Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

ce turbine de vant in genul asta cunoasteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Grup: Senior Members
Au una mare de tot, cum rotesti acel mamut?
O solutie exista, o cale ferata circulara in jurul pilonului central.
Exista si se aplica la antene directive mari.
Marea problema insa este cealalta, ce faci cu ea pe timp de furtuna?
La 1mp forta portanta la 150Km/h este de aproximativ 100Kg.
Asa se calculau la noi elementele supuse furiei atmosferei, se considera ca maximul de vint este 150Km/h
La citi zeci sau sute de mp are acel tub Venturi e cam greu sa`l tii in picioare la 50-70m inaltime....
Asta e o mare problema, e mai simplu sa tii in functionare  o elice cu diametrul de 30-50m decit un tub cu acelasi diametru si o elice de 5m diametru.

karax

karax

Guru Member

View PostIon_Bumbu, on 31 decembrie 2017 - 16:40, said:

Eu cred ca glumesti!
Nu glumesc deloc. Acea chestie din fata trebuie doar sa nu aiba portanta ca sa zboare in rest poate bloca partial "gura" chestiei aleia. Altfel cladirile cum sunt construite ca sa nu zboare la furtuna?
Sau daca nu cu o gura "reglabila" in care ii micsorezi suprafata portanta pentru a nu zbura....ceva gen pliezi ca evantaiul

Daca nu crezi ca se poate, uite ceva pe sistemul asta
https://www.youtube.... foldable table
Numai ca aplicat la un tub ....

Sau pur si simplu pliezi sa nu mai aiba forma de trompeta pentru a capta pe sistemul presiunii. Sau ai niste "gauri" pe care le descoperi pentru a scadea portanta in tub....
Solutii sunt...

Sau daca nu pur si simplu inchizi tubul si scoti turbina afara ca o simpla eoliana ....

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

La diametre de 30-50m si inaltimi la fel?
Glumesti

Super Chief

Super Chief

Senior Member

View PostXORIAN_L, on 31 decembrie 2017 - 11:39, said:

Se pare ca viitorul este energia solara mai degraba decat eoliana. Panourile solare nu au parti in miscare. Deasemenea fotovoltaicele se preteaza la miniaturizarea componentelor ceea ce duce la o ieftinire continuua. Graficile arata o dublare la fiecare 2 ani a procentului de energie solara (la nivel global) si la fecare 4 ani pentru eoliana.

Corect, dar ... Panourile solare pe coasta Norvegiei? Sau eoliene în Spania?

Sa nu mai zic că eoliana își "scoate" banii și noaptea. Zic eu.

karax

karax

Guru Member

View PostIon_Bumbu, on 31 decembrie 2017 - 21:29, said:

La diametre de 30-50m si inaltimi la fel?
Glumesti
Construirea si functionarea unui tokamak ti se pare mai simpla?

Si parca vorbeam ca chestiile astea pot fi puse la inaltimi mai mici

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Offtopic.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postmyshyk, on 31 decembrie 2017 - 16:48, said:

Nu ai impresia ca daca erau rentabile, s-ar fi si construit deja? Ori, daca nu s-au construit, au ele ceva hiba. Probabil ceva legat de profit.

la un vanticel mai mare (sa zicem un 40km/h) sunt la pamant, :lol:

theMisuser

theMisuser

Cetatean European.

O varianta mai buna de turbina Bernoulli ar fi in forma de OZN.
Nu mai are probleme de orientare, e mai mica de inaltime si deasupra se pot monta celule solare.

Attached File  ufo wind turbine.png   6.06K   8 downloads

ps - daca devine asta megainventie si se imbogateste careva imi ii tai venele Posted Image

karax

karax

Guru Member

Si nici n-are probleme de portanta. bravo themisuser!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

View PostTsunnnami, on 01 ianuarie 2018 - 16:47, said:

la un vanticel mai mare (sa zicem un 40km/h) sunt la pamant, Posted Image
Sau spre exemplu am putea pune niste spoilere ca la masinile de f1 care sa le tina pe sol cand bate vantul?

Spoilere calculate din orice parte ar bate vantul.

Calculat de asa natura incat sa anuleze forta portanta. Interesant ...nici macar nu mi-am dat seama cum a venit asta

karax

karax

Guru Member

Sau daca nu merge cu spoiler se poate gasi o forma de stabilizare bazata tot pe anularea fortelor. Ma rog nu stiu cum ar trebui sa fie construit insa se pot face studii de aerodinamica in laborator si tunele.

karax

karax

Guru Member

Un exemplu mai bun ar fi aripile unui avion care creaza portanta in sus. Ei bine inversul lor creeaza o forta de impingere spre sol.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

De fenomenul de flambare ai auzit?
De fenomenul de "rafale" ai auzit?

Daca zic ca nu mere, de ce insisti?

karax

karax

Guru Member

Explica...poate gasesc o solutie si la alea

View PostTsunnnami, on 03 ianuarie 2018 - 13:11, said:

De fenomenul de flambare ai auzit?
De fenomenul de "rafale" ai auzit?

Daca zic ca nu mere, de ce insisti?
M-am uitat si zice ca buckling e exact ce cautam sa rezolv. In speta forma si aerodinamica chestiei asteia va fi calculata de asa natura incat sa anuleze orice forte de tensionare din orice pozitie. Bineinteles trebuie un model computerizat pentru asta si apoi testat in tunel cu vant din toate directiile. La final forma optima va fi aleasa.

Iete aici
https://en.wikipedia...nd_effect_(cars)

Ia citeste aici
http://nvlpubs.nist....l20p697_A2b.pdf

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Mie nu-mi trebuie sa citesc, eu STIU lucrurile astea si in romana si in engleza, am si lucrat cu ele, am si proiectat.
De flambare ti-am scris sa nu cumva sa crezi ca ai descoperit focul cu aripa ta portanta.
Iti mai zic daca vrei.
De vibratii ai auzit? De rezonanta?

Eu ii spun generatiei google care stie tot, ca NU RENTEAZA ceea ce vrei tu sa faci.
Tu n-ai terminat nici liceul.

Daca nu stii, intreaba, nu veni cu prostii de genul:
"In speta forma si aerodinamica chestiei asteia va fi calculata de asa natura incat sa anuleze orice forte de tensionare din orice pozitie"

"trebuie un model computerizat pentru asta"
trebuie pe dracu, asta trebuie.
cine si cum crezi tu ca se face asa ceva?
Te-ai uitat la "How it is made" si gata, stii.

Casca ochii la ce EXISTA si gandeste-te ca e un MOTIV pentru care morile de vant au forma aia.
Apoi, pleaca initial de la GENERATOR, de la cerintele generatorului, nu de la vant

karax

karax

Guru Member

Pai si ce e cu vibratiile si rezonanta? Evident tubul acela va fi facut de asa natura incat sa anuleze sau sa dea alta forma turbulentelor interioare.

Sigur ca trebuie facute niste calcule privind devierea vantului si a rafalelor. Sunt unghiuri si etc. Insa vantul in prezenta unei anumite forme poate fi directionat oricum. Fiecare forma directioneaza intr-un fel. Sigur, pana la urma se ajunge la concluzia ca sunt multiple fenomene in interiorul tubului asa ca trebuie sa adaugi n chestii. Chiar si asa comparativ cu un tokamak pare simplu si ieftin.

Daca e vorba de ground effect uite ai putea face si pe asa ceva o forma de energie. Ai o aripa de avion care creeaza o forta in jos sau sus cu vantul care trece pe langa. Asta va misca un piston sau o teava de fier ce se afla pe arcuri. Mecanismul se misca inainte si inapoi , revenind la poozitia initiala. Acest ground effect poate fi cat mai pronuntat mai ales daca folosim si astfel de constructii gen venturi effect inaintea lui.

Uite daca pui chestia asta in interiorul invelox s-ar putea sa apara rezultate.

maccip

maccip

46 ani

Puterea debitata de o eoliana, e proportionala cu forta ori deplasarea(a ceva) sau momentul cinetic ori turatia(a altceva). Fofeaza tre sa se opuna miscarii vantului cu o forta proportionala cu puterea debitata. Ca atare, piciorul eolienei trebuie sa suporte o forta de incovoiere proportionala cu puterea debitata de turbina.
Asadar vrajeli suspendate de fire in aer, n-or sa produca nimic.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postkarax, on 03 ianuarie 2018 - 17:34, said:

Pai si ce e cu vibratiile si rezonanta? Evident tubul acela va fi facut de asa natura incat sa anuleze sau sa dea alta forma turbulentelor interioare.

Sigur ca trebuie facute niste calcule privind devierea vantului si a rafalelor. Sunt unghiuri si etc. Insa vantul in prezenta unei anumite forme poate fi directionat oricum. Fiecare forma directioneaza intr-un fel. Sigur, pana la urma se ajunge la concluzia ca sunt multiple fenomene in interiorul tubului asa ca trebuie sa adaugi n chestii. Chiar si asa comparativ cu un tokamak pare simplu si ieftin.

Daca e vorba de ground effect uite ai putea face si pe asa ceva o forma de energie. Ai o aripa de avion care creeaza o forta in jos sau sus cu vantul care trece pe langa. Asta va misca un piston sau o teava de fier ce se afla pe arcuri. Mecanismul se misca inainte si inapoi , revenind la poozitia initiala. Acest ground effect poate fi cat mai pronuntat mai ales daca folosim si astfel de constructii gen venturi effect inaintea lui.

Uite daca pui chestia asta in interiorul invelox s-ar putea sa apara rezultate.

pana la urma tu de ce ai deschis subiectul asta?
Am vreun amic ca re vrea sa ma tii ocupat?
Ai inceput modest si realist:
"Credeti ca acest design are capacitatea sa faca din energia vantului una sustenabila si eficienta comparativ cu cea nucleara?"

Si-acum ma iei ca stii cum sa anulezi efectul vibratiilor, efectul solului, efectul rafalelor, efectul vantului nedirectionat pe care stii tu sa-l directionezi....
Ia ceea ce crezi TU ca merge si compara cu o moara de vant EXISTENTA, ca eficienta (cost, randament)

Eu ti-am zis ca nu mere. 2 considerente.
Unul de bun simt, daca exista posibilitatea SE FACEA, nu te asteapta nimeni pe tine sa le dai idei, s-a facut studiul asta inainte, se cheltuie miliarde de dolari pentru fabricatia, instalarea si intretinerea centralelor eoliene, poti imagina miliarde de dolari?

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Sund_mpazdziora.JPG/1024px-Sund_mpazdziora.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Al doilea, tehnic.
Tu vrei sa construiesti o magaoaie care foloseste un fuior de aer cu o energie mica pe care tot vrei sa sudezi forme, FARA sa ai scopul in cap.
Scopul trebuie sa fie: energia vantului sa fie transformata in electricitate, deci, iti trebuie un generator.
Ai specificatia generatorului ala?
Care e regimul turatiilor?, cum faci reducerea turatiei? calculul energiei?
De acolo trebuie sa incepi nu de la formula 1 pentru flambarea cu succes a axului draciei

mai intreb o data, CARE E SCOPUL SUBIECTULUI TAU?
VREI TU SA CONSTRUIESTI ASA CEVA?

karax

karax

Guru Member

In principiu ma intereseaza si forme alternative de productie a energiei. Pentru ca spre deosebire de fuziune astea pot fi puse in functiune relativ repede si asta ar insemna ca scapam mai devereme de criza petrolului ce va veni. In principiu o sa avem mai multa independenta fata de rusia

Cum care e reducerea turatiilor? Asta ar fi extrem de simplu daca adaugi niste pinioane ca la bicicleta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate