Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

samsung galaxy s8/s8+ vs huawei mate 10 pro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008
Buna.Sunt in prag de portare la Vodafone si am de ales intre aceste 2 telefoane cam la acelasi pret de achizitie mai putin la S8 simplu care e in jurul a 530 de lei iar celelate in jurul a 1300 lei.Voi ce credeti care merita mai mult? ...ma intereseaza in mod special pe partea foto -video dar si cum se misca in general....+baterie .Orice sfat e bine venit (mentionez ca acum folosesc un Xiaomi redmi note 2 de care nu sunt multumit ,in special pe partea de camera).

Edited by ORTEGGA, 30 December 2017 - 00:59.


#2
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Huawei Mate10 Pro e mai bun din aproape toate punctele de vedere.

(OnePlus 5T si Xiaomi Mi Mix 2 nu te intereseaza?)

#3
Alex1105

Alex1105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.05.2014
Mate 10 Pro +1

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
S8 +

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
S8+ clar!

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Nu sunt la curent cu politica actuala de update-uri ale Huawei, dar am avut telefoane de la ei cu ani in urma si imbatraneam cu aceeasi varianta de OS, dar Samsung sigur nu sunt cei mai rapizi cand vine vorba de versiuni noi.Tot se mocaie cu 8.0 la S7 si S8 de parca proiecteaza avioane, nu adapteaza un OS, mai meseriasi la update-uri au fost si Microsoft pe raposatele Lumia, au fost telefoane care de la WP8.0 au ajuns la 10.

Strict estetic si functional, pare mai fain Mate-ul, mai ales prin prisma faptului ca este nou, S8 se bucura de un fanbase mai mare si sansele sa ai un ROM custom pe el sunt mult mai bune.

#7
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
S8+ , pentru ca Mate 10 Pro are prea multe minusuri ,


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GvS2nYkPZic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antrax_beta23, 30 December 2017 - 04:50.


#8
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Huawei Mate 10 Pro.

#9
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View Postantrax_beta23, on 30 decembrie 2017 - 04:50, said:

... pentru ca Mate 10 Pro are prea multe minusuri...

Ca de exemplu?

https://www.gsmarena...4&idPhone3=8523

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Peste tot prin review-uri se plange lumea de Mate 10 pro ca nu are mufa jack si slot de card ... alte minusuri nu prea i se gasesc.
Mare branza ... are casti pe mufa usb-c, daca tii neaparat sa folosesti casti cu jack, ai un adaptor micut; spatiu are cacalau, chiar nu-mi trebuie card (sa te mai si trezesti ca-ti da eroare, ca s-a dus cardul si ai pierdut tot de pe el, e bomboana de pe coliva; mi s-a intamplat si cu carduri de firma).
Eu am ales Mate 10 pro dupa ce am pus in balanta S8+/Note8/Mate 10 pro, cu plusurile si minusurile lor.
La asta mi-a placut mult de tot aspectul, interfata (folosesc Huawei de mai multi ani, pe mai multe modele), optiunea de transformare in pc cu doar un simplu cablu hdmi (la Samsung ai nevoie de acel dock) ... de la Note8 n-am nevoie de S-pen, la ce folosesc eu telefonul (altii or avea nevoie de asa ceva ...), S8+ sta mai bine la baterie decat Note8.
Inainte de asta am avut (si inca le mai am) P6, P7, P9. La update-uri Huawei stau din ce in ce mai bine, n-am avut probleme deosebite din acest punct de vedere. Daca am intampinat vreuna, pe XDA am gasit rezolvarea.
La poze si filmare sta destul de bine, filmeaza 4K, fara lag, pana acum n-am ce-i reprosa.
Culorile mi se par mai realiste decat la Samsung.

#11
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008
Foarte interesante opiniile voastre ceea ce face si mai grea alegerea....din reviewurile  pe care le-am văzut până acum intr-adevar Huawei pare mai natural pe partea de foto-video...insa puțin mă deranjează lipsa slot jack ...inițial am vrut s8 simplu când am auzit de diagonala de 5,8 inch dar când l-am văzut în comparație cu Mate 10 si S8+ mi se pare mic dar mă atrăgea prețul la care il obtineam la portare...Chiar nu stiu la care sa ma hotărăsc ...

Edited by ORTEGGA, 30 December 2017 - 10:39.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postshymano, on 30 decembrie 2017 - 09:12, said:

Nu stiu cum sta Huawei la actualizari, dar stiu cum sta Samsung: prost de tot. Arunca din cand actualizari de securitate sau chestii pe care nu le simti.
Am avut S8+. Camera este fenomenala, autonomia, la fel, ecranul, de vis. Nu am folosit Huawei. Nu-mi place treaba cu USB C sau jack. Dar, daca vorbim despre Mate cu 6 giga de RAM, atunci totul paleste in favoarea plusului de RAM. BTW, pentru posesori, cum sta la foto?

#13
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postanarchy78_ro, on 30 decembrie 2017 - 06:25, said:

Lipsa mufa casti , pentru mine e un pas inapoi care din start dau ignore le telefoane fara el , ecranul la s8 e mult peste huawei.

#14
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
S8+ sau Mate 10 Pro alegi ce-ți place mai mult ambele sunt foarte reușite la toate capitolele.

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View Postantrax_beta23, on 30 decembrie 2017 - 14:11, said:

Lipsa mufa casti , pentru mine e un pas inapoi care din start dau ignore le telefoane fara el , ecranul la s8 e mult peste huawei.
Pentru unii, mufa aia e litera de lege, nu se mai poate trai fara mufa jack !!??!!
Asta cu mufa nu denota decat superficialitate, aroganta, insuficienta de a trece mai departe, de a te adapta la nou.
Vrei sa folosesti un anumit tip de casca ?? Ai adaptor pus la dispozitie de producator, micut, finut, n-ai avea de ce sa nu-l folosesti.
Decat daca egoul tau nu te lasa ... sau altceva.
Si aia cu ecran mult peste e deja fumata ... de mult nu mai e valabila, decat in anumite creiere.
Nu contesta nimeni calitatea ecranelor Samsung, dar nu mai exista diferenta aia de la cer la pamant care era acum multi ani.

Edited by shymano, 30 December 2017 - 23:50.


#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Am uitat de inca un "dezavantaj" pe care il scoateti in fata la Huawei, ca sa va motivati alegerea Samsung ... lipsa card sd.
Care ar fi acel lucru indispensabil pe care nu il puteti face fara card sd ??
Ca nu puteti spune ca nu va ajunge memoria telefonului !!!
Are 128 GB, multi nu aveti acasa, in pc , atata spatiu ...!!!
Dar nu va ajunge la telefon ... "Băi, mă leși ??"
Hai sa acceptam ca mai exista si altceva in afara de Samsung ... pe langa Huawei mai sunt destule firme care concureaza de la egal la egal cu ei.
Niciun telefon nu e perfect, fiecare are un minus, daca il cauti.
Trebuie doar sa vrei sa-l vezi ... oare toti posesorii de pe topicurile dedicate (Samsung), atunci cand isi spun necazurile, sunt, in realitate, fanii altor marci si atunci cand spun cate ceva rau de aceste terminale, ei nu-si spun problemele reale, ci doar dau cu noroi in numele atat de stimat/adulat ??
Hai sa fim seriosi ... hai sa recunoastem ca si marele S8+ sau marele Note8, atat de laudate, au probleme.
Si, inca, unele serioase, cateodata ...
Spuneti-le ca nu-i asa celor care nu stiu cum sa-si mai rezolve necazurile pricinuite de aceste telefoane.

Edited by shymano, 31 December 2017 - 00:34.


#17
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Daca nu era Apple sa scoata adaptorul ala si il scotea Samsung tot internetul cadea de comun acord ca au facut o prostie. Dar daca l-a scos Apple e clar ca e o inovatie... Really? Inovatie e ce a facut LG cu V30 in care a pus un DAC de da clasa tuturor celorlalti competitori. Iar ca bonus poti asculta muzica in timp ce iti incarci telefonul si il si folosesti. Si nu trebuie sa cari un adaptor dupa tine pe care sigur il pierzi dupa o perioada (alti bani, alta distractie). Sa nu mai spun ca orice casti bune din lumea asta vin cu jack de 3.5 mm, nu cu usb c sau BT.

Legat de cele 2 telefoane, acum conteaza si marimea Posted Image). S8 e mult mai usor de folosit daca nu ai o mana mare decat S8+ sau Mate 10 Pro. Tot la Samsung gasesti cel mai bun ecran, jackul si slotul micro sd. La huawei ai mai mult RAM (care ar trebui sa se simta), un procesor neural care e foarte okay pentru anumite activitati, dar in viata de zi cu zi nu stiu cat de util e (acum). Camera tind sa cred ca e mai buna la S8, dar pe huawei ai niste features interesante.

Cel mai bine: urmareste niste reviews pe net, pune pe hartie ce te intereseaza pe tine la telefon (de la camera, performanta la ergonomie, design) si vezi care bifeaza mai multe chestii. Eventual poti vedea daca te poti lipsi de unele chestii pentru altele (gen card si jack pentru 2 GB RAM). La updates nu sta bine niciun producator dintre cei 2, dar mi-as pune banii pe Samsung la soft.

Edited by adryanos, 31 December 2017 - 01:30.


#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ia S8 si nu ai sa gresesti cu nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rsPsAFNRtBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nick5roo, 31 December 2017 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate