Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Contradictii biblice. Noul Testament

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#19
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 17:48, said:


mie nu mi se pare ca sunt prezentati doi Isusi diferiti. Doar ca intr-una din evanghelii sunt trecute cu vederea anumite fapte. Lipsesc doar unele cuvine, finalitatea e tot aia. Probabil autorul le-a omis fara intentie, nestiind de ele.
Sa nu uitam ca evangheliile(cel putin 3 din ele) au fost scrise de persoane care nu au fost martore oculare ale evenimentelor ci au aflat de ele din vorba in vorba la fel ca un telefon fara fir. E normal sa-ti scape diverse chestii sau sa se infloreasca altele.

Cu inflorituri s-a ajuns la prezentarea a doua povesti diferite, deci irelevante dpdv al adevarului.


#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 17:51, said:

Cum sa nu fie in contradictie felul in care e prezentat comportamentul lui Iisus in cele doua variante? Intr-una e tacut, slab, indoindu-se de Dumnezeu, in cealalta e lucid,  vorbeste chiar si pe cruce si isi da Duhul cu credinta si constient pana si de ceea ce va urma.
Unul dintre cei doi martori minte, nu crezi?
nu intelegi ca nici un martor nu a scris chestia asta? 3 din 4 Evanghelii nu au fost scrise de vreun martor al evenimentului.

 wluf, on 31 decembrie 2017 - 17:52, said:

cei care au scris textele mint.
toti, pana la unul.

de ce as crede fantasmagoriile ce le zic?

dati-mi un motiv sa cred in religii inventate de asiatici cu iq mic.
asiatici cu iq mic au inventat Toyota, Mazda si Honda. Tu nu ai inventat nimic.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 17:51, said:

Cum sa nu fie in contradictie felul in care e prezentat comportamentul lui Iisus in cele doua variante? Intr-una e tacut, slab, indoindu-se de Dumnezeu, in cealalta e lucid,  vorbeste chiar si pe cruce si isi da Duhul cu credinta si constient pana si de ceea ce va urma.
Unul dintre cei doi martori minte, nu crezi?
Unul din autori nu intra in amanunte sau poate ca nu a stiut toate aceste detalii. Spre exemplu doar cativa din ucenici au fost martori la procesiunea rastignirii si a mortii lui isus.

Tu confunzi autorul cartii cu martorii evenimentelor . Nu martorii au scris cartile.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 17:51, said:

Cum sa nu fie in contradictie felurile in care e prezentat comportamentul lui Iisus in cele doua variante? Intr-una e tacut, slab, indoindu-se de Dumnezeu,
nu s-a indoit. Se ruga din Psalmi.
Psalmul 21
1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine, pentru ce m-ai părăsit?
http://www.bibliaort...hp?id=65&cap=21
Posibil ca autorul evangheliei sa se fi inspirat din acest Psalm pentru ca tot acolo sunt amintite si alte chestii:
Că m-au înconjurat câini mulţi, adunarea celor vicleni m-a împresurat.
18. Străpuns-au mâinile mele şi picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau şi se uitau la mine.
20. Împărţit-au hainele mele loruşi şi pentru cămaşa mea au aruncat sorţi.

Edited by dan1980_25, 31 December 2017 - 18:01.


#23
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 17:54, said:


nu intelegi ca nici un martor nu a scris chestia asta? 3 din 4 Evanghelii nu au fost scrise de vreun martor al evenimentului.

Argumentul tau e unul impotriva adevarului biblic. Ok, a existat un personaj Iisus rastignit. Pe tine doar atat de intereseaza? Nu si daca ceea ce se spune despre El e adevarat? Daca cele doua relatari diferite arata ce se intampla cand te bazezi pe copii ale copiilor, ale copiilor, ale copiilor etc unor originale, atunci ce te face sa nu crezi ca tot NT-ul nu e decat rezultatul unor pervertiri multiple si repetate, prin urmare incoerent si improbabil ?

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 17:58, said:


nu s-a indoit. Se ruga din Psalmi.
Psalmul 21
1. Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine, pentru ce m-ai părăsit?
http://www.bibliaort...hp?id=65&cap=21
Posibil ca autorul evangheliei sa se fi inspirat din acest Psalm pentru ca tot acolo sunt amintite si alte chestii:
Că m-au Ăźnconjurat cĂąini mulți, adunarea celor vicleni m-a Ăźmpresurat.
18. Străpuns-au mĂąinile mele și picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.

S-a inspirat din Psalmi cand a scris evanghelia? Pai ce, evanghelia e vreun roman?

 pacopaco1967, on 31 decembrie 2017 - 17:57, said:


Unul din autori nu intra in amanunte sau poate ca nu a stiut toate aceste detalii. Spre exemplu doar cativa din ucenici au fost martori la procesiunea rastignirii si a mortii lui isus.

Tu confunzi autorul cartii cu martorii evenimentelor . Nu martorii au scris cartile.

Pai si atunci ceilalti care nu au fost prezenti ce au facut, au inventat? Se pare ca da, dupa rezultatul finit.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adevarat subiect pentru  noaptea de revelion !

#25
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 01.05.2006

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 17:54, said:

asiatici cu iq mic au inventat Toyota, Mazda si Honda. Tu nu ai inventat nimic.

Toyota, Mazda si Honda sunt nume de oameni care au devenit nume de marci de masini.
De inventat n-au inventat nimic, roata era deja inventanta, la fel ca si motorul, la fel ca si computerul, la fel ca si volanul, la fel ca si claxonul la fel ca si ... etc., etc. etc.

Oricum daca cei ce au scris cartile n-au fost martori inseamna ca povestiile lor sunt doar fictiuni, creatii literare, inventii, nici nu conteaza cum le spui, dar n-au nici o legatura cu realitatea.
Cred ca asta dorea initiatorul sa sublinieze si asta e concluzia logica si de bun simt.
In rest daca vorbim de credinta asta e un alt subiect si probleme se pun altfel binenteles.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:04, said:

Argumentul tau e unul impotriva adevarului biblic. Ok, a existat un personaj Iisus rastignit. Pe tine doar atat de intereseaza? Nu si daca ceea ce se spune despre El e adevarat? Daca cele doua relatari diferite arata ce se intampla cand te bazezi pe copii ale copiilor, ale copiilor, ale copiilor etc unor originale, atunci ce te face sa nu crezi ca tot NT-ul nu e decat rezultatul unor pervertiri multiple si repetate, prin urmare incoerent si improbabil ?
nu a existat nici un original si nici o copie. S-a scris in 3 moduri: Ioan a scris ce a vazut fiind martor ocular. Matei, Marcu si Luca au scris ce au auzit de la alti martori oculari. Doar toate sunt in concordanta. Argumentul meu nu e impotriva adevarului biblic. Teologia crestina sustine exact ceea ce spun eu aici.
"Fiecare autor, călăuzit de Duhul Sfânt, a ales evenimente şi învăţături ale lui Isus Cristos la care probabil au fost martori direcţi sau despre care au aflat de la alţii, pe cale orală sau în formă scrisă. Uneori, autorii se poate să fi sintetizat unele dintre aceste evenimente sau învăţături, sau se poate să fi subliniat ori explicat anumite părţi cu gândul la o anumită audienţă. De aceea, Evangheliile relatează adesea acelaşi eveniment, dar anumite detalii sunt omise de unii şi incluse de alţii. Dacă de exemplu am cere membrilor unei familii să scrie o istorie a familiei lor, fiecare ar spune în principiu acelaşi lucru, dar subliniind anumite detalii pe care le consideră importante şi cu gândul la cine va citi istoria familiei. Cu toate acestea, autorii sacri au scris "mereu astfel încât să ne comunice lucruri adevărate şi autentice despre Isus"

 danaciu, on 31 decembrie 2017 - 18:12, said:


Toyota, Mazda si Honda sunt nume de oameni care au devenit nume de marci de masini.
De inventat n-au inventat nimic, roata era deja inventanta, la fel ca si motorul, la fel ca si computerul, la fel ca si volanul, la fel ca si claxonul la fel ca si ... etc., etc. etc.

Oricum daca cei ce au scris cartile n-au fost martori inseamna ca povestiile lor sunt doar fictiuni, creatii literare, inventii, nici nu conteaza cum le spui, dar n-au nici o legatura cu realitatea.
Cred ca asta dorea initiatorul sa sublinieze si asta e concluzia logica si de bun simt.
In rest daca vorbim de credinta asta e un alt subiect si probleme se pun altfel binenteles.
adica daca tu acum la 25 de ani, vei scrie o carte despre al doilea razboi mondial, putem sa spunem ca acesta nu a existat pentru ca tu nu ai fost martor ocular al evenimentelor ci doar ai auzit de ele de la altii care au fost?

#27
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
Ioan a scris ce a vazut fiind martor ocular

dovada pls.

#28
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Pai tocmai, am dat un exemplu in care relatarile nu sunt in concordanta. Dimpotriva.
Maine va urma alt exemplu.

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:04, said:

S-a inspirat din Psalmi cand a scris evanghelia? Pai ce, evanghelia e vreun roman?

pai nu. Psalmii pot fi niste profetii care s-au implinit in persoana lui isus. Asta incerca probabil autorul sa evidentieze.

 wluf, on 31 decembrie 2017 - 18:18, said:

Ioan a scris ce a vazut fiind martor ocular

dovada pls.
Deci apostolul Ioan dupa tine nu a participat ca martor la executia lui Isus? Cred ca am citit Biblii diferite. Alta intrebare.

Edited by dan1980_25, 31 December 2017 - 18:28.


#30
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 18:21, said:


pai nu. Psalmii pot fi niste profetii care s-au implinit in persoana lui isus. Asta incerca probabil autorul sa evidentieze.

Aah, a incercat sa evidentieze, adica a aranjat textul ca sa dea bine cu Psalmii... E posibil, nu ?

#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
posibil, da. Sau poate chiar asa a fost. Cine stie?Daca toate profetiile despre el pana atunci s-au implinit, crezi ca ultima nu era posibil sa se implineasca?
Sau poate Isus chiar asa a zis citand din Psalmul acela pe care sunt convins ca-l cunostea, tocmai ca sa arate faptul ca in el se implinesc profetiile.

Edited by dan1980_25, 31 December 2017 - 18:27.


#32
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 18:25, said:

posibil, da. Sau poate chiar asa a fost. Cine stie?Daca toate profetiile despre el pana atunci s-au implinit, crezi ca ultima nu era posibil sa se implineasca?
Sau poate Isus chiar asa a zis citand din Psalmul acela pe care sunt convins ca-l cunostea, tocmai ca sa arate faptul ca in el se implinesc profetiile.

Pai poate n-a zis, bre, Iisus, decat ce a vrut baiatul ala care stia deja Psalmii. La asta nu te-ai gandit?

#33
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 subjective, on 31 decembrie 2017 - 18:30, said:

Pai poate n-a zis, bre, Iisus, decat ce a vrut baiatul ala care stia deja Psalmii. La asta nu te-ai gandit?
da, e posibil si asta. Dar nu ma impiedic in detaliul acesta cand ma rog. La fel cum nu ma impiedic in detaliul despre cei doi talhari care-l ocarau pe Isus. Sau doar unul il ocara...si celalalt il peria.
Astea-s detalii care nu ar trebui sa saboteze dogmatica crestina.
Se compileaza in minte toate evenimentele, pe bucati, si iasa intreg ansamblul.

#34
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

 dan1980_25, on 31 decembrie 2017 - 18:35, said:


da, e posibil si asta. Dar nu ma impiedic in detaliul acesta cand ma rog. La fel cum nu ma impiedic in detaliul despre cei doi talhari care-l ocarau pe Isus. Sau doar unul il ocara...si celalalt il peria.
Astea-s detalii care nu ar trebui sa saboteze dogmatica crestina.
Se compileaza in minte toate evenimentele, pe bucati, si iasa intreg ansamblul.

In minte poti sa compilezi, desigur, in asa fel incat sa-ti satisfaci niste nevoi. N-am nimic impotriva daca e benefic pentru tine. Dar nu despre asta e vorba in acest topic.

#35
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008
Evangheliile au fost scrise la date diferite, iar primele trei (cele sinoptice) în ordinea:

Marcu 60-70

Luca 70-90 (bazat pe Marcu)

Matei 90-110? (bazat pe Marcu și Luca)


Asta explică atât asemănările cât și deosebirile.

#36
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
dovada ca Ioan a fost martor ...
pls

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate