Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

OsmAnd si OsmAnd+

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Am creat acest topic,deoarece am observat ca nu exista niciunul dedicat acestei aplicatii bazate pe OpenStreetMap!

Edited by Vlad_22, 31 December 2017 - 13:03.


#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Eu folosesc osmand+, e gratuit de pe f-droid. Are avantajul că poți să descarci hărți (câte vrei) și sunt mai detaliate decât alte hărți, dar google maps e o aplicație mai bună.

OsmAnd e software open-source, OpenStreetMaps sunt hărți libere (cam ca wikipedia), deci e bine că există alternative libere.

#3
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMr_nobody_, on 31 decembrie 2017 - 14:06, said:

Eu folosesc osmand+, e gratuit de pe f-droid. Are avantajul că poți să descarci hărți (câte vrei) și sunt mai detaliate decât alte hărți, dar google maps e o aplicație mai bună.

OsmAnd e software open-source, OpenStreetMaps sunt hărți libere (cam ca wikipedia), deci e bine că există alternative libere.
Cum l-ai luat free ca eu am dat 25 de lei pe el?

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Grija la actualizari. Neavand oameni in spate, bazandu-se strict pe voluntari, foarte multe drumuri sunt outdated (multe DJ-uri au trecut in administrarea CNAIR, ca DN-uri, sensuri giratorii noi, drumuri astfaltate, etc.).

Am vazut unele drumuri figurand exact cum erau prin 2010-2011 (neasfaltate, DJ-uri), care de prin 2015 au devenit DN-uri, asfaltate, numai bune pt. o ruta mai buna.

Deci...
OsmAnd in schimb, sta foarte bine la drumuri off-road. De ce? Multi aventurieri prefera sa editeze drumurile acelea prin padure, poteci, etc via OSM. Cred ca in Romania, pt. offroad ceva mai bun decat OsmAnd nu exista. Dar cam atat.

Edited by Rhesus, 31 December 2017 - 14:58.


#5
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostVlad_22, on 31 decembrie 2017 - 14:47, said:

Cum l-ai luat free ca eu am dat 25 de lei pe el?
În f-droid e gratis (l-au compilat din surse), în play store costă. Oricum, e bine că l-ai cumpărat, sprijini proiectul.

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View PostMr_nobody_, on 31 decembrie 2017 - 18:06, said:


ĂŽn f-droid e gratis (l-au compilat din surse), Ă®n play store costă. Oricum, e bine că l-ai cumpărat, sprijini proiectul.
Pai e o aplicatie care chiar merita cumparata plua ca si voluntarii consider ca depun o munca destul de grea!Decat sa achizitionez Sygic,care promite multe pe hartie in versiunea premium,dar am unele rezervari in privinta aplicatiei...

#7
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Eu folosesc OsmAnd+ de multi ani, in special pt GPS pietonal. Pana sa renunte astia la taxele de roaming in UE era singura aplicatie folosita de mine. Acum google maps e mai simplu de utilizat in zonele unde ai net.
Are avantaje pt trasee montane si poate fi folosit oricand ca un back-up la google maps daca nu merge net-ul. Eu unul export locatiile salvate in google maps in OsmAnd+ cand plec pe undeva si folosesc ce ma avantajeaza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate