Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hotărâre asociație locatari.

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Atata timp cat nu ai declarat si nu folosesti apartamentul inchiriat ca/pentru firma, cat timp nu prestezi vreo activitate comerciala, nu poti plati intretinere pentru mai multe persoane doar ca asa vor niste senili.
Sunt o gramada de terminati d-astia care tin caldura oprita ca sa nu plateasca mai mult la intretinere, care vor sa aiba darile platite de altii, care vor sa stie cand iti fu..i nevasta si de cate ori, de ce de atatea ori si nu de mai putine, etc ...

Edited by althea, 31 December 2017 - 18:19.
ai exagerat cu limbajul vulgar, ajunge


#56
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 15:44, said:

Pai daca tot ai venit cu exemple aiuristice pe topicul deschis tocmai de tine, am zis sa ducem discutia mai departe.

Ca sa-ti intre bine-n cap, chiriasul nu are nici o obligatie fata de tine sau de asociatie.
E obligatia proprietarului sa declare numele chiriasilor la asociatia de locatari, dar nu-i obligat sa bata din usa-n usa ca sa afle si owl1960.

Ma gandesc la apartamentele care se inchiriaza pentru 2-3 zile, cum e in Brasov, Sibiu, etc. Si turistii aia sunt trecuti in cartea de imobil?


Din nou te invit sa citesti legea 230/2007 chiriasul se supune hotararilor asociatiei de proprietari, nu are nici o derogare in acest sens, pe perioada cat locuieste acolo face cum zice asociatia de proprietari, isi plateste intretinerea, este civilizat, respecta orele de liniste, nu distruge proprietatea comuna, si nu intervine asupra apartamentului in care sta

#57
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Prietene, in lege nu scrie ca trebuie sa platesti pentru mai multe persoane decat locuiesc acolo !!!!!
Nicio asociatie de pe lumea asta nu te poate obliga la asa ceva !!!!!

Edited by shymano, 31 December 2017 - 16:03.


#58
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postshymano, on 31 decembrie 2017 - 16:02, said:

Prietene, in lege nu scrie ca trebuie sa platesti pentru mai multe persoane decat locuiesc acolo !!!!!


Nu am spus eu asa ceva!

#59
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Pai despre asta e vorba in acest topic ... si tu ne trimiti la lege.
Ca owl o da si de gard ... asta-i doar bonus.

Edited by shymano, 31 December 2017 - 16:08.


#60
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postshymano, on 31 decembrie 2017 - 16:04, said:

Pai despre asta e vorba in acest topic ... si tu ne trimiti la lege.

Nu cred ca am citit in lege acest lucru, posibil sa fie in alte norme metodologice, nu am chef sa caut acum, dar pentru cine este afectat de asa ceva, sa ceara registrul unic cu procesele verbale ale hotararilor asociatie de proprietari, acolo scrie cand s-a luat hotararea, data sedintei, cine a participat, daca a fost intrunit cvorumul etc, etc, si pe baza asta sa puna intrebarea in scris presedintelui asociatiei, care este obligat sa raspunda solicitarilor facute de PROPRIETAR, nu de chirias, si mie mi se pare o hotarare de cacat, dar am vazut blocuri unde la intretinere scria 2 persoane + caine, 3 persoane + pisica, etc adica erau si astia bagati la intretinere, pe motiv ca fac gunoi, etc, etc , traim intr-o lume nebuna si bolnava!

Edited by Platon, 31 December 2017 - 16:11.


#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPlaton, on 31 decembrie 2017 - 16:01, said:

Din nou te invit sa citesti legea 230/2007 chiriasul se supune hotararilor asociatiei de proprietari, nu are nici o derogare in acest sens, pe perioada cat locuieste acolo face cum zice asociatia de proprietari, isi plateste intretinerea, este civilizat, respecta orele de liniste, nu distruge proprietatea comuna, si nu intervine asupra apartamentului in care sta
Daca ai fi citit in urma ai fi inteles ca ma refeream la ce sugerase initiatorul, adica chiriasul are obligatia sa se legitimeze in fata locatarilor.
"Dar pe vecinul proprietar îl poate obliga asociația să prezinte o copie după contractul de închiriere și o adeverință de la anaf că e la zi cu sumele datorate statului pentru banii din chirie."
"Vecinii au dreptul măcar să întrebe sau nu au?"
"Deci chiriasul are dreptul sfânt de a nu ne da nicio informație despre el și în caz de vreun caz penal noi să pozăm în complet neștiutori în fața lui Garcea când suntem întrebați despre vecini."

In rest, ce ai citat tu e normal si de bun simt.

Edited by ericmario, 31 December 2017 - 16:17.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Daca proprietarul are domiciliul acolo, legal (pentru a plati mai pun la taxe) + chirias, sunt 2 persoane
Daca acolo pe fisa figureaza doar o persoana, mers in instanta

#63
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:01, said:

Am fost în vizită la cineva care stă cu chirie și mi-a sărit în ochi faptul că la întreținere era trecut cu două persoane(el locuiește singur) și avea în plus o taxă de 30 de lei.
Când l-am întrebat mi-a răspuns ca asociația de locatari a hotărât prin vot că cei care închiriază apartamentele să plătească la întreținere 30 de lei în plus pentru cheltuielile diverse ale blocului și o persoană în plus față de câți chiriași locuiesc în apartamentul respectiv.
Cum totul este contorizat pe apartament plătesc per număr de persoane doar cheltuielile comune pe scara blocului.
Am ramas surprins dar totodată mi-a dat o idee.
Aș vrea să se pună în aplicare și la noi în bloc pentru că din 20 de apartamente cât are blocul 6 sunt închiriate permanent.
Deranjul nostru al celor care locuim permanent este că chiriașii vin și pleacă într-un ritm amețitor și tot timpul liftul cară bagaje la greu ba chiar și mobilă.
Cum proprietarii ne-au anunțat că apartamentele vor fi închiriate permanent de acum încolo și nu e ceva temporar de ce nu i-am taxa și noi pe chiriașii care ne produc o grămadă de deranj.
Ce părere aveți?
Daca numai lifturile te deranjeaza, puneti o taxa de lift.  Cu un liftier care sa-si ia salariul de la locul de munca.

#64
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postmyshyk, on 31 decembrie 2017 - 16:43, said:

Daca numai lifturile te deranjeaza, puneti o taxa de lift.  Cu un liftier care sa-si ia salariul de la locul de munca.
Blocul în care am văzut chestiunea este un bloc vechi de pe vremea lui Ceaușescu.
Ăla blocul are o scara cu zece etaje numai cu garsoniere și două lifturi.
Dacă comuniștii au pus două lifturi înseamnă că era nevoie într-adevăr pe atunci acum este un trafic infernal la lifturi.
Eu am deschis topicul să discutăm despre acest subiect.
Eu locuiesc într-un bloc cu 4 etaje cu 20 de apartamente dintre care 6 sunt și vor fi închiriate permanent.
Dacă la noi în bloc 6 chiriași ne creează probleme nici nu vreau să mă gândesc ce o fi în sutele de blocuri cu 10 etaje din cartierele muncitorești.
După cum vedeți eu nu am deschis topicul ca voi să mă sfătuiți cum să scăpăm de chiriași și să numai calce niciunul pe acolo.
Eu am deschis topicul ca să discutam un fenomen care s-a generalizat și este deja de mare amploare mai ales în orașele mari.
Voi în schimb ați sărit cu miștoul cu acuzele și m-ați făcut comunist și în toate felurile.
Ce credeți că nu puteam să spun că am văzut la mama în bloc și că ar vrea cineva să facă și la el în blocul de vis-a-vis.
Eu am spus că vreau la mine în bloc ca să vedem ce argumente se aduc pro sau contra.
Vedeți aveți grijă că s-ar putea să se pună problema la voi la bloc și atunci va trebui să veniți cu argumente ca să nu se voteze nu cu răcnete la adresa vecinului care vine cu propunerea gen:ce te fute bă grija pe tine?
Deci continuam ca pe o arie juridică sau ca pe stadion?

#65
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce ar mai fi de discutat?
Ca tu o ti pe a ta, esti ca o placa zgariata.

Vrei sa vina chiriasii si sa-ti ceara voie sa locuiasca in acelasi bloc cu tine?

#66
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Da, chiar, trebuie sa-ti ceara tie voie sa inchirieze sau, dupa caz, sa locuiasca acolo ??
Daca fac scandal, ti-am mai zis, anuntati Politia si gata.
Dar ca-s prea multi chiriasi in bloc si se plimba cu liftul ... asta inseamna comunism, da.
Daca erau proprietari si se plimbau la fel de mult cu liftul, nu mai era o problema ??
Apropo, se plimba cu liftul cate 5 minute, de la un etaj la altul, sau merg doar pana la etajul unde locuiesc ??
Stai la etaj ?? Folosesti liftul ?? Daca da, de ce te plimbi cu el ?? Ia plateste si tu o extra-taxa ...

#67
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 17:57, said:


Ca tu o ti pe a ta, esti ca o placa zgariata.

Pe cale de consecință și tu o ții tot pe a ta deci?
Am mai deschis un topic demult cu ce facem dacă se sparge o țeavă și inundă vecinii de sub apartamentul respectiv iar proprietarii sunt plecați din localitate.
Procedura este că se închide apa pe tot blocul se cheama o firmă autorizată și deschide ușa în prezența a președintelui de asociație și doi vecini iar instalatorul face ce poate ca să numai curgă apa. După care dacă ușa nu se mai poate încuia se schimbă broască se încuie și cheia rămâne la președinte sigilată într-un plic.
Mamă să vezi acolo supermeni cu texte că apartamentul lor proprietate nu poate fi deschis nici de Dumnezeu.
Comentariile de aici bineînțeles alea pertinente pot fi folosite când veți fi puși în fața faptului împlinit adică la o viitoare ședință de locatari.
Am deschis eu topicul și v-am rugat să veniți doar cu argumente pro executare chiriași?

View Postshymano, on 31 decembrie 2017 - 18:15, said:

Stai la etaj ?? Folosesti liftul ?? Daca da, de ce te plimbi cu el ?? Ia plateste si tu o extra-taxa ...
Dacă citești postările pe sărite sau doar jumătăți de postări ce rost are să mai discutam.
Căt despre lift în unele blocuri cei de la parter plătesc liftul și reparațiile și  în altele nu platesc liftul și nici reparațiile.
Este sau nu este regulă!
Cine stabilește regula și excepțiile?


#68
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
La mulți ani, colegi! Vă doresc un an nou foarte bun, cu dorințe împlinite.


Vă rog nu vă mai împungeți, discutați cu calm. Mulțumesc.

#69
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 18:28, said:

Pe cale de consecință și tu o ții tot pe a ta deci?
Am mai deschis un topic demult cu ce facem dacă se sparge o țeavă și inundă vecinii de sub apartamentul respectiv iar proprietarii sunt plecați din localitate.
Procedura este că se închide apa pe tot blocul se cheama o firmă autorizată și deschide ușa în prezența a președintelui de asociație și doi vecini iar instalatorul face ce poate ca să numai curgă apa. După care dacă ușa nu se mai poate încuia se schimbă broască se încuie și cheia rămâne la președinte sigilată într-un plic.
Mamă să vezi acolo supermeni cu texte că apartamentul lor proprietate nu poate fi deschis nici de Dumnezeu.
Comentariile de aici bineînțeles alea pertinente pot fi folosite când veți fi puși în fața faptului împlinit adică la o viitoare ședință de locatari.
Am deschis eu topicul și v-am rugat să veniți doar cu argumente pro executare chiriași?

Defapt ce vrei sa afli? Daca e legal sa-i incarci pe chiriasi cu inca o persoana la intretinere?
Nu, raspunsul e nu e legal.

In rest, vad ca faci offtopic pe topicul tau. Posted Image

Impaca-te cu ideea ca nu e ok propunerea ta, sau intreaba un notar, avocat ce vrei tu.
Hai pa, plec la revelion. Posted Image Posted Image

#70
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Distracție plăcută și la mulți ani!
Ca aproximativ toate problemele din țara asta o să rămână și asta în coadă de pește.
Încă o dată la mulți ani tuturor!

#71
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
imi place cand discutam fiindu-ne lene sa citim o lege si normele ei. d'apoi sa o intelegem.

ca si parere personala, statul la bloc inseamna trai la comun, motiv pentru care este reglementat de o lege de inspiratie comunista. naspa.

acu eu nu zic ca e corect sau legal, dar mi se pare ca normele dau voie la asa ceva.

discutia tre sa plece de aici.
- NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, Actualizate 2016.

ART. 37
(1) Cheltuielile care sunt determinate de numărul persoanelor care locuiesc în condominiu şi nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de măsură se repartizează proporţional cu numărul de persoane care locuiesc sau desfăşoară activităţi în clădire în luna pentru care se calculează lista de plată şi reprezintă cheltuielile asociaţiei pentru: apă şi canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde menajere şi a hranei; energia electrică utilizată pentru funcţionarea instalaţiilor comune; colectarea deşeurilor menajere; vidanjare. Modul de repartizare a acestor cheltuieli se stabileşte printr-o convenţie aprobată de comitetul executiv al asociaţiei de proprietari.
(2) Convenţia prevăzută are durată nedeterminată, fiind valabilă pe toată perioada activităţii desfăşurate de deţinătorii prevăzuţi la alin. (1), şi se actualizează periodic, în funcţie de elementele noi care intervin, în funcţie de numărul persoanelor care desfăşoară zilnic activităţi în spaţiul sau apartamentul respectiv, de numărul mediu zilnic de clienţi şi de obiectul de activitate. Numărul acestora se stabileşte de deţinătorul spaţiului şi se certifică de comitetul executiv al asociaţiei de proprietari. Acest număr se utilizează pentru calculul cheltuielilor pe persoană aferente spaţiului respectiv.
(3) Convenţia precizează contribuţia proprietarului la cheltuielile asociaţiei de proprietari, cu privire la consumurile care nu pot fi înregistrate distinct pe fiecare proprietate în cauză şi care sunt determinate de activitatea desfăşurată.
(4) Convenţia completează obligaţiile proprietarului faţă de cheltuielile din cadrul asociaţiei de proprietari menţionate la art. 47 din Legea nr. 230/2007 lit. Posted Image-f).

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 15:44, said:


Ma gandesc la apartamentele care se inchiriaza pentru 2-3 zile, cum e in Brasov, Sibiu, etc. Si turistii aia sunt trecuti in cartea de imobil?
aia trebuie sa fie anuntati zilnic la politie . iti dai seama cate legi sunt in continuare comuniste 100% ?

Agenţii economici care deţin sau administrează structuri de primire turistice (hoteluri, cabane, vile, campinguri, sate de vacanţă) au obligaţia legală să asigure înscrierea tuturor turiştilor pe formularul „Fişă de anunţare a sosirii şi plecării“ pus la dispoziţie numai de Monitorul Oficial RA, conform H.G. nr. 237/2001,

ANEXA 1 NORME cu privire la accesul, evidenta si protectia turistilor în structuri de primire turistice

(9) Originalele fiselor de anuntare a sosirii s plecarii, grupate în ordine alfabetic a, se pun zilnic la dispozitie organelor de politie.
(10) Copiile de pe fisele de anuntare a sosirii si plecarii, grupate în acelasi mod ca si originalele, ramân la structurile de primire turistice, cu termen de arhivare 5 ani.

Edited by strongsss, 01 January 2018 - 19:50.


#72
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Well, am întâlnit un nea polițist de la rutieră ce închiriase vreo 4-5 imobile pe contract de comodat / pe nașpa doar ca să nu plătească impozit la stat. Ar fi ușor de verificat toți aștia cu mai multe proprietăți dacă au platit sau nu taxele la stat.

Cât despre chriașii care, vezi doamne, fac mai mult deranj ca proprietarii - în mare parte e bullshit. Frate-mio era proprietar și tot ne ținea evidența administratorul comunist cine intră - cine iasă, ne încălța la întreținere cu bani în plus și ne-a și dat pivnița la altcineva.
Aici unde stăm s-au vândut 2 apartamente - pereții la parter sunt beliți de la mobile. Și nu chiriași s-au mutat.

Hotărârea aia a asociației cu persoana în plus ar fi ilegală. Se poate face plângere la Primarie pe chestia asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate