Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Accident - RCA-ul vechiului propietar

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postddaannii, on 31 decembrie 2017 - 17:47, said:

Eu daca vand masina o scot de la impozite, asgurare etc.
Este problema noului proprietar sa-si puna in regula actele.
Gandeste doar.
Daca initiatorul are polita rca in original e clara treaba , e valabila . Daca are doar copie , e cu cantec Posted Image
Si dupa ce a postat ca a gasit-o valabila pe asf , e ok , e inca valabila deci nu are ce griji sa-si faca de bani !

Edited by Baxon, 31 December 2017 - 17:49.


#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postddaannii, on 31 decembrie 2017 - 17:47, said:

Eu daca vand masina o scot de la impozite, asgurare etc.
Nu prea poti. Cum o duce el acasa fara asigurare? (daca prin absurd primesti inapoi banii pe RCA-ul ramas chiar in ziua vanzarii).
Poate zici ca iti iei inapoi si ITP-ul?

Ai vandut vreo masina? Ai cumparat vreo una SH?
Ia mai gandeste-te o data.

E complicat in momentul cand vinzi masina, ala e obligat in 30 zile sa o inmatriculeze dar face accident. In acel moment RCA-ul e pe vechiul proprietar. Ii creste lui malus-ul insa chiar nu are nicio vina. Ca deja a vandut-o.

Cand se va face RCA pe sofer va fi mai bine. Insa e greu de implementat. Ca ar trebui sa isi faca RCA toti membrii familiei (ce imi conduc masina).
Nevasta-mea imi conduce masina doar pe drumul de intoarcere de la chefuri sau nunti. ;)

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu am facut rca-ul doar cu vin-ul masinii pe numele meu si pe urma am inmatriculat-o.

#58
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostBaxon, on 31 decembrie 2017 - 15:35, said:

Pe tine te doar in cot ca cei de la Renault nu accepta rca de la o firma de asigurari , nu are decat sa dea in judecata firma euroins sa-si recupereze pagubele .
Ce spui tu acolo?
Atelierul sa dea in judecata o firma care are contract de asigurare cu alta persoana?
Nu te primeste si gata, sunt destui asiguratori pe lista neagra in service-uri.
In cel mai bun caz se face constatare si se cere accept de plata inaintea inceperii reparatiei, daca asiguratorul accepta masina intra in reparatie pe asigurare in limita sumei acceptate de asigurator.
Daca nu se primeste accept masina nu intra in reparatie decat daca proprietarul se angajeaza sa plateasca el reparatia.

Ca pagubit platesti reparatia si te indrepti catre ASF sau judecata pentru recuperarea pagubei inscrisa pe factura.

Edited by alexa32, 31 December 2017 - 18:32.


#59
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai face dosarul de dauna la Euroins si astepta pastile cailor 30 de zile pt raspuns ; in caz ca nu e favorabil apeleaza la asf , altfel nu vad ce ar putea face !

#60
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
A cam pus-o cu euroins-ul Posted Image

#61
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si cu city insurance e la fel ! Csf , n-ai csf !

#62
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Deci practic o să trebuiască să repar din banii mei și apoi să mă cert eu cu cei de la asigurare?
Speram că totuși la un accident așa mic să nu fie probleme

#63
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar esti masochist?
Nu repari si nu platesti nimic TU!
Daca te dau banii afara din casa, trimite-mi mie cei 1000 lei si te rezolv eu cu pagubitul.
Pune-i nr de tel in blacklist si ai scapat.

#64
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Sa nu ma trezesc cu vreo surpriza dupa. Nici la RCA n-am fost sa facem constatarea, trebuia pe miercuri sa mergem.

#65
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
cel mai bine - mergi la asigurator si intreaba acolo tot ce te intereseaza.
ca si procedura se face cum a zis @alexa32.
si eu stiu ca asigurarea se face pe masina, pentru tine nu vad vreo problema - decit morala, in genul ca de ce este asigurarea la o societate mai rau platnica, dar nu tu esti de vina caci tu ai "mostenit" asigurarea - deci odata ce exista o asigurare valabila esti acoperit.

chestia cu malusul ma depaseste, nu stiu cine va fi "fript" - tu sau fostul proprietar, dar chiar si asa tu ce poti face? cind inchei asigurarea noua o sa vezi atunci.

#66
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Salutari. M-am intalnit cu pagubitul la Caremil. El acolo voia sa faca constatarea pentru ca ulterior sa aflu ca era director regional la Renault. I-am explicat ca trebuie sa faca programare la Euroins si ca apoi sa se faca constatarea la ei.
Pana la urma a sunat si a facut el cumva sa fie programat astazi. Mi-a comunicat ca este la ora 8:15 programat. Am fost, dar nu a venit. Probabil am inteles si eu ora gresit pentru ca programul incepea la 8:30. L-am sunat atunci, dupa la 9 si apoi la 12. Nu mi-a raspuns la niciun apel.
Nu vreau sa ma trezesc ca ma acuza apoi ca nu m-am prezentat sau alte prostii.
Poate s-a razgandit si isi face masina prin CASCO, ca tot avea :D

#67
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Se pare că a revenit astăzi cu un telefon.
Nu a mai putut ajunge ca a avut o problema de familie. Ok, inteleg. Dar l-am sunat de 3 ori si nu a răspuns.

#68
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu inteleg ce tragi de el. Nu trebuie sa ajungeti amandoi la constatare. Se duce el, face constatare, deschide dosar, dupa aia te suna asiguratorul sa te duci la constatare si tu, stabiliti ora/data care iti convine si asta e.

#69
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Cei de la asigurare au zis ca trebuie in aceeasi zi.
Pana la urma s-a rezolvat, asta e important.

#70
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Astea sunt reguli inventate ad-hoc de ei, fara nici o baza. Fiecare se duce cand are timp si unde ii convine. 2 se duc la munte, se pot pupa duminica la brasov, unul face constatarea acasa la botosani, celalalt acasa la timisoara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate