Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LeEco Le Max 2 vs LeEco Le 3 Pro !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015
Salut, vreau sa cumpar unul din aceste modele pentru mama mea. Personal am Xiaomi Redmi Note 4x, dar ea are nevoie de un telefon cu camera buna si text marit si semnal retea exceptional.

Dupa mai multe review-uri, am concluzionat ca Bateria la Le Max 2 e mai bine optimizata si atunci diferenta de performanta energetica intre aceste modele nu ar fi semnificativa. Le Max 2 pare sa aiba camera foto superioara si luminozitate ecran mai mare. Aproape eram hotarat insa au intervenit cateva detalii, din ce am citit Le Max 2 e destinat mai mult pentru frecventele din Asia iar fingerprint scaner (care nu stiu cat l-ar folosi) ar fi la multe unitati nefunctional, asta mi-a creat impresia ca telefonul ar putea avea mai multe buguri in general, plus aceeasi senzatie o am fata de rezistenta fizica ce o are, ca peste telefonul precedent s-a asezat cineva si a crapat)).

As aprecia mult daca m-ar putea clarifica cineva referitor la aceste modele. Prioritate e Camera foto, Bateria sa reziste minim o zi la utilizare intensa (internet, poze, apeluri) si semnal de retea bun. Mersi Anticipat! :)

#2
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Problema e ca sunt vreo 5 variante de LeEco Le Pro 3, la care te-ai referit ?
De exemplu X720 sta foarte bine as spune extraordinar de bine la semnal (la toate semnalele) iar camera este si ea buna spre foarte buna (- lipsa OIS) are senzorul foto folosit la OP3T / Xiaomi Mi5 / etc. bateria tine lejer 7 ore SOT sau 2 zile de utilizare normala.
Il recomand tuturor celor care vor un telefon super dotat si ieftin.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Le 3 pro e peste Le max 2. Are cel putin autonomia mai buna.

Pune si tu 2k , 5.7" + 3000mah vs fhd , 5.5" + 4000mah ...

#4
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postkiario, on 31 decembrie 2017 - 14:20, said:

Problema e ca sunt vreo 5 variante de LeEco Le Pro 3, la care te-ai referit ?
De exemplu X720 sta foarte bine as spune extraordinar de bine la semnal (la toate semnalele) iar camera este si ea buna spre foarte buna (- lipsa OIS) are senzorul foto folosit la OP3T / Xiaomi Mi5 / etc. bateria tine lejer 7 ore SOT sau 2 zile de utilizare normala.
Il recomand tuturor celor care vor un telefon super dotat si ieftin.

LeEco Le Max 2 X820 4GB 32GB vs LeEco Le 3 Pro X722 4GB 32GB.

Am considerat ca sunt cele mai optime raportat la ce ofera. Din review-uri se intelege clar ca Le Max 2 are camera mai buna, are mai multe detalii si se descurca mai bine in low light, pe de alta parte Le Pro 3 satureaza exagerat pozele, are mai putine detalii si performanta e un pic mai buna in luminozitate ridicata. Referitor la baterie am citit ca nu ar fi mare diferenta, gen ca Le Pro 3 are consuma bateria mai rapid, din teste sintetice desigur, nu stiu care e adevarul, dar ar avea sens ca Le Max 2 sa se descarce mult mai repede.

Bateria e suficient sa tina o zi, dar o zi tre sa tina sigur. Persoana in cauza face poze la evenimente si etc si am observat ca pe celalalt tel nu ies foarte calitative, as vrea sa ramana cu memorii mai 'calitative'. La inceput am fost ferm convins ca Le Pro 3 e o alegere mai buna, e evident nu ? Baterie mai mare, senzor mai nou, model mai nou, carcasa integral din aluminiu.. Aparent nu e asa simplu, din pozele vazute pe net, clar Le Max 2 are mai multe detalii si culori mai naturale, defapt comparatia camerelor intre cele 2 modele de telefoane m-a facut sa consider Le Max 2. Si am optat pentru telefoane pe procesor snapdragon pentru ca in general se spune ca sunt mai stabile. Nu am experienta cu acest brand, dar am avut telefoane de la Meizu si Xiaomi anterior, am auzit de bine de LeTV, in continuare astept parerile voastre mult apreciate, cu mult drag. Posted Image

Edited by daniel11111, 31 December 2017 - 16:52.


#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
"Persoana in cauza face poze la evenimente"
Tu chiar crezi ca exista vreun telefon in ziua de astazi sa poti face poze decente la evenimente ? acolo iti trebuie lumini (blitz-uri) si cel putin un mirrorless cu obiectiv luminos.
Persoana in cauza sa foloseasca un dslr pentru ce poze vrea sa faca, nici nu vreau sa ma gandesc daca pe pozele facute cu telefonul cere si bani !

Nu ma intelege gresit, dar; pozele la evenimente sunt cele mai greu de realizat din cauza lipsei de lumina și a subiecților în mișcare.

#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Daca persoana aia face fotografii la evenimente cu telefonul... cred ca si pozele cu maimuta din anii 90 sunt mai bune. La orice eventimente iti trebuie cel putin un DSLR si un blitz puternic. De ce zic cel putin unul? Pentru ca un fotograf care se respecta mai are cel putin unul de backup.

Revenind la oile noastre... Amandoua telefoanele sunt LeEco. Adica mai putin suport din partea producatorului. Daca sti sa instalezi un ROM custom asta nu mai e problema. Daca esti mai putin indreptat spre tehnologie si nu sti cum se face asa ceva, mergi pe samsung/sony/lg/xiaomi etc. Daca pui cel putin Android 7 pe ambele telefoane si softul de la google cam or sa iasa fotografiile misto. Altfel.. Sunt ambele mediocre. Intre cele 2 eu recomand Le Pro 3 X720 sau si mai ieftinul x722. Ai baterie mai mare.

#7
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postunpuisor, on 02 ianuarie 2018 - 19:45, said:

Daca persoana aia face fotografii la evenimente cu telefonul... cred ca si pozele cu maimuta din anii 90 sunt mai bune. La orice eventimente iti trebuie cel putin un DSLR si un blitz puternic. De ce zic cel putin unul? Pentru ca un fotograf care se respecta mai are cel putin unul de backup.

Revenind la oile noastre... Amandoua telefoanele sunt LeEco. Adica mai putin suport din partea producatorului. Daca sti sa instalezi un ROM custom asta nu mai e problema. Daca esti mai putin indreptat spre tehnologie si nu sti cum se face asa ceva, mergi pe samsung/sony/lg/xiaomi etc. Daca pui cel putin Android 7 pe ambele telefoane si softul de la google cam or sa iasa fotografiile misto. Altfel.. Sunt ambele mediocre. Intre cele 2 eu recomand Le Pro 3 X720 sau si mai ieftinul x722. Ai baterie mai mare.

E maica mea, jesus christ, mai face poze la nepoti sau la o hora. Nu o vezi pe ea niciodata purtand dslr, dar sunt teefoane ce fac poze suficient de decente incat sa faci un format A3 si sa arate bine. Cand vorbesc de pensionara ce dslr, what ? Sunt programator, ma descurc sa instalez un rom. :)

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Trebuia sa mentionezi ca face poze la o ocazie ceva nu evenimente. Cand zici asta oricine se gandeste ca vb de un fotograf.
Acum nu stiu ce sa zic, ambele telefoane sunt destul de rapide pt o pensionara, Daca pui un ROM cu nougat o sa poti instala google cam si o sa iasa fotografiile destul de bine cu ambele telefoane. Si in acest moment singura diferenta ar fi bateria. Le pro 3-ul are bateria mai mare si tine mai mult. Si culmea mai usor cu 10 g. In rest diferenta de rezolutie o sa fie insesizabila pentru ea.

#9
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
OK, pentru linistea ta iti recomand Asus Zenfone Zoom. Sau macar ceva gen Lenovo Moto G4+ sau G5+ (al 2-lea poate filma 4K). LeEco fara update de soft e mai prost la poze ca P8 lite.

Strict intre cele 2, Le Pro 3.

Edited by TrafalgarLaw, 06 January 2018 - 13:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate