Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Care credeți că este cea mai bună școală auto din București?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
PSA101

PSA101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.12.2017
Urmează să încep școala auto în această primăvară însă nu știu ce școală să urmez.
Mi-ar fi utile ceva păreri de la persoane ce au obținut permisul auto de curând.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vorbeste in cercul de prieteni. Eu am facut cu un instructor independent care avea locuri libere. Era la ACR (care, apropos, in Bucuresti au si scoală, pe lângă poligonul propriu).

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu conteaza scoala conteaza instructorul.

Edited by SpeedDemon, 31 December 2017 - 07:34.


#4
clepsidra2018

clepsidra2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2017
Precum si dorinta, capacitatea si receptivitatea cursantului.

#5
PSA101

PSA101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.12.2017

 SpeedDemon, on 31 decembrie 2017 - 07:34, said:

Nu conteaza scoala conteaza instructorul.

 clepsidra2018, on 31 decembrie 2017 - 09:27, said:

Precum si dorinta, capacitatea si receptivitatea cursantului.

bănuiesc că unele şcoli auto au şi instructori mai buni, la fel cum altele au instructori mai proşti. Alţii probabil te învaţă mai bine, alţii sunt atenţi la alte subiecte.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Practic ai nevoie de el sã te poți plimba pe drumurile publice
Tu dacã nu vrei permis, nu-l iei.

Dar dacã vrei cu adevãrat, te învãțãm noi aici.
El sã te învețe doar tricurile de depunctare ale polițistului...atît!

Edited by sarac.lipit, 31 December 2017 - 10:05.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta pe topinstructoriauto si alege unul cu procent +90% si care are cel putin 100 cursanti in 2016 facuti. Insa la asa unul, greu patrunzi si greu faci toate orele.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Banele ...conteaza politistul cu care dai "strada" . Daca ala vrea sa incurce , nici Lewis Hamilton nu ia permisul .

#9
PSA101

PSA101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.12.2017
Ok, am înţeles.
Puteţi da T.C.

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Procentaj mare , fie preda mai mult la camioane si autobuze, adica la soferi ce au deja experienta, fie are aranjamente necurate. Nu poti sa ai toti elevii perfecti. Eventual te tine mult si bine la ore suplimentare pana iti semneaza dosarul, nu stiu cat e exact de legala treaba.

Edited by SpeedDemon, 31 December 2017 - 11:02.


#11
clepsidra2018

clepsidra2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.12.2017
PSA101
Cauta sa obtii permisul pe bune.
Orice spaga data acum, in traficul din ziua de azi, se intoarce impotriva ta. Esti singurul in masura sa raspunzi de tine si de cei pe care-i transporti.
Cu totii dorim sa te avem coleg de trafic domestic si bine pregatit.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Scoala doar te invata sa-ti poti lua permisul, atat, conducerea se invata dupa obtinerea permisului, cu cat mai multi km rulati si sa te pui in toate situatiile posibile, cine stie sa conduca in Bucuresti, in provincie va merge fluierand.

In primii 1-2 ani e bine sa te insoteasca in dreapta un sofer cu experienta, pana iti formezi reflexele, indemanarea si scapi de trac. Pe urma, singur taica, asa inveti, chiar si cu mici accidente.

#13
PSA101

PSA101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.12.2017

 clepsidra2018, on 31 decembrie 2017 - 12:05, said:

PSA101
Cauta sa obtii permisul pe bune.
Orice spaga data acum, in traficul din ziua de azi, se intoarce impotriva ta. Esti singurul in masura sa raspunzi de tine si de cei pe care-i transporti.
Cu totii dorim sa te avem coleg de trafic domestic si bine pregatit.
Nu mă gândeam să dau şpagă, mă păcălesc pe mine prin treaba asta, prefer să pic o dată sau de 2 ori şi să îl iau cinstit.

 Neaceasca85, on 31 decembrie 2017 - 13:09, said:

Scoala doar te invata sa-ti poti lua permisul, atat, conducerea se invata dupa obtinerea permisului, cu cat mai multi km rulati si sa te pui in toate situatiile posibile, cine stie sa conduca in Bucuresti, in provincie va merge fluierand.

In primii 1-2 ani e bine sa te insoteasca in dreapta un sofer cu experienta, pana iti formezi reflexele, indemanarea si scapi de trac. Pe urma, singur taica, asa inveti, chiar si cu mici accidente.
Mă gândeam ca în primii ani să iau şi o maşină mai ieftină ca să nu mă doară sufletul la accidente :)))

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai liniștit, priblema nu e doar la tine. Când m-am urcat prima data la volan eram singur cu lămâie si număr de provincie (luasem carnetul de 4 luni si ma rugasera niste rude daca pot sa le tin masina sub ochi într-o parcare, plecau in Italia 2 săptămâni si nu vroiau sa se trambaleze cu trenul sau sa plătească parcarea cat nu face). Stii ca aveam morcovul cu tot cu frunze, chiar daca de la Otopeni la Scânteia stiam drumul ca in palma.

Incidente vei putea avea oricând. Eu am avut unul luna trecuta. Ma intorceam de la mama soacra si la Gara de nord (înainte s-o iei pe lângă Ministerul transporturilor) a început sa mă împingă un troleu. Motivul: nu m-a vazut. Se asigura la dreapta pentru cedeaza trecere... Carnetul îl am din 2013 si masina din vara lui 2016.

#15
mioarad_arc

mioarad_arc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2018

 PSA101, on 31 decembrie 2017 - 07:02, said:

Urmează să încep școala auto în această primăvară însă nu știu ce școală să urmez.
Mi-ar fi utile ceva păreri de la persoane ce au obținut permisul auto de curând.

Bună, eu mi-am luat permisul de o lună și deja conduc decent și sunt f mulțumită de mine și de faptul că nu am prea mari emoții. Am făcut cu Iulian Delcea, de la First Drive - poți să-i vizitezi sau să mergi de test, o dată, la un curs de legislație (el ține și unele cursuri de legislație) ca să vezi cu ochii tăi ce tip de om e. Ți-l recomand cu căldură - cât am condus cu el în dreapta nu a vorbit niciodată urât sau cu nervi și e mega smart la o grămadă de detalii astfel încât să înveți în ritmul tău. Pt mine a fost un profesor perfect, și ca metodă și ca atitudine, răbdare, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate