Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ventilator placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017
salut. Am o unitate cu placa video ceva mai veche si slaba pe care o folosesc pt munca dar problema este ca se incalzeste placa video destul de tare. M-am uitat la ea si sistemul de racire este un raditor ca sa zic asa dar am vazut  ca placa  are o mufa care cred ca este pt a conecta ventilator. Se poate asa ceva ? si daca da unde fixez ventilatorul?
ps. Placa este un nvidia gainward 210

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011
Poti sa-i pui orice ventilator fixat de radiatorul placii video cu 2 sau 3-4 suruburi. Daca-i pui ventilator mare de carcasa sau de cooler-procesor chiar daca nu o sa arate asa aspectuos o sa-i scada temperatura placii video cu cel putin 20 de grade. De fixat ventilatorul de tip carcasa sau cpu se poate alimenta de la sysfan sau aux fan de pe mufele de pe placa de baza, sau direct de la 12 volti de la sursa. Orice placa de baza are cel putin 2 mufe, una pentru cpu si una sys fan sau aux fan. Ventilatoarele mai mici concepute pentru placa video se fixeaza ori pe mufa de pe placa video sau chiar pe placa de baza daca are mufa pentru asa ceva. Da mai bine ii pui un ventilator cat mai mare si nu o sa ai probleme.

#3
Dadulicius

Dadulicius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 25.03.2017

View PostMotanu13, on 31 decembrie 2017 - 01:23, said:

Poti sa-i pui orice ventilator fixat de radiatorul placii video cu 2 sau 3-4 suruburi. Daca-i pui ventilator mare de carcasa sau de cooler-procesor chiar daca nu o sa arate asa aspectuos o sa-i scada temperatura placii video cu cel putin 20 de grade. De fixat ventilatorul de tip carcasa sau cpu se poate alimenta de la sysfan sau aux fan de pe mufele de pe placa de baza, sau direct de la 12 volti de la sursa. Orice placa de baza are cel putin 2 mufe, una pentru cpu si una sys fan sau aux fan. Ventilatoarele mai mici concepute pentru placa video se fixeaza ori pe mufa de pe placa video sau chiar pe placa de baza daca are mufa pentru asa ceva. Da mai bine ii pui un ventilator cat mai mare si nu o sa ai probleme.

Pai cum pot monta un ventilator pe raditorul placii video? adica radiatorul e prins pe placa video cu 4 suruburi. Sa inteleg ca daca vreau sa pun un ventilator pe radiator trebuie sa dau eu gauri in radiator?

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011
Gasesti suruburi potrivite ca marime care se pot insuruba in radiator. Nu trebuie sa le strangi foarte fortat, da sa fie bine fixate si sa tina ventilatorul, chiar daca zgarii un pic paletele radiatorului. Ca sa aibe efect bun de racire ventilatorul trebuie sa ai o circulatie buna a aerului in carcasa. Ori folosesti 2 ventilatoare de carcasa care sa bage aer rece si sa scoata aerul cald, ori deschizi panoul lateral al carcasei. Poti pune ventilatoare pe orice, si pe radiatorul de pe chipset, numai sa-ti folosesti un pic imaginatia. Vezi ca ventilatorul trebuie sa fie orientat cu partea care sufla aerul rece direct spre radiator si nu invers. Il poti testa cu o hartie, o lipesti de ventilator si vezi daca o trage spre ventilator sau o sufla spre exterior.

Edited by Motanu13, 31 December 2017 - 01:45.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Ce temperatura ai la placa video?
Ce probleme apar ca vrei sa o racesti?

Nu cred ca e nevoie de racire suplimentara.

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dadulicius

Un ventilator are 4 gauri pt. suruburi, poti lega cu ata de undita trecuta prin gaurile alea si prin spatele placii, am dat o ideie.

https://i.ytimg.com/...I/hqdefault.jpg

Edited by c_anicai, 01 January 2018 - 20:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate