pe 5 ianuarie in colo. Cum o dai esti oricum in afara regulamentului.


Adica era o intrebare retorica dupa care ai avut si explicatia. Daca nu ai vazut-o, controleaza-ti beculetele de la mansarda ca sa vezi daca functioneaza.


Poate, eventual dupa ce iti controlezi "beculetele", fiindca ma tem ca nu ai sa vezi in continuare nicio explicatie asa cum s-a mai intamplat.
Oricum, in legatura cu dezlegarea "misterului" "contradictiilor" care de fapt nu exista, eu iti recomand sa nu mai pierzi timpul pe forum discutand cu persoane pe care nu le crezi, ori nu le intelegi, ci cu experti in disciplina interogarii, procurori ori altceva, care iti vor da in scris cu semnatura si stampila rezultatul stabilit de la nivelul competentelor lor, si poate ca iti vei recapata astfel linistea pierduta.


Daca ai fi citit cartea indicata, ai fi stiut ca nu te-am jignit. 'Esti buna' asa cum vedea Isusul lui Bulgakov bunatatea din om.

 logic1, on 31 decembrie 2017 - 19:15, said:

Problema erorilor de copiere sau a retușărilor intenționate nu cântărește foarte mult. Referitor la cele două pasaje date pentru comparație, diferența de optică asupra persoanei lui Isus este dată de cristologia vremii. Cu cât ne îndepărtăm de anul 30en, Isus e tot mai puțin om și tot mai mult Dumnezeu. Astfel în Marcu abia dacă se înțelege că Isus era ”candidat” la slujba de Mesia/Cristos, în timp ce în Luca și Matei, se înmulțesc indiciile că este mai mult decât un om simplu, supus slăbiciunilor și păcatului.  The Synoptic Problem

Problema e nu numai ce au inteles epigonii din ceea ce a fost Iisus, dar si despre ceea ce au manipulat sa fie. Iisus a devenit, in timp, ceea ce biserica a vrut sa fie.

Edited by subjective, 31 December 2017 - 22:52.


#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
Ultimele mesaje erau complet off topic, le-am sters.
Reveniti la subiect! Multumesc!

#51
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 22:38, said:

Problema e nu numai ce au inteles epigonii din ceea ce a fost Iisus, dar si despre ceea ce au manipulat sa fie. Iisus a devenit, in timp, ceea ce biserica a vrut sa fie.

Isus a devenit ceea ce a vrut biserica în teologie, dar mai puțin în canon. Care era încheiat la timpul când s-a ajuns la cristologia înaltă de azi (Isus=Dumnezeu). De obicei se obiectează pe seama disparităților sau chiar a contradicțiilor plecându-se de la premisa că Biblia este inspirată la nivel de cuvânt. Dar nu este așa - în narațiunile istorice, epistole și evanghelii. Scriitorii și-au folosit mintea și depinde de onestitatea lor intelectuală să fi redat lucrurile așa cum s-au petrecut. Care onestitate devine evidentă tocmai din ”greșelile” pe care le găsim astăzi în text. Și din faptul că nu ascund detalii stânjenitoare. Se poate spune că Biblia ni-l inspiră pe Dumnezeu, că este pătrunsă de Dumnezeu, dar nu că este inspirată (=șoptită) cuvânt cu cuvânt de Dumnezeu.

#52
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 logic1, on 01 ianuarie 2018 - 11:39, said:



Isus a devenit ceea ce a vrut biserica Ă®n teologie, dar mai puțin Ă®n canon. Care era Ă®ncheiat la timpul când s-a ajuns la cristologia Ă®naltă de azi (Isus=Dumnezeu). De obicei se obiectează pe seama disparităților sau chiar a contradicțiilor plecându-se de la premisa că Biblia este inspirată la nivel de cuvânt. Dar nu este așa - Ă®n narațiunile istorice, epistole și evanghelii. Scriitorii și-au folosit mintea și depinde de onestitatea lor intelectuală să fi redat lucrurile așa cum s-au petrecut. Care onestitate devine evidentă tocmai din ”greșelile” pe care le găsim astăzi Ă®n text. Și din faptul că nu ascund detalii stânjenitoare. Se poate spune că Biblia ni-l inspiră pe Dumnezeu, că este pătrunsă de Dumnezeu, dar nu că este inspirată (=șoptită) cuvânt cu cuvânt de Dumnezeu.

Si pe ce te bazezi, in fond, cand afirmi ca e inspirata? Nu vezi ca premizele de la care pleci nu te conduc la aceasta concluzie?
In ce priveste onestitatea, atata vreme cat exista texte adaugate de copisti si schimbari de cuvinte care sa manipuleze idei teologice, nu cred ca se poate vorbi de onestitate.
Prin urmare, pe ce ne bazam cand spunem ca textul ajuns la noi e inspirat?

Edited by subjective, 01 January 2018 - 12:39.


#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 19:04, said:

Poate esti buna si explici si in ce fel se completeaza cele doua texte pe care le-am citat. Adica adu un contraargument punctual la ceea ce am scris.

Cum să ți se aducă un contraargument punctual la o ”argumentație” atât de generală, încât nici măcar nu este o argumentație! Ar trebui să te credem pe cuvânt, pentru că tu nu ai explicat nici negru sub unghie care ar fi versetele pe care le consideri domnia ta contradictorii. Și iaca nu vrem să te credem pe cuvânt!

 logic1, on 01 ianuarie 2018 - 11:39, said:


Isus a devenit ceea ce a vrut biserica în teologie, dar mai puțin în canon. Care era încheiat la timpul când s-a ajuns la cristologia înaltă de azi (Isus=Dumnezeu). De obicei se obiectează pe seama disparităților sau chiar a contradicțiilor plecându-se de la premisa că Biblia este inspirată la nivel de cuvânt. Dar nu este așa - în narațiunile istorice, epistole și evanghelii. Scriitorii și-au folosit mintea și depinde de onestitatea lor intelectuală să fi redat lucrurile așa cum s-au petrecut. Care onestitate devine evidentă tocmai din ”greșelile” pe care le găsim astăzi în text. Și din faptul că nu ascund detalii stânjenitoare. Se poate spune că Biblia ni-l inspiră pe Dumnezeu, că este pătrunsă de Dumnezeu, dar nu că este inspirată (=șoptită) cuvânt cu cuvânt de Dumnezeu.

Afirmația aceasta se mai cere și demonstrată, altminteri rămâne vorbărie goală!

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 22:38, said:

Problema e nu numai ce au inteles epigonii din ceea ce a fost Iisus, dar si despre ceea ce au manipulat sa fie. Iisus a devenit, in timp, ceea ce biserica a vrut sa fie.
Și mai zici că ești de acord cu Ehrman. Păi ce a vrut Biserica să fie Iisus și ce era de fapt? Scrierile apocrife ne arată un Iisus divin, mai puțin de natură umană. A vrut Biserica ca Iisus să fie și de natură umană, când El de fapt nu era? :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate