Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Accident - RCA-ul vechiului propietar

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postopsy091, on 31 decembrie 2017 - 15:03, said:

Acuma nu stiu daca este valabila acea asigurare.
Nu, cand comperi intotdeauna trebuie sa faci asigurare pe numele tau ca sa demarezi inmatricularea. Daca masina e instrainata (mentiune pe talon) el nu are nicio treaba ci tu. Daca nu a facut asta el intra la probleme... si s-ar putea sa te caute :P

Edited by andreic, 31 December 2017 - 15:35.


#20
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postpustiu_22, on 31 decembrie 2017 - 15:28, said:

Da, si eventual scris pe talon instarinata catre... la data de...! Daca eram eu fostul proprietar NU acceptam sa-i repar masina pe RCA-ul meu!

Pe talon nu este scrisa nicio data, doar o semnatura pusa si atat.
Asigurarea este de la Euroins si a spus sa pregatesc banii pentru ca cei de la Renault sigur nu o sa accepte de la ei

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 31 decembrie 2017 - 15:30, said:

In Romania ?
Da in Ro .
Amavut accident cu masina ( bombita ) care inca nu era transcrisa pe mine si nici polita rca nu era pe mine ci pe vechiul proprietar . In amiabila normal ca era trecut numele meu ca sofer ca doar eu facusem accidentul . Dupa o luna de la accident am transcris masina si a trebuit sa fac rca pe mine si surpriza buna a fost ca nu am avut nici o penalitate inconsecinta am facut-o pe un an . Am inteles de la alti colegi de forum ca abia peste 6 luni se ajusteaza majorarile in caz ca ai avut dauna din vina ta . Astept sa vad la anu daca imi majoreaza polita rca si cu cat .

#22
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postxcit, on 31 decembrie 2017 - 15:32, said:

carnetul tot de atunci?
inainte sa ti se para exagerat ceva, cantareste inainte sa te apuci de acel ceva, daca nu esti in stare sa manevrezi o masina nici macar pe loc, stai in banca ta si dormi linistit, nu de alta dar dai de vreunu care tine la masina mai ales ca e noua si te da cu capatana de bordura daca ii zici in fata ca e exagerat, tu probabil esti obisnuit cu preturi la biciclete, pai cum sa fie 250 de lei elementul doar de vopsit? demontarea, indreptarea, pregatirea si tot ce mai e pe acolo crezi ca se fac singure? sau te duci si da vopsea peste bucuria care i-ai facut-o tu? ia si gandeste inainte sa afirmi o prostie

Un prieten si-a facut un pegeout din 2016 cu 250 de lei elementul la reprezentanta. El mi-a recomandat sa ma duc acolo

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postopsy091, on 31 decembrie 2017 - 15:34, said:


Pe talon nu este scrisa nicio data, doar o semnatura pusa si atat.
Asigurarea este de la Euroins si a spus sa pregatesc banii pentru ca cei de la Renault sigur nu o sa accepte de la ei
Pe tine te doar in cot ca cei de la Renault nu accepta rca de la o firma de asigurari , nu are decat sa dea in judecata firma euroins sa-si recupereze pagubele .

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Norma ASF nr. 23 art. 29

(2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură
privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare
rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/
înregistrării
vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare
obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a
efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.


si :

Art. 63. - (1) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele
pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă, în care se reţine
responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto, indiferent cine a condus
vehiculul la momentul producerii accidentului
, indiferent de modul de protocolare a

acestuia, prin proces-verbal întocmit de poliţie ori prin constatare amiabilă de accident.

Edited by pasilla, 31 December 2017 - 15:44.


#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postxcit, on 31 decembrie 2017 - 15:32, said:

carnetul tot de atunci?
inainte sa ti se para exagerat ceva, cantareste inainte sa te apuci de acel ceva, daca nu esti in stare sa manevrezi o masina nici macar pe loc, stai in banca ta si dormi linistit, nu de alta dar dai de vreunu care tine la masina mai ales ca e noua si te da cu capatana de bordura daca ii zici in fata ca e exagerat, tu probabil esti obisnuit cu preturi la biciclete, pai cum sa fie 250 de lei elementul doar de vopsit? demontarea, indreptarea, pregatirea si tot ce mai e pe acolo crezi ca se fac singure? sau te duci si da vopsea peste bucuria care i-ai facut-o tu? ia si gandeste inainte sa afirmi o prostie
  Pai de ce sa ii dea 1000 de lei daca are RCA valabil? Ca adevar graesti, ia si gandeste inainte sa afirmi o prostie.
Nici eu nu ti-as da bani daca am RCA valabil. Daca nu am e alta treaba. Am 2 masini lovite din vina celuilalt si nu am cerut nimanui un leu. Una din masini a fost lovita la mai putin de 24 de ore de la cumparare. Asta e, amiabila, mi-a dat RCA-aul, ne-am strans mana l-am injurat in gand ca avea la Euroins dar nu am injurat tare ca si eu tot acolo aveam, dar am jurat ca nu mai fac in veci la ei.

Plus de asta esti sigur ca tu nu gresesti niciodata la volan? Sau nici nu iti dai seama ca greseti ca te evita altii. Nu cred ca este sofer sa nu greseasca. Si nici tabla sa nu se poata repara.

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2017 - 15:49.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu exista asigurator care sa restituie banii fara sa vada dovada ca masina aia e transcrisa pe numele fostului propitar.
si daca prin absurd a facut-o, pe baza scoaterii de la fiscal sau altfel, ramane bun de plata.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 31 decembrie 2017 - 15:39, said:

Norma ASF nr. 23 art. 29

Art. 63. - (1) Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele
pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă, în care se reţine
responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto, indiferent cine a condus
vehiculul la momentul producerii accidentului
, indiferent de modul de protocolare a

acestuia, prin proces-verbal întocmit de poliţie ori prin constatare amiabilă de accident.
Din asta sa inteleg ca nu voi fi penalizat cu majorari la rca ? Chiar daca eu am provocat accidentul dar polita era pe vechiul proprietar ?

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaxon, on 31 decembrie 2017 - 15:47, said:

Din asta sa inteleg ca nu voi fi penalizat cu majorari la rca ? Chiar daca eu am provocat accidentul dar polita era pe vechiul proprietar ?
Nu. RCA-ul este pe auto, nu pe sofer (inca).

Edited by pasilla, 31 December 2017 - 15:51.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ok , dar auto vine transcris apoi pe persoana x ( care a facut accidentul ) in acest caz ce se intampla cu rca-ul viitor ? Creste din cauza daunei precedente au ba ?

#30
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postopsy091, on 31 decembrie 2017 - 15:03, said:

La reprezentanta la Pegeout este undeva la 250 elementul de vopsit.
La care reprezentanta ma, la garajul din fundu' curtii?

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cine e fara de gresala sa arunce primul piatra Posted Image

O masina e un obiect. Nimic mai mult. Faci o criza daca iti zgarie cineva masina de spalat? Ca e cam aceeasi treaba. Una usureaza deplasarea si cealalta spalatul hainelor.

Nu stiu de ce am impresia ca faci parte din categoria soferilor care considera ca ei nu gresesc . Aia sunt cei mai periculosi in trafic de obicei.

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2017 - 16:01.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpasilla, on 31 decembrie 2017 - 15:39, said:

Norma ASF nr. 23 art. 29

(2) În cazul înstrăinării unui vehicul în baza unor acte civile sub semnătură privată, pentru care există o asigurare obligatorie RCA valabilă, această asigurare rămâne în vigoare până la data dobândirii calităţii de titular al înmatriculării/înregistrării vehiculului de către noul proprietar. În cazul în care noul proprietar deţine o asigurare obligatorie RCA pe numele său, aceasta va fi considerată valabilă chiar dacă nu s-a efectuat procedura de înmatriculare/înregistrare pe numele său.

chestia asta se cam bate cap in cap cu legea 132/2017

Quote

Art. 7. - Încetarea contractului RCA
Contractul RCA încetează:
a) la data la care proprietarul vehiculului notifică asigurătorul RCA referitor la transmiterea dreptului de proprietate asupra vehiculului, însoțită de documente justificative;
https://lege5.ro/Gra...ule-si-tramvaie

lasand deoparte tampenia din normele ASF (conform acelu text, RCA-ul poate fi valabil sute de ani, daca noul proprietar nu vrea sa inmatriculeze masina pe numele lui :) ), legea "bate" normele ASF si prin urmare daca vanzatorul si-a notificat asiguratorul ca a vandut masina, atunci RCA-ul nu mai e valabil; daca nu a notificat asiguratorul, atunci RCA-ul e valabil si poate fi folosit pentru plata daunelor cauzate de acest accident.

#33
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2017 - 15:58, said:

chestia asta se cam bate cap in cap cu legea 132/2017

https://lege5.ro/Gra...ule-si-tramvaie

lasand deoparte tampenia din normele ASF (conform acelu text, RCA-ul poate fi valabil sute de ani, daca noul proprietar nu vrea sa inmatriculeze masina pe numele lui Posted Image ), legea "bate" normele ASF si prin urmare daca vanzatorul si-a notificat asiguratorul ca a vandut masina, atunci RCA-ul nu mai e valabil; daca nu a notificat asiguratorul, atunci RCA-ul e valabil si poate fi folosit pentru plata daunelor cauzate de acest accident.

Daca a notificat asiguratorul si nu ar mai fi valabil RCA-ul, ar mai aparea pe site?
Acuma apare ca este
Attached File  Captură1.PNG   12.95K   44 downloads

M-a intrebat daca e pe numele meu masina si i-am zis ca nu si el a rectionat "pff, atunci pregateste banii, nu ai nicio sansa. Treaba ta daca o sa te certi dupa cu ei ca sa iti recuperezi banii"

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaxon, on 31 decembrie 2017 - 15:53, said:

Ok , dar auto vine transcris apoi pe persoana x ( care a facut accidentul ) in acest caz ce se intampla cu rca-ul viitor ? Creste din cauza daunei precedente au ba ?
Nu. Nici proprietarul nu este taxat daca este vorba despre alt autoturism (decat cel pentru care a fost platita o paguba) si nici Autoturismul nu este taxat daca este vorba despre alt proprietar (decat cel pentru care a fost platita o paguba). Intotdeauna este vorba despre "perechea" Proprietar+Autoturism.

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mie la politie mi-au zis "asta nu e accident". Nu vezi ca nu a patit  nimeni nimic? E doar o amarata de tamponare... cu 4 masini implicate.

  Nu stiu cu taxarea cum e. La masina prospat luata (pe numele sotiei) i-au dat bonusul in continuare desi inca are si cealalta masina. Practic pe ambele masini are acelasi bonus chiar daca una o detine de 10 ani fara evenimente si una e luata de doua zile.

Edited by PoeOvidiu, 31 December 2017 - 16:14.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postopsy091, on 31 decembrie 2017 - 16:02, said:

Daca a notificat asiguratorul si nu ar mai fi valabil RCA-ul, ar mai aparea pe site?
Acuma apare ca este
Attachment Captură1.PNG

M-a intrebat daca e pe numele meu masina si i-am zis ca nu si el a rectionat "pff, atunci pregateste banii, nu ai nicio sansa. Treaba ta daca o sa te certi dupa cu ei ca sa iti recuperezi banii"
E ok , e valabila asigurarea .
Individul a mers la intimidare cu reactia lui . Tu , la fel poti sa-i zici ca te doare la bascheti din moment ce ai RCA valabil . Sfatul meu e , cu asemenea individ " smecher : e sa i-o platesti la fel , nesimtirea si sa-i zici la revedere , amiabila e facuta , copie dupa rca are , ura si la gara ! Nu are ce sa-ti faca !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate