Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cisco RV042G versus Ubiquiti ERLite-3 pentru pppoe 1 gigabit

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Folosesc de o buna perioada de timp un Cisco E4200 cu DD-WRT si sunt multimit de stabilitatea de care da dovada. Dupa atatia ani a venit momentul pentru un mic upgrade, mai ales ca ISP ofera 1 gigabit ppoe.

NU caut un echipament cu wireless integrat, pentru asta folosesc AP-uri dedicate. Vreau un router care doar cu asta sa se ocupe, sa ruteze ;) As fi extrem de incantat cu ceva care sa il setez si sa uit de el. Nu caut o pocnitoare din gama SOHO de 50 lei dar nici nu vreau sa bag mana prea adanc in portofel.

Acestea fiind spuse m-am oprit la 2 produse:

Cisco RV042G - https://www.cisco.co...c78-706724.html
NAT throughput - 800 Mbps. Are WAN dual, insa nu voi folosi asa ceva. Pret 580~600 lei.

Ubiquiti ERLite-3
https://dl.ubnt.com/...geRouter_DS.pdf Pret  ~440 lei
Din ce am mai citit pe forum duce 1 gigabit pppoe.

In spatele routerului va fi un switch cu 24 de porturi gigabit (probabil Cisco SG110-24) si AP-uri Ubiquiti. Maxim 10 statii de lucru, ceva imprimante, dispozitive mobile si un NAS Synology. Nu folosesc VPN sau alte functii avansate. In practica pentru mine diferenta de la 800 la 1 gigabit este irelevanta.

Ce ati alege in locul meu ?

P.S. Va rog nu incepeti cu TrendNet sau alte trasnai gen Mikrotik. Fiabilitatea e mult mai importanta decat 50Mb in plus.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Gigabit pe PPPoE e o chestie destul de Romaneasco/Ruseasca.
In general echipamentele Profi au IP fix.
Ramai pe ce ai acum si nu ai probleme  (Asus RT-N56U + Padavan).

Adauga un switch fara management si e cel mai ok dpdv al pret/performanta.
Si daca e un pointof failur, de obicei e routerul, nu switch-ul.
Mai mult, il poti seta chiar tu Posted Image

Problema nu e de viteza, problema este de obicei la nr de conexiuni simultane, iar tu nu ai torrent seedbox!

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Asus-ul ala a crapat si l-am inlocuit cu ceva care merge. Adica Cisco.....
A dracu vechitura, nu vrea sa se strice , lol.

Edited by don_King, 31 December 2017 - 14:43.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi ca adesea nu se specifica nicaieri gigabit pe PPPoE prin specificatii, de aceea poti lua ceva de firma si sa ai suprize.

In plus, ramane ideea: un router redicat, cu nr minim de porturi, legat la un switch fara management.

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Pai asta si caut, router dedicat + switch giga fara management + AP-uri pt wireless.

In cele din urma probabil ma voi orienta la acel EdgeRouter, daca se strica voi avea Ciscoul vechi in dulap ;)

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
@donking, niste intrebari:

- vei folosi NAT sau nu?
- cate pachete pe secunda estimezi ca vor fi rutate pe WAN?

Daca ai peste 10 useri, ti-as recomanda un Cisco din seria 890, dar iti sare din buget.

RV-urile sunt slabe, daca mai multi useri vor face NAT simultan, va crapa.

View PostAdm, on 31 decembrie 2017 - 14:45, said:

Vezi ca adesea nu se specifica nicaieri gigabit pe PPPoE prin specificatii, de aceea poti lua ceva de firma si sa ai suprize.

In plus, ramane ideea: un router redicat, cu nr minim de porturi, legat la un switch fara management.
cred ca va avea nevoie de un SW cu PoE, pentru AP-uri. Si astea cam au management.

Edited by sonnydellmarco, 31 December 2017 - 15:50.


#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
@sonnydellmarco

Nu stiu cate pachete pe secunda vor fi rutate pe WAN, sincer. Eu incerc sa proiectez o mica retea care sa functioneze ok in urmatorii 5-10 ani, pe gigabit. Probabil voi avea maxim 10 useri care vor face trafic simultan. Cisco seria 890 e departe de bugetul meu, asta e foarte clar.

Am sa am un mic switch (probabil Ubiquiti) cu POE pt AP-uri.

Am sa arunc un ochi si pe produsele D'Link, poate gasesc acolo ceva decent.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Asa ceva cred ca ai nevoie https://mikrotik.com/product/RB750Gr3
Sau daca crezi ca reteaua se va mai extinde in urmatorii ani poti lua asa ceva https://mikrotik.com...t/RB3011UiAS-RM

#9
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Apropo, daca are cineva sau a avut posibilitatea de a testa hap ac de la Mikrotik daca acum duce o conexiune gigabit rds pppoe cu fasttrack.

#10
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postdon_King, on 31 decembrie 2017 - 17:29, said:

@sonnydellmarco

Nu stiu cate pachete pe secunda vor fi rutate pe WAN, sincer. Eu incerc sa proiectez o mica retea care sa functioneze ok in urmatorii 5-10 ani, pe gigabit. Probabil voi avea maxim 10 useri care vor face trafic simultan. Cisco seria 890 e departe de bugetul meu, asta e foarte clar.

Am sa am un mic switch (probabil Ubiquiti) cu POE pt AP-uri.

Am sa arunc un ochi si pe produsele D'Link, poate gasesc acolo ceva decent.
Numarul de useri spune ceva dar numarul de sesiuni active este important.
Sincer, Dlink nu m-a dezamagit.

Daca folosesti diverse filtre in router, astea sunt software si limiteaza mult viteza, majoritatea folosesc routerul fara firewall sau alte filtre pentru viteza, intr-un cuvind doresti ceva soho sau profesional, cam asta-i intrebarea.

Edited by bila1000, 01 January 2018 - 17:57.


#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau ceva (pe cat posibil in buget) profi, stabilitatea/fiabilitatea e mai importanta ca viteza. Nu ma intereseaza sa obtin 900Mb+ in speedtest, prefer un 3-400Mb stabil a la long, fara teama ca o sa se strice vreun echipament.

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ER-lite 3. Asa cum ai zis. Am avut sesiune pppoe si de 90 zile (intrerupta de ENEL). Cuplat la un switch poe (edgeswitch 16-150w) si 2 ap-uri (ap ac pro) si pe wireless am, in functie de client) de la 100 la 500 Mbps. Pe cablu dl 953 si up 509. Ca si nr de clienti: 12-15 wireless ( telefoane, laptop-uri, imprimanta, smart tvs, etc) iar wire 2 nas-uri, un server local, popcorn hour si 1ps4 + recent inca un ps4pro. Poti opta ca wifi pt un ac wave2 (ap ac hd) dar cam rar telefoane/laptop-uri/placi wifi wave2 pe piata si ajungi si la +1Gbps FDX pe wifi.

PS. Ca si trafic, total wifi+wired, ca medie, aprox 150GB/24 ore.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate