Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Accident - RCA-ul vechiului propietar

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Salutare. Astazi am atins masina cuiva care a pus-o fix in fundul meu si din greseala am scapat masina la vale putin.
Eu masina o am luata de cateva saptamani iar asigurarea este inca pe vechiul propietar, pana prin august 2018. Am facut amiabila, i-am dat asigurarea si ramane sa ne intalnim miercuri. El are o masina luata de o luna, deci o sa vrea sa o faca probabil la reprezentanta.
Acuma nu stiu daca este valabila acea asigurare. El a zis sa pregatesc banii, undeva peste 1000 de lei cica.
La reprezentanta la Pegeout este undeva la 250 elementul de vopsit. Portiera eu n-am atins-o, ci s-a dus vopseaua cand a deschis usa pentru ca s-a atins de aripa.
Mi se pare cam exagerat pretul care l-a cerut, chiar si daca este vorba de reprezentanta

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu dai niciun ban TU.

#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Sa n-ai vreo surpriza si vechiul proprietar sa fi cerut, in baza contractului de V-C restituirea sumei neutilizate din RCA. Posted Image
Ca atunci platesti din buzunar. Ia verifica aici: https://asfromania.r...gare-polite-rca

Edited by Klaudio, 31 December 2017 - 15:11.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce sa pregatesti banii ? RCA -ul este valabil daca inca nu e transcrisa masina pe tine , la politie , deci fa-i cu mana " la revedere " !

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca vechiul proprietar poate cere restituirea fara sa predea polita veche.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Eu inteleg ca initiatorul nu are masina pe numele lui,adica inca n-a transcris-o.Pentru ca daca facea acest lucru,trebuia sa aiba asigurare pe numele lui.
Si n-am inteles de ce ar trebui sa pregateasca banii.Sa rezolve asigurarea reparatiile.

#7
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Eu stiam ca la inmatricularea autoturismului RCA-ul trebuie sa fie pe numele proprietarului, aka, pe numele tau! Deci auto e inmatriculat pe numele tau sau ba? Ca daca e pe numele tau, vechea asigurare nu mai e valabila in cazul daunelor provocate de tine.


http://www.prefectur...inmatriculat_ro
"g) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;"

LE: "El a zis sa pregatesc banii, undeva peste 1000 de lei cica" Cam are dreptate!
LE2: "La reprezentanta la Pegeout este undeva la 250 elementul de vopsit." Pomana curata, serios!

Edited by pustiu_22, 31 December 2017 - 15:21.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dorin_2k, on 31 decembrie 2017 - 15:13, said:

Nu cred ca vechiul proprietar poate cere restituirea fara sa predea polita veche.
In cazul asta, vechiului proprietar ii va creste asigurarea?

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 31 decembrie 2017 - 15:20, said:

In cazul asta, vechiului proprietar ii va creste asigurarea?
Nu , pt ca soferul la momentul accidentului e altul ( stiu ca io is in situatia asta :) )

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pustiu_22, on 31 decembrie 2017 - 15:19, said:

Eu stiam ca la inmatricularea autoturismului RCA-ul trebuie sa fie pe numele proprietarului, aka, pe numele tau! Deci auto e inmatriculat pe numele tau sau ba? Ca daca e pe numele tau, vechea asigurare nu mai e valabila in cazul daunelor provocate de tine.


http://www.prefectur...inmatriculat_ro
"g) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;"

LE: "El a zis sa pregatesc banii, undeva peste 1000 de lei cica" Cam are dreptate!
Nu putea sa inmatriculeze masina fara RCA pe numele lui.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
El are masina de 2 saptamani. Nu e obligat si nici nu o poate inmatricula asa de repede.
A circulat cu masina, asigurare si talonul altei persoane. Nimic ilegal.

#12
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

 dorin_2k, on 31 decembrie 2017 - 15:13, said:

Nu cred ca vechiul proprietar poate cere restituirea fara sa predea polita veche.
In 2015 am vandut o masina si mi s-a restituit suma fara prezentarea politei originale. S-a luat in calcul data trecuta pe contractul de V-C. Acum nu stiu cum o fi, avand in vedere timpul mult mai lung necesar la inmatricularea unei masini.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 Baxon, on 31 decembrie 2017 - 15:21, said:

Nu , pt ca soferul la momentul accidentului e altul ( stiu ca io is in situatia asta Posted Image )
Si cui ii creste Malus? Ca soferul nu are nicio asigurare pe numele lei.
Creste malus celui ce are asigurarea. Proprietarului masinii.
Inca nu s-a implementat asigurarea pe sofer. Ci pe masina.

#14
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Masina nu este inmatriculata inca, dar la fiscal a fost trecuta pe numele mamei

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 Klaudio, on 31 decembrie 2017 - 15:25, said:

In 2015 am vandut o masina si mi s-a restituit suma fara prezentarea politei originale. S-a luat in calcul data trecuta pe contractul de V-C. Acum nu stiu cum o fi, avand in vedere timpul mult mai lung necesar la inmatricularea unei masini.
Cumparatorul putea merge linistit cu polita ta.  O prezenta organului fara probleme. Chiar daca nu mai era valabila.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 dorin_2k, on 31 decembrie 2017 - 15:26, said:

Si cui ii creste Malus? Ca soferul nu are nicio asigurare pe numele lei.
Creste malus celui ce are asigurarea. Proprietarului masinii.
Inca nu s-a implementat asigurarea pe sofer. Ci pe masina.
E trecut numele in documentatie si cand isi va face rCA pe numele lui o sa aiba o surpriza ( majorarile se fac dupa cca 6 luni de la accident asa ca , daca e istet , isi face acuma pe un an si iesi mai lesne ) .

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Da, si eventual scris pe talon instarinata catre... la data de...! Daca eram eu fostul proprietar NU acceptam sa-i repar masina pe RCA-ul meu!

Edited by pustiu_22, 31 December 2017 - 15:29.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Baxon, on 31 decembrie 2017 - 15:21, said:

Nu , pt ca soferul la momentul accidentului e altul ( stiu ca io is in situatia asta Posted Image )
In Romania ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate