Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hotărâre asociație locatari.

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 14:35, said:

In conditiile astea, ce motiv as avea sa-mi spionez vecinii?Posted Image
Ba, da' tu nu esti om ...
Nu te intereseaza cine o arde pe vecina ??
Daca pui taxa de protectie la intrarea in bloc, poate iti iese si tie o tura, macar o data pe saptamana ...

Edited by shymano, 31 December 2017 - 14:56.


#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In asociatia aia s-a intalnit hotul cu locatarii. Adica eu, daca stau cu chirie, platesc cat doi, iar cand cumpar acel imobil ma injumatatesc?

#39
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postshymano, on 31 decembrie 2017 - 14:47, said:

Da' de ce cu lampa-n ochi și nu cu niste fire de curent electric ??
Eventual sa-i si cresteze cu lama si sa puna niste sare ...
Și totuși suntem pe aria juridică de ce te dai în spectacol?
Deci chiriasul are dreptul sfânt de a nu ne da nicio informație despre el și în caz de vreun caz penal noi să pozăm în complet neștiutori în fața lui Garcea când suntem întrebați despre vecini.
Știați că în caz de ceva Garcea vine și cere referințe despre orice cetățean căruia i s-a deschis un dosar penal?

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 14:57, said:

1. Deci chiriasul are dreptul sfânt de a nu ne da nicio informație despre el și în caz de vreun caz penal noi să pozăm în complet neștiutori în fața lui Garcea când suntem întrebați despre vecini.

2. Știați că în caz de ceva Garcea vine și cere referințe despre orice cetățean căruia i s-a deschis un dosar penal?
1. Binenteles ca nu are nici o obligatie in fata ta, sau a altor vecini. Nu ai decat sa fierbi in suc propriu ca nu stii nimic despre chiriasul de la 3.

2. Si daca cere referinte si tu nu ai nimic de turnat se face gaura in cer?

Totusi sunt curios de unde stii tu prostiile astea cu Garcea care vine calare pe Logan si cere informatii?

Edited by ericmario, 31 December 2017 - 15:02.


#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Nu-mi spune mie ce ai dreptul sa stii sau nu despre ei, chiriasii, sau despre oricare altul din bloc.
Verificarile de securitate pentru personal sunt apanajul muncii prestate zilnic, asa ca stiu mai multe.
Vrajelile astea sunt doar deprinderi comuniste si atat.
Nu te intereseaza pe tine ce se petrece in casa omului, atata timp cat nu te deranjeaza in vreun fel.
Cand o face (muzica, zgomote, etc), exista organe care au propriile tehnici de investigare si rezolvare a situatiei.
Tu, ca simplu vecin, poti doar sa-ti dai sau nu buna ziua cu ei si atat.
Stau mai multi si nu sunt declarati ??
Se anunta proprietarul si Politia. Si se va regla situatia.
Ca proprietar, nu-ti vin musafiri in casa ?? Ce le faci, ii treci la intretinere ??????
Nu zau, mai deschideti si voi ochii, mai incercati sa ganditi putin logic.
Si, apropo de caz penal: voi n-aveti absolut nicio treaba cu cazul lui, penal sau nu.
Fiecare răspunde in fata legii pentru propriile greseli, nimeni altcineva n-are nicio legatura, mai ales ca vecin.

Edited by shymano, 31 December 2017 - 15:09.


#42
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:01, said:

Deranjul nostru al celor care locuim permanent este că chiriașii vin și pleacă într-un ritm amețitor și tot timpul liftul cară bagaje la greu ba chiar și mobilă.
Ce părere aveți?
Ei, nu-i asta.Liftul este lift si de aceea trebuie sa care greutati, ca in acest scop a fost proiectat.Problema cu liftul apare insa cand apare invidia voastra ca ala are un venit in plus fata de voi, iar rezolvarea acestei probleme incepe cu psihologul.

Edited by navistar_eagle, 31 December 2017 - 15:11.


#43
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 15:01, said:


1. Binenteles ca nu are nici o obligatie in fata ta, sau a altor vecini. Nu ai decat sa fierbi in suc propriu ca nu stii nimic despre chiriasul de la 3.

2. Si daca cere referinte si tu nu ai nimic de turnat se face gaura in cer?

Totusi sunt curios de unde stii tu prostiile astea cu Garcea care vine calare pe Logan si cere informatii?
1.Am mai explicat că se poate pe persoană fizică direct la anaf sau poliție cu un pix în mână.
2.Păi dacă nu știi nimic ce să torni dar dacă știi și e vorba de-aia care a împins-o pe fata aia la metrou de ce nu ai spune tot ce știi despre criminală.
Totuși sunt în țară asta atâția președinți și administratori de blocuri încât nu mai poate constitui un secret de stat.
Și totuși care să fie explicația că nu vă interesează ca pe scara blocului să fie totul legal și transparent.
Chiar toți nu aveți nimic în case de furat copii mici ca să vă facă cât de puțin circumspecți când vedeți oameni necunoscuți ce se învârt pe scara blocului.
Știu că nu trăim în Africa de Sud dar totuși.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 12:34, said:

Mai nou asociatia de locatari poate legitima persoane?
Nu,dar trebuie fiind obligata prin lege sa aiba evidenta exacta a persoanelor care bantuie pin bloc.

Cu nume si CNP.

#45
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 15:11, said:

Ei, nu-i asta.Liftul este lift si de aceea trebuie sa care greutati, ca in acest scop a fost proiectat.
ALO!
Stau într-un bloc nou de doar trei ani.
Liftul a fost dat în folosință după un an de zile după ce a fost gata blocul.
Când a fost dat în folosință liftul era o splendoare în inox și oglinzi și toți locatarii erau deja mutați.
Acum cabina liftului e praf doar de la mobila dusă de chiriași.
Și liftul e doar pentru persoane și nu oricâte doar 3 și alea înghesuite și fără bagaje.
Eu aș zice că e mai  degrabă pentru două persoane.

#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hotărârile Asociației = Hotărârile Proprietarilor membrii.

Cred ca e un pic la limita (e chestia de interpretare). La mine in bloc, pentru firme, se considerau 4 persoane din cauza clientilor. Pentru apartamentele închiriate "p persoana fizica" nu intreba nimeni de snatate. Doar sa fie declarati chiriasii.

#47
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postadisz, on 31 decembrie 2017 - 15:25, said:


Nu,dar trebuie fiind obligata prin lege sa aiba evidenta exacta a persoanelor care bantuie pin bloc.

Cu nume si CNP.
Ați auzit domnilor?
Domnule shymano de ce nu ne-ați informat și pe noi dacă sunteți în branșă.
Cumva stați cu chirie și îi urâți pe toți proprietarii.
Nu fiți supărat că vă decontează chiria!

Edited by owl1960, 31 December 2017 - 15:33.


#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 15:15, said:

1.Am mai explicat că se poate pe persoană fizică direct la anaf sau poliție cu un pix în mână.
2.Păi dacă nu știi nimic ce să torni dar dacă știi și e vorba de-aia care a împins-o pe fata aia la metrou de ce nu ai spune tot ce știi despre criminală.

1. Chiriasul nu are nici o obligatie in fata ta, sau celorlalti vecini. Dar tu esti liber sa faci plangere penala Parchet, politie, SRI, ANAF si la CEDO impotriva cui vrei tu. Bafta.

2. De ce nu te muti pe o banca la metrou daca tot vrei sa faci pe superman?

View Postadisz, on 31 decembrie 2017 - 15:25, said:

Nu,dar trebuie fiind obligata prin lege sa aiba evidenta exacta a persoanelor care bantuie pin bloc.

Cu nume si CNP.
Ok, si asta ii dreptul initiatorului sa legitimeze de capul lui toti chiriasii?
Eu chiar as vrea sa vina unul din asta la mine, sa ma intrebe de sanatate. Posted Image

#49
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
Cum ar fi sa fii chirias in blocul intiatorului insa sa te declari la intretinere cu numele Balu Canibalu ?
Ar mai comenta cineva ceva ? Posted Image

Ai avea tupeu sa-i bati la usa ?  si sa-ti deschida raspunzand:
Buna seara tocmai ma pregateam sa fac cina.Iti picat la timp :D

#50
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 15:34, said:


2. De ce nu te muti pe o banca la metrou daca tot vrei sa faci pe superman?

Eu chiar as vrea sa vina unul din asta la mine, sa ma intrebe de sanatate.
De ce îmi sugerezi să mă fac superman ca să mănânc bătaie de la alții care sunt deja supermeni așa ca tine.

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 15:38, said:

De ce îmi sugerezi să mă fac superman ca să mănânc bătaie de la alții care sunt deja supermeni așa ca tine.
Pai daca tot ai venit cu exemple aiuristice pe topicul deschis tocmai de tine, am zis sa ducem discutia mai departe.

Ca sa-ti intre bine-n cap, chiriasul nu are nici o obligatie fata de tine sau de asociatie.
E obligatia proprietarului sa declare numele chiriasilor la asociatia de locatari, dar nu-i obligat sa bata din usa-n usa ca sa afle si owl1960.

Ma gandesc la apartamentele care se inchiriaza pentru 2-3 zile, cum e in Brasov, Sibiu, etc. Si turistii aia sunt trecuti in cartea de imobil?

Edited by ericmario, 31 December 2017 - 15:45.


#52
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 15:30, said:

Ați auzit domnilor?
Domnule shymano de ce nu ne-ați informat și pe noi dacă sunteți în branșă.
Cumva stați cu chirie și îi urâți pe toți proprietarii.
Nu fiți supărat că vă decontează chiria!
Iar mananci aiurea, fara sa-ti fie foame ??
Pentru cunostintele tale, afla ca sunt proprietar aici, unde locuiesc.
Si unul d-ala pe care nu-l fute grija vecinilor, atata timp cat nu ma deranjeaza cu ceva.
Am avut in bloc niste chiriasi, care puneau muzica doar noaptea, pana dimineata.
S-a rezolvat cu Politia, s-au mutat instant.
Cat timp sunt declarati corect ca nr de persoane, cat timp nu fac zgomote (pentru care puteti chema Politia, in caz caz se intampla), cat timp.isi platesc intretinerea pe nr. de persoane care sunt acolo, nu mai multe, nu e treaba voastra, ca vecini, ce fac ei. Punct.

Edited by althea, 31 December 2017 - 18:18.
flame


#53
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postowl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:01, said:

Am fost în vizită la cineva care stă cu chirie și mi-a sărit în ochi faptul că la întreținere era trecut cu două persoane(el locuiește singur) și avea în plus o taxă de 30 de lei.
Când l-am întrebat mi-a răspuns ca asociația de locatari a hotărât prin vot că cei care închiriază apartamentele să plătească la întreținere 30 de lei în plus pentru cheltuielile diverse ale blocului și o persoană în plus față de câți chiriași locuiesc în apartamentul respectiv.
Cum totul este contorizat pe apartament plătesc per număr de persoane doar cheltuielile comune pe scara blocului.
Am ramas surprins dar totodată mi-a dat o idee.
Aș vrea să se pună în aplicare și la noi în bloc pentru că din 20 de apartamente cât are blocul 6 sunt închiriate permanent.
Deranjul nostru al celor care locuim permanent este că chiriașii vin și pleacă într-un ritm amețitor și tot timpul liftul cară bagaje la greu ba chiar și mobilă.
Cum proprietarii ne-au anunțat că apartamentele vor fi închiriate permanent de acum încolo și nu e ceva temporar de ce nu i-am taxa și noi pe chiriașii care ne produc o grămadă de deranj.
Ce părere aveți?
Probabil aprtamentele in chirie au si alte destinatii, gen firme, cu flux crescut de vizitatori. In acest caz, se explica.

#54
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 14:09, said:

Eu tot nu inteleg de mai trebuie cineva trecut la intretinere?
Mai exista ceva la comun?
Ma gandesc ca liftul, in cazul in care asta exista, dar in rest?

Citeste legea 230/2007 si vezi care sunt cheltuielile repartizate pe numarul de persoane, si ai sa deduci singur de ce mai trebuie "bagate persoane la intretinere"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate