Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

De ce are Romania internet asa de ieftin?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Vorbesc de INES vs RDS Gigabit - ambele rezidential!

La Ines zboara conexiunea de oriunde descarci. La RDS are momente in care cand descarci ceva zici ca e Dial-up.

Chiar am facut teste pe tema asta si e clar o problema RDS rezidential, pt ca aceleasi fisiere veneau mult mai repede de pe RDS Business (500 mbs).

Daca testezi viteza la torente cu trakere private romanesti => merge de nu duc HDD-urile gigabitu RDSH.

Oricum, pt cat costa nu am de ce sa ma plang.

#20
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 FcRBlessing, on 29 decembrie 2017 - 23:02, said:

De ce are Romania internet asa de ieftin?
Pentru ca salariu de rahat.

#21
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

 Adm, on 29 decembrie 2017 - 23:13, said:

2. La noi s-a tras foarte usor fibra optica pe stalpi, garduri, pe sub carosabil (adesea fara tone de autorizatii).
Doar in tarile lumii II-III vezi peste tot agatate cabluri.
Ieftin,Ieftin Ieftin 3 la 10 lei.

Attached Files



#22
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Deci se rupe copacul.
Oamenii in românia nu fac nimic decat bişniţă pe net şi postat pe feisbuc plus uitat la televizor.

Cei din Germania fac maşini bune, industrie mare si multe altele ce noi nici nu gandim, aşa ca nu au nevoie de altceva prea mult.

Daca nemtii considerau necesar un net ca in românia si la ei cu siguranta isi faceau si mai bun, dar n-au nevoie probabil.

Edited by babarzotea, 30 December 2017 - 00:52.


#23
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Pssst..taci si nu le da idei. Daca mai pierdem si asta chiar ma mut la polul nord.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 FcRBlessing, on 29 decembrie 2017 - 23:02, said:

Hello,
in Marea Britanie pentru 100 mb/s platesti in jur de 25 pounds pe luna.

Hello yourself,

Eu platesc la rds 7 pounds pe luna tot pentru 100 mb/s. Tinand cont de ce salarii sint la noi si ce sint la ei, nu mi se pare nemaipomenit.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ieftineala asta vine si din faptul ca serviciile sunt cam prost platite (inca) in Romania ?
...(da autocorectie)

Edited by MembruAnonim, 30 December 2017 - 01:01.


#26
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
35 ron pentru Fl 100?Unde?

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din niste salarii minuscule tu vrei servicii platite scump ?

 xeleron, on 30 decembrie 2017 - 00:56, said:

35 ron pentru Fl 100?Unde?

39. La mine. Am abonament Fiberlink 2.

#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar parca Fl100 era 29 (unde se mai ofera),in rest la 29 eu am 300.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am nici 100, nici 300, am 2.

Fiberlink 2

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 December 2017 - 00:59.


#30
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006

 FcRBlessing, on 29 decembrie 2017 - 23:02, said:

de ce Romania are internet asa de ieftin?

Poate ca in Ro e pretul real si in alte parti din cauza ca oamenii au prea multi bani plus marketing mincinos pot sa-i abureasca pe oameni mai usor.

Imi aduc aminte (cu placere) cum acum cativa ani UE a impus preturi maximale la roaming si cum au urlat companiile de telefonie mobila ca o sa moara de foame.
Apoi UE le-a obligat sa dea roaming pe gratis (bine UE) si aia urlau ca gata, inchid si pleaca acasa.
Ei si ce sa vezi, n-a plecat nimeni acasa si azi ai roaming inclus in abonament, deci gratis.
Si ce sa vezi, chiar si pachetul de date (adica internetu) e inclus in abonament, adica e gratis in roaming!!!
Asa de curiozitate va mai aduceti aminte cat era 1 (una buc.) MB de date in roaming? Pai intre 1 si 10 euro in functie de tara de unde ai plecat si tara unde ai ajuns. Per MB!!!
Acele preturi cum erau justificate?

PS. Pentru astia care tot urlati pe aici si prin alte parti ca in Ro se fura cel mai tare, ca romanii sunt cei mai hoti si corupti si ca romanii e cei mai prosti, poate macar cu aceasta ocazie si prin acest exemplu sa va opriti putin si sa va mai ganditi odata.

#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 FcRBlessing, on 29 decembrie 2017 - 23:02, said:

Hello,

So... precum titlul mentionat, de ce Romania are internetul asa de ieftin ? Eu calatoresc mult prin Europa si mi-e scarba de internetul altor tari. De exemplu in Marea Britanie pentru 100 mb/s platesti in jur de 25 pounds pe luna. Daca vrei sa ai internet nelimitat pe mobil dai undeva la 23 de Lire per month.

In Portugalia internetul pe mobil care este de 2 GB costa in jur de 15 euro pe 2 saptamani, ceea ce este ridicol uitandu-ne la remuneratia minima portugheza. Iar daca vrei sa ai internet prin cablu de la, NOS de exemplu, pentru 1 GB Viteza platesti 40 de euro, iar pentru 100 mb/s dai aproape 30 de euro, cu reducere.

So... de ce Romania are internet asa de ieftin? RDS 300 mbs = aproape 30 de lei, iar ce sa vorbim de internet pe cartela > primesti MB infinit. Plus ca este ieftin.
In principal pentruca infrastructura e realizata mai tarziu comparativ cu restul,tehnologia devenisera mai accesibila, a fost mult mai usor si mai ieftin de realizat, complexitatea retelelor e mai mica, costurile de intretinere sint mai mici, si nu in ultimul rand concurenta acerba si puterea de cumparare mica.Daca ai 1400 lei brut, mergi acasa cu 1100, sigur nu dai 300 pe internet...

 Adm, on 30 decembrie 2017 - 00:23, said:

Vorbesc de INES vs RDS Gigabit - ambele rezidential!

La Ines zboara conexiunea de oriunde descarci. La RDS are momente in care cand descarci ceva zici ca e Dial-up.

Chiar am facut teste pe tema asta si e clar o problema RDS rezidential, pt ca aceleasi fisiere veneau mult mai repede de pe RDS Business (500 mbs).

Daca testezi viteza la torente cu trakere private romanesti => merge de nu duc HDD-urile gigabitu RDSH.

Oricum, pt cat costa nu am de ce sa ma plang.
Era oricum internet de calitate de la retelele de cartier inaintea RDS...

#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Ați uitat și faptul că în domeniul ăsta nu și-a băgat coada statul, a mers de la sine treaba și afacerea, cu niște investitori și băieți tineri puși pe fapte mari. Dacă era ca în domeniul infrastructurii rutiere de exemplu transmiteam biții cu porumbelul, la prețuri de fibră optică.

#33
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 fqx, on 30 decembrie 2017 - 02:20, said:

Daca ai 1400 lei brut, mergi acasa cu 1100, sigur nu dai 300 pe internet...
Alora cu 1400 lei brut, ar trebui sa le fie interzis accesul la internet si TV.

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe langa faptul ca a fost un alt tip de dezvoltare a retelelor, romanii care nu muncesc (si care nu's putini - de la asistati la diversi) ce naiba sa faca toata ziua acasa?

Asa, au Internet ieftin, au circ la discretie. Nici de politica, nici de economie, nici de altele nu ii doare (sigur, mai primesc niste informatii "dedicate" ca sa stie cum si unde sa faca scandal, sa voteze, sa diverse). Basca li s-a infiletat in creier ca lor li se cuvine, gratis, tot ce e online (de la "referate online" care genereaza legiuni de "nepregatiti/neadaptati" la filme/muzica/software/jocuri).

E scump in vest? Foarte probabil. Da' cu ce rahat sa tii salariile inginerilor/muncitorilor/diversilor din vest implicati pe partea de Internet la nivelul respectiv? Cu alune?

Edited by dexterash, 30 December 2017 - 08:20.


#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Onan_Barbaru, on 30 decembrie 2017 - 08:01, said:

Alora cu 1400 lei brut, ar trebui sa le fie interzis accesul la internet si TV.
eventual sa fie si biciuiti in piata publica.

#36
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 Adm, on 30 decembrie 2017 - 00:23, said:

Vorbesc de INES vs RDS Gigabit - ambele rezidential!

La Ines zboara conexiunea de oriunde descarci. La RDS are momente in care cand descarci ceva zici ca e Dial-up.

Chiar am facut teste pe tema asta si e clar o problema RDS rezidential, pt ca aceleasi fisiere veneau mult mai repede de pe RDS Business (500 mbs).

Daca testezi viteza la torente cu trakere private romanesti => merge de nu duc HDD-urile gigabitu RDSH.

Oricum, pt cat costa nu am de ce sa ma plang.

Si totusi nu de dai si noua link-ul? Poate iti aratam ca te inseli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate