Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

ce turbine de vant in genul asta cunoasteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

karax

karax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am gasit ceva pe net legat de turbine bazate pe principiul lui bernoulli
https://www.jamesdys...i-wind-turbine/
Mai stiti si alte firme care produc asa ceva? Cu cat credeti ca reduce costurile o astfel de turbina? Credeti ca acest design are capacitatea sa faca din energia vantului una sustenabila si eficienta comparativ cu cea nucleara si pe resurse neregenerabile?

XORIAN_L

XORIAN_L

Senior Member

Se pare ca viitorul este energia solara mai degraba decat eoliana. Panourile solare nu au parti in miscare. Deasemenea fotovoltaicele se preteaza la miniaturizarea componentelor ceea ce duce la o ieftinire continuua. Graficile arata o dublare la fiecare 2 ani a procentului de energie solara (la nivel global) si la fecare 4 ani pentru eoliana.

rich1974

rich1974

Guru Member

principiul asta il stiu mai demult. cum dracu a descoperit asta tocmai acum apa calda.
sunt niste inconveniente, zic eu: gabaritul mare al instalatiei o face sensibila la factorii de mediu. de asemenea, mi se pare greu sa fie orientata pe directia vantului.

karax

karax

Guru Member

Am gasit pe wikipedia un tip de turbine, foarte performante , care insa nu pot functiona din cauza...capitalismului
https://en.wikipedia...eration_turbine
Mai precis costul initial de constructie si instalare e destul de mare ceea ce scade profitul altfel turbinele in sine produc mai mult decat cele conventionale.

View Postrich1974, on 31 decembrie 2017 - 11:52, said:

principiul asta il stiu mai demult. cum dracu a descoperit asta tocmai acum apa calda.
sunt niste inconveniente, zic eu: gabaritul mare al instalatiei o face sensibila la factorii de mediu. de asemenea, mi se pare greu sa fie orientata pe directia vantului.
Am putea avea un design gen glob cu fante in 360 grade care sa directioneze spre aceeasi turbina.

Check this out
http://www.machinede...-generate-power

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

Asa eoliana n`am vazut si nici nu cred sa vad in functiune.
Teoretic e OK insa cum gaia invirti monstrul ala pe directia vintului, cum o protejezi la furtuna?
Pui in drapel elicea da ce faci cu ajutajul?

realduc

realduc

traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

nu exista nimic la scara comerciala ! ...
este doar un vis frumos la fel ca eolienele verticale !
desi ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kldA4nWANA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by realduc, 31 December 2017 - 12:03.

karax

karax

Guru Member

View PostIon_Bumbu, on 31 decembrie 2017 - 11:57, said:

Asa eoliana n`am vazut si nici nu cred sa vad in functiune.
Teoretic e OK insa cum gaia invirti monstrul ala pe directia vintului, cum o protejezi la furtuna?
Pui in drapel elicea da ce faci cu ajutajul?
Adica? Ce problema e cu ajutajul? Ai putea avea pe acelasi principiu un dispozitiv care INCETINESTE vantul plasat in fata ajutajului automat in momentul in care viteza vantului creste

ericmario

ericmario

Fenomembru

Cam asa?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mpUPlHx_2gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

karax

karax

Guru Member

La drept vorbind din cate am invatat eu din fizica si chimia asta , sa produci miscare ca sa prroduci energie electrica e extrem de simplu
Plecand spre exemplu de la asa ceva
https://www.msdsonli...tive-substance/
Imi si inchipui ca poate ai putea face o un fel de reactor in care substante  se combina pentru a avea o reactie puternica , produsii reactiei sunt colectati si reintrodusi prin alte cateva reactii in sistem. Astfel ai avea practic aceleasi substante mereu , minus pierderile. Fara eliberare in aer de substante.
Numai ca din cate am invatat eu din fizica si chimia asta , sunt alte probleme care apar si care fac improbabila folosirea lor.

Nimic nu e asa de usor cum pare la prima vedere.

Edited by karax, 31 December 2017 - 12:28.

karax

karax

Guru Member

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 12:22, said:

Cam asa?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mpUPlHx_2gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai putea imbunatati designul daca palnia aia din spate ar avea marime adaptabila, in asa fel incat proportiile sa se mentina si sa se adapteze la diverse viteze ale vantului.

ericmario

ericmario

Fenomembru

Eu n-as putea imbunatati nimic, pentru ca nu-i proiectul meu.
Pe de alta parte, cred ca oamenii aia au facut ei ceva calcule.

karax

karax

Guru Member

Nu-i bai , dau de la mine ,fie si asa ,chiar daca nu e proiectul meu.

cspot

cspot

Guru Member

View PostXORIAN_L, on 31 decembrie 2017 - 11:39, said:

Se pare ca viitorul este energia solara mai degraba decat eoliana. Panourile solare nu au parti in miscare. Deasemenea fotovoltaicele se preteaza la miniaturizarea componentelor ceea ce duce la o ieftinire continuua. Graficile arata o dublare la fiecare 2 ani a procentului de energie solara (la nivel global) si la fecare 4 ani pentru eoliana.

Nu stiu despre ce miniaturizare vorbesti !!
      Energia solara care cade pe unitatea de suprafata este aceeasi indiferent cata miniaturizare faci. Cantitatea de energie captata este direct proportionala cu suprafata panourilor.

karax

karax

Guru Member

Sunt unele panouri care au o tehnologie bazata pe efect termoelectric.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View Postkarax, on 31 decembrie 2017 - 11:55, said:

care insa nu pot functiona din cauza...capitalismului
Sa lasam abureala... trebuie sa fie eficiente tehnic cat si la costuri, daca ambele conditii sunt indelinite, merg in productie de serie.

View Postericmario, on 31 decembrie 2017 - 12:22, said:

Cam asa?
E practic inversul unui compresor de motor de aviatie cu reactie. Aerul invrteste turbina fata de motor unde el invarteste turbina.

Edited by andreic, 31 December 2017 - 15:41.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

View Postkarax, on 31 decembrie 2017 - 12:07, said:

Adica? Ce problema e cu ajutajul? Ai putea avea pe acelasi principiu un dispozitiv care INCETINESTE vantul plasat in fata ajutajului automat in momentul in care viteza vantului creste

Eu cred ca glumesti!

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

View Postkarax, on 31 decembrie 2017 - 11:29, said:

Am gasit ceva pe net legat de turbine bazate pe principiul lui bernoulli
https://www.jamesdys...i-wind-turbine/
Mai stiti si alte firme care produc asa ceva? Cu cat credeti ca reduce costurile o astfel de turbina? Credeti ca acest design are capacitatea sa faca din energia vantului una sustenabila si eficienta comparativ cu cea nucleara si pe resurse neregenerabile?

O prostie, nu are nici un fel de eficienta

myshyk

myshyk

Guru Member

Nu ai impresia ca daca erau rentabile, s-ar fi si construit deja? Ori, daca nu s-au construit, au ele ceva hiba. Probabil ceva legat de profit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate