Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cea mai mare inselatorie a statului

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsarac.lipit, on 29 decembrie 2017 - 20:50, said:

S-a nãscut în apã și e voința mamei dacã naște ori ba...nu e trimis de nimeni

Nu!  Un copil nu se naste prin vointa parintilor, este o mare eroare.
El se naste prin vointa divina (asa cum s-a nascut si Iisus Hristos), parintii fiind doar mijlocitorii. Fara vointa divina nu s-ar crea niciodata contextul ca parintii sa se intalneasca sa poata procrea copilul.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSpeedDemon, on 29 decembrie 2017 - 20:38, said:

Ca sa nu mergi pe o ulita neasfaltata de la Bucuresti la mare, ca sa nu iti aperi bunurile non stop in lipsa politiei, si cand adormi sa te fure, sau sa iti dea cu parul in cap si sa te fure in plina zi, ca sa aiba cine te scoate dintr-o masina incarcerata in caz de accident.

Cam scump, pentru serviciile astea platesc cam mult...foarte mult chiar. Deci este un fel de taxa de protectie, din ce vad eu. Ca asfaltul il platesc din acciza pe combustibili+ " aici sunt banii dvs" + ca se acceseaza tot felul de fonduri europene ptr facut sosele si modernizari. (dar aici se discuta despre altele vad...ma opresc)

Edited by MembruAnonim, 29 December 2017 - 21:00.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostZark, on 29 decembrie 2017 - 20:53, said:

In genul: Ai facut contract cu buletinul, nu cu mine ca fiinta vie. Vreo doua state care sunt datoare Romaniei (nu mai stiu exact care), au spus asa: Suntem datori lui Ceausescu, la el am facut imprumuturile si nu suntem datori Romaniei. Daca el e mort, datoria dispare.
Exact asa putem spune si noi: Ati facut contract cu buletinul nu cu mine. Pe actele voastre sunt datele de pe buletin, nu datele de pe certificatul constatator al nascutului viu.

Asa este.. Un creditor urmareste in continuare urmasii debitorului decedat, din motive de buletin si CNP.. nu pentru ca ar fi avut vreo relatie directa (contractuala) cu acestia.
Practic ei urmaresc pe cale legala o bucata de plastic cu niste atribute de identitate nu fiinta biologica in sine.  Daca fiinta respectiva nu ar avea buletin, creditorii ar urmari praful de pe toba - n-ar putea dovedi relatia de rudenie.

Prin CNP, omul, inainte de a fi subiect de drepturi, devine, in primul rand subiect de obligatii (vezi vaccinari obligatorii si altele).  Pana sa ajunga la discernamant, omul este deja inrolat in sistem.

Edited by rosix, 29 December 2017 - 21:02.


#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Mai ce nu intelegeti exista in Romania oameni in general de la sectele protestante, care si-au recapatat certificatul de nascut viu si au renuntat la CNP.

#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postnotrust, on 29 decembrie 2017 - 21:03, said:

Mai ce nu intelegeti exista in Romania oameni in general de la sectele protestante, care si-au recapatat certificatul de nascut viu si au renuntat la CNP.
Pãi nu e bine! Nu mai are drepturile pe care oricum nu le avea...
Dar nici OBLIGAȚIILE...și pensiile speciale cine le mai plãtește???

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
Daca mai tineti minte clipul cu cocalarul care si-a stricat bateria de la samsung pentru ca a luat "bobina" de incarcare uaierles dreptt sistem de ascultare, nu o fi acelas?

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Abereaza cu grație :D
Asta nu înțelege că CNP-ul te reprezintă.

Produs manechin din ocean :roflmaofast: vai capul lui.

#26
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Nu m-am uitat la tot, m-am oprit dupa produsul maritim. Omul are probleme si mult timp liber.
Bine ca nu posteaza pe Softpedia.

#27
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2017 - 21:33, said:

Abereaza cu grație Posted Image
Asta nu înțelege că CNP-ul te reprezintă.

Produs manechin din ocean Posted Image vai capul lui.
Chiar nu intelegi ca eu cunosc familie intreaga de la o secta protestanta, care a renuntat la CNP si a obtinut certificat de nascut viu pentru fiecare membru ?
Se poate...
Am ramas masca atunci cand am vazut.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postnotrust, on 29 decembrie 2017 - 21:44, said:


Chiar nu intelegi ca eu cunosc familie intreaga de la o secta protestanta, care a renuntat la CNP si a obtinut certificat de nascut viu pentru fiecare membru ?
Se poate...
Am ramas masca atunci cand am vazut.

Trăiește mai bine ca mine sau ca tine ?! :)
Daca ai CNP nu poți să te sinucizi, sau ce ?!

#29
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postsarac.lipit, on 29 decembrie 2017 - 20:50, said:


Da are cine ieși în drum pentru astea???
Neee...frairii ies cînd li se mãresc salariile...acum că li se taie, sunt bucuroși nevoie mare!

Cei care au iesit in strada nu sint bugetari. La privat mariri ciuciu.

Cred ca te-ai uitat de prea multe ori la videoclipul tipului si te-ai molipsit de la el.

#30
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

Trăiește mai bine ca mine sau ca tine ?! Posted Image
Daca ai CNP nu poți să te sinucizi, sau ce ?!
Din ce am inteles, sunt scutiti de impozite, si n-au nevoie de zeci de autorizatii cand vor sa-si ridice o casa.

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
imi mentin ideea,sunt f multi liberi pe strada
cu cnp te poti trezi cu erori de diferite feluri
nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fara cnp
mortii ar invia la comanda oricand
fara cnp ar fi haos total

#32
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 21:01, said:

Asa este.. Un creditor urmareste in continuare urmasii debitorului decedat, din motive de buletin si CNP.. nu pentru ca ar fi avut vreo relatie directa (contractuala) cu acestia.
Practic ei urmaresc pe cale legala o bucata de plastic cu niste atribute de identitate nu fiinta biologica in sine.  Daca fiinta respectiva nu ar avea buletin, creditorii ar urmari praful de pe toba - n-ar putea dovedi relatia de rudenie.

Prin CNP, omul, inainte de a fi subiect de drepturi, devine, in primul rand subiect de obligatii (vezi vaccinari obligatorii si altele).  Pana sa ajunga la discernamant, omul este deja inrolat in sistem.

1. creditorii urmaresc urmasii doar daca acestia accepta mostenirea. Mostenirea se accepta atat cu active (bunuri) cat si cu pasive (datorii). Nu poti lua una fara alta. Daca un urmas refuza complet mostenirea (poiate face asta fara probleme), nu beneficiaza nici de bunuri, dar nu ia asupra lui nici datoriile
2. daca acea fiinta nu are buletin, nici acel credit nu l-ar fi putut obtine. Daca vrei sa ai parte de avantajele sistemului, trebuie din pacate sa iei si dezavantajele lui.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pai sa ii vad pe ăștia ce fac, cînd vor acte la mașina, la casa, credit, etc. :)
Le spun funcționarii sec, marș.

Sa stea sa se judece atunci.

#34
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 20:55, said:

Nu!  Un copil nu se naste prin vointa parintilor, este o mare eroare.
El se naste prin vointa divina (asa cum s-a nascut si Iisus Hristos), parintii fiind doar mijlocitorii. Fara vointa divina nu s-ar crea niciodata contextul ca parintii sa se intalneasca sa poata procrea copilul.
Voita divina ? Sa nu-mi zici ca exista dumnezeu.

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 21:01, said:

Un creditor urmareste in continuare urmasii debitorului decedat,

Ce face ma ? Fugi de aici. Nu exista asa ceva. A murit omul, acolo se termina legatura cu debitorii.

View Postnotrust, on 29 decembrie 2017 - 21:51, said:

Din ce am inteles, sunt scutiti de impozite, si n-au nevoie de zeci de autorizatii cand vor sa-si ridice o casa.

DACA ar fi adevarat ca-sscutiti de impozit, atunci nu ar avea drept sa foloseasca drumuri publice sau institutii publice..nici politie, nici spitale, nici pompieni, nici macar sa puna un picior pe drum asfaltat, nu mai vorbim de masina pe care oricum nu au cum s-o inmatriculeze, doar s-o cumpere cu actul lor imaginar din cutia cu cereale.

Edited by 77777-7, 30 December 2017 - 00:08.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post77777-7, on 30 decembrie 2017 - 00:02, said:

Voita divina ? Sa nu-mi zici ca exista dumnezeu.

Eu pana acum n-am auzit sa nu existe... Tu ce ai auzit?

#36
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Post77777-7, on 30 decembrie 2017 - 00:02, said:

Ce face ma ? Fugi de aici. Nu exista asa ceva. A murit omul, acolo se termina legatura cu debitorii.

Mostenirea se ia in intregime si cu active (adica ceea ce detinea cel care a murit) si cu pasive (datorii). Normal, orice urmas poate refuza mostenirea, este dreptul sau.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate