Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Comunitati offgrid in lume

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Incep acest topic in speranta ca userii vor posta informatii despre comunitati offgrid pe care le cunosc.

Pentru unii din noi integrarea in astfel de comunitati peste o varianta sustenabila.

Poate ca sunt si aci in tara, ar fi o oprtunitate sa le cunoastem si sa aflam ce suport socio economic ofera.

Banuiesc ca aci offgrideri sunt crescatorii nomazi de animale, numa ca la asta nu bag,  animale sunt legate de o sumedenie de paraziti, virusi, bacterii, prtozoare viermi, etc, care decimeaza profitabilitatea si nu prea ai cum scapa  ele.

Totusi sper sa se stringa informatii care sa ofere o baza de cunoastere in luarea deciziilor.


Insula Lasqueti, un loc special unde o comunitate de 400 de oameni ..

Edited by cavit, 30 December 2017 - 22:02.


#2
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Eu sint off grid alimentez o ferma cu tot ce e necesar la inceput am incercat cu micro hidro de 1,4 Kw dar nu ma descurcam si am montat si panouri fotovoltaice si o eoliana dar tot numi ajungea energia pentru ferma
acuma am o micro hidro de 26 Kw atit poate debitu de apa generatoru e de 35Kw si am sulplus si pentru incalzire.

Edited by curent_gratis30, 30 December 2017 - 22:25.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 cavit, on 30 decembrie 2017 - 21:57, said:

Incep acest topic in speranta ca userii vor posta informatii despre comunitati offgrid pe care le cunosc.
Pentru unii din noi integrarea in astfel de comunitati peste o varianta sustenabila.
De ce ai fi off-grid, reprezinta avantajele reale... sau doar ca nu exista disponibilitate grid in locul cutare ?

Edited by andreic, 31 December 2017 - 00:18.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca te costa mai ieftin sau daca ai factori favorizanti in zona, de ce nu?

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 cavit, on 30 decembrie 2017 - 21:57, said:

...Banuiesc ca aci offgrideri sunt crescatorii nomazi de animale, numa ca la asta nu bag,  animale sunt legate de o sumedenie de paraziti, virusi, bacterii, prtozoare viermi, etc, care decimeaza profitabilitatea si nu prea ai cum scapa  ele.
banuiesti gresit in cam toate ! ...
off-grid insemna sa nu fi conectat la retea ! ... adica sa ai liberate, nu paraziti si virusi !
daca cauti variante ieftine de off-grid in afara de cea hidraulica, trebe sa afli ca nu exista ! ...
desi nici de asta nu mai sunt sigur deoarece Romania va ramane fara paduri in cativa ani !
bafta, anyway !

Edited by realduc, 31 December 2017 - 01:55.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 serginho74, on 31 decembrie 2017 - 01:46, said:

Daca te costa mai ieftin sau daca ai factori favorizanti in zona, de ce nu?
Pai daca.... daca nu ?

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
exista o droaie de manastiri in care se traieste offgrid.

Edited by dan1980_25, 31 December 2017 - 08:28.


#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 curent_gratis30, on 30 decembrie 2017 - 22:14, said:

Eu sint off grid alimentez o ferma cu tot ce e necesar la inceput am incercat cu micro hidro de 1,4 Kw dar nu ma descurcam si am montat si panouri fotovoltaice si o eoliana dar tot numi ajungea energia pentru ferma
acuma am o micro hidro de 26 Kw atit poate debitu de apa generatoru e de 35Kw si am sulplus si pentru incalzire.

Cum ai facut sa ai microhydro? Le-ai cumparat de la ApeleRomane sau ai construit tu (ce acte au fost necesare) ? Poti sa dai mai multe detalii ?

#9
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Animalele sunt problematice asta sunt sigur, mi, au murit de multe ori si peste 99% au fost infectii si paraziti, prea putin defecte genetice, si este periculos risti sa le iei, plus multa munca prost platita. nu cred ca ranitul se plateste cu spor de 100% pentru risc de contaminare cu virusi si microbi.

30 kw hydro e un vis, as vrea si eu,  este o oportunitate rara, in caz ca e ceva de vanzare sunt interesat.

Offgrid deoarece astia de la grid sunt magari, si partea proasta ca nu numai in Romania e valabil si la altii, in grid esti un nimic nu contezi pe langa cei cativa gw sau zeci de gw din mana unei sleahte, tocmai aceasta arhitectura permite sa fie uni mari goange.

Si au adus si mari nenorociri cu exproprierile care le-au facut, sa-si faca facilitatile lor, cu scandale permanente pe paminturi cu procese lasate mostenire cu incendieri de proprietati etc.

Nu stiu de ce tine tata mortis sa pastram proprietatea aia in coasta termocentralei ca nici bani nu produce  ce-drept nic nu se vinde bine,

Nu stiu ce pot face cu padurile de acolo, inclin mai degraba sa fac o afacere cu ele cu greeepeace sa inchida odata nenorocirea aia de acolo

#10
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Multi ani cu sanatate, tot ce va doriti, un an cit mai bun, cu de toate pentru tot!

#11
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Iata cateva publicate pe net.
http://www.toptenz.n...ies-living-in-h

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 cavit, on 30 decembrie 2017 - 21:57, said:

[...]Insula Lasqueti, un loc special unde o comunitate de 400 de oameni ..

Ai fost acolo?

#13
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Aici o alta comunitate (nu stiu daca doar off-grid), dar cu multe ideii bune de preluat : http://www.diypowerwalls.com/index.php

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Ca sa fi off-grid trebe sa fi in
primul rand antisocial.Ptr ca societatea
capitalista este indobitocita prin
asa-zisa educatie si biserica...
A nu se confnda credinta cu biserica...

Edited by realduc, 09 February 2018 - 15:47.


#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Io ț-am zâs, există o locație în apropierea Hunedoarei, aproape off-grid (este electricitate, totuși, dar costă mult conectarea dacă nu te nimerești chiar langă linia electrică).
Cei care și-au luat pamânt deja colo sunt chiar off-grideri, nu vor decât liniște, alimente produse local, nu poluare, nu chimicale.

#16
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am destule resusre funciare sa stau linstit, oricum nevoia de mobilitate arezolvat si nevoia de energie, au fost construite ati de multe motoare de dimensiuni atit de variate, care pot fi utilizate chiar si cu combustibil locali, gen alcool din porumbi, inact nu semai pune problema vreunui shortage

Cateva panouri pv si 2, 3 motoare rezolva in totalitate, pentru offgid ai nevoie doar de pamint si nu foarte mult, agricultura in sine este o activitate economica energetica

#17
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 cavit, on 12 martie 2018 - 08:28, said:

,
Cateva panouri pv si 2, 3 motoare rezolva in totalitate, pentru offgid ai nevoie doar de pamint si nu foarte mult, agricultura in sine este o activitate economica energetica

Motoarele alea se mai strica din cand in cand bag sama.

#18
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Se mai strica, dar sunt 500 lei bucata noi, cel mult am unul care face 3000 de ore si inca are compersie aproape ca la inceput, probabil 5000 va face, un set e 50 lei, dar la banii astia il schimbi cu totul nou. mai am si unul de matiz cu bobine, seanama cu ala de generator doar ca are trei cilindri, si merge ok cu alcool si biogaz posibil sa faca 10000, 15000 de voie.

Sunt automobile care merg de 40 50 ani au bagat in mormant mai multe randuri de turbine de temocentrale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate