Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

De ce are Romania internet asa de ieftin?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Hello,

So... precum titlul mentionat, de ce Romania are internetul asa de ieftin ? Eu calatoresc mult prin Europa si mi-e scarba de internetul altor tari. De exemplu in Marea Britanie pentru 100 mb/s platesti in jur de 25 pounds pe luna. Daca vrei sa ai internet nelimitat pe mobil dai undeva la 23 de Lire per month.

In Portugalia internetul pe mobil care este de 2 GB costa in jur de 15 euro pe 2 saptamani, ceea ce este ridicol uitandu-ne la remuneratia minima portugheza. Iar daca vrei sa ai internet prin cablu de la, NOS de exemplu, pentru 1 GB Viteza platesti 40 de euro, iar pentru 100 mb/s dai aproape 30 de euro, cu reducere.

So... de ce Romania are internet asa de ieftin? RDS 300 mbs = aproape 30 de lei, iar ce sa vorbim de internet pe cartela > primesti MB infinit. Plus ca este ieftin.

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu zic sa fim fericiti.

Locuiesc in Londra si am 'high speed' internet de la Virgin Media. Fata netul de la RDS, pe care il aveam in tara, aici e varza.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
1. A existat o concurenta acerba pentru o masa de clienti saraci.
2. La noi s-a tras foarte usor fibra optica pe stalpi, garduri, pe sub carosabil (adesea fara tone de autorizatii).
Doar in tarile lumii II-III vezi peste tot agatate cabluri.

Pe afara s-a optat pentru folosirea vechilor cabluri de cupru (telefonie fixa), cu tehnologii precum DSL/Adsl, dar care au costuri mari si viteze mici.

Internetul Gigabit de la RDS e o gluma. Ai Gigabit in reteaua RDS, apoi best effort la modul te rogi.
Am avut ocazia sa compar Gigabit de la Ines vs Gigabit de la RDS...
Acolo vezi diferenta intre 50 EUR/luna vs 30 lei/luna...

P.S. Sa ii dea D-zeu sanatate lui Zoltan Teszari :D

#4
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
Pentru ca RCS&RDS.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 FcRBlessing, on 29 decembrie 2017 - 23:02, said:


So... de ce Romania are internet asa de ieftin? RDS 300 mbs = aproape 30 de lei, iar ce sa vorbim de internet pe cartela > primesti MB infinit. Plus ca este ieftin.
Pentru ca RDS.

Daca stateam dupa dial-up de la Romtelecom si de la Astral (actualul UPC) muream de foame.

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Concurenta, RDS-ul concura cu retelele de cartier care oferau preturi minuscule si viteze foarte mari.
In plus noi nu prea aveam infrasctructura, handicapul devine avantaj. https://en.wikipedia...of_a_head_start

Edited by SpeedDemon, 29 December 2017 - 23:17.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu accept sa fiu fericit fara sa cercetez, sa aflu, sa stiu. De exemplu stiu ca irlandezii nu platesc apa de ploaie, de pilda, deci pot exista particularitati. Dar de ce e mai ieftin in Romania ?
O, s-a raspuns deja, cat scriam eu.
Ok, deci RDS. Pai si acum dupa ce RDS a ajuns tatic, prin cumpararea multor retele de cartier, de ce nu fac o " corectie" de preturi ? Le este frica de restul jucatorilor si vor sa-i lase sa moara de foame?

Edited by MembruAnonim, 29 December 2017 - 23:21.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 SpeedDemon, on 29 decembrie 2017 - 23:15, said:

Concurenta, RDS-ul concura cu retelele de cartier care oferau preturi minuscule si viteze foarte mari.
cu internet cumparat tot de la RDS. la inceput, infrastructura lor a urmat artelele principale din orase, nu-si permiteau sa intre foarte mult in cartier.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Adm, on 29 decembrie 2017 - 23:13, said:

1. A existat o concurenta acerba pentru o masa de clienti saraci.
2. La noi s-a tras foarte usor fibra optica pe stalpi, garduri, pe sub carosabil (adesea fara tone de autorizatii).
Doar in tarile lumii II-III vezi peste tot agatate cabluri.

Pe afara s-a optat pentru folosirea vechilor cabluri de cupru (telefonie fixa), cu tehnologii precum DSL/Adsl, dar care au costuri mari si viteze mici.

Internetul Gigabit de la RDS e o gluma. Ai Gigabit in reteaua RDS, apoi best effort la modul te rogi.
Am avut ocazia sa compar Gigabit de la Ines vs Gigabit de la RDS...
Acolo vezi diferenta intre 50 EUR/luna vs 30 lei/luna...

P.S. Sa ii dea D-zeu sanatate lui Zoltan Teszari Posted Image
Rezidential sau business?

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"de ce Romania are internetul asa de ieftin ?"
Cu un scop si nu este ieftin deloc numai ca nu ia direct din buzunarul personal .
E ieftin ca sa tina romanul la facebook, ceilalti sa care paduri, vapoare, titei, aur s.a , tu sa nu vezi/sti , mai un facebook, mai o joaca si dupa sa cumperi rumegus presat la pret de lemn masiv si sa te mai si lauzi cu asta, sa cumperi sare carata de aici si ambalata frumos in tari care nici macar nu au zacaminte de sare , benzina de aici o platesti la altul si multe altele pe care nu le vezi din cauza ca ai net ieftin si tv cu sute de anomalii de programe .
Noi sa fim sanatosi si internetul "ieftin" - asa-i ca nu mai e chiar asa ieftin ?, nu crezi, ia da o tura prin munti ...sa vezi ce scump platim noi astea.

Edited by ldpe, 29 December 2017 - 23:20.


#11
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Ca asa vrea ungurul Bulan, pardon ungurul Tzesari
Cand vom avea si in alte ramuri ale economiei unguri din astia , o vom duce la fel de bine ca in Ungaria

In timp ce vesticii investeau masiv in ADSL , romanii stateau noaptea pe internet pe modem de 24 kb/s la Romtelecom
Rds a ars o etapa istorica, trecand direct la fibra optica
In vest vor mai trece cel putin 10 ani pana isi vor recupera investitia in ADSL, pe urma vor investi in fibra sau ce va fi la ora respectiva

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 MembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 23:14, said:

Pentru ca RDS.

Daca stateam dupa dial-up de la Romtelecom si de la Astral (actualul UPC) muream de foame.

Am avut si eu  internet 'de mare viteza' 2006-2009 de la Romtelecom. Imi venea sa-mi trag palme cad faceam comparatie intre RT si Czone care activa la mine in cartier atunci.
Am stat cu varza RT pana am terminat contractul si de a doua zi m-am mutat la Czone.  Alta viata!

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 MembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 23:15, said:

... De exemplu stiu ca irlandezii nu platesc apa de ploaie, de pilda, deci pot exista particularitati. ...
Irlandezii nu platesc apa potabila, de la robinet. Nu cea de ploaie. Ar fi culmea, la cat ploua acolo, sa plateasca pentru apa de ploaie ca in Romania.

On topic.
Particularitatile din Romania, descrise si de alti colegi mai sus, au facut ca pretul sa fie atat de mic. Si cu siguranta si cei din vest pot lasa mult din pret dar acolo salariile sunt altele si serviciile in general, sunt scumpe. Vezi telefonia mobila care este mult mai scumpa decat in Romania.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 ldpe, on 29 decembrie 2017 - 23:19, said:

"de ce Romania are internetul asa de ieftin ?"
Cu un scop si nu este ieftin deloc numai ca nu ia direct din buzunarul personal .
E ieftin ca sa tina romanul la facebook, ceilalti sa care paduri, vapoare, titei, aur s.a , tu sa nu vezi/sti , mai un facebook, mai o joaca si dupa sa cumperi rumegus presat la pret de lemn masiv si sa te mai si lauzi cu asta, sa cumperi sare carata de aici si ambalata frumos in tari care nici macar nu au zacaminte de sare , benzina de aici o platesti la altul si multe altele pe care nu le vezi din cauza ca ai net ieftin si tv cu sute de anomalii de programe .
Noi sa fim sanatosi si internetul "ieftin" - asa-i ca nu mai e chiar asa ieftin ?, nu crezi, ia da o tura prin munti ...sa vezi ce scump platim noi astea.
deci solutia pentru o viata mai buna e sa facem internetul la 250 de euro/luna. Asa vom trai cu totii mai bine, nu se va mai fura in Romania, cainii vor umbla cu colacii in cuc si noi vom fi priviti cu invidie de catre ceilalti.

Edited by dan1980_25, 30 December 2017 - 00:00.


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Pentru că nu exista rețea din anii '70, ca în SUA. S-a construit de la zero, cu tehnologiile moderne (mă rog, ai anilor 90-2000).

#16
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 Adm, on 29 decembrie 2017 - 23:13, said:

1. A existat o concurenta acerba pentru o masa de clienti saraci.
2. La noi s-a tras foarte usor fibra optica pe stalpi, garduri, pe sub carosabil (adesea fara tone de autorizatii).
Doar in tarile lumii II-III vezi peste tot agatate cabluri.

Pe afara s-a optat pentru folosirea vechilor cabluri de cupru (telefonie fixa), cu tehnologii precum DSL/Adsl, dar care au costuri mari si viteze mici.

Internetul Gigabit de la RDS e o gluma. Ai Gigabit in reteaua RDS, apoi best effort la modul te rogi.
Am avut ocazia sa compar Gigabit de la Ines vs Gigabit de la RDS...
Acolo vezi diferenta intre 50 EUR/luna vs 30 lei/luna...

P.S. Sa ii dea D-zeu sanatate lui Zoltan Teszari Posted Image
Eu nu vad nimic in neregula cu cablurile agatate pe stalpi, daca nu era asa stateam 15 ani pana era gata toata infrastructura daca se proceda prin adaugarea lor in subteran.

Bine ca noi am inceput mai tarziu si direct cu ce trebuie, acum suntem cu mult peste altii. Pacat ca doar la capitolul internet.

#17
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 xeleron, on 29 decembrie 2017 - 23:18, said:

Rezidential sau business?
Probabil business se refera dar uita amanunte. Auzi ca e o gluma. Lasa sa plateasca ea la Ines dublu si sa creada ca e castigata.

#18
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Simplu, aici e multi lenesi si fara ocupatie care trebuie ocupati cu ceva, nu să iasa la furat.
Le dai net si televizor si ii ai ocupati si sunt si ai tai

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate