Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Suspectez o teapa in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Locuiesc in Franta. Proprietarul casei de langa mine e un francez la care vin si pleaca diversi, inclusiv romani. Pana acum a fost un van de 8 locuri din timisoara, acum este o masina de arad, au fost mai multe masini de letonia, au fost francezi saraci. Nu stiu cu ce se ocupa acest vecin.
A hartuit majoritatea vecinilor (inclusiv pe mine) pentru ca ocupa jumatate din parcare cu masinile lui, dupa care cere celorlalti sa se duca in alta parte ca nu ii ajung lui locurile. La un moment dat a reusit sa calce pe bataturi suficienta lume incat unul dintre francezi a chemat politia si lucrurile s-au linistit.
Strainii vin si pleaca si niciodata nu se intorc.
Eu suspectez, fara a avea dovezi, ca ii tepuieste cumva sau cu ceva, pentru ca
- daca ar fi o colaborare corecta, ar trebui ca macar o parte din masinile straine sa se intoarca din cand in cand
- este foarte agresiv si profitor
- experienta mea este ca majoritatea francezilor care au relatii cu est-europeni sau cu alti francezi saraci, sunt tepari de un fel sau altul

In Franta sunt putini romani fata de alte tari, insa sunt multe cazuri in care francezii teupiesc romanii, iar aceste cazuri sunt des musamalizate, in principal pentru ca francezii mint de ingheata apele, politia franceza nu se implica, iar daca esti roman, te da si afara, iar solutia legala e anevoioasa si scumpa si deseori nu exista inscrisuri. In general tepuitii sunt oameni cu pregatire limitata, meseriasi sau comercianti, iar francezii dau teapa la plecare, cand celalalt nu mai are cum recupera banii.

Intrebarea e daca ar trebui sa fac ceva sau nu, dupa ce am vazut aceste lucruri. Daca ar fi ceva de facut, probabil ar fi in directia de a ii avertiza sa nu lase vreun fel de afacere neinchisa la plecare. Nu imi este clara forma in care as putea face asa ceva si daca ar trebui sa fac sau nu.

Precizez urmatoarele:
- nu stiu daca chiar e vorba de o teapa pe teava, e doar suspiciunea mea. poate nu am dreptate. poate nu e nimic. poate e invers.
- nu stiu nici ce face francezul de langa, nici ce fac romanii. singurul lucru pe care il remarc este ca sunt multe masini parcate la el.
- eu am avut inclusiv geamul spart la masina cand inca aveam numere romanesti, asa ca nu indraznesc sa ii abordez pe respectivii romani direct, de frica ca daca am dreptate, francezul se va razbuna si probabil o sa gasesc masina vandalizata.

Astept cu interes pareri.

#2
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Probabil vinde ”rezidenta” pentru ca strainii sau francezii din zonele mai sarace sa aiba buletin de Franta, sau in cazul francezilor defavorizati , buletin de Paris.

Sau inchiriaza vreo camera .

Edited by Benderbut, 29 December 2017 - 21:28.


#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
AirBNB? Poate inchiriaza turistilor si de asta nu se mai intorc.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi in vizita la el cu prajituri. Ti-l faci prieten sau dusman. Definitiv.

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Suspectezi prost.

Nu ar fi logic ca macar 4-5% din persoanele tepuite sa se intoarca dupa individ?

Poate vinde "diverse" iar "clientii" vin cu masini diferite tocmai pentru a nu fi recunoscuti.
Sau poate inchiriaza camere, asa cum zic si colegii.

Edited by baliosss, 29 December 2017 - 21:36.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bine ca ne-ai zis noua. O sa luam masuri imediat. Acum suntem ocupati cu noaptea de revelion , masa , tzoale ..alea-alea ..insa cum trece , undeva prin 3-4 ianuarie, ne punem in miscare. Dar sa ne astepti , cum intram in Franta pe dreapta ( nu ca Franta ar fi prea mare si nu ne-am recunoaste imediat ) . Sa vezi ce ti-l zburatacim pe borfas !

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postfrks, on 29 decembrie 2017 - 21:17, said:

Locuiesc in Franta. Proprietarul casei de langa mine e un francez la care vin si pleaca diversi, inclusiv romani. Pana acum a fost...
Se vede că esti român.
De boala uitatului pe vizor n-o să scapi niciodată,,,

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Probabil e Airbnb.

Cred că nu mușcă nimeni dacă mergeți la Poliție (nu cea locală, că-n Franța e ca-n România, de fapt România a copiat modelul cretin franco-elvețian de poliție locală; la police nationale) și reclamați că au loc activități suspecte pe-acolo, dar asta doar în cazul în care aveți suspiciuni bine întemeiate și concrete. Dacă doar suferim de vizorită, atunci mai bine nu ...

#9
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
Sigur e AirBnb.
Dar asta nu justifica comportamentul. Unii francezi sunt mai rromi ca romanii.
Vezi ca parca s-a dat o lege ca nu pot inchiria mai mult de 90 de zile pe an.
Deci o reclamatie la primarie sau la prefectura ar trebui sa rezulte intr-o ancheta.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu mai suspecta.Traieste si lasa sa traiasca.Iti complici viata inutil.Si aia cu geamu nu ai de unde t-I se trage. E,acu e greu.De pe carare la bifurcatie unde mergi ?La stg,la dr?

#11
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
Nu e airbnb. Multumesc pentru raspunsuri, am inteles ideea. Fiecare pentru mamaliga lui.
Cat despre politia franceza, am fost si cand m-a hartuit, si cand am avut geam spart, si cand mi-a lovit masina un francez si a fugit. Rezultatul a fost de fiecare data ca roman = nu e treaba lor = n-au primit plangerea.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Da, nu vor dosare nesolutionate, la noi te sfatuiesc sa te impaci cu agresorul, spun ca nu-l gasesc, etc. Toti fac asa, de ce sa se mai deranjeze cu maruntisuri. In mod normal, ar trebui sa primeasca reclamatia daca fapta s-a petrecut pe tarlaua lor, indiferent daca cel agresat e francez sau nu e. Au si ei minoritarii lor care cred ca sunt la fel de agresivi ca cei de pe la noi.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfrks, on 29 decembrie 2017 - 21:17, said:

Astept cu interes pareri.

Un control medical?Daca se poate,din sase in sase luni,preventiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate