Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Contabilitate I.I., PFA ... marfa de pe stoc la sfarsitul anului

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna tuturor!

    Niste nelamuriri am si eu: la contabilitate in partida simpla pentru o Intreprindere Individuala, stocul ramas la sfarsit de an (marfa cumparata in acest an), se poate baga la cheltuiala sau nu pentru anul care tocmai se sfarseste?!  Initial stiam ca daca eu de exemplu cumpar anul acesta marfa de 10.000 lei din care vand sa zicem marfa in valoare de 7000 lei (pret de intrare), pot baga la cheltuieli pentru anul in curs doar cei 7000 lei, iar anul viitor dupa ce vand restul, doar atunci pot baga ca si cheltuiala diferenta de 3000 lei ... e asa sau nu?! Adica, pentru a afla venitul net stiam ca se face astfel: VENIT BRUT A.C. - CHELTUIELI A.C. - STOC RAMAS ANUL ANTERIOR + STOC RAMAS ANUL ACESTA ! Gresesc?! Multumesc!

#2
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Cum sa bagi la cheltuieli vanzarile de 7000 ron?????????????
Ai cumparat 10000 ron (cheltuieli), ai vandut (incasari) 7000 ron: ai pierdere 3000 ron.
Fereste-te sa faci pierderi, cam vin in control daca ai facut pierdere (cel putin asa era anii trecuti), acuma cu nebunia ce-au facut-o astia, au bulversat si ANAF-ul complet, nu stiu daca mai au personal, capacitatea de a fi rigurosi....... Un forum recomandat: Forum PFA, fa-ti cont acolo.

#3
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

 ioana1973, on 31 decembrie 2017 - 07:56, said:

Cum sa bagi la cheltuieli vanzarile de 7000 ron?????????????
Ai cumparat 10000 ron (cheltuieli), ai vandut (incasari) 7000 ron: ai pierdere 3000 ron.
Fereste-te sa faci pierderi, cam vin in control daca ai facut pierdere (cel putin asa era anii trecuti), acuma cu nebunia ce-au facut-o astia, au bulversat si ANAF-ul complet, nu stiu daca mai au personal, capacitatea de a fi rigurosi....... Un forum recomandat: Forum PFA, fa-ti cont acolo.

Nu ai inteles ! Am spus ca de exemplu , cumpar marfa de 10.000 ron din care vand sa zicem de 7000 lei pret intrare (pret vanzare 10.000 lei), stoc la finalul anului 3000 lei )pret intrare) si pentru venitul net fac 10.000 (incasari) - 10.000 (cheltuieli) - 0 lei (stoc an trecut) + 3.000 lei (stoc an curent) deci ramane venit net 3000 lei (nici o pierdere). Era pur si simplu un exemplu, intrebarea e , marfa ramasa pe stoc la sfarsitul anului, se baga la cheltuiala anul in care a fost achizitionata sau in anul in care se vinde ?! Dupa cum spuneam, eu stiam ca marfa ramasa pe stoc la sfarsitul anului nu intra la cheltuiala pe anul in curs ...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cheltuiala cu marfa achizitionata se trece in scripte cand se vinde marfa, cat timp e pe stoc asa ramane. Una-i plata ei si alta cheltuiala contabila. Pe cheltuieli treci cota parte din vanzari.

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Nu, nu am inteles, nu inteleg nici acum. Tu cumperi marfa de 10000 ron (cheltuiala 10.000ron), vinzi de 7000ron(incasari 7000 ron). Ai pierdere 3000 ron. Stocurile de marfa merg pe alt registru, unde NU se specifica sumele in ron doar produsele in kg, bucati...Registrul principal reg. jurnal incasar/plati (de unde reiese si impozitul pe profit datorat statului, implicit CAS,CASS) nu are treaba cu stocurile, doar cu INCASARILE SI PLATILE, nici macar cu vanzarile ( pt. ca poti avea marfa vanduta si neincasata, clasicele tepe), faci un jurnal separat cu vanzarile neincasate.
Nu-s cel mai bun in domeniu dar am avut vreo 5 controale de fond.

#6
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
La multi ani tuturor! Intr-adevar, acesta era raspunsul ce il cautam: "Cheltuiala cu marfa achizitionata se trece in scripte cand se vinde marfa, cat timp e pe stoc asa ramane. Una-i plata ei si alta cheltuiala contabila. Pe cheltuieli treci cota parte din vanzari" Asa am procedat si eu pana acuma, dar cineva imi zicea cum ca nu ar fi in regula. An nou fericit ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate