Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Hotărâre asociație locatari.

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Am fost în vizită la cineva care stă cu chirie și mi-a sărit în ochi faptul că la întreținere era trecut cu două persoane(el locuiește singur) și avea în plus o taxă de 30 de lei.
Când l-am întrebat mi-a răspuns ca asociația de locatari a hotărât prin vot că cei care închiriază apartamentele să plătească la întreținere 30 de lei în plus pentru cheltuielile diverse ale blocului și o persoană în plus față de câți chiriași locuiesc în apartamentul respectiv.
Cum totul este contorizat pe apartament plătesc per număr de persoane doar cheltuielile comune pe scara blocului.
Am ramas surprins dar totodată mi-a dat o idee.
Aș vrea să se pună în aplicare și la noi în bloc pentru că din 20 de apartamente cât are blocul 6 sunt închiriate permanent.
Deranjul nostru al celor care locuim permanent este că chiriașii vin și pleacă într-un ritm amețitor și tot timpul liftul cară bagaje la greu ba chiar și mobilă.
Cum proprietarii ne-au anunțat că apartamentele vor fi închiriate permanent de acum încolo și nu e ceva temporar de ce nu i-am taxa și noi pe chiriașii care ne produc o grămadă de deranj.
Ce părere aveți?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Mi se pare ilegal....

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:01, said:


Ce părere aveți?
Neamuri proaste....


#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Data in judecata, asociatia aia va plati de o va gasi dracii ...
Nu-i problema ta, ca proprietar al unui apartament intr-un bloc, ce tip de locuitor e vecinul, proprietar sau chirias.
Aia sunt prea idioti de au acceptat sa plateasca persoane in plus ...

#5
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Serafim606, on 31 decembrie 2017 - 12:16, said:

Neamuri proaste....
Nu știu cum sunt locatarii din blocul respectiv dacă sunt sau nu neamuri proaste dar la mine în bloc neamuri proaste sunt doar chiriașii.
Noi vecinii ne cunoaștem toți între noi ne salutăm și ne respectăm.
Chiriașii se comportă de parcă ei plătesc chiria tuturor locatarilor și nu e așa pe banii pot să își permită orice.


#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 shymano, on 31 decembrie 2017 - 12:23, said:

Data in judecata, asociatia aia va plati de o va gasi dracii ...
Nu-i problema ta, ca proprietar al unui apartament intr-un bloc, ce tip de locuitor e vecinul, proprietar sau chirias.
Aia sunt prea idioti de au acceptat sa plateasca persoane in plus ...


Stai linistit, oamenii aia nu sunt fraieri, de regula unde sunt apartamente multe de inchiriat sunt si foarte multe persoane care se vantura de colo colo, in sensul ca la intretinere este trecuta o singura persoana si in casa stau 5-6, nu spun ca sunt de acord cu regula respectiva, eu personal cred ca au avut probleme de genul asta, si acum sufla si in iaurt

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce bine ca la mine in bloc nu avem asociatie de locatari...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:01, said:

Am fost în vizită la cineva care stă cu chirie și mi-a sărit în ochi faptul că la întreținere era trecut cu două persoane(el locuiește singur) și avea în plus o taxă de 30 de lei.
Când l-am întrebat mi-a răspuns ca asociația de locatari a hotărât prin vot că cei care închiriază apartamentele să plătească la întreținere 30 de lei în plus pentru cheltuielile diverse ale blocului și o persoană în plus față de câți chiriași locuiesc în apartamentul respectiv.
Ce părere aveți?

Nu e normal dar, in practica s-a dovedit, ca intr-un apartament inchiriat in care locuieste o singura persoana se perinda tot felul de lume: ba prietena chiriasului care nu locuieste permanent dar se muta uneori cu saptamanile in imobil si uita sa mai plece, ba prietenii chiriasului care sunt prezenti aproape zilnic si o ard boschetareste... Tot felul de situatii.  In mod normal, intr-un apartament contorizat, consumurile sunt clar consolidate, dar intr-o scara in care sunt 10 apartamente inchiriate sau mai multe, si toti o ard boschetareste cu liftul, lasa becuri aprinse prin scara, genereaza gunoi  sau altele similare, e normal ca va exista o diferenta de cheltuieli in scara si ceilalti proprietari nu vor fi de acord sa le plateasca.

Cum bine spunea cineva mai sus - o mare a parte a chiriasilor sunt kknari si nesimtiti de-a dreptul, fac si zogmot, umbla noaptea, trantesc usi o freaca boschetareste.
Chiar si cand pleaca de acasa lasa pe cineva sa locuiasca acolo... Ori imobilul e un spatiu de locuit, totusi... Lumea se odihneste, merge la munca, exista pensionari, exista copii care dorm noaptea... nu poti s-o arzi tot intr-o distractie, la bloc.

Edited by rosix, 31 December 2017 - 12:32.


#9
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 shymano, on 31 decembrie 2017 - 12:23, said:


Nu-i problema ta, ca proprietar al unui apartament intr-un bloc, ce tip de locuitor e vecinul, proprietar sau chirias

Dar pe vecinul proprietar îl poate obliga asociația să prezinte o copie după contractul de închiriere și o adeverință de la anaf că e la zi cu sumele datorate statului pentru banii din chirie.
Și încă ceva viza de flotant e facultativă pentru chiriași?

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:30, said:

Dar pe vecinul proprietar îl poate obliga asociația să prezinte o copie după contractul de închiriere și o adeverință de la anaf că e la zi cu sumele datorate statului pentru banii din chirie.
Asociatia de locatari poate emite hotarari judecatoresti? Posted Image

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:30, said:

Și încă ceva viza de flotant e facultativă pentru chiriași?
Mai nou asociatia de locatari poate legitima persoane?

#11
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 ericmario, on 31 decembrie 2017 - 12:34, said:


Asociatia de locatari poate emite hotarari judecatoresti?

Mai nou asociatia de locatari poate legitima persoane?

Asociația poate emite reguli hotărâte prin votul direct al locatarilor.
Sigur că asociația nu poate legitima persoane dar are voie să întrebe la poliție dacă chiriașii au sau nu viză de flotant?

#12
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Ca să fiți lămuriți citiți, vă rog, legea și normele ei de aplicare:

http://www.euroavoca..._Legea_230_2007
http://www.euroavoca...ctualizate_2016

Din nu știu care motiv link-urile către lege mă trimit tot la Norme. Poate-s mai neștiutor. Căutați LEGEA nr. 230/2007, Actualizata 2017, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari Actualizata prin: Legea 17/2016 pentru modificarea si completarea Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.

Edited by Rubin1977, 31 December 2017 - 12:51.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:38, said:

Asociația poate emite reguli hotărâte prin votul direct al locatarilor.
Sigur că asociația nu poate legitima persoane dar are voie să întrebe la poliție dacă chiriașii au sau nu viză de flotant?
Asociatia se poate sterge in partea dorsala cu hotararile ei.
Si politia se va conforma imediat, si va pune la dispozitia asociatiei toate documentele pe care aceasta le solicita. Ca doar asociatia e Parchetul de pe langa Judecatorie.

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Terminati cu prostiile astea ...
Am in bloc o gramada de idioti, care fac scandal cand se imbata, care dau muzica tare si tot asa.
Si sunt proprietari !!!
Care-i diferenta intre ei si chiriasi ??
Niciuna !!!
Daca omul e idiot, nu conteaza ce calitate are, proprietar sau nu.
Pentru asta exista lege ... zgomote, oameni mai multi care locuiesc acolo ... Politia se ocupa de astea, nu baba de la 3.
In cel mai rau caz se sesizeaza Politia, cum ca acolo locuiesc fara forme legale mai multi oameni.
Apoi organul face verificari.
Sa vezi atunci surprize, cand aia de se perinda p-acolo vor aduce hartie de la asociatia unde locuiesc, cum ca platesc intretinerea acolo.
Si, brusc, nimeni nu are ce sa le faca, pot trece p-acolo zilnic.
Mai aveam eu niste curiosi d-astia, atat la mine in bloc, cat si la maica-mea.
Ii futea pe ei grija de ce vin surorile mele pe la mine toata ziua, sau de ce ne ducem noi pe la maica-mea mereu.
Stam la 2 blocuri distanta ... A trebuit sa treaca destul de multa vreme pana au realizat cat sunt de prosti.

Edited by shymano, 31 December 2017 - 12:49.


#15
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 ericmario, on 31 decembrie 2017 - 12:42, said:


Asociatia

De ce ești așa de agresiv?
Aici discutăm discuții și nu hotărâm nimic.
Dacă dezbatem subiectul putem învață una alta.
Spre exemplu dacă cineva la ședința cu toți locatarii va fi pus în fața faptului împlinit dacă să voteze sau nu o hotarare ca asta din topic poate va ști sau nu ce are de făcut.
Dar dacă citește un topic unde au discutat deja 10 oameni despre asta deja are o idee despre ce ar trebui să zică.
Așa că te rog fără părți dorsale pe aria juridică!

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:52, said:

De ce ești așa de agresiv?
Aici discutăm discuții și nu hotărâm nimic.
Dacă dezbatem subiectul putem învață una alta.
Spre exemplu dacă cineva la ședința cu toți locatarii va fi pus în fața faptului împlinit dacă să voteze sau nu o hotarare ca asta din topic poate va ști sau nu ce are de făcut.
Dar dacă citește un topic unde au discutat deja 10 oameni despre asta deja are o idee despre ce ar trebui să zică.
Așa că te rog fără părți dorsale pe aria juridică!
Ok, hai sa discutam chestii reale, adevarate, fara inventii. Ce zici?
Deci fara "asociatia poate obliga proprietarul sa prezinte copie...", nu. Nu il poate obliga.
La fel cum nu poate sa intrebe la politie ceva despre chiuriasi. Poate sa-i reclame, atat.

Altfel s-ar putea sa induci oamenii in eroare, in legatura cu ce poate face asociatia de locatari.

#17
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 shymano, on 31 decembrie 2017 - 12:47, said:


In cel mai rau caz se sesizeaza Politia, cum ca acolo locuiesc fara forme legale mai multi oameni.
Apoi organul face verificari.

Organul poate verifica doar întrebând:Bună ziua locuiți aici? Da locuiesc aici. Bine vă rog buletinul! A pai văd că dumneavoastră locuiți la Pitești nu în blocul ăsta din București.
Și pe baza propriei declarații îți dă amendă că nu ți-ai actualizat domiciliul în buletin.
Dar dacă știi răspunzi:Nu eu nu locuiesc aici eu locuiesc la Pitești dar am trecut pe aici să mai aerisesc apartamentul  pe care l-am cumpărat acum 5 ani.
Dar ce te faci dacă Garcea întreabă la asociație dacă locuiești sau nu acolo și după aia te întreabă de ce ați făcut o mărturie mincinoasă?

Edited by owl1960, 31 December 2017 - 13:08.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 owl1960, on 31 decembrie 2017 - 12:30, said:

Dar pe vecinul proprietar îl poate obliga asociația să prezinte o copie după contractul de închiriere și o adeverință de la anaf că e la zi cu sumele datorate statului pentru banii din chirie.

Imi pare rau ca nu am observat mai devreme partea bolduita.
Deci prietene, de ce ar fi interesata asociatia de locatari daca proprietarul si-a platit sau nu datoriile catre ANAF?

Asta e mentalitate comunista, fara suparare. Capra vecinului pe locul 1.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate